fbpx

CO WARTO ZOBACZYĆ W MGARR?

1. Przeczytaj co warto zobaczyć w Mgarr na Malcie.
2. Mgarr słynie z festiwalu truskawek, który zwykle odbywa się w kwietniu.
3. Koniecznie odwiedź podziemny schron przeciwlotniczy przy okazji wizyty w Mgarr.

Mgarr
Starannie wykończony i zadbany przedsionek do jednego z domów w Mgarr.

Mgarr – małą miejscowość w północno-zachodniej części Malty możecie zwiedzić po drodze do Gnejna Bay lub odwrotnie, na Gnejna Bay możecie wstąpić przy okazji wypadu do Mgarr. W każdym razie te dwa, a właściwie trzy. Choć nie, cztery, a nawet pięć miejsc znajduje się niedaleko siebie i planując samodzielny wypad w okolice dobrze o tym wiedzieć. Gdybyście nie chcieli jednak za dużo myśleć, ale mimo wszystko odwiedzić najciekawsze miejsca to polecamy autobus turystyczny Malta and Gozo Sightseeing Hop On Hop Off. Trasy tych autobusów są przemyślane, choć nie docierają do każdego miejsca. Będziemy o tym pisać przy okazji omawiania tych tras. Ale wróćmy do Mgarr i zadajmy proste pytanie. Po co tam jechać? Otóż powodów jest pięć:

Ta Hagrat (Ta’ Ħaġrat)

To nic innego jak pozostałość megalitycznych świątyń z okresu od IV -III tysiąclecia p.n.e.  Kompleks Ta Hagrat skłąda się z dwóch świątyń: Świątynia Północna oraz Świątynia Południowa. Dziś możemy oglądać fasadę Świątyni Południowej i sklepione wejście trylityczne, to wszystko na planie budowy przypominającym koniczynę. Świątynia Północna z kolei powstała pół wieku później, jest prostsza w budowie. To nie jest wielkie stanowisko archeologiczne. My oglądaliśmy je zza siatki, ponieważ pan ochroniarz z uśmiechem poinformował nas, ze właśnie skończył pracę (przyszliśmy kilka minut za późno) i że jeśli nas wpuści to boss go zabije. Szkoda nam było człowieka, więc nie narzucaliśmy się, ale już przez siatkę zauważyliśmy, że chyba nie mamy zacięcia archeologicznego bo tych kilka skał jakoś nie zrobiło na nas wrażenia. Więcej wycisnęliśmy z wyobraźni. Musimy tu jednak dodać, że na Malcie takich stanowisk jest więcej i już Ggantija, czy Hagar Qim lub Mnajdra mogą przyprawić o dreszczyk na skórze.

Ta Hagrat Temples

Hagrat Temples

Ta Hagrat Temples

Kościół farny w Mgarr to trzeci argument za, zwłąszcza dla tych, którzy lubią kościelne wnętrza. My nie wchodziliśmy do środka. Widok kościołów i kapliczek stał się dla nas w pewnym momencie tak naturalny i powszechny, że przestał robić wrażenie. mamy jednak zdjęcia z zewnątrz i z okolicy, więc przed wyjazdem możecie zerknąć, aby potem pewniej się poruszać komunikacją znając ze zdjęć okoliczny krajobraz.

Mgarr kościół farnyCzwartą i ciekawą propozycją na spędzenie czasu w tej okolicy jest tunel z czasów II wojny światowej o długości 225 m. Mgarr Air Raid Shelter to podziemny schron przeciwlotniczy, który w czasie bombardowania mieścił mieszkańców całej miejscowości!

Tyle ciekawostek w samym Mgarr, natomiast szkoda by było będąc w okolicy nie zobaczyć Gnejna Bay. Strzałki za kościołem poinformują nas o właściwym kierunku i odległości. O samej plaży piszemy więcej w innym poście, który znajdziecie wpisując w wyszukiwarkę na naszej stronie interesującą frazę, w tym przypadku Gnejna Bay.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇