fbpx

HALF DAY COMINO BOAT

1. Relacjonujemy Half Day Comino Boat, czyli Półdniowy Rejs na Comino (będący częścią popularnej wycieczki Combination Tour). W rejs wypływamy piękną, drewnianą turecką guletą. 
2. Podczas półdniowego rejsu odwiedzamy między innymi najpopularniejsze maltańskie zatoki: Blue Lagoon oraz Crystal Lagoon.
3. Czytelnicy strony maltaigozo.pl mogą skorzystać z rabatu -20% na tę wycieczkę. Wystarczy odebrać od nas voucher rabatowy.

HALF DAY COMINO BOAT

Podróż na Maltę nie będzie kompletna, jeżeli nie zobaczymy na własne oczy Błękitnej Laguny oraz Krystalicznej Laguny, czyli absolutnie najpopularniejszych zatok zlokalizowanych u wybrzeży wysp Comino i Cominotto. Każdego dnia w wysokim sezonie te dwie niewielkie wysepki odwiedza ok 5000 turystów. Przypływają wszystkim, czym się tylko da: wielkimi promami wycieczkowymi, łodziami motorowymi, jachtami, katamaranami, jet ski, łódkami self-drive, kajakami, etc. Wszyscy chcą zobaczyć maltański raj.

Zorganizowane wycieczki na Comino są różne. Im bardziej kameralna łódź i wyższy standard, tym wyższa cena za rejs. Im mniej udogodnień i bardziej masowy charakter rejsu, tym cena niższa. Nie ma tu przestrzeni na superokazje. Półdniowy rejs turecką guletą to bez wątpienia rejs w nieco wyższym standardzie. Największy prom wycieczkowy zabiera na pokład 600 osób, zaś opisywany tutaj jacht, maksymalnie 60 osób.

Bez wątpienia przewagą tego rejsu jest piękna, drewniana guleta, która zawsze robi ogromne wrażenie podczas wpływania do zatoki. Pasażerowie mogą się poczuć wyjątkowo. Tę wycieczkę wybierają często młode pary oraz rodziny nastawione na żeglowanie oraz pływanie i snorkeling. Jacht cumuje na środku zatok, a turyści mogą wskakiwać do wody i podziwiać podwodne krajobrazy. Rejs ma charakter żeglugi w związku z czym nie ma możliwości zejścia na ląd na Comino.

W porównaniu z innymi rejsami, tutaj jest też zdecydowanie mniej dzieci i niemowląt. Jacht nie jest przystosowany do potrzeb typowych dla rodzin z małymi dziećmi, zatem nie ma tu kącików zabaw, ani przewijaków. Dla jednych to minus, dla innych z kolei spory plus. W cenie rejsu półdniowego mamy także transfer w jedną stronę oraz wodę i wino na pokładzie jachtu bez ograniczeń. Zwykle wycieczka odbywa się po południu, ale w szczycie sezonu nawet dwa razy dziennie, czyli pierwszy rejs późnym przedpołudniem i druga tura po południu. Warto dowiedzieć się bezpośrednio u organizatora jak wygląda harmonogram w wybranym przez nas dniu.

half day Comino boat

Cały program Half Day Comino Boat opisaliśmy niżej, więc zapraszamy do dokładnego przeczytania relacji oraz obejrzenia kolaży zdjęć z trasy. W niniejszym wpisie prezentujemy relację z półdniowej wycieczki, którą turyści odbywają zwykle w ramach wycieczki Combination Tour (czyli pół dnia safari po Gozo i pół dnia rejsu na Comino). Generalnie bardzo rzadko turyści decydują się na ten półdniowy rejs jako samodzielną atrakcję, ponieważ pod każdym względem bardziej się opłaca wybrać całodniową wycieczkę i to też rekomendujemy. Całodniowe wycieczki zawsze wypadają dużo korzystniej. W cenie mamy transfer w dwie strony oraz lunch. Całodniowa wyprawa jest więc dobrze przemyślana i bardzo komfortowa. 

Gdyby jednak kogoś z Czytelników zainteresowała ta wycieczka jako półdniowa atrakcja to oczywiście można dokonać rezerwacji. Zauważyliśmy, że półdniowy rejs wybierają najczęściej turyści stacjonujący na Gozo, którym zależy na typowej żegludze połączonej z nurkowaniem z fajką i bez wychodzenia na ląd na Comino.  Oto, co warto wiedzieć o wycieczce:

INFORMACJE PRAKTYCZNE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ile Kosztuje Half Day Comino Boat?
Dorośli: Cena regularna: €40. Z naszym voucherem rabatowym: 32€
Dzieci (3-12 lat): Cena regularna: €30. Z naszym voucherem rabatowym: 24€
Dzieci poniżej 3 roku życia bezpłatnie

Gdzie Dokonać Rezerwacji?
Zarezerwuj wycieczkę bezpośrednio u organizatora poprzez formularz rezerwacji
dostępny TUTAJ – KLIK

Jak Otrzymać Voucher Rabatowy -20%?
Wystarczy zarezerwować wycieczkę u organizatora i po wpłaceniu depozytu
napisać na adres: maltaigozo@gmail.com z prośbą o voucher rabatowy

Kiedy Odbywa Half Day Comino Boat?
Wycieczka odbywa się od maja do końca października

***

TRANSFER NA REJS

Half Day Comino Boat zwykle odbywa się w pierwszej połowie dnia, ale w szczycie sezonu również po południu. Wycieczka rozpoczyna się rano od transferu. Niekiedy kapitan płynie po pasażerów na Maltę i odbiera ich z zatoki Ramla Marfa. innym razem to turyści muszą dojechać na Gozo, gdzie wsiadają na pokład jachtu. Wówczas, jeżeli nocujemy na Gozo to transfer odbiera nas z miejsca pobytu, natomiast jeśli nocujemy na Malcie to wsiadamy w transfer, który odbiera nas z hotelu i zawozi do portu w Cirkewwa, gdzie przesiadamy w prom na Gozo.

Tu należy zapamietać, że w porcie nikt nie poprowadzi nas za rękę. Po przybyciu do portu wraz z innymi turystami jadącymi na tę samą wycieczkę udajemy się do hali odpraw i wsiadamy w prom na Gozo, który zwykle wypływa o 9:45. Nie potrzebujemy biletów na prom. W tę stronę jeździ się bez biletu. Po dopłynięciu na Gozo (co trwa 20 minut) na parkingu przed budynkiem promu spotkamy reprezentanta firmy wymachującego tabliczką z nazwą organizatora. Reprezentant zaprowadzi nas do jeepa. Można też rozejrzeć się na prawo i lewo i podejść do jeepów, które zwykle stoją w zasięgu wzroku. Zawsze należy się upewnić u organizatora jak będzie wyglądał transfer w dniu wycieczki.

HALF DAY COMINO BOAT

PROGRAM REJSU

W trakcie Half Day Comino Boat odwiedzimy lub zobaczymy poniższe miejsca i panoramy. Program zawsze jest zależny od pogody. Bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze, więc w razie sztormu rejs zostanie odwołany z możliwością wyboru innego terminu lub zwrotu kosztów wycieczki. Kapitan zawsze dopasowuje program rejsu do pogody, więc kolejność głównych punktów programu może się zmienić.

1. Blue Lagoon (pływanie i snorkeling)
2. Crystal Lagoon (pływanie i snorkeling)
3. Comino Tower
4. Tuna Farms
5. Fortress
6. Elephant Rock
7. Sta. Maria Caves
8. Sta. Maria Bay
9. St. Nicholas Bay

REJS NA COMINOOPIS REJSU

Gdy pierwszy raz widzi się jacht uruchamia się wyobraźnia, która sięga czasów Kolumba, czy choćby Marco Polo… 23-metrowy jacht jest bardzo stylowy i dostojny. Wchodząc na pokład ma się wrażenie, że bierze się udział w czymś luksusowym. I tak tez jest, mimo, iż cena jest rozsądna. Mimo, że jacht posiada licencję na przewóz 90-ciu osób właściciele dbają o to, aby w każdy rejs nie zabierać więcej, niż 55-60 osób, po to by każdy czuł się komfortowo, miał odpowiednią przestrzeń dla siebie i by mógł zająć pozycję jaka mu się tylko wymarzy, czy to na zewnątrz czy pod pokładem. 

Ta dbałość o komfort pasażerów wynika z pasji rodziny, która od wielu lat zajmuje się organizacją rejsów dookoła wysp. Znakomita większość mieszkańców Gozo nie pracuje w turystyce dla pieniędzy, ale z pasji. To właśnie dlatego tak chętnie opowiadają o wyspie, doradzają jak zaplanować pobyt na Gozo i są zawsze pomocni. Dla nich całe dziedzictwo jest jak złoto. To najcenniejsza rzecz, która sprawia, że są z wyspy i jej niezmiennych od lat zwyczajów bardzo dumni. Pasja i serce wkładane w pracę sprawiają, że człowiek nie czuje się w czasie rejsu jak turysta, ale jak odkrywca.

half day Comino boat

Tuż po wejściu na pokład kapitan wita wszystkich serdecznie, wyjaśnia jak się odnaleźć na łodzi, zachęca aby poczuć się jak u siebie i relaksować podczas całej podróży. Dowiadujemy się gdzie jest zimna woda i białe wino (free) oraz maski do snorkelingu, które można wykorzystać na czas nurkowania w Blue Lagoon i Crystal Lagoon. Gdy tylko kapitan wraca za ster pasażerowie zrzucają ubrania i już w samych tylko strojach kąpielowych wygrzewają się na pokładzie we wszystkich możliwych pozach, sącząc przy tym lokalne białe wino. Po chwili niemal wszyscy otwierają oczy ze zdumienia bo oto wpływamy do Crystal Lagoon.

Woda jest krystalicznie czysta i ciepła, mieni się we wspaniałych śródziemnomorskich kolorach. W lagunie cumują też inne łodzie i ogólnie jest bardzo wesoło. Niektórzy pasażerowie nawet nie czekają, aż łódź stanie w miejscu i wyskakują ze skoczni prosto do bajecznie czystej wody. Kapitan informuje, że mamy godzinę na pływanie i snorkeling. Po chwili na jachcie zostaje tylko załoga.

Pasażerowie oddają się pływaniu, skakaniu, snorkelingowi, a nawet przesiadają się na ponton i zwiedzają okoliczne jaskinie. Snorkeling w Crystal Lagoon to bajka. Wystarczy niedaleko wrzucić kromkę chleba i podglądać ryby, które w mig rozdzierają chleb na strzępy zajadając się nim. Wtedy można je mieć na wyciągnięcie ręki, także nad wodą:-) Ale i bez chleba są tuż tuż. Duże, małe, bajecznie kolorowe. Wystarczy zanurzyć głowę aby w wytłumionej otchłani podziwiać piasek na dnie i ryby, które są wszędzie:-) To fantastyczne przeżycie znaleźć się pod wodą. Wtedy wyraźnie odczuwa się różnicę w głębokości na jakiej się znajdujemy. Krystalicznie czysta woda i widziany znad lustra wody piasek dają wrażenie, że dno jest blisko. Wystarczy jednak otworzyć oczy pod wodą i perspektywa się zmienia. Wkraczamy do innego świata, śródziemnomorskiej, krystalicznej głębiny.

Godzina na Crystal Lagoon mija i wszyscy wskakujemy na jacht. Przed nami Blue Lagoon. Mija może 5 minut i cumujemy w Błękitnej Lagunie. Dookoła nas mnóstwo łodzi, łódek, jachtów, a nawet mini-promów. Ludzie szaleją na jet ski, na kajakach, bananach i wszystkim co tylko możliwe. W Blue Lagoon jest bardzo radośnie. Woda natomiast mieni się w błękicie i zieleni. Podobnie jak w Crystal Lagoon i tu wyraźnie widać dno oraz wszelkie podwodne stworzenie. Tu jest zdecydowanie większy ruch, można nawet powiedzieć, że jest ciasno, łodzie stoją jedna obok drugiej, zewsząd dobiega muzyka i śmiechy. To wyjątkowe miejsce kipiące radością i energią. Ludzie się pozdrawiają, machają do siebie, wszyscy są szczęśliwi. Kolor wody zdecydowanie wpływa pozytywnie na nastroje. Oczywiście wszyscy od razu wskoczyli do wody i nie skłamiemy pisząc, że pływali całą godzinę. Na zdjęciach niżej widać jak to wyglądało.

nurkowanie z fajką comino

W „międzyczasie” kapitan organizuje również rejs do jaskiń Comino. Nie jest to obowiązkowy punkt programu. Jeżeli tylko mamy ochotę wpłynąć do jaskiń, możemy za dodatkową, symboliczną opłatą wybrać się na 15-minutową rejs motorówką, która zmieści się w każdą szczelinę. Na koniec opływamy Comino. Mijamy Santa Maria Bay, San Nicholas Bay, Elephant Rock, farmę tuńczyków i płyniemy na Maltę wysadzić część pasażerów. Okazało się z Malty na Gozo wracaliśmy sami, więc mieliśmy na koniec jeszcze romantyczny rejs we dwoje przed zachodem słońca.

ZAREZERWUJ REJS TERAZ

W szczycie sezonu, gdy wyspa przeżywa oblężenie turystów, obowiązuje system uprzedniej pełnej rezerwacji, co jest gwarancją miejsca na wycieczce. Wówczas należy wpłacić depozyt lub pełną kwotę, co można uczynić kartą, PayPalem lub przelewem bankowym. Procedura rezerwacji wycieczki wygląda następująco: Kontaktujemy się z organizatorem za pośrednictwem tego formularza, rezerwujemy wycieczkę (wspominając o chęci skorzystania z naszych rabatów -20%). Gdy organizator potwierdzi, że wycieczka jest zarezerwowana piszemy na adres maltaigozo@gmail.com maila z prośbą o przesłanie vouchera na konkretną wycieczkę. Voucher drukujemy i zabieramy ze sobą. W razie zapomnienia voucheru obowiązywać będzie regularna cena, zgodnie z zasadą No Voucher – No Discount. Wówczas będzie trzeba dopłacić 20%, które gwarantuje nasz voucher rabatowy.

Organizatorzy rejsu w pierwszej kolejności odpowiadać będą na pytania przesłane formularzem kontaktowym podlinkowanym wyżej! Dzięki precyzyjnie zadanym pytaniom oraz udzielonym odpowiedziom organizatorzy sprawnie potwierdzą możliwą rezerwację lub zaproponują inny wolny termin. Jest to o tyle istotne, że zapytań jest sporo, dlatego też im bardziej konkretne jest pytanie tym szybsza odpowiedź. Pytanie o wolne terminy na wycieczki odbywające się w czasie planowanego pobytu na Malcie trafiają prosto na e-mail organizatorów wycieczki, dlatego odpowiedź otrzymujemy w j. angielskim. Ci, którzy nie znają tego języka mogą swobodnie tłumaczyć treść maila w dowolnym translatorze. Uprzednia rezerwacja jest konieczna, ponieważ  wycieczki tego organizatora cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często zwyczajnie nie ma miejsc dla tych, którzy zostawili rezerwację na ostatnią chwilę.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇