1. Maltańczycy hucznie obchodzą karnawał. 
2. Najwięcej wydarzeń odbywa się między Tłustym Czwartkiem a Środą Popielcową.
3. Z tekstu dowiesz się jak na przestrzeni czasów świętowano maltański karnawał.
karnawał maltaZbliża się czas karnawału na Malcie. Wielu z odwiedzających tę stronę wybiera się w czasie karnawału na Maltę i poszukuje informacji o atrakcjach, które czekają na wyspach. Zanim przejdziemy do konkretów, tradycyjnie, kilka słów o historii karnawału na wyspach. Impreza ma swoje początki w czasach, gdy na wyspę przybyli joannici. Od tamtej pory regularnie odbywa się karnawał, choć nie zawsze jego charakter był podobny, ponieważ zasady zmieniały wraz z Wielkimi Mistrzami. A to zakazano bójek rycerzom, a to zwiększono swobodę i pozwolono rycerzom zakładać maski w czasie karnawału, był czas, że zakazano przebierać się za diabła, a nawet chwilowo kobietom zakazano możliwości udziału w balach z rycerzami. Tak było wczoraj, a dziś?

Karnawał zwykle wypada między Tłustym Czwartkiem a Środą Popielcową. Na końcu wpisu zamieściliśmy link do aktualnych wydarzeń karnawałowych zarówno na Malcie, jak i na Gozo.

Najwięcej imprez ma miejsce w stolicy Valletcie oraz Florianie, natomiast na Gozo w stolicy oraz w Nadur – tam, gdzie naszym zdaniem znajduje się najlepsza pizzeria na Gozo. Karnawał na Malcie różni się nieco od tego, co dzieje się na Gozo. Tu znów trzeba sięgnąć do historii, żeby zrozumieć dlaczego tak jest, ale o tym za chwilę. Wiemy, że na Gozo w czasie karnawału trudno o nocleg. Ceny są wtedy wyższe, niż w niskim sezonie. Turyści z całego świata przyjeżdżają właśnie na Gozo, żeby wziąć udział w uroczystościach, a właściwie zabawie. Ciekawostką jest to, że w 2005 roku Nadur było światową stolicą karnawału…

Wracając do karnawału na Gozo jego historia jest dużo młodsza, bo pierwszy karnawał odbył się tam dopiero w 1952 roku. Dla porównania, na Malcie imprezowano w ten sposób podobno już od 1535, choć mówi się też o 1470. Co więc sprawia, że to Gozo jest bardziej interesującym kierunkiem na karnawał? Otóż, na Gozo w Nadur karnawałowi towarzyszy atmosfera tajemnicy i bardziej mroczny charakter. Poza tym karnawał w Nadur jest bardziej spontaniczny i to chyba z roku na rok coraz bardziej ciekawi młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tu się bawić.
karmawał maltaGdy na Malcie w pochodzie pełno jest kolorowych, bajkowych postaci oraz nawiązujących do tradycji, zamaskowanych oczywiście, głośnych, radosnych i tańczących to na Gozo więcej jest bestii i turystów;-) Mieszkańcy Gozo zakładają upiorne przebrania, istotne jest, aby nie zostać rozpoznanym. Mówi się też, że jest to Cichy Karnawał bo często przerażające postacie w niemodnych ubraniach nie wydają odgłosów, aby nie zostać rozpoznanym przez sąsiada. Niektórzy zakładają maski przypominające twarze polityków.

W praktyce jednak na ulicach Nadur jest jedna wielka impreza. Mnóstwo turystów również przebiera się i bawi do rana. Wcale nie jest cicho, jakby się mogło wydawać. Karnawał w Nadur przypomina trochę Paceville w sezonie:-) Najlepiej będzie zobaczyć na własne oczy jak wygląda karnawał w Nadur:

W stolicy Gozo jest już bardziej typowo i tradycyjnie. A co jest typowe dla maltańskiego karnawału?

Parata – Od tego zaczyna się karnawał. Jest to uroczysty taniec symbolizujący pogrom Turków w 1565. Król Karnawału to kukła wykonana z papier mache, czyli z masy papieru rozdrobnionego w wodzie. Bez króla nie ma przecież karnawału! Kolejnym nieodłącznym elementem karnawału jest kukkanja, czyli konkurs, w którym zawodnicy muszą w najkrótszym czasie wspiąć się na szczyt sieci. Dawniej po prostu wieszano na drzewach jedzenie a ludzie wspinali się na te drzewa i mogli zabrać wszystko, co udało im się zgarnąć.karnawał gozoNaturalnie nie moglibyśmy zapomnieć o przekąskach. Tradycyjne przysmaki to prinjolata oraz perlini. Prinjolata to ciasto – biszkopt z bakaliami, natomiast perlini to migdały. Oczywiście podawane na różne sposoby. W lukrze, w czekoladzie, w różnych kolorach. Warto spróbować wtedy tych słodkich smakołyków. Bez względu na to, które wydarzenia karnawałowe wybierzemy, wszędzie będzie głośno, kolorowo, radośnie, tanecznie, widowiskowo i wesoło. Może być uroczyście, a może być mrocznie i klubowo.

Kalendarium karnawałowe opublikowaliśmy TUTAJ – KLIK.karnawał gozo

X