1. Którą winnicę na Malcie wybrać na degustację?
2. Czy maltańskie wina są smaczne? 
3. Czy warto wybrać się na degustację win na Malcie? Odpowiadamy na popularne pytania.

Enoturystyka, czyli turystyka winna jest na Malcie bardzo popularna, aczkolwiek nie jest jeszcze dobrze znana polskim smakoszom, którzy we własnym tempie odkrywają te śródziemnomorskie wyspy. Naszym celem nie jest wyjaśnianie kim jest enoturysta, skąd czerpie wiedzę, jak organizuje sobie poznawanie kolejnych regionów, a co za tym idzie również smaków. Celem jest za to pokazanie Malty jako ciekawego kierunku poznawczego dla miłośników wina oraz prezentacja lokalnych winiarni.

Przypuszczamy, że jeśli już ktoś świadomie otworzył ten tekst, prawdopodobnie jest zainteresowany turystyką winną na Malcie. Polecamy zatem na początek nasz tekst o „Enoturystyce na Gozo„, gdzie na przykładzie winnicy z ogromnymi tradycjami prezentujemy certyfikaty maltańskie, gatunki wina, szczepy wykorzystywane do produkcji oraz ogólne informacje o wybranych winach. To z pewnością i tak najbardziej wyczerpujący dotychczas materiał o maltańskich winach z Gozo w j. polskim i zapowiedź szerszej serii, którą będziemy prezentować na łamach tej trony.

Turystyka winiarska Malta

Pamiątka po degustacji win w Vini e Capricci w Xewkija na Gozo. Tu mieliśmy okazję poznać Donatellę Cinelli Colombini, która w tym miejscu prezentowała wina ze swoich winnic. Smakoszom tego nazwiska nie trzeba przedstawiać.

Wina z Malty są różne, ale znajdziemy wiele dobrych, a także wyjątkowo smacznych. Najwięksi producenci to Marsovin i Delicata, aczkolwiek winnic na Malcie i Gozo jest zdecydowanie więcej, poza tym Włosi otwierają tu często własne hurtownie i urządzają degustacje. Byliśmy kilkukrotnie na takich. Nie ma więc obaw, że niewielki kraj ma niewiele w tym temacie do zaoferowania. Ci, którzy podróżują smakiem wina znajdą na Malcie nie jeden powód do powrotu na wyspę.

Historia winiarska na Malcie sięga czasów Fenicjan. Na Malcie nie ma oficjalnych szlaków winnych, aczkolwiek w Qormi i Valletcie odbywa się Festiwal Wina. Osobom zainteresowanym turystyką winną na Malcie z przyjemnością polecimy naszych znajomych, którzy organizują enoturystykę na Malcie i Gozo. W czasie takiej imprezy można skosztować wyrobów popularnych maltańskich producentów wina jak: Marsovin, Delicata, Camilleri, Montekristo i Meridiana oraz na Gozo opisana przez nas Ta’ Mena czy Tal-Massar. Polecamy się zatem wszystkim, którzy myślą o turystyce winnej na Malcie, ale nie wiedzą jak sobie taki wyjazd zorganizować, aby jak najwięcej skosztować, zobaczyć, poznać ludzi, podyskutować o winie z osobami znającymi się na rzeczy lub zacząć przygodę z enoturystyką na Malcie. W rzeczy samej w miarę własnych możliwości jako wytrawnego lub mniej doświadczonego, albo początkującego degustatora.

Degustacja win Malta i Gozo

Krajobraz w Ta’ Mena Estate

Zwykle degustację prowadzi właściciel lub pracownik. Rozpoczyna ją wstępem przybliżającym historię i tradycje winiarskie na wyspie, następnie zaprasza się gości do stołu i podaje wina do degustacji. Do tego podaje się lokalne przekąski, takie jak suszone serki z Gozo z pieprzem, suszone pomidory, kapary, kunservę, chleb maltański, oliwę. Podczas degustacji można odwiedzić magazyny winnicy, zobaczyć jak produkuje się wino, gdzie się je przechowuje. Jeśli któreś wino nam szczególnie posmakuje można je także kupić, aczkolwiek to nie jest warunkiem degustacji. Winiarnie organizują degustację raz na tydzień lub rzadziej w zależności od uprzednich rezerwacji. Warto zainteresować się tematem wcześniej, niż w ostatniej chwili, ponieważ z uwagi na komfortową atmosferę podczas degustacji dba się o to, aby nie uczestniczyły w niej tłumy, lecz mniejsze grupy, które można z powodzeniem oprowadzić po gospodarstwie, magazynach, zakładach produkcyjnych, etc.

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X