fbpx

GGANTIJA TEMPLES NA GOZO

Ggantija Temples to kompleks megalitycznych świątyń na Gozo starszych niż egipskie piramidy i Stonehenge. Świątynie Ggantija wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tekście znajdziemy zdjęcia, ciekawostki oraz informacje praktyczne.

Ggantija TemplesLegendy o rasie gigantów, która wzniosła jedne z najstarszych świątyń na świecie ciągle są żywe na maltańskiej wyspie Gozo. W prehistorycznych czasach, gdy technologie mierzone były siłą ludzkich rąk, ktoś musiał umieścić we właściwym miejscu olbrzymie megality, z których niektóre ważyły ponad 50 ton i miały powyżej 5 metrów…
Ggantija TemplesW rzeczy samej te fakty są podstawą do wielu daleko idących interpretacji w nurcie historii alternatywnej. Nie brakuje zwolenników historii o gigantach, budowniczych świątyń zamieszkujących te ziemie, którzy zniknęli bez śladu na długo przed tym zanim w Egipcie postawiono fundamenty wielkich piramid. Zasłyszeliśmy historię o jednym z mieszkańców Gozo, który pokazał zaufanemu maltańskiemu badaczowi lokalnej historii znaleziony podczas prac budowlanych szkielet mierzący ponad 2,5 m.

Znalezisko nie ujrzało światła dziennego, ponieważ z jakichś powodów odkrywca nie chciał się ujawnić. Wiele wskazuje na to, że zagadnienie jest owiane dość dużym nimbem tajemniczości. W każdym razie podobnych przypadków osób, które natknęły się na szkielety gigantów na całym świecie jest więcej. Naukowcy rzadko biorą je na poważnie, natomiast ujawnione znaleziska często giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Takich historii na Malcie opowiada się przy weekendowej grze w Bocci sporo. O szkieletach, olbrzymich czaszkach i wiele więcej, ale to zostawimy sobie na oddzielny wpis.

Ggantija Temples Kompleks świątynny Ggantija składa się z dwóch świątyń datowanych na lata między 3600 a 3200 przed naszą erą. Uważa się, że świątynie były miejscem prehistorycznego kultu płodności, wskazują na to figurki znalezione na terenie stanowiska archeologicznego.

Na stałej wystawie wewnątrz obiektu obejrzymy unikalne artefakty odkryte w tym miejscu będące dowodem na fenomenalny rozwój technologiczny, kulturalny i artystyczny we wczesnym okresie życia człowieka.

Ggantija Temples Ggantija Temples Ggantija TemplesO kompleksie świątynnym Ggantija można napisać książkę, więc zamiast dublować powszechnie dostępne informacje wolimy zachęcić do odwiedzin tego miejsca, jako jednego z nielicznych, które warte są swojej ceny. Jesteśmy świadomi tego, że jeśli kogoś nie interesuje archeologia to i tak nie postawi nogi w tym miejscu, więc nie będziemy szukać na siłę powodów dla których warto zobaczyć Ggantiję na Gozo. Ci zaś, którzy lubią odkrywać nowe miejsca poznając ich historię znajdą tu wiele materiałów oraz interesujących prezentacji oddających charakter tego miejsca w czasach, gdy pełniło swoją funkcję będąc pierwszym na wyspach miejscem kultu.

Ggantija Temples Ggantija Temples Ggantija TemplesGdyby podsumować to jednym zdaniem, czy warto udać się do Ggantija na Gozo? Warto.
Docenią to wszyscy ci, którzy rozumieją, że dotykają kamieni i stojącej za nimi historii, starszej niż wszystko to, co promuje światowy marketing. Jest to miejsce unikatowe, miejsce dla koneserów, miejsce dla kogoś, kto chce sobie powiedzieć: Tak! Dotknęłam/em osobiście budowli starszej, niż egipskie piramidy.

Ggantija Temples Ggantija Temples Ggantija Temples

INFORMACJE PRAKTYCZNE

ADRES:
Ġgantija Temples
John Otto Bayer Street,
Xagħra, Gozo
Tel: +356 21 553 194

Ggantija Temples

Ggantija Temples

GODZINY OTWARCIA

Sezon zimowy – 1 października – 31 maja
Pon-Niedz: 09.00 – 17.00
Ostatnie wejście: 16.30

Sezon letni – 1 czerwca – 20 września
Pon-Niedz: 09.00-18.00
Ostatnie wejście: 17.30hrs

Nieczynne: 24, 25 i 31 grudnia, 1 stycznia i w Wielki Piątek

Ggantija Gozo Ggantija Gozo

BILETY

Ceny biletów wstępu do Ġgantija Temples i Ta’ Kola Windmill
Dorośli (18 – 59 lat): €9.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €7.00
Dzieci (6 – 11 lat): €5.00
Niemowlęta (1 – 5 lat): Bezpłatnie

Ceny biletów wstępu do Ġgantija Temples między 16:30 a 17:30
Dorośli (18 – 59 lat): €6.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €4.50
Dzieci (6 – 11 lat): €3.00
Niemowlęta (1 – 5 lat): Bezpłatnie

Ggantija Gozo Ggantija Gozo Ggantija Gozo Ggantija Gozo Ggantija Gozo Ggantija GgantijaGgantijaGgantijaGgantijaGgantija na Gozo w XaghraGgantija na Gozo w XaghraGgantija na Gozo w Xaghra

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇