1. Temperatura na Malcie to kwestia interesująca każdego, kto wybiera się na Wyspy.
2. Prezentujemy wykres ze średnimi i rekordowymi temperaturami powietrza, wody, etc.
3. Sprawdź ile deszczu i słońca można się spodziewać w każdym miesiącu roku.

Foldery reklamowe zachęcające do podróży na Maltę przekonują, że na rajskiej wyspie występuje około 300 słonecznych dni w roku, co daje nieco mylne wyobrażenie na temat pogody na Malcie przez cały rok, a szczególnie zimą. Turyści często szukają odpowiedzi na pytanie o to jakie ubrania zabrać w danym miesiącu i na jaką pogodę się nastawić. Trudno o jedyną, słuszną odpowiedź na tak zadane pytanie, bowiem statystyki mogą się sprawdzić, ale nie muszą. To samo tyczy się prognoz pogody, które nie zawsze odzwierciedlają faktyczną i odczuwalną aurę. Pewne czynniki są jednak stałe i pozwalają dobrze zaplanować typ ubrań adekwatnie do pogody, która na wyspach jest szalenie zmienna i zróżnicowana.

Najmniejszy problem jest od czerwca do końca września. W tym czasie niemal pewne jest to, że na Malcie powita nas bezchmurne niebo oraz wysoka temperatura, czyli doskonałe warunki do plażowania, kąpieli morskich oraz wypoczynku. Zabieramy zatem bikini, kąpielówki, buty plażowe, chustę, którą można owinąć szyję w wietrzny dzień oraz typowo letnie ubrania, ale także coś na chłodniejsze noce, ponieważ wysoka wilgotność w połączeniu z otaczającym wyspę morzem i wyspiarskim wiatrem mogą dać poczucie chłodu. W rzeczy samej jednego dnia noc może być męcząco upalna i duszna, a następnego nieprzyjemnie wietrzna. Co prawda rzadko, jednakże w szczycie sezonu mogą wystąpić także sztormy, które należy traktować jak anomalię pogodową. Zwykle, z uwagi na bezpieczeństwo turystów odwoływane są wówczas wszystkie rejsy morskie. Trafienie na sztorm latem nie można nazwać inaczej, niż wielkim pechem, ale co roku pewna grupa osób znajduje się w tym wątpliwie zaszczytnym gronie. Latem warto zabrać do bagażu ubrania z lnu, który jest zdecydowanie najlepszą tkaniną na upał. Dla osób z wrażliwą skórą biała lniana koszula z długim rękawem oraz luźne długie spodnie będą ratunkiem na poparzoną skórę.

Poziom promieniowania UV na Malcie jest bardzo wysoki. Niektórzy nierozsądnie opalają się bez żadnego filtra ochronnego lub stosują zbyt słaby filtr i już pierwszego dnia nabawiają się poważnych oparzeń. Wtedy paradowanie w skąpych strojach tylko zaostrzy problem, natomiast zestaw z lnu będzie zbawienny. Wysokie upały nie zwalniają od dress codu, dlatego też, jeśli planujemy wejście do kościoła lub wyjście do opery, teatru albo wykwintnej restauracji – musimy być właściwie ubrani. Shorty w eleganckim miejscu mogą innym zaburzyć estetykę chwili, więc starajmy się myśleć również w tych kategoriach.

Październik i listopad ciągle są bardzo dobrym okresem na opalanie i kąpiele morskie. Woda jest wtedy ciepła, a temperatury nie tak męczące jak w lipcu i sierpniu, więc warunki idealne do wędrówek. Na szlakach pieszych Malty i Gozo roi się od samotnych wędrowców oraz zorganizowanych grup przemierzających najbardziej interesujące trasy z naturalnymi atrakcjami lub zabytkami. Zaczynają się sporadyczne deszcze i sztormy. Wielu organizatorów rejsów kończy sezon w listopadzie właśnie z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnej pogody. Nie ma tu reguły. Jednego roku jest przewaga dni słonecznych, kolejnego pochmurnych i wietrznych. W tym okresie warto zabrać zarówno zestaw plażowy, jak też coś na chłodniejsze dni a nawet deszcz i wiatr. 

Grudzień, styczeń i luty to maltańska zima i najwspanialsza pora roku do zwiedzania kraju oraz podziwiania jego naturalnych atrakcji. Można śmiało rzecz, że to jest sezon deszczowy, ale dzięki temu przyroda budzi się do życia. Łąki i pagórki mienią się głęboką zielenią i zachwycają bujną roślinnością, która pnie się w górę. Dojrzewają cytrusy, rolnicy sadzą na potęgę bób i warzywa kapustne. Napojona ziemia wydaje plony. Częstym zjawiskiem są częściowe lub pełne zachmurzenia i krótkie, lecz intensywne ulewy. Trzeba być przygotowanym na deszcz i wiatr. Jeśli nasza kurtka lub płaszcz nie są nieprzemakalne, warto zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy. Buty muszą być impregnowane, ponieważ deszcz spada gwałtownie i może nas zastać wszędzie, a jeśli nie będzie w naszej okolicy schronienia to przemokniemy do suchej nitki. Gęsty i gruby deszcz zalewa ulice, którymi płyną strumienie wody tworząc coś w rodzaju powodzi. Najgorzej jest w dolinach i wszystkich miejscach, w których można zaobserwować duży spadek terenu.

Grudzień jest cieplejszy i przyjemniejszy niż styczeń i luty. Dwa pierwsze miesiące roku mogą być nieznośne z powodu wysokiej wilgotności, która wraz z niskim nasłonecznieniem i temperaturą daje uczucie przeszywającego do szpiku kości zimna bardziej nieprzyjemnego niż mróz. Gdy do tego dochodzi jeszcze silny wiatr – nie pozostaje nic innego jak schować się w czterech ścianach, ale na szczęście takie ekstremalnie wietrzne i zimne dni zdarzają się stosunkowo rzadko. Kwestia odczuwalnej temperatury jest bardzo ciekawa, ponieważ 13°C w dzień słoneczny, bez zachmurzenia i wiatru odczuwa się nawet jak temp. w okolicach 20°C i więcej, natomiast ta sama bazowa temperatura w dniu zachmurzonym, wietrznym i wilgotnym sprawia, że odczuwa się nawet 10 stopni mniej. Podsumowując zimą na Malcie można jednego dnia pływać w zatoce i opalać się, a kolejnego trząść się z chłodu i chować pod czapką i szalem. To wszystko możliwe jest także w czasie jednego dnia. Z tego też powodu zimą warto ubierać się na cebulkę i zawsze być gotowym zarówno na plażowanie jak i na deszcz.

Marzec, kwiecień i maj to maltańska wiosna i można zaryzykować twierdzenie, że najprzyjemniejsza pora roku. O ile w marcu mogą się zdarzyć dni przypominające zimowe maltańskie klimaty, o tyle kwiecień i maj są przepiękne. Przypominają polski czerwiec z optymalną temperaturą do życia i wypoczynku. Wszędzie kwitną kolorowe kwiaty. Nieco gorzej jest z temperaturą wody, ponieważ po zimie ciągle jeszcze jest niska w porównaniu do tego, czego można spodziewać się po kraju określanym jako ciepły i słoneczny, ale warto pamiętać, że wielu mieszkańców Malty pływa całorocznie, natomiast w słoneczne zimowe dni zawsze spotkamy w zatokach turystów zażywających morskiej kąpieli. Dla jasności trzeba wiedzieć, że temperatura wody morskiej zimą oscyluje w okolicach 16°C i delikatnie wzrasta w maju do ok. 18°C. Łatwo się domyślić, że kąpiel przy temperaturze powietrza 13°C gwarantuje inne wrażenia niż pływanie przy 25°C. Do tego dochodzi też indywidualne odczuwanie temperatur, które jest różne dla każdego człowieka.

W wiosennych miesiącach można sobie pozwolić właściwie na wszystko. Po martwym zimowym sezonie ruszają rejsy wycieczkowe oraz sporty wodne. Pogoda pozwala tez na piesze wycieczki, ponieważ nie jest ani za gorąco, ani za chłodno. Na urlop w tym okresie zabieramy w przeważającej części ubrania letnie oraz standardowo zestaw plażowy. Nie zapominajmy jednak o wyspiarskim klimacie i wrzućmy do bagażu coś na chłodny i wietrzny dzień, ale również strój deszczowy. Podobnie jak w Polsce, na wiosnę mądrze jest ubierać się na cebulkę.

Ciekawą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są pewne zjawiska wynikające z położenia Malty, mianowicie wiatry i idące wraz z nimi piach z Sahary i pył wulkaniczny z Etny. Zdarza się, że przy wzmożonej aktywności Etny wraz z wiatrem nadchodzi chmura pyłu wulkanicznego. Wówczas nie ma innego wyjścia jak przeczekać niepogodę. Podobnie jest z wiatrem sirocco, który wieje od Sahary i przynosi wyższą wilgotność, wyższą temperaturę i wszechobecny piach. Zwykle wtedy w maltańskich mediach pojawiają się komunikaty określające jak długo potrwa taki stan i do kiedy nie warto myć okien w domach ani samochodów. Jeśli więc trafimy w takim czasie na wyspę, możemy odnieść mylne wrażenie, że mieszkańcy nie dbają o estetykę rzeczy martwych. W rzeczywistości po takiej mgle piaskowej samochody stoją w długich kolejkach do myjni, a panie domu polerują okna i drzwi. Wszyscy cieszą się, że można wziąć głębszy oddech i zobaczyć daleki horyzont.

Warto zauważyć, że mgły piaskowe i pył są szkodliwe dla zdrowia podobnie jak smog. Szczególną ostrożność w przebywaniu wówczas na świeżym powietrzu powinny zachować osoby chorujące na astmę, alergicy oraz ci, którzy zmagają się z zapaleniem zatok.

Przydatna może okazać się tabela ze statystykami pogodowymi za okres od 1985 do dzisiejszych czasów.

Miesiąc Najw.
rekordowa
temp.
Najw. Średnia temp. Najn. Średnia temp. Najn. rekordowa temp. Temp. morza Godziny słońca dziennie Deszcz w mm.
Styczeń 22.2 16.1 10.3 3.9 15.4 5.46 94.7
Luty 24.1 16.0 9.9 2.6 14.9 6.36 63.4
Marzec 33.5 17.8 11.3 4.8 15.0 7.33 37.0
Kwiecień 31.7 20.0 13.3 6.5 15.9 8.46 26.3
Maj 37.3 24.2 16.6 10.5 17.5 9.99 9.2
Czerwiec 40.1 28.5 20.3 14.8 21.1 11.23 5.4
Lipiec 43.1 31.5 22.8 17.4 24.1 12.15 0.2
Sierpień 43.0 31.8 23.6 18.0 25.8 11.36 6.0
Wrzesień 39.2 28.4 21.6 15.4 25.2 9.00 67.4
Październik 33.5 25.2 18.6 11.3 23.2 7.22 77.2
Listopad 28.9 21.0 15.0 5.7 20.6 6.50 108.6
Grudzień 24.9 17.5 11.9 3.8 17.4 5.20 107.7
Źródło: Opracowane własne na podstawie danych zebranych przez Balzan Malta Weather Station

A gdzie sprawdzać pogodę? Naszym zdaniem najlepszy i najbardziej wiarygodny serwis z prognozami pogody to: windy. Polecamy tę stronę. Sami z niej bardzo często korzystamy i rzadko się zdarza, że prognozy się nie sprawdzają. 

X