fbpx

OLD PRISON W CYTADELI NA GOZO

Old Prison Gozo

Old Prison to dobrze zachowane więzienie zlokalizowane w murach Cytadeli na Gozo.
W Old Prison więziono Wielkiego Mistrza La Valette.
Ściany więzienia ozdobione są ściennymi graffiti wyrytymi i rysowanymi przez więźniów na przestrzeni wieków.

Old Prison GozoOld Prison to najstarsze zachowane więzienie na Gozo mieszczące się na terenie Cytadeli w stolicy Gozo – Victorii. Samo słowo więzienie budzi wiele skojarzeń, a już stare więzienie może napawać nas strachem. Nie ma się jednak czego bać. Stare więzienie na Gozo to kilka pustych cel, których największą wartością są unikalne ścienne graffiti oraz stan cel odzwierciedlający prawdziwe warunki, w jakich przetrzymywani byli więźniowie w czasie, gdy więzienie pełniło swoją naturalną funkcję. Wiemy, że wielu turystów jest tym miejscem rozczarowanych. Osobiście uważamy, że dla pasjonatów historii muzeum może być interesujące, natomiast osobom spodziewającym się tutaj wstrząsających obrazów sugerujemy zastanowić się, czy nie lepiej wybrać się do maltańskich katakumb, które są zdecydowanie bardziej emocjonujące.
Old Prison Gozo

Niestety, gry komputerowe i wszechobecna przemoc sprawiły, że niektóre miejsca wydają się dla przeciętnego turysty nudne. Postaramy się więc rzucić na to miejsce nowe światło prezentując je z naszego punktu widzenia. W rzeczy samej nie zachęcamy nikogo do wizyty, to nie jest nasz cel, pragniemy jedynie zaprezentować nasze wrażenia z wizyty w tym miejscu.

Old Prison Gozo Old Prison GozoJean Parisot de La Valette to nazwisko osoby, która powinna się każdemu, kto planuje odwiedzić Maltę przynajmniej obić o uszy. Być może niektórym coś dzwoni, ale nie wiadomo do końca co i gdzie, więc wyjaśniamy, że ów człowiek to wielki mistrz Zakonu Joannitów pełniący tę funkcję w latach 1557 – 1568. To właśnie z jego inicjatywy rozpoczęto budowę obecnej stolicy Malty, nazwanej zresztą od jego nazwiska Vallettą.

Gdyby nie udar słoneczny, którego wielki mistrz La Valette nabawił się w dniu 11 rocznicy wyboru na urząd wielkiego mistrza podczas polowania z sokołem to być może lista jego zasług byłaby znacznie dłuższa. Pomijając jednak wszelkie zasługi, w biografii mistrza La Valette jest także krótki epizod rozgrywający się właśnie w Old Prison na Gozo. Na niespełna dwadzieścia lat przed objęciem tej zaszczytnej funkcji wielkiego mistrza, młody La Valette wraz z podobnymi sobie uciążliwymi delikatnie mówiąc członkami zakonu został za karę osadzony w Old Prison na Gozo. Za zaatakowanie innego mężczyzny pozbawiono go wolności na 4 miesiące. Działo się to w 1538 roku.

A zatem wielki mistrz La Valette podobnie jak i my miał okazję spędzić trochę czasu w tych wnętrzach. W rzeczy samej graffiti zostały wyryte w późniejszych czasach, nie mniej jednak ten fakt pozwala inaczej na to miejsce spojrzeć.

Ściany cel i korytarzy Starego Więzienia pokryte są licznymi graffiti. Jest to największy znany zbiór historycznych graffiti w jednym miejscu na Wyspach Maltańskich. Należą do nich przede wszystkim statki morskie oraz daty z różnych okresów. Znajdziemy również krzyże, nazwiska, gry i postacie antropomorficzne. Niektórzy więźniowie wydrapali całe daty ich pobytu za kratami. Te rysunki to intrygujące świadectwo losów więzionych tutaj opryszków.

Po wypędzeniu joannitów z Malty więzienie ciągle pozostawało w użyciu i funkcjonowało aż do 1962 r. Przy okazji wizyty w celi możemy położyć się na kamiennej pryczy i spróbować oczyma wyobraźni zobaczyć śmierdzącego wilgocią więźnia grypsującego na ścianach taki oto obrazek.

Old Prison GozoCiekawe, czy wyrył go dla z myślą o przyszłych współtowarzyszach losu, czy z nudów? Czy na początku XIX wieku, zamknięty w czterech ścianach sięgał wyobraźnią naszych i przyszłych czasów pytając sam siebie: „Kto jeszcze podzieli mój los?”

Dziś za kilka € każdy może na chwilę poczuć się więźniem. Sugerujemy uważać na głowę. Można się poobijać o niskie sufity.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

ADRES:
Old Prison
Cathedral Square
The Citadel
Victoria Gozo VCT 1821
Tel: +356 21 565 988

GODZINY OTWARCIA:
Pon-Niedz: 09.00 – 17.00
Ostatnie wejście o 16.30
Nieczynne: 24, 25 i 31 grudnia, 1 stycznia & Wielki Piątek

BILETY:
Dorośli (18 – 59 lat): €3.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €2.00
Dzieci (6 – 11 lat): €1.50

Ceny biletów do dwóch dowolnych muzeów w Cytadeli:
Dorośli (18 – 59 lat): €5.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €3.00
Dzieci (6 – 11 lat): €2.50

Cena biletu do wszystkich 4 muzeów Cytadeli:
Dorośli (18 – 59 lat): €8.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej), Studenci: €5.00
Dzieci (6 – 11 lat): €4.00
Niemowlęta: Bezpłatnie

Old Prison Gozo

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇