fbpx

NURKOWANIE NA MALCIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Nurkowanie to ekscytująca aktywność i niezwykła przygoda! Gdy zaczerpniesz pierwszy oddech pod wodą, może się okazać, że nurkowanie stanie się Twoją nową pasją na całe życie, a może nawet zawodem, w którym osiągniesz mistrzowski poziom.

Jedno jest pewne, nigdy nie zapomnisz pierwszego zanurzenia, a my pomożemy Ci przygotować się perfekcyjnie na ten moment. Wybierz kurs odpowiedni dla siebie i zarezerwuj pierwsze nurkowanie lub kurs dla początkujących za pośrednictwem formularza kontaktowego zlokalizowanego na końcu tego wpisu.

NURKOWANIE NA MALCIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Z tego wpisu dowiesz się jak przygotować się do pierwszego nurkowania na Malcie. Wiemy jak to jest, gdy masz ochotę nurkować, ale nic o tym nie wiesz. Pojawia się mnóstwo pytań. Czy mogę nurkować? Czy to jest bezpieczne? Czy spotkam rekina? Odpowiadamy tu na wszystkie Wasze trudne pytania. Jak już wspomnieliśmy, temat znamy doskonale z autopsji.

Na żywym przykładzie Pauliny, zrelacjonujemy jak przebiegało jej pierwsze nurkowanie w życiu. Przed pierwszym zanurzeniem Paulina nie miała wiedzy o nurkowaniu. Wszystkiego dowiedziała się dopiero w dniu kursu podczas wykładów teoretycznych. Nie trzeba się więc martwić tym, że nie zdążymy się przygotować przed kursem. Oczywiście, Ci którzy lubią wszystko wiedzieć wcześniej otrzymają od nas bonusowe materiały, natomiast osoby, które zapiszą się na nurkowanie w ostatniej możliwej chwili powinny wiedzieć, że podczas kursu na wszystko jest czas i nic ich nie ominie.

💡 LOT SAMOLOTEM PO NURKOWANIU!
Jeżeli wykonasz nurkowanie w wodach otwartych, zaleca się, aby odczekać przynajmniej 12h przed lotem samolotem lub wyjazdem w góry. 

W praktyce oznacza to, że jeśli wpadniesz na pomysł pierwszego nurkowania na Malcie pod koniec swojego pobytu na wyspie, najprawdopodobniej nie otrzymasz zgody na udział w kursie. Instruktorzy zawsze pytają o termin lotu powrotnego. Przedostatni dzień pobytu to ostatnia szansa na zrobienie kursu dla początkujących. Warto zarezerwować czas na nurkowanie jeszcze przed przylotem na Maltę! Emocje, które towarzyszą pierwszemu nurkowaniu są niecodzienne!

PIERWSZE NURKOWANIE NA MALCIE

Malta jest uważana za jedno z ciekawszych miejsc do nurkowania w Europie. Wyspy obfitują w piękne stanowiska nurkowe na głębokości dostępnej dla początkujących nurków oraz szeroki wachlarz miejsc dla doświadczonych płetwonurków rozwijających swoje kompetencje i szukających coraz trudniejszych technicznie nurkowisk, w tym także wraków.

Bogactwo stanowisk nurkowych pozwala na to, aby na Malcie nie tylko rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, lecz także doskonalić swoje umiejętności i zdobywać kolejne uprawnienia. Po ukończeniu Kursu dla Początkujących można kontynuować edukację nurkową i poszerzać zakres podwodnych doświadczeń. Wystarczy tylko chcieć. Nurkowie żartują sobie, że jeśli ktoś nie ma ochoty na nurkowanie, to po prostu ma pecha…

Po pierwszym zanurzeniu można planować kolejne rekreacyjne nurki na dozwolonej głębokości lub kursy wyższego stopnia. Nurkowanie może być przygodą na całe życie!

Najpopularniejsze kursy dla absolutnie początkujących to PADI DSD (Discover Scuba Diving) oraz SSI Basic Diver.

💡 Nie należy mylić ich z egipskim intro nurkowym! Wymienione kursy trwają do 4 godzin i są nieco bardziej sformalizowane. Dzięki nim można doświadczyć pierwszego nurkowania i zdecydować czy ta aktywność nam odpowiada. Kurs kończy się uzyskaniem Świadectwa Ukończenia Programu dla Początkujących (PADI) Lub Certyfikatu Uznaniowego (SSI). Po wszystkim można zapozować w centrum nurkowym na słynnej ścianie dumy 🙂 

Kurs PADI DSD Malta

Kursy PADI DSD (Discover Scuba Diving) oraz SSI Basic Diver kosztują tyle samo (75 EUR). Programy szkoleń również się pokrywają. Uczestnicy kursu dla początkujących mogą wybrać, który certyfikat uznaniowy/świadectwo ukończenia otrzymają po zakończeniu kursu. 

Początkujący nurek może zastanawiać się teraz, co oznaczają skróty PADI oraz SSI. Już wyjaśniamy! Są to największe na świecie organizacje zajmujące się szkoleniem i certyfikacją nurków. Szkolenia odbywające się pod marką tych organizacji cechują się najwyższymi standardami

PADI – Professional Association Diving Instructor 
SSI – Scuba Schools International

Kursy PADI DSD (Discover Scuba Diving) oraz SSI Basic Diver to dla amatorów pierwsza przygoda z nurkowaniem. Te kursy, a właściwie programy szkoleniowe pomagają odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wchodzimy w nurkowanie na całego, czy też traktujemy to nurkowanie jako ciekawe doświadczenie i dokupujemy na kolejny dzień nurkowanie rekreacyjne z instruktorem lub zamykamy temat i cieszymy się, że w końcu sprawdziliśmy osobiście jak to jest oddychać pod wodą i unosić się w stanie nieważkości.

Jeżeli natomiast jesteśmy świadomi swoich umiejętności pływackich i zdecydowani na przejście na wyższy poziom w nurkowaniu możemy od razu przystąpić do kursów certyfikowanych dla początkujących (OWD – Open Water Diver), jednakże powinniśmy mieć do dyspozycji minimum 4 dni, ponieważ tyle te kursy trwają.

Istnieje możliwość odbycia kursu OWD w ciągu 2 dni, natomiast wiąże się to z koniecznością przyswojenia wiedzy teoretycznej z zakresu tego kursu przed przylotem na Maltę (w formie e-learningu). Wtedy juz na starcie Uczestnik posiada sporą wiedzę, którą instruktorzy zweryfikują po czym sprawnie przejdą do części praktycznej.

Polscy instruktorzy nurkowania pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiedni kurs. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego i zapytać o wszystko, czego potrzebujesz do podjęcia decyzji, a już niedługo wskoczysz w piankę i dasz pierwszego nura! To jak? Wchodzisz w to?

PIerwsze nurkowanie w morzu na malcie

KURS PADI DISCOVER SCUBA DIVING MALTA

Kurs Discover Scuba Diving to pierwszy krok do poznania nurkowania. Program DSD to przede wszystkim wspaniała zabawa, która umożliwia zdobycie podstawowych umiejętności nurkowych oraz podjęcie decyzji o dalszym szkoleniu.

Wymagania wstępne:
Minimalny wiek kursanta to 10 lat.

Wymagane umiejętności:
Umiejętność pływania.

Jak długo trwa taki kurs?
Wykład teoretyczny, film, przygotowanie do nurkowania, oraz dwa nurkowania zajmują średnio 3-4 godziny.

Ile kosztuje kurs?
75 EUR

Co zawiera cena?
Wypożyczenie pełnego kompletu sprzętu do nurkowania, wykład teoretyczny oraz dwa nurkowania pod opieką instruktora.

KURS SSI BASIC DIVER MALTA

SSI Basic Diver to nurkowanie bez licencji pod opieką instruktora. Ten program na poziomie podstawowym umożliwia zdobycie pierwszego doświadczenia nurkowego w warunkach ograniczonego akwenu lub w wodach otwartych, bez konieczności zapisywania się na dłuższy program zakończony certyfikacją. Po ukończeniu SSI Basic Diver otrzymuje się certyfikat uznaniowy (recognition).

Wymagania wstępne:
Minimalny wiek kursanta to 10 lat.

Wymagane umiejętności:
Umiejetność pływania.

Jak długo trwa taki kurs?
Ok. 3-4 godziny.

Ile kosztuje kurs?
75 EUR

Co zawiera cena?
Wypożyczenie pełnego kompletu sprzętu do nurkowania, wykład teoretyczny oraz dwa nurkowania.

Co daje kurs?
Kurs to przede wszystkim wspaniała zabawa i nowe doświadczenie.

JAK WYGLĄDA KURS PADI DSD NA MALCIE?

Oto, jak w fotograficznym skrócie wyglądało pierwsze nurkowanie Pauliny. Część teoretyczna rozpoczęła się od obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, po którym miał miejsce wykład z instruktorką. Maria zademonstrowała sprzęt nurkowy oraz omówiła elementarne zasady nurkowania i bezpieczeństwa pod wodą.

Nasi kursanci mogli zadawać pytania i zapoznać się bliżej z budową sprzętu nurkowego. Po przyswojeniu wiedzy teoretycznej zweryfikowano jej poziom podczas krótkiego sprawdzianu. W kolejnym kroku wszyscy zeszli do piwnicy, w której wybrano odpowiednie maski, pianki, płetwy i całą resztę nurkowego ekwipunku.

Z tym wszystkim wsiedliśmy do wygodnego klimatyzowanego minibusa i pojechaliśmy do miejsca oddalonego o 200 metrów od siedziby centrum nurkowego. Tam w naturalnym basenie Paulina i Daniel doświadczyli pierwszego zanurzenia w życiu. Instruktorzy odpowiadali na liczne pytania i wyjaśniali wszystkie zawiłe kwestie. Po lekcji pływania w basenie instruktorzy zabrali naszą sympatyczną dwójkę na otwarte morze. 

Co to były za emocje! Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć galerii!

JAK ZACZĄĆ NURKOWAĆ?

Swoją podwodną przygodę możesz rozpocząć juz teraz!
Zrób pierwszy krok i wypełnij formularz znajdujący się na końcu wpisu.
Wcześniej sprawdź, czy nie masz przeciwskazań do nurkowania. W tym celu zapoznaj się z kwestionariuszem medycznym, który pomoże Ci określić czy potrzebujesz konsultacji lekarskiej przed pierwszym nurkowaniem.

KWESTIONARIUSZ MEDYCZNY

Zanim instruktor zaproponuje Ci termin kursu dla początkujących, poprosi o wypełnienie kwestionariusza medycznego. To na jego podstawie zostanie podjęta decyzja o przyjęciu Cię na kurs lub skierowaniu do lekarza na konsultację przed nurkowaniem. Centra nurkowe mają swoją bazę kontaktów, więc w razie konieczności badania lekarskiego, zostanie Ci polecony lekarz, który przyjmie Cię na wizytę tak szybko, jak to tylko możliwe. 

W zdecydowanej większości przypadków, wśród młodych ludzi nie stwierdza się przypadłości wykluczających możliwość nurkowania. Już teraz przejrzyj poniższe pytania i zanotuj te, na które Twoja odpowiedź brzmi TAK. Koniecznie poinformuj o tym instruktora, który wyjaśni co powinieneś zrobić!

Odpowiedz TAK lub NIE na poniższe pytania dotyczące Twojego przeszłego oraz obecnego stanu zdrowia. Jeśli nie jesteś pewny, zaznacz odpowiedź TAK.

 • Czy masz obecnie infekcję ucha?
 • Czy miewasz problemy z uszami, równowagą lub doświadczyłeś utraty słuchu?
 • Czy przechodziłeś operację uszu lub zatok?
 • Czy jesteś obecnie przeziębiony, masz katar, cierpisz na zapalenie zatok lub oskrzeli?
 • Czy miewasz problemy na tle układu oddechowego, ostre ataki kataru siennego lub alergię lub choroby płuc?
 • Czy miałeś kiedykolwiek zapadnięte płuco (odmę opłucną) lub operację w obrębie klatki piersiowej?
 • Czy masz czynną astmę lub miłą kiedykolwiek rozedmę lub gruźlicę?
 • Czy obecnie przyjmujesz leki, które mogą zaburzać sprawność fizyczną lub psychiczną?
 • Czy masz problemy behawioralne, umysłowe bądź psychiczne lub zaburzenia układu nerwowego?
 • Czy jesteś lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży?
 • Czy kiedykolwiek miałeś kolostomię?
 • Czy kiedykolwiek chorowałeś na serce, miałeś zawał serca, operację serca lub naczyń krwionośnych?
 • Czy miewasz wysokie ciśnienie, anginę lub bierzesz leki kontrolujące ciśnienie krwi?
 • Czy masz więcej niż 45 lat i w Twojej rodzinie były przypadki zawału serca?
 • Czy kiedykolwiek miałeś krwotok lub schorzenie krwi?
 • Czy kiedykolwiek miałeś cukrzycę?
 • Czy kiedykolwiek miałeś drgawki, omdlenia lub utraty przytomności, konwulsje lub padaczkę bądź bierzesz leki im zapobiegające?
 • Czy miewasz pooperacyjne, pourazowe lub powłamaniowe problemy z kręgosłupem lub kończynami?
 • Czy miewasz lęk przed zamkniętą lub otwartą przestrzenią bądź ataki paniki?

Bez względu na posiadane doświadczenie, przed każdym nurkowaniem lub kursem będziesz zobowiązany do zapoznania się z kwestionariuszem medycznym, wypełnieniem go i podpisaniem stosownych oświadczeń i deklaracji. Wszystkie otrzymasz w centrum nurkowym podczas formalności wstępnych poprzedzających szkolenie lub nurkowanie. 

Spójrz, jakie pamiątki z pierwszego nurkowania przywiozła z Malty Paulina. Na zdjęciach widać, że przez cały czas na zaciśniętą jedną dłoń. Otóż, na samym początku nurkowania odpadł jej pod wodą paznokieć. Paulina nie robiąc dramy wykorzystała swoje nowe umiejętności nurkowe, zawróciła, złapała paznokieć i tak sobie z nim pływała do końca nurków 🙂 .

kurs nurkowania malta

FAQ – CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Jakie są ograniczenia wiekowe w przypadku nurkowania?
W większości krajów minimalny wiek to 10 lat. Tak jest również na Malcie.

Czy osoby z wadą wzroku mogą nurkować?
Tak. Istnieje kilka opcji. Można nosić szkła kontaktowe lub zaopatrzyć się w maskę ze szkłami korekcyjnymi.

Czy nurkowanie jest ryzykowne?
Każdy sport jest ryzykowny. Można jednak zmniejszyć ryzyko przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa i opanowując proste umiejętności. Instruktor nurkowy zapewni Ci najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Każdego dnia ludzie nurkują w bezpieczny sposób.

Czy sprzęt nurkowy jest trudny w obsłudze?
Nie. Profesjonalista nurkowy nauczy Cię zasad działania sprzętu i upewni się, że pod wodą będziesz w stanie posługiwać się sprzętem w komfortowy sposób. 

Czy możemy spotkać rekina?
Perspektywa spotkania rekina pod wodą może przerażać, ale ogólnie rzecz biorąc rekiny nie są zainteresowane nurkami. Stosunkowo dziwny wygląd nurków oraz hałas wydychanych bąbelków zwykle sprawiają, że rekiny szybko odpływają, zanim jeszcze zostaną zauważone. Wiele osób nurkuje całymi latami, nim uda im się dostąpić zaszczytu dostrzeżenia rekina pod wodą.

ODBIERZ PRZEWODNIK PRZED PIERWSZYM NURKOWANIEM

Każdy, kto zapisze się na Kurs Nurkowania dla Początkujących za pośrednictwem formularza dostępnego na końcu wpisu, otrzyma od nas dostęp do tekstu premium, dostępnego wyłącznie jako bonus do takiego kursu.

W Przewodniku Przed Pierwszym Nurkowaniem zawarliśmy niezbędną teorię oraz wskazówki praktyczne, które poznane przed kursem pozwolą nurkowi amatorowi poczuć się dużo pewniej pod wodą. Są to dokładnie te same informacje, które należy przyswoić podczas teoretycznej części kursu.

Oznacza to, że kursanci będą bogatsi w wiedzę teoretyczną, co przełoży się na sprawniejsze przejście do części praktycznej, czyli nurkowania 🙂 Ja lubię wszystko wiedzieć wcześniej, więc osoby podobne do mnie docenią zawartość merytoryczną Przewodnika. Gdy instruktor potwierdzi rezerwację terminu na kurs nurkowania dla początkujących, skontaktuj się z nami mailowo w celu otrzymania dostępu do Przewodnika.

Znajdziesz w nim omówienie m.in. poniższych kwestii:

➡ Podstawowe znaki nurkowe.
➡ Jak oddziałuje na Ciebie ciśnienie wody podczas nurkowania?
➡ Wyrównywanie ciśnienia w przestrzeniach powietrznych.
➡ Budowa i działanie sprzętu nurkowego.
➡ Używanie inflatora BCD.
➡ Używanie automatu oddechowego.
➡ Oczyszczanie maski z wody.
➡ Pływanie w płetwach.
➡ Monitorowanie wskazań manometru.
➡ Zasady odkrywania podwodnego świata.

REKOMENDACJE

„Moje dzieci zrobiły pierwszy krok w nauce nurkowania pod opieką Marii. Chcą zrobić następny i kontynuować szkolenie. To wielka zasługa Marii i centrum nurkowego. Po pierwszym szkoleniu dla początkujących dzieci były zwyczajnie szczęśliwe. Przekonały się, że naprawdę chcą nurkować a nie tylko że wydaje im się że chcą. Pokonały dzięki szkoleniu naturalnie występujący lęk przed nurkowaniem z butlą. Program dla początkujących jest świetnym rozwiązaniem. Podpowiada czy to sport odpowiedni dla ciebie. Kilka słów o centrum nurkowym: świetnie zorganizowana i bardzo profesjonalna szkoła. Spędziliśmy z nimi kilka świetnych godzin. Wrócimy tam na kolejne nurkowania”. 

Adrian Jaroszek

KURSY OPEN WATER DIVER NA MALCIE

Jeśli w wodzie czujesz się jak ryba, a pływanie ze sprzętem ABC (maska, fajka, płetwy) to twój żywioł i nie musisz zastanawiać się nad tym, czy nurkowanie jest dla Ciebie, ponieważ doskonale wiesz, że tak właśnie jest – zrób krok dalej i wybierz certyfikowane szkolenie Open Water Diver na Malcie. 

Każdy, kto poważnie myśli o nurkowaniu musi ukończyć to szkolenie. Od niego wszystko się zaczyna. To najpopularniejszy na świecie certyfikowany kurs dla początkujących. 

PADI OPEN WATER DIVER (OWD)

Open Water Diver (OWD) to najpopularniejszy kurs nurkowania dla osób początkujących. Uczy podstawowych umiejętności oraz gwarantuje wiedzę teoretyczną wystarczającą do przeprowadzania nurkowań do głębokości 18 m. Kurs składa się z sesji teoretycznej, ćwiczeń basenowych oraz nurkowań na wodach otwartych. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia otrzymasz licencję nurkową PADI uznawaną w centrach nurkowych na całym świecie. 

Wymagania wstępne:
Minimalny wiek kursanta to 10 lat. Uczestnicy w wieku 10–14 lat otrzymają certyfikat Junior OWD.

Wymagane umiejętności:
Umiejętność pływania w stopniu umożliwiającym przepłynięcie 200 m bez płetw lub 300 m w płetwach.

Jak długo trwa taki kurs?
Kurs składa się z pięciu sesji teoretycznych, pięciu sesji basenowych i czterech nurkowań na wodach otwartych. Do uzyskania stopnia OWD potrzeba 4 dni. Czas szkolenia można skrócić, jeśli uczestnik przyswoi wiedzę teoretyczną w ramach e-learningu.

Gdzie odbywają się szkolenia?
Kurs teoretyczny odbywa się na Malcie w polskim centrum nurkowym. Zajęcia basenowe zaledwie 200 metrów od bazy w Bugibba. Jeśli chodzi o wody otwarte, w okolicy centrum znajduje się ponad 20 miejsc, w których przeprowadzane są szkolenia. 

Ile kosztuje kurs?
380 EUR

Co zawiera cena?
5 sesji teoretycznych, 5 sesji basenowych, kompletny sprzęt nurkowy na czas kursu, 4 nurkowania na wodach otwartych.

Czego nie zawiera cena?
Kosztu materiałów PADI + certyfikatu – 95 EUR

SSI OPEN WATER DIVER

Ten popularny program nurkowy to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody na całe życie. Dostosowany do indywidualnych preferencji program szkoleniowy połączony jest z praktycznymi zajęciami w wodzie, co gwarantuje nabycie umiejętności i doświadczenia niezbędnego do tego, aby bezpiecznie i komfortowo czuć się pod wodą. Kursanci zdobędą certyfikat SSI Open Water Diver.

Wymagania wstępne:
Minimalny wiek kursanta to 10 lat.

Wymagane umiejętności:
Umiejętność pływania w stopniu umożliwiającym przepłynięcie 200 m bez płetw lub 300 m w płetwach, masce i z fajką.

Jak długo trwa taki kurs?
Kurs składa się z sześciu sesji teoretycznych, sześciu sesji basenowych i czterech nurkowań na wodach otwartych.  Do uzyskania stopnia OWD potrzeba 4 dni. Czas szkolenia można skrócić, jeśli uczestnik przyswoi wiedzę teoretyczną w ramach e-learningu.

Gdzie odbywają się szkolenia?
Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się na Malcie.

Ile kosztuje kurs?
380 EUR

Co zawiera cena?
5 sesji teoretycznych, 5 sesji basenowych, kompletny sprzęt nurkowy na czas kursu, 4 nurkowania na wodach otwartych.

Czego nie zawiera cena?
Kosztu materiałów SSI + certyfikatu – 89,90 EUR

FORMULARZ KONTAKTOWY

 • Powodzenia! 
  Czerp przyjemność z tego doświadczenia i odkrywaj podwodne królestwo!
  Paulina

  Kurs nurkowania dla dzieci malta
  Zainteresował Cię ten artykuł?
  Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇