fbpx

Nocleg na Malcie – Co jest czym?

.

1. Nocleg na Malcie spędza sen z powiek wielu turystom planującym podróż.
2. Czym różni się guesthouse od farmhouse’u?
3. Tanie noclegi to zawsze niski standard albo beznadziejna lokalizacja.

Bardzo dobre ceny za noclegi znajdziemy TUTAJ – KLIK.

Co człowiek to oczekiwania i dobrze, gdyby były one zaspokojone za stosunkowo rozsądną cenę. Pięciogwiazdkowy hotel nigdy nie będzie kosztował tyle co camping, ale obydwie opcje znajdą swoich amatorów i każdą z nich chcemy tu zaprezentować. Zanim przejdziemy do opisania różnych typów maltańskich noclegów, pragniemy zasygnalizować, że w menu znajduje się zakładka Noclegi, w której prezentujemy ciekawe miejsca. 

Wybierając się na Maltę i poszukując noclegu mamy do wyboru m.in:

Campingi

Najpopularniejszy camping na Malcie (Malta Campsite) znajduje się w okolicach Melliehy. Niestety miejsce jest przerażająco brzydkie i brudne. Obrazki ze strony internetowej zupełnie nie pokrywają się z tym, co zastaniemy na miejscu. To obraz nędzy i rozpaczy. Nikomu nie życzymy tam nocować. Lepszym pomysłem będzie rozbicie się gdzieś na dziko.

Drugi, mniej popularny camping i również skromniej wyposażony, (ale podstawowe udogodnienia, jak prysznice są) to pole namiotowe położone w okolicy Golden Bay i Ghajn Tuffieha, więc przy popularnych plażach. Znajduje się na tyłach hotelu Radisson Blu i prowadzony jest przez harcerzy a jego pełna nazwa brzmi: Ghajn Tuffieha Campsite. Nie trzeba być harcerzem, żeby się tam rozbić. Podajemy adres strony, z której dowiecie się więcej: campsite.scoutkeeper.net Pamiętajmy jednak, że campingi na Malcie w porównaniu do naszych polskich standardów są poniżej wszelkiej wyobrażalnej granicy, którą można określić jako norma.

Na Malcie dzikie namiotowanie jest nielegalne, ale tylko teoretycznie. Przez cały rok widujemy ludzi, którzy rozbijają namioty zarówno w popularnych miejscach, jak i w szczerym polu.

camping na Malciecamping na Malciecamping na Malciecamping na Malcie

Pensjonaty/Kwatery (Guest house)

Zanim wybierzemy kwaterę z tej kategorii warto wcześniej zastanowić się czy bardziej będzie nam odpowiadać Standard Class czy Comfort Class. Niestety nie wszystkie wyszukiwarki uwzględniają tę klasyfikację często wrzucając wszystkie noclegownie tego typu do jednego worka. Szybko jednak po cenach i zdjęciach poznamy co jest standardem a co luksusem.

Asti gest house VallettaAsti Guest House w Valletcie

Farmhouses/ Farm houses

Jeśli już mielibyśmy to jakoś określić i zdefiniować to jest to coś na kształt swoistego gospodarstwa agroturystycznego, ale w stylu maltańskim:-) Najczęściej domy na Gozo są przerabiane na wzór typowy dla farmhouse. Własny basen na terenie takiej posiadłości nie jest niczym specjalnym. W niektórych domach wystrój nawiązuje do stylu rustykalnego, zatem jest to alternatywa dla osób ceniących luksusowe i niepowtarzalne wnętrza. Poza luksusowymi ofertami na rynku jest także mnóstwo budżetowych, których wnętrza niczym się nie różnią od pensjonatów. Łatwo to porównać wpisując w google słowo klucz i przeglądając oferty kolejnych pośredników.

Holiday flats/apartments

Niektóre kategorie noclegów są zdefiniowane tylko po to, żeby innym utrudnić życie i niepotrzebnie nadaje się im własne nazwy. Najczęściej są to prywatne mieszkania i apartamenty, które właściciele wynajmują legalnie lub nielegalnie. Jeżeli nie posiadają licencji MTA to warto się zastanowić zanim prześlemy komukolwiek depozyt lub skan dowodu osobistego.


Hotele (Hotels)

Dwie, trzy, cztery a nawet pięć gwiazdek można dostrzec na maltańskich hotelach. Na Malcie mamy hotele na każdy gust i każdą kieszeń. Często standard wyrażony gwiazdkami jest mocno zawyżony, ale cena zawsze jest adekwatna do standardu, więc pamiętajmy, że niska cena zawsze oznacza po prostu niski standard albo niekomfortową lokalizację.


hotele malta

Hostele (Hostels)

Hostele to przede wszystkim tańsza opcja. Reszta leży w rękach Boga. Można trafić na spokojne i bezpieczne miejsce, można też do całodobowej imprezowni, w której będziecie dzielić pokój z ośmioma innymi lokatorami ze wszystkich stron świata. Można też wybrać mniejszy prywatny pokój lub większy wieloosobowy. To na pewno ciekawa alternatywa dla młodych, spragnionych przygody ludzi. 

Wille, Rezydencje (Villas)

Luksusowe i standardowe, z basenem lub z większym basenem. Wille znajdziemy zarówno na Gozo, jak i na Malcie. Niektóre przepiękne i luksusowe. Ville z basenami są bardzo popularne wśród turystów nocujących na Gozo. Tu nie ma potrzeby tłumaczenia jak wygląda typowa villa.

Krótkoterminowy wynajem (Short term rental/Short lets) – noclegi „szyte na miarę”

Ten termin warto znać, ponieważ kryją się pod nim właściwie wszystkie wymienione wyżej formy noclegów poza hotelami. Szukając frazą „short term rental in Malta” możecie wynająć coś do spania na noc, tydzień, miesiąc lub dłużej. Oczywiście w tej kategorii znajdziemy wszystko. Warto jednak wiedzieć, że takie pojęcie istnieje i zawsze pytać o numer licencji MTA.