fbpx

POGODA NA MALCIE

Last updated:

Pogoda na Malcie to kwestia interesująca każdego, kto wybiera się na Wyspy.
Prezentujemy wykres ze średnimi i rekordowymi temperaturami powietrza, wody, etc.
Sprawdź, ile deszczu i słońca można się spodziewać w każdym miesiącu roku.

POGODA NA MALCIE

Foldery reklamowe zachęcające do podróży na Maltę przekonują, że na rajskiej wyspie występuje około 300 słonecznych dni w roku, co daje nieco mylne wyobrażenie na temat pogody na Malcie przez cały rok, a szczególnie zimą. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ każdy, kto był chociażby w Holandii, potwierdzi, że Malta w porównaniu do niej lub np. krajów skandynawskich jest w istocie słoneczną wyspą, natomiast mieszkańcom równie słonecznej Polski należy się tutaj stosowne wyjaśnienie. Słoneczne dni oznaczają dosłownie słoneczne dni, co wcale nie oznacza, że w taki dzień nie będzie padał deszcz lub wiał silny wiatr. Słoneczny dzień nie jest równoznaczny z cieplutkim, bezwietrznym, bezchmurnym – doskonałym wakacyjnym dniem. Zima 2020 była jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Śmiało można powiedzieć, że właściwie nie mieliśmy wtedy zimy. Styczeń z kolei był rekordowo suchym miesiącem. Rolnicy modlili się o deszcz. Bezskutecznie. W lutym strajkowali blokując traktorami ulice Malty. 

Szukasz wiarygodnych informacji przed podróżą na Maltę? 
W takim razie koniecznie dołącz również do naszej społeczności na Facebooku TUTAJ – KLIK
Informujemy tam o każdej istotnej zmianie dotyczącej covid-19 na Malcie. Dołącz do nas i pozostańmy w bliższym kontakcie!

JAKIE UBRANIA ZABRAĆ NA MALTĘ

Turyści często szukają odpowiedzi na pytanie o to jakie ubrania zabrać w danym miesiącu i na jaką pogodę się nastawić. Trudno o jedyną, słuszną odpowiedź na tak zadane pytanie, bowiem statystyki mogą się sprawdzić, ale nie muszą. To samo tyczy się prognoz pogody, które nie zawsze odzwierciedlają faktyczną i odczuwalną aurę. Pewne czynniki są jednak stałe i pozwalają dobrze zaplanować typ ubrań adekwatnie do pogody, która na wyspach jest szalenie zmienna i zróżnicowana. Oto skromny poradnik odpowiadający na pytania o pogodę i ubrania na różne okresy w roku. Czytelnicy pytają o to bardzo często, więc naszą naturalną odpowiedzią było opracowanie tematu zważając na kwestie sygnalizowane przez Czytelników. Jeśli po przeczytaniu całego tekstu, coś jeszcze będzie budziło wątpliwości – zapraszamy do dyskusji w komentarzach. Weźmiemy to pod uwagę przy kolejnej aktualizacji tekstu.

POGODA NA MALCIE OD CZERWCA DO WRZEŚNIA

Najmniejszy problem jest od czerwca do końca września. W tym czasie niemal pewne jest to, że na Malcie powita nas bezchmurne niebo oraz wysoka temperatura, czyli doskonałe warunki do plażowania, kąpieli morskich oraz wypoczynku. Zabieramy zatem bikini, kąpielówki, buty plażowe, chustę, którą można owinąć szyję w wietrzny dzień oraz typowo letnie ubrania, ale także coś na chłodniejsze noce, ponieważ wysoka wilgotność w połączeniu z otaczającym wyspę morzem i wyspiarskim wiatrem mogą dać poczucie chłodu, który może uprzykrzyć wieczorny spacer promenadą. W rzeczy samej jednego dnia noc może być męcząco upalna i duszna, a następnego nieprzyjemnie wietrzna. Co prawda rzadko, jednakże w szczycie sezonu mogą wystąpić także sztormy, które należy traktować jak anomalię pogodową. Zwykle, z uwagi na bezpieczeństwo turystów odwoływane są wówczas wszystkie rejsy morskie. Trafienie na sztorm latem nie można nazwać inaczej, niż wielkim pechem, ale co roku pewna grupa osób znajduje się w tym wątpliwie zaszczytnym gronie. Latem warto zabrać do bagażu ubrania z lnu, który jest zdecydowanie najlepszą tkaniną na upał. Dla osób z wrażliwą skórą biała lniana koszula z długim rękawem oraz luźne długie spodnie będą ratunkiem na poparzoną skórę. Lato 2019 było jednym z najgorętszych w ostatnich dekadach. Piekielne upały odczuwalne były nie tylko na Malcie. Potężne rekordy padały m.in. we Włoszech, natomiast w Polsce również dało się odczuć, że jest dużo goręcej niż zwykle. Meteorolodzy straszą, że w przyszłości takie temperatury będą normą. Oby nie mieli racji.

W takie dni turyści masowo chłodzą się podczas morskich kąpieli i wypływają na całodniowe rejsy na wyspę Comino do Błękitnej Laguny i Kryształowej Laguny. Ogromną popularnością wśród Czytelników naszej strony cieszy się Bajkowy Rejs Katamaranem, który po rabacie 15% kosztuje tylko 17 EUR od osoby. Żaden agent, biuro ani rezydent nie oferują tej wycieczki w tak niskiej cenie. Relacja z rejsu oraz instrukcja rezerwacji z rabatem znajdują się TUTAJ. Mowa o rejsie i katamaranie z poniższego zdjęcia.

rejs na comino

WYSOKI POZIOM UV LATEM

Poziom promieniowania UV na Malcie jest bardzo wysoki. Index UV podawany jest w każdej prognozie, więc tę informację można sobie sprawdzić przed wyjściem na plażę. Niektórzy nierozsądnie opalają się bez żadnego filtra ochronnego lub stosują zbyt słaby filtr i już pierwszego dnia nabawiają się poważnych oparzeń. Wtedy paradowanie w skąpych strojach tylko zaostrzy problem, natomiast zestaw z lnu będzie zbawienny. Wysokie upały nie zwalniają od dress codu, dlatego też, jeśli planujemy wejście do kościoła lub wyjście do opery, teatru albo wykwintnej restauracji – musimy być właściwie ubrani. Shorty w eleganckim miejscu mogą innym zaburzyć estetykę chwili, więc starajmy się myśleć również w tych kategoriach.

PAŹDZIERNIK I LISTOPAD NA MALCIE

Październik i listopad ciągle są bardzo dobrym okresem na opalanie i kąpiele morskie. Woda jest wtedy ciepła, a temperatury nie tak męczące jak w lipcu i sierpniu, więc warunki idealne do wędrówek. Na szlakach pieszych Malty i Gozo roi się od samotnych wędrowców oraz zorganizowanych grup przemierzających najbardziej interesujące trasy z naturalnymi atrakcjami lub zabytkami. Zaczynają się sporadyczne deszcze i sztormy. Wielu organizatorów rejsów kończy sezon w listopadzie właśnie z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnej pogody. Nie ma tu reguły. Jednego roku jest przewaga dni słonecznych, kolejnego pochmurnych i wietrznych. W tym okresie dobrze jest zabrać zarówno zestaw plażowy, jak też coś na chłodniejsze dni a nawet deszcz i wiatr. 

GRUDZIEŃ, STYCZEŃ I LUTY 

Grudzień, styczeń i luty to maltańska zima i najwspanialsza pora roku do zwiedzania kraju oraz podziwiania jego naturalnych atrakcji. Można śmiało rzecz, że to jest sezon deszczowy, ale dzięki temu przyroda budzi się do życia. Łąki i pagórki mienią się głęboką zielenią i zachwycają bujną roślinnością, która pnie się w górę. Dojrzewają cytrusy, rolnicy sadzą na potęgę bób i warzywa kapustne. Napojona ziemia wydaje plony. Częstym zjawiskiem są częściowe lub pełne zachmurzenia i krótkie, lecz intensywne ulewy. Trzeba być przygotowanym na deszcz i wiatr. Jeśli nasza kurtka lub płaszcz nie są nieprzemakalne, warto zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy. Buty muszą być impregnowane, ponieważ deszcz spada gwałtownie i może nas zastać wszędzie, a jeśli nie będzie w naszej okolicy schronienia to przemokniemy do suchej nitki. Gęsty i gruby deszcz zalewa ulice, którymi płyną strumienie wody tworząc coś w rodzaju powodzi. Najgorzej jest w dolinach i wszystkich miejscach, w których można zaobserwować duży spadek terenu.

Grudzień jest cieplejszy i przyjemniejszy niż styczeń i luty. Dwa pierwsze miesiące roku mogą być nieznośne z powodu wysokiej wilgotności, która wraz z niskim nasłonecznieniem i temperaturą daje uczucie przeszywającego do szpiku kości zimna bardziej nieprzyjemnego niż mróz. Gdy do tego dochodzi jeszcze silny wiatr – nie pozostaje nic innego jak schować się w czterech ścianach, ale na szczęście takie ekstremalnie wietrzne i zimne dni zdarzają się stosunkowo rzadko. Kwestia odczuwalnej temperatury jest bardzo ciekawa, ponieważ 13°C w dzień słoneczny, bez zachmurzenia i wiatru odczuwa się nawet jak temp. w okolicach 20°C i więcej, natomiast ta sama bazowa temperatura w dniu zachmurzonym, wietrznym i wilgotnym sprawia, że odczuwa się nawet 10 stopni mniej. Podsumowując zimą na Malcie można jednego dnia pływać w zatoce i opalać się, a kolejnego trząść się z chłodu i chować pod czapką i szalem. To wszystko możliwe jest także w czasie jednego dnia. Z tego też powodu zimą warto ubierać się na cebulkę i zawsze być gotowym zarówno na plażowanie jak i na deszcz. W taki typowy, zimowy dzień między 11:00 a 15:00 można bez poczucia dyskomfortu chodzić w krótkim rękawku, ale im bliżej zachodu słońca, tym chłodniej się robi. Dla mnie osobiście zimą najbardziej przykra jest wysoka wilgotność, której nie znoszę. Czuję ją w mięśniach i kościach, dlatego też o tej porze roku, wspomagam się regularnie naparami z imbiru za dnia i zimowymi, rozgrzewającymi herbatkami nocą 💪.

MARZEC, KWIECIEŃ I MAJ

Marzec, kwiecień i maj to maltańska wiosna i można zaryzykować twierdzenie, że najprzyjemniejsza pora roku. O ile w marcu mogą się zdarzyć dni przypominające zimowe maltańskie klimaty, o tyle kwiecień i maj są przepiękne. Przypominają polski czerwiec z optymalną temperaturą do życia i wypoczynku. Wszędzie kwitną kolorowe kwiaty. Nieco gorzej jest z temperaturą wody, ponieważ po zimie ciągle jeszcze jest niska w porównaniu do tego, czego można spodziewać się po kraju określanym jako ciepły i słoneczny, ale warto pamiętać, że wielu mieszkańców Malty pływa całorocznie (nasze dziecko również), a w słoneczne zimowe dni zawsze spotkamy w zatokach turystów zażywających morskiej kąpieli. Dla jasności trzeba wiedzieć, że temperatura wody morskiej zimą oscyluje w okolicach 16°C i delikatnie wzrasta w maju do ok. 18°C. Łatwo się domyślić, że kąpiel przy temperaturze powietrza 13°C gwarantuje inne wrażenia niż pływanie przy 25°C. Do tego dochodzi też indywidualne odczuwanie temperatur, które jest różne dla każdego człowieka. 


Booking.com

OŻYWIENIE PO ZIMIE

W wiosennych miesiącach można sobie pozwolić właściwie na wszystko. Po martwym zimowym sezonie ruszają rejsy wycieczkowe oraz sporty wodne. Pogoda pozwala tez na piesze wycieczki, ponieważ nie jest ani za gorąco, ani za chłodno. Na urlop w tym okresie zabieramy w przeważającej części ubrania letnie oraz standardowo zestaw plażowy. Nie zapominajmy jednak o wyspiarskim klimacie i wrzućmy do bagażu coś na chłodny i wietrzny dzień, ale również strój deszczowy. Podobnie jak w Polsce, na wiosnę mądrze jest ubierać się na cebulkę. Marzec jest też miesiącem, w którym nasz pies przynosi do domu najwięcej kleszczy. Na Gozo są one równie obrzydliwe, co w Polsce, ale podobno nie tak groźne. Uważajmy więc podczas wylegiwania się na trawie. Kwiecień i maj to moje ulubione miesiące na Malcie. Tak mogłoby być przez cały rok. 

PIASEK Z SAHARY I PYŁ Z ETNY

Ciekawą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są pewne zjawiska wynikające z położenia Malty, mianowicie wiatry i przybywające wraz z nimi piach z Sahary i pył wulkaniczny z Etny. Zdarza się, że przy wzmożonej aktywności Etny wraz z wiatrem nadchodzi chmura pyłu wulkanicznego. Wówczas nie ma innego wyjścia jak przeczekać niepogodę. Podobnie jest z wiatrem sirocco, który wieje od Sahary i przynosi wyższą wilgotność, wyższą temperaturę i wszechobecny piach. Zwykle wtedy w maltańskich mediach pojawiają się komunikaty określające jak długo potrwa taki stan i do kiedy nie warto myć okien w domach ani samochodów. Jeśli więc trafimy w takim czasie na wyspę, możemy odnieść mylne wrażenie, że mieszkańcy nie dbają o swoje otoczenie. W rzeczywistości po takiej mgle piaskowej samochody stoją w długich kolejkach do myjni, a panie domu polerują okna i drzwi. Wszyscy cieszą się, że można wziąć głębszy oddech i zobaczyć daleki horyzont. 

ALERGICY I ASTMATYCY

Warto zauważyć, że mgły piaskowe i pył są szkodliwe dla zdrowia podobnie jak smog. Szczególną ostrożność w przebywaniu wówczas na świeżym powietrzu powinny zachować osoby chorujące na astmę, alergicy oraz ci, którzy zmagają się z zapaleniem zatok. W dni, w które powietrze jest odczuwalnie cięższe objawy u osób z tymi przypadłościami mogą się zaostrzyć. Przez pierwsze lata pobytu na Malcie sama miałam problem z zatokami, ale poradziłam sobie z tym. Znajoma wręczyła mi kunservę z chilli, twierdząc, że jej pomaga, więc i mnie powinno i faktycznie zaraz po spożyciu kanapki z tą pastą odtykały mi się zatoki (na chwilę), natomiast musiałam włożyć nieco więcej wysiłku, aby długoterminowo poradzić sobie z tym problemem. Każdy dzień, w którym powietrze miało piaskowy kolor oznaczał dla mnie trudności z oddychaniem, ale prewencja w tym przypadku daje dużo lepsze rezultaty, niż gdybym miała walczyć z pylącą brzozą czy olchą. Mój organizm przyzwyczaił się już do klimatu Malty. Berotec leży w szufladce i na Malcie nigdy nie miałam potrzeby korzystania z niego. Co innego w Polsce.

POGODA NA MALCIE – WYKRES TEMPERATUR

Przydatna może okazać się tabela ze statystykami pogodowymi za okres od 1985 do dzisiejszych czasów. Daje to bardzo konkretny obraz danych pozwalających na wyciągnięcie własnych wniosków. 

Miesiąc Najw.
rekordowa
temp.
Najw. Średnia temp. Najn. Średnia temp. Najn. rekordowa temp. Temp. morza Godziny słońca dziennie Deszcz w mm.
Styczeń 22.2 16.1 10.3 3.9 15.4 5.46 94.7
Luty 24.1 16.0 9.9 2.6 14.9 6.36 63.4
Marzec 33.5 17.8 11.3 4.8 15.0 7.33 37.0
Kwiecień 31.7 20.0 13.3 6.5 15.9 8.46 26.3
Maj 37.3 24.2 16.6 10.5 17.5 9.99 9.2
Czerwiec 40.1 28.5 20.3 14.8 21.1 11.23 5.4
Lipiec 43.1 31.5 22.8 17.4 24.1 12.15 0.2
Sierpień 43.0 31.8 23.6 18.0 25.8 11.36 6.0
Wrzesień 39.2 28.4 21.6 15.4 25.2 9.00 67.4
Październik 33.5 25.2 18.6 11.3 23.2 7.22 77.2
Listopad 28.9 21.0 15.0 5.7 20.6 6.50 108.6
Grudzień 24.9 17.5 11.9 3.8 17.4 5.20 107.7

Źródło: Opracowane własne na podstawie danych zebranych przez Balzan Malta Weather Station

GDZIE SPRAWDZIĆ POGODĘ?

Gdzie sprawdzać pogodę przed wyjazdem na Maltę i w czasie pobytu na wyspach? Naszym zdaniem najlepszy i najbardziej wiarygodny serwis z prognozami pogody to: windy. Polecamy tę stronę. Sami z niej bardzo często korzystamy i rzadko się zdarza, że prognozy się nie sprawdzają. Inną stroną, która również przydaje się podczas wakacji na Malcie jest maltaweather.com. Tę stronę odwiedzam zawsze, gdy sprawdzam, gdzie danego dnia mamy najmniejsze szanse na spotkanie z meduzami. Odkąd nasze dziecko doznało pierwszego w życiu poparzenia, zawsze się nią kierujemy, co nie oznacza, że meduz tam nie ma. O meduzach na Malcie piszemy tutaj. Jeśli o czymś zapomniałam – proszę o sugestie w komentarzach. 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji “Podziel się”. 👇