fbpx

TOP 5 UNESCO

TOP 5 UNESCO
OBIEKTY Z LISTY DZIEDZICTWA UNESCO
NA MALCIE I GOZO

#1 Hypogeum Ħal Saflieni

To jedna z najbardziej tajemniczych świątyń na Malcie. Trzypoziomowa, podziemna budowla służyła niegdyś jako miejsce pochówku oraz kultu. Ze względu na rozmiar oraz znaczenie obiektu dzienna liczba odwiedzających jest ograniczona do 80 osób. To wymusza uprzednią rezerwację zwiedzania, o co warto zadbać jeszcze przed podróżą.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Mélanie (@mela.round.the.world)

#2 Miasto Valletta

Najdalej wysunięta na południe europejska stolica jest jednym z najbardziej skoncentrowanych historycznych obszarów na świecie. Na powierzchni 55ha znajduje się 320 godnych uwagi zabytków.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez World_travel 🛫 (@travel_travel_goo)

#3 Ħaġar Qim

Kompleks składa się z czterech świątyń. Najlepiej zachowana jest południowa. Znajduje się tu miejsce, w którym o wschodzie słońca i w pierwszym dniu lata promienie słońca dostają się przez otwór do komnaty i rozświetlają ją. To stąd pochodzi Maltańska Wenus.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Hagar Qim & Mnajdra (@hagarqim_mnajdra)

#4 Mnajdra

Około 500 m od Ħaġar Qimz najduje się kompleks Mnajdra składający się z trzech świątyń zbudowanych z obrobionych kamieni. Co ciekawe Świątynia Południowa w Mnajdrze ustawiona jest w taki sposób, że wyznacza pozycję wschodu słońca w pierwszym dniu każdej pory roku.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Hagar Qim & Mnajdra (@hagarqim_mnajdra)

#5 Tarxien

Kompleks czterech megalitycznych budowli odkrytych przez miejscowych rolników. Kamienne bloki są zdobione spiralami i płaskorzeźbami zwierząt domowych. Zdobione rytami płyty kamienne można oglądać w Muzeum Archeologicznym. Na miejscu znajdują się kopie.

WEJDŹ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ WIĘCEJ ZESTAWIEŃ TOP 5
SPODOBAŁO CI SIĘ TO ZESTAWIENIE?
UDOSTĘPNIAJ JE DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇