fbpx

MARZEC NA MALCIE

Dużo praktycznych informacji zaserwował nam Roman w relacji z marcowej podróży na Maltę. Polecamy lekturę!

***

Witam Kasię i Pawła, wszystkich forumowiczów dzięki którym tak wiele dowiedziałem się o Malcie i mogłem się przygotować do podróży. Nasz wyjazd był 7 dniowy. Pozwolę sobie na podzielenie się naszą trasą i uwagami. Może się przydadzą.

8 marca [niedziela] Przylot, transfer do hotelu w Sliemie busem „Malta Transfer” [22euro-4 osoby] szybko, sprawnie, pod wejście do hotelu. Ten jeden raz można odżałować, zwłaszcza, że noc i leje niemiłosiernie!

9 marca [poniedziałek] Ze Sliemy do Valletty [12,13, 15 -bilet 6,5 euro na cały tydzień!] W Valletcie : Hasting Garden, Upper Barrakka Garden ze salwą armatnią w południe [ok.], Lover Barrakka Garden, Dzwon Wolności, mury obronne, Szpital Joanitów [muzeum, teatr, ] 2,90 euro -seniorzy po 60. Katedra Św. Jana z zewnątrz [wstęp 10 euro, w sobotę o 17,30 msza i wtedy można zobaczyć za darmo].

MALTA W MARCU

10 marca [wtorek] Autobus ze Sliemy 202 na klify Dingli [znowu leje!] Sporo chodzenia wzdłuż klifów [fajne, ale te przy Azzure Window lepsze]. Potem Rabat i Mdina [też w deszczu, choć są przerwy].

11 marca [środa] Dojazd do Valletty. Stąd 81, 85 do Marsaxlokk. Pięknie, ale trzeba ruszać dalej! Tu zaczyna się trasa dla wytrwałych. Autobusem 119 do St. Thomas Bay [ładne klify kredowe] dalej wzdłuż wybrzeża wokół zatoki Marsascala Bay i dalej szlakiem po klifach do Xghajra, dalej autobus do Paoli 94 i przesiadka na 1 do „3 miast”.
Do zachodu zwiedzanie Isli, Birgu i Bormli, z pięknym widokiem na Vallettę oświetloną zachodzącym słońcem.

MALTA W MARCU

12 marca [czwartek] Przejazd 222 Sliema CIrkewwa. Prom na Gozo [łódki nie pływają , bo wysoka fala] 4,65 euro w obie strony. Ze względu na ograniczony czas [możemy poświęcić tylko 1 dzień na Gozo] decydujemy się na zobaczenie Gozo „z lotu ptaka” czyli z górnego pokładu autobusu Gozosightseeing. Objeżdża całą wyspę dookoła, zatrzymuje się w najciekawszych miejscach [w niektórych nawet! na 15 min.] Można wysiąść i wsiąść do następnego za 45 minut.

Ta metoda w naszym przypadku jednak się nie sprawdzała, gdyż ze względu na późny „start brakowało czasu na takie przesiadki. Z całej trasy zatrzymaliśmy się na 15 min. przy plaży przy Calipso Grotto, 45 min przy Kościele Ta-Pinu. Długi, ale to dłuuuuugi przystanek zrobiliśmy przy Azure Window [piękna sztormowa fala!], potem marsz na cypel przy Fungus Rock i klify Wardija Point [wszystko cudowne!!!]

MALTA W MARCU
Uwaga: Trasa dla wytrwałych i lubiących chodzenie po skałach. Dobre buty trekingowe -wskazane!
Powrót przedostatnim autobusem na prom z Mgarr do Cirkewwa, a dalej do Sliemy 222 [ponad 1 h.]

13 marca [piątek] Przejazd 222 Melliecha Bay, przesiadka na 237 do Popeye Village [ok.1,5 km] Wioska malownicza i przyjazna zwłaszcza dzieciom. My wędrujemy brzegiem klifów i zatok w stronę Golden Bay i Ghajn Tuffieha.Trasa od wioski do autobusu 225 ok.8 km. [znowu potrzebne dobre buty i rozwaga, bo klify cudne i „wciągają”.] Sporo szczelin i przepaści, lepiej więc troszkę dalej od krawędzi. Autobusem 225 do Mosty. Oglądamy rynek i kościół Mosta Domo z przepiękną kopułą. Powrót do Sliemy 225.

14 marca [sobota] Sliema X2 do portu lotniczego. Przesiadka do 71 w kierunku na Żurrieq. Dalej piechotą do Blue Grotto bo szkoda czasu na czekanie na 201. Pływanie po jaskiniach [pierwszy dzień kiedy można było!!!].
Cena 8 euro w kasie. Czy pływają inni nie wiemy, bo to dopiero początek sezonu więc zarówno cena jak i czas nie podlegają negocjacjom. Najlepsze oświetlenie zdecydowanie do południa! Czy warto tam jechać? Zdecydowanie Tak!!!!!!!! Piękny twór przyrody, wrażenia niesamowite i chciałoby się tam dłużej pobyć.
Przejazd 201 przez Dingli Clifs do Rabatu, przesiadka do Sliemy. 
Wieczorem przejazd do Valletty do katedry, potem Valletta nocą i „pożegnalna kolacja”.

15 marca [niedziela] Wykwaterowanie z hotelu [walizki w przechowalni]. Jedziemy do Valletty na pokaz musztry [i nie tylko] do fortu St. Elmo, który na co dzień jest zamknięty dla turystów. Bardzo fajne i klimatyczne-historyczne widowisko [wstęp 7euro]. Potem zwiedzanie Pałacu Wielkiego Mistrza i muzeum-zbrojowni.
Występy na Placu St.George’s Square z okazji dnia Sw. Patryka.
Powrót do Sliemy, późny lunch w pizzerii Cafe Sicilia [polecam!]
Około 16:30 wyjazd X2 na lotnisko.

MALTA W MARCU

Uwaga: w niedziele autobusy jeżdżą rzadziej [co 40-50min.] i „czasami” są niepunktualne, lepiej więc nie ryzykować spóźnienie się na samolot.
Ps. Kultura jazdy autobusem robi duże wrażenie, i jest miłym zaskoczeniem. Ciekawe jak jest w sezonie?!

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie informacje i za interaktywną mapkę Gozo.
Pozdrawiam,
Roman

CHCESZ OPUBLIKOWAĆ TUTAJ WŁASNĄ RELACJĘ Z PODRÓŻY?
NIC PROSTSZEGO!
WYŚLIJ NAM MAILEM TEKST I ZDJĘCIA,
A ZAJMIEMY SIĘ RESZTĄ 😎