fbpx

PIĘKNY PAŹDZIERNIK NA MALCIE

Serdecznie zachęcamy do lektury relacji Dawida, który odwiedził Maltę w październiku 2015. Polecamy relację osobom, które szukają odpowiedzi na pytanie jak zaplanować wakacje na Malcie, bowiem w tym tekście można znaleźć wiele podpowiedzi.

***

W tym roku postanowiliśmy wybrać się na Maltę, a to głównie z powodu zasłyszanych przez nas pozytywnych opinii o tej wyspie, jak i niskich cen biletów lotniczych linii Ryanair. Nastawiliśmy się głównie na długie spacery i odpoczynek na plaży, ze szczyptą zwiedzania.

Noclegu szukaliśmy na północno zachodniej części wyspy, w bezpośrednim sąsiedztwie piaszczystych plaż. Ostatecznie zarezerwowaliśmy 7 noclegów w Mellieha, tuż przy najszerszej plaży na wyspie, w Hotelu Luna Holiday Complex, który okazał się świetną bazą wypadową na Comino jak i okoliczne plaże. Na temat hotelu wyrobiliśmy sobie pozytywne zdanie. Czysto, ładnie, ciekawa okolica, blisko plaży i w pobliżu kilka dobrych restauracji.

malta opinie

My akurat upodobaliśmy sobie Maya Beach, w której jedliśmy obiady i kolacje. Przystępne ceny, dobre jedzenie i głównie – bajeczne widoki na morze zza stolika.

malta opinie

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od 3 dni plażowania. Na początku odwiedziliśmy oczywiście pobliską Mellieha Bay. Piękna piaszczysta plaża, polecana do odpoczynku z dziećmi z powodu płytkiej wody na kilkudziesięciu metrach od brzegu.

malta opinie malta opinie

W drugim dniu pobytu odwiedziliśmy Golden Bay i Ghajn Tuffieha. Trafiliśmy na najcieplejszy dzień pobytu – słońce tak przypiekało, że mimo kremu z filtrem mieliśmy drobne poparzenia słoneczne… Po powrocie do hotelu dowiedzieliśmy się, że w Mellieha przez większą część dnia padał deszcz. W przypadku obu plaż byliśmy zachwyceni, piękne, bajeczne widoki, ciepły piasek, duże fale a wokół skaliste wybrzeże. Z pewnością możemy je zaliczyć do najpiękniejszych plaż jakie dotąd udało się nam zobaczyć. Co do transportu na plażę – jechaliśmy z przystanku spod hotelu, a wysiadaliśmy tuż przy plaży Golden Bay.

malta opinie malta opinie malta opinie malta opinie

W kolejnym dniu wybraliśmy się na plażę Paradise Bay. Nad uroczą zatokę dotarliśmy pieszo wprost z naszego hotelu. Ładnie, mało osób, jednak nam nie przypadła do gustu.

W czwarty dzień naszych wakacji postanowiliśmy wypłynąć na rejs małym statkiem, który odpływał bezpośrednio z Mellieha Bay. Koszt takiego rejsu to 13 €. Wybraliśmy trasę dookoła Comino wraz z postojem na Blue Lagoon i Crystal Lagoon. Cóż, tej wyprawy nie trzeba komentować, a myślę że wszystko mówią poniższe zdjęcia.

malta opinie malta opiniemalta opinie malta opinie malta opinie

Piąty poranek zapowiadał się pochmurnie. Z tego powodu dzień zaplanowaliśmy pod zwiedzanie Valletty. Wsiedliśmy do pierwszego autobusu jaki podjechał pod hotel, jednak po jakimś czasie okazało się, że autobus ten kończy swoją trasę w Sliema. Nie zmartwiło nas to, ponieważ wysiedliśmy w pięknej okolicy, tuż przy Marinie.

Po krótkim spacerze wzdłuż brzegu złapaliśmy właściwy autobus do stolicy. Spacer po Valletcie rozpoczęliśmy od City Gate, którą zauważyliśmy zaraz po opuszczeniu autobusu na pętli. Korzystając z aplikacji dostępnej na iPhone, która wyznaczyła nam ścieżkę zwiedzania, pokręciliśmy się po tym pięknym mieście, podziwiając zabytki i piękne widoki. Po przejściu przez City Gate skręciliśmy w lewo. Zwiedziliśmy Hastings Garden.

malta opinie

Następnie kluczyliśmy wąskimi uliczkami, aż doszliśmy do St Elmo Bay. Po tym zwiedziliśmy National War Museum, Lower oraz Upper Barrakka Gardens, Siege Bell War Memorial, po czym zaliczyliśmy odpoczynek na St George’s Square, gdzie poczekaliśmy do 15:30, żeby na 16:00 zdążyć na salwę z armat. Z całej wycieczki po stolicy w pamięć szczególnie zapadł nam spacer wąskimi uliczkami starego miasta, na końcu których w oddali widać było morze – polecam ten widok. Niestety nasze humory zostały mocno popsute, a powodem był 2,5 godzinny popołudniowy powrót z Valetty do Mellieha.

malta opinie malta opinie malta opinie malta opinie

Szósty dzień naszego pobytu na Malcie przeznaczyliśmy na piesze wycieczki. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia w stronę Parish Church of Mellieha. Po krótkim przeglądzie okolicznych sklepów, zatrzymaliśmy się na lokalna przekąskę – pastizzi. Następnie wróciliśmy nad Mellieha Bay, a przechodząc z plaży tunelem pod drogą, dostaliśmy się do Ghadira Natural Reserve. Warto wybrać się w to miejsce, nawet w celu odpoczynku w ciszy i oderwania się od tłumu. Po spacerze wśród śródziemnomorskiej roślinności skierowaliśmy się w stronę Popeye Village. Najlepsze ujęcia na wioskę wychodziły z wysokich klifów które otaczają zatokę Anchor Bay.

malta opinie malta opinie malta opinie

Dla osób wybierających się na Maltę szczególnie polecam zakup karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów autobusami przez 7 dni – najlepiej już na lotnisku po wylądowaniu. Karta kosztuje 21 €, jednak jeżeli zamierzamy trochę pojeździć po wyspie, to szybko się zwróci.

Ponadto, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w adapter zasilania z polskiej wtyczki na typ angielski – na allegro za kilka złoty. Jeżeli chodzi o pogodę i temperatury pod koniec października, to z pewnością zależne jest to od danego roku. Myślę, że o tej porze roku nie ma co liczyć na super upały, jednak według mnie jest to idealny czas na wakacje – nie za zimno, nie za gorąco. Tym bardziej, że po lądowaniu w Krakowie o 23:30 temperatura wynosiła 1 ̊C.

CHCESZ OPUBLIKOWAĆ TUTAJ WŁASNĄ RELACJĘ Z PODRÓŻY?
NIC PROSTSZEGO!
WYŚLIJ NAM MAILEM TEKST I ZDJĘCIA,
A ZAJMIEMY SIĘ RESZTĄ 😎