fbpx

OGRODY NA MALCIE I GOZO

1. Ogrody na Malcie i Gozo są w zdecydowanej większości niewielkich rozmiarów.
2. Dowiedz się, które ogrody warto odwiedzić i dlaczego.
3. Prezentujemy listę najciekawszych maltańskich ogrodów.

Na Malcie i Gozo ogrodów nie brakuje, jednak są zdecydowanie mniejsze, niż nasze polskie ogródki. Co ciekawe nawet maleńkie skwerki mianuje się ogrodami, co jest na Malcie zrozumiałe. Przejdźmy zatem do listy ogrodów, do których warto zajrzeć na Malcie. Oto one (w kolejności alfabetycznej):

Argotti Botanical Gardens
(Notre Dame Ditch, Floriana, Malta)
W ogrodzie znajduje się bogata kolekcja dębów, oleandrów, roślin doniczkowych, kaktusów. Są tu także stawy i fontanny, małe muzeum ogrodnicze oraz altanka z XVIII w.

Chinese Garden of Serenity
(Santa Lucija, Malta)
Jeden z piękniejszych ogrodów na Malcie, niestety zlokalizowany z dala od turystycznych kurortów, dlatego też niemal zawsze jest w nim spokój, cisza i mnóstwo cienia. Ogród ma bardzo ciekawą historię powstania oraz filozofię architektury tego miejsca. Warto wczytać się w tablice informacyjne rozwieszone przy głównym wejściu do ogrodu. 

Gardjola Gardens
(Fort St Michael, Senglea, Malta)
Widok z ogrodu wychodzi na panoramę obejmującą doki w Marsie, Valletcie przy wejściu do Grand Harbour i Fortu St Angelo. Stoi tam wieża wartownicza, niewielka, rzeźbiona w symbole czujności: oko, ucho i łaciński napis zapewniający mieszkańców o bezpiecznych, dobrze strzeżonych murach gwarantujących spokój i bezpieczeństwo, tym samym zachęcający do beztroskiego relaksu.

Hastings Garden
(John’s Cavalier, Valletta, Malta)
Wspominaliśmy o tym ogrodzie pisząc o atrakcjach, które warto zobaczyć w Valletcie. Położony na szczycie baszty zachodniej bramy miasta ogród oferuje wspaniały widok na Florianę i Marsamxett.

Howard Gardens
(Triq tal-Muzew, Mdina, Malta)
Jeden z największych ogrodów na Malcie tworzący naturalną granicę między Rabatem i Mdiną. Popularne miejsce wśród turystów. Są tu: ogród pomarańczowy, kort tenisowy i boisko do piłki nożnej:-) A właściwie to kort i boisko to już tylko radosne wspomnienie bo od ubiegłego roku ogród po przebudowie stracił wspomniane nietypowe atrakcje. Byliśmy w tym ogrodzie przy okazji wizyty w Mdinie i Rabacie, ale tych obiektów nie widzieliśmy. 

Lower Barracca Gardens
(Xatt Il-Barriera, Valletta, Malta)
Wspaniały punkt widokowy na wejście do Grand Harbour, Fort Ricasoli, Bighi Palace, czy Fort St. Angelo. Wśród drzew stoi pomnik Alexandra Balla. Obydwa ogrody Barracca są stosunkowo duże i miło spędza się w nich czas. Poszukamy w najbliższym czasie zdjęć do tego wpisu bo na pewno jeszcze jakieś mamy bez naszych podobizn i dzióbków.

Palazzo Parisio
(29 Victory Square, Naxxar, NXR 1700, Malta)
Ogród przenikają kolory i zapachy świadczące o łączeniu krajobrazu Malty z naturalnym pięknem południowych Włoch. Znaleźliśmy łacińskie nazwy egzotycznych gatunków roślin w tym ogrodzie: Chorisia speciosa, Meryta denhamii, Banksja seratifoglia, Coculus, Quercus ilex, Araucaria, Brugmansia, Erythrina cristagalli, Jacaranda, Sapindus i Oleander. Niewiele nam to mówi, ale dla pana 55+ pewnie to już jakiś pierwszy w tym wpisie konkret:-)

Sa Maison Garden
(Sa Malson, Floriana, Malta)
Mały ogród znany również jako ‘Il-Gnien tal-Milorda, znany głównie ze swojego dziedzictwa militarnego, ponieważ ogród był w pewnym okresie utrzymywany przez wojsko. Jest tu mały model zamku i niesamowite widoki na marinę w Ta 'Xbiex.

San Anton Gardens
(Triq Birbal, Ħal Balzan, Malta)
Najprawdopodobniej najbardziej znany ogród na wyspach. Niegdyś oficjalna rezydencja gubernatorska, dziś prezydencka. Gościli tu najwięksi dygnitarze, najpotężniejsze głowy państw. Są tu liczne fontanny, oczka wodne, klomby, drzewa kamienie i rzadkie rośliny.

The Gardens at Villa Bologna
(San Anton Street Ħ’Attard, Malta)
Ogród bogaty w winorośle, sady cytrusowe i magiczne wielkie barokowe fontanny. Zwłaszcza zimą ogród prezentuje się zjawiskowo mieniąc się kolorami pomarańczy, grejpfrutów oraz cytryn.

Upper Barracca Gardens
(Triq Sant’ Orsla, Valletta, Malta)
Z tarasu widokowego roztacza się panorama od Grand Harbour aż po Trzy Miasta. Dawniej był to prywatny ogród włoskich rycerzy, później w czasie II wojny doznał wielu zniszczeń. W alejkach jest pełno tablic upamiętniających, rzeźb, tablic i pomników przypominających o dziejach Malty i zasłużonych dla niej  ludziach.

Villa Rundle
(Republic Street, Victoria, Gozo)
Jeden z niewielu polecanych do odwiedzenia na Gozo ogród. Znajduje się w stolicy. Idealne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku. Oaza spokoju i relaksu.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia galerii, którą będziemy stopniowo poszerzać.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇