1. Na Malcie mamy plaże piaszczyste oraz kamieniste.
2. Rodziny z małymi dziećmi preferują piaszczyste plaże.
3. Wybierz plażę najbliższą własnym oczekiwaniom.

Na Malcie są plaże dla każdego, począwszy od wielbicieli tętniących życiem, zatłoczonych plaż, przez spokojne i mniej oblegane plaże idealne dla rodzin z dziećmi, aż po plaże zupełnie odosobnione dla osób poszukujących spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. Również poszukiwacze mocniejszych wrażeń odnajdą tu szeroką ofertę sportów wodnych i wielu innych wyzwalających adrenalinę wyzwań. Warto więc wiedzieć która plaża najlepiej odpowiada naszym potrzebom, żeby nie uniknąć nieporozumień i nie zabrać dzieci na plażę upodobaną przez naturystów lub szukać możliwości robienia zamków z piasku na plaży kamienistej. Rozsądny rodzic nie zabierze małych, rozbieganych i ciekawych świata dzieci na plażę skalistą, chyba, że zamierza przywiązać je do sznurka lub wsadzić do dmuchanej kuli, choć to jest zawsze osobisty wybór i idąca za tym uwaga i odpowiedzialność. Młodzi ludzie w zdecydowanej większości przyjeżdżają się wyszaleć a nie medytować, a wielbicieli literatury, którzy wybrali się na wakacje tylko z bagażem podręcznym zainteresuje, na której plaży jest biblioteczka. Szkoły językowe również mają ulubione plaże, na których późnymi popołudniami organizują luźne spotkania swoim podopiecznym. Długo by o tym pisać, dlatego zamiast pisać ogólnikami przejdziemy do szczegółów i opiszemy atrakcje, które czekają na Was na wybranych piaszczystych plażach. Kamieniste z kolei zaprezentujemy w oddzielnym poście. Zaczynamy!

Tych, którzy myślą, że piaszczyste plaże kończą się na Golden Bay czeka miłe zaskoczenie. Piaszczyste plaże Malty, Gozo i Comino przedstawimy na początek w formie mapy bo lubimy takie graficzne, dające realny obraz sytuacji rozwiązania. Do mapki nie włączyliśmy funkcji wskazówek dojazdu (czyli planowania tras pieszych, autobusowych i samochodowych z każdego miejsca na mapie do wybranej plaży), ponieważ sami będąc na Malcie korzystaliśmy z tej opcji i bywało dość często, że podpowiedzi były z kosmosu i nie pokrywały się z faktycznymi połączeniami.

sandybeaches

">ARMIER BAY i LITTLE ARMIER BAY

GOLDEN BAY

Niezwykle popularna wśród turystów, piaszczysta plaża, usytuowana w zatoce wychodzącej z objętego programem ochrony Natura 2000 parku narodowego Il-Majjistral Nature and History, którego nazwa z kolei wywodzi się od północno-zachodniego wiatru powodującego w tym rejonie silne prądy morskie. Czerwona flaga na plaży ostrzega wówczas turystów, aby zażywali kąpieli tylko w płytkich wodach. Plaża jest świetnie przygotowana na przyjęcie każdego typu turystów. Plażowicze znajdą tu potrzebny sprzęt do bezpiecznego leżakowania przez cały dzień, zjedzą apetyczny obiad w pobliskich restauracjach, wypiją smakowitą kawę w licznych kawiarniach, ochłodzą się lodami i zimnymi napojami. W razie pytań zasięgną rady animatorów nadzorujących plażę. Aktywni wybiorą narty wodne, paralotnię i bananowe szaleństwo. Ta część wyspy słynie również ze spektakularnych zachodów słońca, chętnie fotografowanych przez kolekcjonerów pięknych chwil z całego świata. Popularne jest tu także grillowanie przy zachodzie słońca. To plaża najczęściej wybierana przez młodzież oraz rodziny z dziećmi. Położony w bliskim sąsiedztwie plaży parking oraz przystanek autobusowy sprawiają, że plaża jest dostępna zarówno dla mobilnych, jak również przemieszczających się lokalną komunikacją. Dla rodzin z dziećmi to ważne, aby bezpośrednim połączeniem dostać się z okolic hotelu na plażę. Woda, jak niemal wszędzie jest krystalicznie czysta i ciepła, piasek złocisty i drobny, imponujące widoki oraz wiele udogodnień przemawiają za tym, aby spędzić tu miło czas. Sezon na tej plaży trwa od 15 czerwca do 15 września.

 

Szlak do Tuffieha Bay. Ni stąd, ni zowąd, idąc sobie wzdłuż malowniczego wybrzeża natrafiliśmy na bardzo interesujące miejsce, w którym znajdowało się mnóstwo tabliczek informacyjnych. Przygotowując się do wyjazdu na Maltę w ogóle o tym miejscu nie słyszeliśmy, natomiast okazuje się, że Gaia Fundation jest organizacją non-profit, zarządzającą terenami Ghajn Tuffieha Bay i Ramla Bay oraz m.in. promującą ekoturystykę.
Okolice wieży przy Ghajn Tuffieha. W ramach projektu Gaia Peace Grove upamiętniono tych, którzy walczyli o pokój na świecie.
Otwarcie ogrodu odbiło się głośnym echem nie tylko na Malcie. Przedstawiciele m.in. takich krajów, jak Niemcy, Włochy, USA, czy Austria wspólnie sadzili rośliny i drzewka, aby podkreślić związek środowiska, pokoju i sprawiedliwości dla zrównoważonego rozwoju, czego symbolem jest ten projekt.
Co wspólnego ma Gorbaczow z Maltą? Otóż okazuje się, że bardzo dużo. Podczas szczytu na Malcie 2-3 grudnia 1989 roku przywódcy USA i ZSRR George Bush i Michaił Gorbaczow ogłosili koniec epoki Zimnej Wojny.

Ghajn Tuffieha Tower, Ta wieża ma prawie 400 lat. Jest jedną z siedmiu zbudowanych za czasów wielkiego mistrza Lascarisa.
Zwykle pełniło w niej straż 4 osoby. Dowódca i trzech podwładnych. Trzeba pamiętać, że Malta z racji swojego atrakcyjnego położenia geograficznego przez tysiąclecia przechodziła z rąk do rąk, i aż ciśnie się na usta pytanie, co by było gdyby te skały potrafiły mówić.

Taki widok na Golden Bay jest możliwy tylko zimą. W sezonie plaża jest pełna turystów zażywających kąpieli i sportów wodnychZatem, jeśli leżąc na plaży i oglądając się w stronę przeciwną do morza zobaczycie na szczycie okolicznych wzniesień ludzi, możecie mieć pewność, że idą właśnie tym szlakiem i za chwilę dotrą do Tuffieha Bay, o której piszemy na drugiej stronie wpisu.

GHAJN TUFFIEHA BAY

Ghajn Tuffieha to idealna plaża dla rodziców z dziećmi lub osób poszukujących piaszczystego i mniej obleganego przez turystów miejsca. Naszym zdaniem Ghajn Tuffieha położona jest w dużo bardziej malowniczej scenerii, niż Golden Bay, czy popularniejsza od niej piaszczysta plaża w Mellieha. Co zatem jest przyczyną tego stosunkowo mniejszego zainteresowania? Najpewniej schody, a właściwie 200 schodów i strome zejście na plażę. W upalne maltańskie lato wydostanie się z plaży i pokonanie tego jest nie lada wyzwaniem. Osoby ze słabszą kondycją oraz osoby wygodne nie wybierają tego miejsca, a szkoda, bo widoki wynagradzają wysiłek włożony w dotarcie na plażę. Spotkać tu można wielu surferów, dla których ta plaża jest wręcz idealna, jak widać nawet i chyba przede wszystkim zimą, gdy nie trzeba uważać na pluskających się w wodzie ludzi. Ze względu na dziewiczość tutejszej przyrody i wymagające zejście na plażę, odnajdują się tutaj Ci, którzy lubią plażować w spokojniejszych miejscach. Na miejscu znajduje się restauracja Riviera Martynika. Zatem, jeśli ktoś będzie Wam rekomendował Rivierę jako najpiękniejszą plażę będziecie już wiedzieć, co ma na myśli.

Podobnie, jak na Golden Bay i tutaj wieje silny północno-zachodni wiatr powodujący silne prądy morskie uniemożliwiające wówczas  inną, niż przybrzeżną kąpiel. Unikalne cechy geologiczne przylądka oddzielającego Ghajn Tuffieha od Gnejna Bay objęte są ochroną w ramach programu Special Area of Conservation (SAC). Nad bezpieczeństwem plaży i turystów czuwa Fundacja Gaia zarządzająca bezpieczeństwem i udogodnieniami dla turystów.

MARSAXLOKK BAY

Plaża piaszczysta z nielicznymi kamieniami, usytuowana u wybrzeży Marsaxlokk – popularnej i chętnie odwiedzanej przez turystów wioski rybackiej znanej z niedzielnych targów rybnych i kolorowych łodzi Luzzu. Nie znajdziecie tu ruchu typowego dla Golden Bay. Można powiedzieć, że to plaża dla tych, którzy do szczęścia potrzebują jedynie wody. Gdyby jednak podczas spaceru po Marsaxlokk naszła nas ochota na kąpiel, wcale nie musimy udawać się do sąsiadujących z portem St. George’s Bay i St. Thomas Bay. Niewątpliwie jednak ich infrastruktura będzie dużo bardziej zadowalająca. Poza tym uważajcie na wiejący z południa wiatr. Niewskazane są wtedy ryzykowne kąpiele w tej części wyspy.
Marsaxlokk. Na tej plaży cumowała flota Napoleona zdobywając Maltę w 1798 roku. Jest to też to samo miejsce, w którym podpisano akt zakończenia Zimnej Wojny. A propos Napoleona ponoć dokonując aktu aneksji Afryki i lądując na afrykańskiej ziemi przy wysiadaniu z łodzi miał się przewrócić na oczach swojej armii i najzwyczajniej w świecie wywinąć orła. No i tu Napoleon wykazał się niezwykłym sprytem, bowiem zgodnie z przekazami leżąc twarzą do piasku i w pozycji raczej nie przypominającej imperatora miał głośno zawołać: „Ziemio afrykańska, oto tym gestem biorę sobie Ciebie we władanie”, czym miał wzbudzić owacje żołnierstwa. 

Marsaxlokk. Marsa (port) Xlokk (południowy wschód). To drugi co do wielkości po Grand Harbour naturalny port na Malcie. W sąsiedniej Birzebbuga też cumują statki, ale trochę inne:-)

Jest jednak inne, niezwykle atrakcyjne miejsce do kąpieli, w bardzo bliskiej okolicy Marsaxlokk. Naturalny, morski basen z krystalicznie czystą wodą: St. Peter’s Pool. Niestety tutaj o nim nie piszemy bo to nie piaszczysta plaża:-)

Armier Bay

">ARMIER BAY i LITTLE ARMIER BAY

Dwie położone w bliskim sąsiedztwie plaże usytuowane są w wiejskiej, zielonej okolicy. Brak bezpośredniego połączenia ma znaczący wpływ na stosunkowo niewielkie obłożenie turystów na m2.
Można tu dotrzeć wsiadając do autobusu jadącego do Mellieha i zapytać kierowcę gdzie wysiąść, aby dojść piechotą się do L-Ahrax, lub o ile autobus zatrzymuje się przy Red Tower to właśnie tam zakończyć podróż a dalej iść piechotą podążając za strzałkami. W okolicy nie ma hotelu ani szczególnie rozwiniętych ośrodków turystycznych, ale restauracje i kawiarnie znajdziemy. W tygodniu jest tu bardzo spokojnie. To idealne miejsce na pikniki, grillowanie, spacery, pływanie i opalanie. Nie znajdziemy tu ratowników.

O Autorze

Założyciele portalu maltaigozo.pl. Miłośnicy Malty, a w szczególności Gozo.

Call Now Button
X