fbpx

PLAŻE GOZO

Blue Hole Gozo

Na Gozo mamy plaże piaszczyste, skaliste, kamieniste i żwirkowate.
Zatoki na Gozo docenią miłośnicy malowniczych i osobliwych zakątków.
Dowiedz się które zatoki są oblegane przez turystów, a które wręcz przeciwnie.

Xwejni Bay GozoPodobnie jak na Malcie, na Gozo również wejście na wszystkie plaże jest bezpłatne. 
Wielu turystów traktuje Gozo jako uroczy dodatek do Malty, który można ekspresowo objechać w pół dnia i przypieczętować to sesją pod największymi atrakcjami, na przykład Wied il-Għasri. To ogromny błąd. Warto zatrzymać się na Gozo nieco dłużej, ponieważ na wyspie nie brakuje malowniczych zakątków a wspomniana dolina Għasri  jest tylko zapowiedzią fantastycznych scenerii, które niezmiennie od tysięcy lat uświetniają krajobraz Gozo stanowiąc o jego osobliwości.

Systematycznie rośnie liczba turystów, którzy wybierają Gozo świadomie i na dłużej. Powodów jest wiele, dziś podamy jednak tylko jeden – szeroko rozumiane plażowanie. Przenieśmy się więc wspólnie na Gozo – siostrzaną wyspę Malty obfitującą w kultowe, bajeczne zatoki oraz cudowne zaciszne plaże, na których spotkać można głównie miejscowych.

Niżej prezentujemy wybrane, znane i mniej znane, ale bezspornie urokliwe plaże i zatoki Gozo. Nie do wszystkich prezentowanych miejsc dojedziemy bezpośrednio transportem publicznym, dlatego też po wpisaniu współrzędnych do google maps, sprawdźmy w jakiej odległości od zatoki znajduje się ostatni przystanek a resztę trasy możemy prześledzić na Street View. To wspaniałe udogodnienie jest od jakiegoś czasu dostępne także na Malcie, więc można planować trasy jeszcze przed przylotem, szczególnie, gdy do niektórych miejsc trzeba dojechać wąskimi, nieutwardzonymi drogami. Ci, którzy będą poruszać się samochodami lub skuterami i korzystać z nawigacji zostaną poprowadzeni prosto do celu, nawet stromymi zjazdami zlokalizowanymi u podnóży klifów, jak ten na zdjęciu niżej prowadzący do Daħlet Qorrot.

Daħlet Qorrot

BLUE HOLE

Współrzędne: 36°03’11.0″N 14°11’20.0″E
Dojazd: Dwejra (311)
Typ: Skalista

Wszystkie drogi na Gozo prowadzą do Dwejry, a tuż obok znajduje się podwodna jaskinia uwielbiana przez nurków – Blue Hole. Warto zejść do tego naturalnego basenu i popływać sobie beztrosko mając świadomość, jak tłoczno jest pod wodą. Blue Hole jest eksplorowane dość intensywnie głównie przez nurków ze względu na niesamowite walory podwodnej fauny i flory, jednak równie często daje się zauważyć ludzi pływających na powierzchni tego stosunkowo niewielkiego tunelu. Warto orzeźwić się i w przerwie podczas eksplorowania wyspy, położyć się leniwie na tafli wody i spoglądać na tłumy podziwiające Blue Hole z górującej nad kąpieliskiem linii wybrzeża odwiedzanego przez turystów mających sentyment do nieistniejącego już Lazurowego Okna. W bliskiej okolicy kupimy napoje i przekąski, ale parasolki, leżaki i inne udogodnienia są niedostępne. Zdecydowanie, to jest miejsce dla koneserów wyjątkowych wrażeń.

Blue HoleBlue Hole

DAĦLET QORROT

Współrzędne: 36°02’56.0″N 14°19’00.3″E
Dojazd: Nadur (303)
Typ: Piaszczysta

Niewielka zatoka położona na północy wyspy to fantastyczna, kolorowa przystań ceniona przez miejscowych, którzy leniwie spędzają tu czas z dala od turystycznego zgiełku. Zatoka jest piękna, pełno tu garaży, które w upalne dni dają ochładzający cień. Lokalsi zmodernizowali je na swój sposób i przystosowali pod letnie „rezydencje“, w których wypoczywają. Spotkamy tu w dużej mierze mieszkańców wyspy, turystów natomiast znacznie rzadziej. Woda w zatoce jest krystalicznie czysta, można poskakać z murku, w sezonie znajdziemy czynne kioski z napojami i przekąskami. Warto zabrać ze sobą parasol i leżak.

DAĦLET QORROTDAĦLET QORROT

DWEJRA BAY

Współrzędne: 36°02’48.8″N 14°11’35.7″E
Dojazd: Dwejra (311)
Typ: Skalista

Dwejra Bay to skalista zatoka zlokalizowana w ustronnym zakątku wybrzeża. Obecność w okolicy kilku popularnych naturalnych atrakcji sprawia, że zatoka jest pomijana przez tłumy, na co z pewnością ma wpływ brak piaszczystej plaży i łagodnego zejścia do wody. Zatokę docenią osoby szukające odosobnionych lokalizacji. Nie ma tu niczego, poza skalistym wybrzeżem, więc zabieramy ze sobą pełne plażowe wyposażenie i prowiant. Miejsce jest bardzo lubiane przez osoby preferujące swobodne opalanie. Często spotykamy tu niewielkie grupki znajomych urządzających sobie prywatne “rock beach party”. Muzyka niesie się echem po całej zatoce a młodzież bawi się nieskrępowanie korzystając z uroków chwili. Są też dni, kiedy zatoka jest zupełnie pusta. W skałach znajduje się kilka nieużywanych garaży, które wykorzystywane są jako miejsca noclegowe przez hardcorowych backpackersów.

DWEJRA BAYDWEJRA BAY

GĦAJN BARRANI

Współrzędne: 36°03’59.2″N 14°16’20.9″E
Dojazd: Xagħra (322)
Typ: Piaszczysta

Zlokalizowana na obszarze Natura 2000 zatoka znajduje się w wyjątkowo bogatej w lokalną florę i faunę okolicy Gozo. Rzadkie okazy roślin i krzewów oraz zaciszna okolica z gliniastym zboczem tworzą malowniczy krajobraz, w którym chce się wypoczywać. Trzeba tu koniecznie zabrać własny prowiant, ponieważ okolica jest zupełnie odosobniona. W porze deszczowej zejście do zatoki nie jest dobrym pomysłem ze względu na bagniste podłoże, natomiast latem bywają tu zarówno miejscowe rodziny z dziećmi jak i turyści poszukujący intymności. Zatoka uważana jest za sekretną, które to określenie przylega zwykle do trudno dostępnych miejsc.

GĦAJN BARRANI GĦAJN BARRANI

GĦAR QAWQLA

Współrzędne: 36°04’25.8″N 14°15’44.9″E
Dojazd: Marsalforn (310, 322)
Typ: Skalista

Għar Qawqla to skała w zatoce Marsalforn ceniona przez amatorów skoków do wody. Niegdyś przypominała Azure Window, które dziś podobnie jak i ten łuk pozostaje jedynie wspomnieniem. Ze względu na popularność tego punktu okoliczne wybrzeże nazywa się potocznie Għar Qawqla Bay. Zlokalizowana w bliskiej okolicy Marsalforn skalista zatoka latem jest pełna wylegujących się na skalistym brzegu turystów orzeźwiających się nurkowaniem z rurką. Lokalna młodzież skacze jak szalona ze skały, więc show jest dodatkową atrakcją. W sezonie wypożyczymy tu leżaki i parasole oraz zaopatrzymy się w napoje i przekąski. Nieopodal znajdują się publiczne toalety, zatem można stwierdzić, że plaża jest dość komfortowa.

GĦAR QAWQLAGĦAR QAWQLA

ĦONDOQ IR-RUMMIEN

Współrzędne: 36°01’41.3″N 14°19’18.6″E
Dojazd: Qala (303)
Typ: Piaszczysto-Skalista

Wesołe miejsce lubiane przez młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy lubią skoki do wody. Latem jest ty niewyobrażalny tłok. Do niewielkiej zatoki zjeżdżają grupy nurków, kajakarze, plażowicze oraz osoby przeprawiające się na Comino. Piaszczysta plaża przyciaga rodziny z małymi dziećmi, betonowa skocznia lokalną młodzież, a ładne okolice właścicieli psów wyprowadzających je na spacer. To nie jest miejsce na spokojny wypoczynek.

Piaszczysta zatoka na Gozo otoczona jest z jednej strony długim murem, który latem stanowi naturalną skocznię wprost do błękitnej i krystalicznie czystej wody. Skaczą tu nie tylko dzieci pod okiem dorosłych, lecz także młodsi i starsi amatorzy orzeźwiającej kąpieli. 

Z jednej strony zatoki znajduje się oblegana latem piaszczysta plaża, natomiast z drugiej nieco spokojniejsza linia wybrzeża wzdłuż której bardzo często uprawia się nurkowanie z rurką. Można tu przejechać bez przygotowania. Na miejscu dobrze zjemy, wypożyczymy leżak i parasol, a nawet weźmiemy prysznic po kąpieli w morzu. 

ĦONDOQ IR-RUMMIENHondoq Bay

INLAND SEA

Współrzędne: 36°03’12.4″N 14°11’27.9″E
Dojazd: Dwejra (311)
Typ: Żwirkowata

Kolejne miejsce w okolicach popularnego Azure Window, gdzie można orzeźwić się morską kąpielą. Jest tu miniaturowa plaża. Kilka budek z przekąskami i napojami i właśnie Inland Sea, z którego wąskim tunelem łódki wypływają na rejsy po Dwejra Bay, a nurkowie i amatorzy snorkelingu obserwują podwodne krajobrazy. Biorąc pod uwagę tłumy, które każdego dnia przewijają się po okolicy, jedynie niewielki odsetek decyduje się na plażowanie i pływanie, a naprawdę warto. Można na przykład popłynąć do jaskini i z bliska zobaczyć koralowe ściany lub założyć maskę i obserwować podwodny krajobraz. 

INLAND SEA INLAND SEA

MARSALFORN BAY

Współrzędne: 36°04’17.4″N 14°15’36.8″E
Dojazd: Marsalforn (310, 322)
Typ: Piaszczysto-Skalista

W zatoce Marsalforn znajduje się kilka zróżnicowanych plaż nadających się do opalania, nurkowania z rurką, zabaw dla dzieci oraz ustronnego rekreacyjnego pływania w zacienionej zatoce, do której docierają nieliczni. Warto wybrać się w dłuższy spacer wzdłuż wybrzeża i po dojściu do głównej promenady kierować się na prawo, aż do odnalezienia ukrytej zatoki ze skalistym wygładzonym przez morze brzegiem wpadającym wprost do morza.

Stary rybacki port jest dziś niezwykle popularnym kurortem turystycznym tętniącym życiem tak za dnia, jak i w nocy. Trudno nie skusić się na snorkeling wzdłuż linii wybrzeża, skok do wody ze skały Għar Qawqla, drzemkę w ukrytej zacienionej zatoczce lub rekreacyjne pływanie w piaszczystej zatoce, w której znajdziemy wszystkie możliwe udogodnienia.

MARSALFORN BAYMARSALFORN BAYMARSALFORN BAY

MĠARR IX-XINI

Współrzędne: 36°01’13.4″N 14°16’16.5″E
Dojazd: Għajnsielem (301, 323)
Typ: Piaszczysta-Skalista

Przepiękna zatoka, niestety autobusy tu nie docierają. Trzeba wypożyczyć skuter, samochód lub dojść piechotą. Zatoka jest otoczona klifami, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas zimowych kąpieli. Latem trudno tu o miejsce parkingowe. Stałym elementem krajobrazu są farmerzy przyprowadzający tu swoje konie, którym kąpiele wodne pomagają na choroby stawów. Mieszkańcy także doceniają właściwości wody morskiej w walce z łuszczycą.

Ta baśniowa zatoka osłonięta klifami tak bardzo urzekła hollywoodzką parę: Angelinę Jolie i Brada Pitta, że wybrali ją na scenerię do swojego filmu „Nad morzem“, wprawiając tym samym Maltańczyków w ogromne podekscytowanie i dumę ze swojego mniej znanego skarbu – wyspy Gozo.

Dzieci z Gozo bardzo lubią skoki do wody, a w tej zatoce znajdziemy dla tej zabawy idealne warunki. Skocznia pod klifem jest zacieniona, natomiast woda przejrzysta. Wiele osób skacze do wody także z niższych i wyższych klifów. Maltańczycy są w tym świetni.

W okolicy znajduje się także bardzo spokojne naturalne kapielisko w okolicy restauracji Al Kantra. W sezonie można tam spotkać zakochanych wygrzewających się na ciepłych skałach i pływających w zatoce ukrytej w dolinie. To bardzo intymne miejsce (oczywiście poza porą lunchu i kolacji, gdy klienci restauracji rozkoszują się widokiem na dolinę, a dzieci bawią się przy brzegu).

MĠARR IX-XINI MĠARR IX-XINIMĠARR IX-XINI

QBAJJAR BAY

Współrzędne: 36°04’35.3″N 14°15’07.7″E
Dojazd: Marsalforn (310)
Typ: Żwirkowato-Skalista

Bardzo spokojna zatoka, której urok doceniają przede wszystkim osoby szukające odosobnienia. Żwirowa plaża często zasypana jest glonami wyrzucanymi przez morskie fale, ale gdy morze jest spokojne można tu spotkać lokalsów urządzających BBQ i cieszących się z zatoki, którą mogą mieć tylko dla siebie. Na jednym z krańców zatoki znajduje się skalista samotnia dla turystów, którym bardzo zależy na odosobnieniu. Wejście jest za trudne dla dzieci. To jest dobre miejsce dla osób lubiących pływanie w spokoju i niekoniecznie potrzebujących spektakularnych widoków dookoła. Planując kąpiel w tej zatoce zabierzmy ze sobą wszystko, czego potrzebujemy dla własnego komfortu. Cenimy tę zatokę za to, że można tutaj w spokoju popływać z psem.

QBAJJAR BAY QBAJJAR BAY

RAMLA IL-ĦAMRA

Współrzędne: 36°03’41.1″N 14°17’00.7″E
Dojazd: Xagħra lub Nadur (302, 322)
Typ: Piaszczysto-Kamienista

Potocznie znana jako Ramla Bay zatoka to największa piaszczysta plaża z drobnym czerwonym piaskiem i najczęściej wybierane miejsce przez rodziny z małymi dziećmi. W sezonie otwarte są tu restauracje i wypożyczalnie sprzętu wodnego. To wspaniałe miejsce na beztroski i radosny letni wypoczynek i najlepiej wyposażona w udogodnienia zatoka na Gozo.

Ramla Bay najokazalej prezentuje się z platformy widokowej zlokalizowanej przy zawalonej kilka lat temu Jaskini Kalipso. Dojedziemy do niej przez miejscowość Xagħra. Nad zatoką wznosi się także druga jaskinia, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Ramla. 

RAMLA IL-ĦAMRARaml Bay

IŻ-ŻEWWIEQA BAY

Współrzędne:36°01’37.9″N 14°18’09.8″E
Dojazd: Mgarr (301, 303, 323)
Typ: Piaszczysto-Skalista

Jeśli planujemy wizytę na Gozo to pierwszą zatoką, którą zobaczymy będzie Mġarr Harbour – urokliwy port z położoną nieopodal niewielką piaszczystą plażą lubianą przez mieszkańców, którzy szukają miejsc, w których bez krzywych spojrzeń turystów można popływać ze swoimi pupilami zażywającymi morskiego orzeźwienia w upalne, letnie dni. Prywatnie to jedna z naszych ulubionych zatok. Największym jej atutem jest to, że spotkamy tu głównie mieszkańców, co więcej – lubiących pływać ze swoimi psami. Latem, gdy temperatura sięga 40 stopni każdego dnia pływamy z naszym psem, aby się orzeźwić. W tym miejscu mieszkańcy prędzej przegonią turystę, niż psa, więc omijajmy to miejsce szerokim łukiem, jeśli nie zamierzamy podporządkować się tutejszym zwyczajom. Niewielka piaszczysta plaża doskonale odpowiada naszym potrzebom, być może spodoba się też Czytelnikom podróżującym z psami, którzy powinni wiedzieć, że oficjalne plaże przyjazne psom (dog-friendly beaches) na Gozo to: Mġarr ix-Xini, Marsalforn w okolicach “Ta’ Xjeni”, skalista część Xwejni Bay (przy panwiach), oraz linia brzegowa wzdłuż Triq il-Batterija w Żebbuġ, czyli okolice baterii Qolla l-Bajda.

IŻ-ŻEWWIEQA BAYIŻ-ŻEWWIEQA BAY

SAN BLAS BAY

Współrzędne: 36°03’24.8″N 14°18’02.5″E
Dojazd: Nadur (303)
Typ: Piaszczysti-Kamienista

Wspaniała piaszczysto-kamienista plaża. Jeśli już turysta podejmie to wyzwanie i zdecyduje się odwiedzić San Blass – będzie bardzo zadowolony, ponieważ plaża przypomina popularną Ramla Bay, choć trzeba przyznać, że jest bardziej zielona i dużo mniejsza, aczkolwiek czerwony piasek – ten sam. Jest jednak pewien szczegół, który skutecznie odstrasza wygodnych urlopowiczów. To bardzo strome i śliskie zejście na plażę. Nie bez powodu kursuje tu jeep, który za stałą opłatą podwozi turystów w dwie strony. Da się jednak o własnych siłach pokonać dystans zarówno w dół, jak i w górę. Próbowaliśmy i polecamy wszystkim.

W ostatnich latach plaża przeżywa wzrost zainteresowania. W upalne dni zatoczka wypełnia się cumującymi tu jachtami, natomiast na plaży odpoczywają turyści ceniący osobliwe zakątki. Znajdziemy tu: toalety, parasole i leżaki, kioski z napojami i bardzo fajny klimat do wypoczynku. Jeszcze 4 lata temu  mało kto tu docierał. Wiele się na Gozo zmieniło w ostatnich latach, ale nasi Czytelnicy mają ten komfort, że zawsze są na bieżąco i już od dawna mogą eksplorować miejsca takie jak opisywana zatoka.

SAN BLAS BAYSAN BLAS BAY

WIED L-GĦASRI

Współrzędne: 36°04’43.3″N 14°13’41.7″E
Dojazd: Għasri (308)
Typ: Żwirkowato-Kamienista

To jedna z najbardziej odosobnionych zatoczek na Gozo. W wysokim sezonie zawsze jest tu kilka osób, ale poza sezonem można spędzić cały dzień tylko z towarzyszem podróży. Z jakichś powodów w okolicy lubią przebywać podglądacze, więc warto mieć to na uwadze, gdy już uwierzymy, że jesteśmy sami w raju. Zatokę docenią miłośnicy osobliwych, spokojnych i romantycznych zakątków. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na Gozo. Dziewicza dolina zachwyca pierwotnym krajobrazem. Nieziemskie widoki rekompensują brak infrastruktury.

WIED L-GĦASRIWIED L-GĦASRI

XATT L-AĦMAR

Współrzędne: 36°01’10.5″N 14°17’20.7″E
Dojazd: Għajnsielem (301)
Typ: Skalista

Zatoka idealna dla osób ceniących ustronne i spokojne miejsca. Nie znajdziemy tu sklepu ani tym bardziej ratownika. Tylko dzika przyroda i ewentualnie amatorzy kempingowania. Mieszkańcy Gozo w weekendy urządzają tu BBQ oraz rodzinne zloty. W sezonie w zatoce cumują jachty wycieczkowe, ponieważ miejsce fantastycznie prezentuje się z łodzi.

Zatoka doskonale znana nurkom, szczególnie tym, którzy podróżują szlakiem zatopionych wraków. Nad zatoką góruje Fort Chambray, a skaliste wybrzeże wypełniają panwie solne. Woda mieni się tu w odcieniach turkusu zachęcającego do morskiej kąpieli. Warto uważać na skały, które w każdej chwili mogą stoczyć się do zatoki.

Zatoka trudno dostępna, aczkolwiek warto tu dotrzeć, zwłaszcza jeśli ceni się ciszę. To idealny zakątek na piknik. Można zupełnie odciąć się od świata. W sezonie znajdziemy tu nawet Toy Toy’a 🙂 I nic więcej poza fantastycznym widokiem i bardzo ciepłą wodą. To jedno z naszych ulubionych miejsc.

XATT L-AĦMARXATT L-AĦMAR

XLENDI BAY

Współrzędne: 36°01’49.9″N 14°13’01.2″E
Dojazd: Xlendi (306, 330)
Typ: Piaszczysto-Skalista

Xlendi Bay to bardzo popularne miejsce na Gozo. Niewielka piaszczysta plaża przypadnie do gustu dzieciom, które latem wraz z rodzicami stanowią najliczniejszą grupę plażowiczów. Młodzież koncentruje się wzdłuż promenady skacząc do wody z betonowych skoczni. Starsi wygrzewają się na ławkach lub leżakach rozstawionych na brzegu z pięknym widokiem na klify. Latem zatoka tętni życiem. Mamy tu świetną infrastrukturę turystyczną, sporo atrakcji wodnych oraz kilka dobrze zaopatrzonych restauracji. 

Wielu młodych ludzi zatrzymuje się tutaj na cały pobyt i spędza go na przemian w pobliskim największym na Gozo klubie na świeżym powietrzu oraz właśnie w zatoce uprawiając sporty wodne, pływając, opalając się, czy nurkując. Rozgałęzienia zatoki dają też możliwość spędzania tu czasu w zupełnym odosobnieniu. Każdy znajdzie w Xlendi przestrzeń dla siebie i sposób na spędzenie czasu: krótki spacer do Jaskinii Caroline, rejs wzdłuż klifów, trekking dookoła doliny il-Kantra lub smaczny obiad. Kiedyś była to rybacka wioska, dziś to turystyczna atrakcja z wszelkimi udogodnieniami zaspokajającymi różnorodne gusta.

XLENDI BAYXLENDI BAYIl Kantra Gozo

XWEJNI BAY

Współrzędne: 36°04’42.4″N 14°14’54.0″E
Dojazd: Marsalforn (310)
Typ: Żwirkowato-Skalista

Piękna zatoka z widokiem na charakterystyczny stożek wapienny. Tutaj zaczyna się szlak widokowy do panwii solnych, więc popołudniami, gdy zachodzi słońce można się poczuć jak w bajce. Zatokę odwiedzają dość licznie nurkowie oraz amatorzy nurkowania z rurką. Starsi mieszkańcy Gozo lubią tu pływac późnymi popołudniami. Zakładają białe czapeczki lub kapelusze i długo plotkują na środku zatoki.

To doskonała plaża dla tych, którzy lubią leniwie rozłożyć się na leżaku i patrzeć na niezmieniający się daleki horyzont. Wyżłobiony przez wodę skalisty brzeg kontrastuje tu z piaszczystą plażą usłaną maleńkimi kamyczkami. Na miejscu wypożyczymy leżaki i parasole oraz zaopatrzymy się w sezonowych kioskach. 

XWEJNI BAYXWEJNI BAY

SEKRETNE ZATOKI

Często dostajemy pytania o sekretne zatoki na Gozo… Zarówno na Malcie, jak i na Gozo znajduje się kilka sekretnych zatok. Z uwagi na ich mniej lub bardziej trudno dostepną lokalizację, do takich miejsc dociera się zwykle pokrętnymi drogami, a na miejscu nie zastajemy nikogo lub jedynie garstkę odkrywców. Widok zatoki, którą można mieć tylko dla siebie onieśmiela plażowiczów do tego stopnia, że pływają i opalają się nago. Na Malcie jest to niemile widziane i zakazane, ale w praktyce każdy mieszkaniec takie miejsca zna, co nie znaczy, że je odwiedza. Tam, gdzie są nudyści zawsze jest też pełno podglądaczy, którzy schowani w klifach i krzakach przez lornetkę podglądają swobodnie plażujących turystów. Co więcej, na Gozo sekretne plaże upodobały sobie grupy podążające szlakiem miejsc mocy i częstym obrazkiem jest widok grup nagich „pogan“ odprawiających obrzędy przypominające oczyszczanie. Na Malcie mniej jest ideologii, a więcej pospolitego naturyzmu. Nie ma więc żadnych sekretnych plaż, którymi mieszkańcy nie chcą się dzielić z turystami. Są jedynie plaże skrywające pewne sekrety. Współrzędne wybranych sekretnych plaż na Gozo oczywiście podajemy: (36°01’51.0″N 14°19’57.7″E, 36°01’42.9″N 14°19’38.1″E, 36°01’01.0″N 14°16’46.6″E).

sekretne zatoki maltaSekretne zatoki GozoSecret Beaches Malta Gozo

Więcej zdjęć z różnych lat oraz pór roku umieściliśmy w poniższej galerii. Zapraszamy do oglądania!

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI “PODZIEL SIĘ”. 👇