1. Na Gozo znajdziemy zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże.
2. Zatoki na Gozo docenią miłośnicy malowniczych i osobliwych zakątków.
3. Dowiedz się które plaże są oblegane przez turystów, a które wręcz przeciwnie.

Po plażach i zatokach Malty, o których przeczytamy TUTAJ – KLIK przyszedł czas na Gozo i Comino – dwie mniejsze wyspy Malty. Wielu traktuje Gozo jako uroczy dodatek do Malty, który można ekspresowo objechać w pół dnia i przypieczętować to zdjęciem pod Azure Window. Warto jednak zatrzymać się na Gozo nieco dłużej bo na wyspie nie brakuje malowniczych zakątków a wspomniane Lazurowe Okno jest tylko zapowiedzią fantastycznych scenerii, które niezmiennie od tysięcy lat uświetniają krajobraz Gozo stanowiąc o jego osobliwości.

Rośnie liczba turystów, którzy wybierają Gozo świadomie i na dłużej. Powodów jest wiele, dziś podamy jednak tylko jeden – szeroko rozumiane plażowanie. Przenieśmy się więc wspólnie na Gozo i Comino, mniejsze wyspy Malty obfitujące w kultowe, bajeczne zatoki oraz cudowne zaciszne plaże, na których spotkać można głównie miejscowych.

Niżej prezentujemy wybrane, znane i mniej znane, ale bezspornie najpiękniejsze plaże i zatoki Gozo i Comino. Zapraszamy! 

MGARR IX-XINI

Ta baśniowa, wąska zatoka tak bardzo urzekła hollywoodzką parę: Angelinę Jolie i Brada Pitta, że wybrali ją na scenerię do swojego najnowszego filmu, wprawiając tym samym Maltańczyków w ogromne podekscytowanie i dumę ze swojego mniej znanego skarbu – wyspy Gozo. Skalista zatoka jest co prawda wzmiankowana w niektórych przewodnikach, nie mniej jednak drogi prowadzące do niej skutecznie odstraszają wygodnych turystów szukających bezpośredniego połączenia lub choćby zacienionej alejki prowadzącej wprost do tej ujmującej zatoki. My wybraliśmy trasę przebiegającą m.in. przez farmę krów rozciągającą się po obu stronach drogi, na której beztrosko wylegiwały się pilnujące bydła psy. Najwyraźniej trafiliśmy na siestę…

BLUE LAGOON

To zdecydowanie najbardziej kultowa zatoka. Znajdująca się między Comino i Cominotto Błękitna Laguna słynie z krystalicznie czystej wody i bajkowej fauny i flory uwielbianej przez nurków i wielbicieli snorkelingu. Turyści przypływają tu masowo, aby nacieszyć oko niecodziennymi kolorami wody i pływać lub plażować w urokliwym zakątku, jednakże nie jest to łatwe w wysokim sezonie, ponieważ zainteresowanie zatoką jest większe niż sama laguna, co w efekcie skutkuje tłumami jak na chińskiej plaży.

Wielu turystów przekreśla to miejsce właśnie z powodu dzikich tłumów, nieznośnego hałasu silników, głośnej tanecznej muzyki i niosącego się echem krzyku rozbawionych imprezowiczów. Z tych samych powodów inni Błękitną Lagunę kochają.

DAHLET QORROT

Niewielka zatoka położona na północy wyspy. Fantastyczna przystań ceniona przez miejscowych rybaków, którzy leniwie spędzają tu czas na naprawianiu sieci i połowie. Zatoka jest piękna, pełno tu jaskiń, które w upalne dni dają ochładzający cień. Rybacy zmodernizowali je na swój sposób i przystosowali pod letnie rezydencje, które służą nie tylko do przechowywania sprzętu, ale też wypoczynku. Ci, którzy chcą poczuć leniwy klimat Gozo, powinni odwiedzić tę plażę. Tu można odpocząć od zgiełku i zrelaksować się w mieniącej się w błękitach, czystej wodzie. Warto zabrać ze sobą wodę i przekąski…

CRYSTAL LAGOON

Crystal Lagoon to bajkowa zatoka znajdująca się niedaleko Blue Lagoon. W przeciwieństwie do Blue Lagoon tutaj nie ma plaży a jachty i łodzie zatrzymują się w zatoce, aby umożliwić pasażerom skakanie ze skoczni, pływanie lub snorkeling. Jest tu zdecydowanie spokojniej niż w sąsiedniej Błękitnej Lagunie. Ci, którzy nie umieją pływać spędzają czas na podziwianiu natury z łodzi.

Nurkowanie w Crystal Lagoon to fantastyczne przeżycie. Woda jest przejrzysta, dno piaszczyste, wspaniałe warunki do zwiedzania podwodnego świata Comino. Krystalicznie czysta woda i widziany znad lustra wody piasek dają wrażenie, że dno jest blisko. Wystarczy jednak otworzyć oczy pod wodą i perspektywa się zmienia. Wkraczamy do innego świata, śródziemnomorskiej, krystalicznej głębiny.

RAMLA BAY

Ta piękna, piaszczysta plaża jest uwielbiana nie tylko przez miejscowych, lecz także przez turystów, którzy licznie oblegają zatokę w sezonie. W wakacyjne weekendy jest tu bardzo ciasno i głośno, trudno zaparkować auto. Plaża jest powszechnie i łatwo dostępna, można się tu dostać bezpośrednio transportem publicznym. W sezonie infrastruktura turystyczna przygotowana jest na przyjęcie tłumów. Turyści kochają tę plażę za jej złoto-czerwony piasek, bajeczne położenie i czystą wodę. Pełno tu rodzin z dziećmi. Zatoka może się spodobać amatorom pływania i snorkelingu. Na powyższym zdjęciu zrobionym z platformy widokowej w Xaghra widać ciemną linię na wodzie. To element systemu obronnego, sztucznej rafy pamiętającej jeszcze czasy rycerzy.

XWEJNI i QBAJJAR BAY

Dwie znajdujące się obok siebie zatoki usytuowane są między Marsalforn i Zebbug. Amatorzy snorkelingu i nurkowania (zwłaszcza z brzegu) cenią sobie te zatoki. Podobne odczucia mogą mieć Ci, którzy szukają bardziej ustronnego miejsca, co nie oznacza, że cichszego. Ile razy odwiedzaliśmy tę okolicę, nie widzieliśmy tłumów jak na Ramla Bay. Trudno tu o cień. To idealne plaże dla tych, którzy lubią rozłożyć się na leżaku i patrzeć na niezmieniający się horyzont lub spacerować po wyżłobionych przez wodę wgłębieniach skalnych. Z pewnością są to zatoki wyjątkowe i nietypowe.

BLUE HOLE

Wszystkie drogi na Gozo prowadzą do Azure Window, a tuż obok znajduje się podwodna jaskinia uwielbiana przez nurków – Blue Hole. Warto zejść do tego naturalnego basenu i popływać sobie beztrosko mając świadomość, jak tłoczno jest pod wodą. Blue Hole jest eksplorowane dość intensywnie głównie przez nurków ze względu na niesamowite walory podwodnej fauny i flory, jednak równie często daje się zauważyć ludzi pływających na powierzchni tego stosunkowo niewielkiego tunelu. To może być świetny pomysł na odstresowanie się po odczekaniu na pusty kadr do sweetfoci przy Azure Window.

SAN BLASS

Wspaniała piaszczysto-kamienista plaża. Jeśli już turysta podejmie to wyzwanie i zdecyduje się odwiedzić San Blass – będzie bardzo zadowolony, ponieważ plaża przypomina popularną Ramla Bay, choć trzeba przyznać, że jest bardziej zielona i dużo mniejsza, aczkolwiek czerwony piasek – ten sam. Jest jednak pewien szczegół, który skutecznie odstrasza wygodnych urlopowiczów. To bardzo strome i śliskie zejście na plażę. Nie bez powodu kursuje tu jeep, który za stałą opłatą podwozi turystów w dwie strony. Da się jednak o własnych siłach pokonać dystans zarówno w dół, jak i w górę. Próbowaliśmy i polecamy wszystkim.

INLAND SEA

Kolejne miejsce w okolicach popularnego Azure Window, gdzie można orzeźwić się morską kąpielą. Jest tu miniaturowa plaża. Kilka budek z przekąskami i napojami i właśnie Inland Sea, z którego wąskim tunelem łódki wypływają na rejsy po Dwejra Bay, a nurkowie i amatorzy snorkelingu obserwują podwodne krajobrazy. Biorąc pod uwagę tłumy, które każdego dnia przewijają się po okolicy, jedynie niewielki odsetek decyduje się na plażowanie i pływanie, a naprawdę warto. Można na przykład popłynąć do jaskini i z bliska zobaczyć koralowe ściany lub założyć maskę i obserwować podwodny krajobraz.

XATT I-AHMAR

Zatoka trudno dostępna, aczkolwiek warto tu dotrzeć, zwłaszcza jeśli ceni się ciszę. To idealny zakątek na camping. Tu można zupełnie odciąć się od świata. Najlepiej wynająć kampera i rozbić obóz. Tylko czy kamper przeciśnie się przez wąską drogę prowadzącą do zatoki? Na początek proponujemy więc rowerową ekspedycję rozpoznawczą.

GHASRI VALLEY

Raj dla tych, którzy szukają osobliwego, spokojnego i romantycznego miejsca. Nie ma bezpośredniego połączenia transportem publicznym do Ghasri, dlatego zawsze są ogromne szanse, że na maleńkiej plaży nie będzie nikogo poza nami. Nurkowie odwiedzają dolinę. Rowerzyści również eksplorują tę część wyspy. Są to jednak pojedyncze przypadki. To jeden z najpiękniejszych punktów na Gozo.

XLENDI BAY

Bardzo popularne miejsce na Gozo. Wielu młodych ludzi zatrzymuje się tutaj na cały pobyt i spędza go na przemian w pobliskim największym na Gozo klubie na świeżym powietrzu oraz właśnie w zatoce uprawiając sporty wodne, pływając, opalając się, czy nurkując. Rozgałęzienia zatoki dają też możliwość spędzania tu czasu w zupełnym odosobnieniu. Każdy znajdzie w Xlendi przestrzeń dla siebie i sposób na spędzenie czasu: krótki spacer do jaskinii, rejs wzdłuż klifów, trekking dookoła doliny lub smaczny obiad. Kiedyś była to rybacka wioska, dziś to turystyczna atrakcja z wszelkimi udogodnieniami zaspokajającymi różnorodne gusta.

MARSALFORN BAY

Stary rybacki port jest dziś niezwykle popularnym (zwłaszcza wśród młodych ludzi) kurortem turystycznym tętniącym życiem tak za dnia, jak i w nocy. Wielu turystów decyduje się wynająć apartament właśnie tutaj. Nocą wzdłuż wybrzeża rozbrzmiewają klubowe dźwięki a na ulicy pełno jest młodych, radosnych ludzi. Równie wesoło jest w dzień. Turyści wygrzewają się wzdłuż promenady, opalają się i pływają.

 • widziałamnawp

  Hej pk. Widziałam wasz artykuł na wp i przypomniałam sobie, że nie podziękowałam za wakacje na Gozo:) (Anka z Tarnowa)
  Dziękuję za kontakt na tanie noclegi, znajomi nie wierzyli, że naprawdę tyle płaciliśmy. Wino z Marsalforn długo szumiało mi w głowie:) Azure Window to majestatyczny posąg przyrody, nigdy czegoś takiego nie widziałam, mężowi się spodobało, chcemy za rok jeszcze raz pojechać. Na pewno weźmiemy od was kontakty na noclegi i atrakcje. Jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu moim i męża i do usłyszenia gdy będziemy potrzebować pomocy w organizacji kolejnych wczasów. p.s. zalajkowałam wasz artykuł:)

 • Barbara

  Kolejny bardzo dobry tekst. Gratuluję.

 • bernikula

  Zawsze jak tu wchodzę to lubię sobie pomarzyć:) Piękne zdjęcia i opisy, z chęcią poleciałabym kiedyś na Maltę:)

 • Beata

  Myślicie, że w grudniu będzie można pływać w morzu?

  • Widzieliśmy, że ludzie pływają gdy jest słonecznie, ale nie wiemy jaki będzie grudzień 2014 na Malcie:-)

X