fbpx

MALTAŃSKIE SPACERY

Maltańskie spacery to temat szczególnie bliski Pani Eugenii, która odwiedza Maltę bardzo często, a ciekawość prowadzi ją do interesujących miejsc, zarówno tych dobrze, jak i mniej znanych. Zapraszamy do lektury wszystkich relacji Pani Eugenii, której serdecznie dziękujemy za dzielenie się swoją wiedzą. 

***

Mamy słoneczną pogodę, proponuję więc spacerek w dobrych butkach na maltańskie wzniesienia – Selmun /”małe Dolomity”/.

malta klify
Skaliste wybrzeże stromo opada do morza. Ten piękny brzeg znajduje się w północno – zachodniej części Malty.

Na południu Malty mamy inny rodzaj wzniesień – Dingli. Stromą ścieżką schodzimy w dół. Możemy podziwiać wybrzeże klifowe – najwyższe w tym miejscu, 253 metry. Jest też cud przyrody „Oko Posejdona”.

klify na malcie

klify na malcie

klify malta

klify malta

klify malta

południe malty

klify na malcie
Wracając z Dingli, z lewej strony drogi spotkamy rzymskie kamieniołomy.

Na południu Malty, niedaleko świątyń megalitycznych Mnajdra i Hagar Qim, w miejscowości Qrendi znajduje się ogromna dziura w ziemi, powstała wskutek zawalenia się łańcucha grot. Z punktu widokowego można obejrzeć zapadlisko. To była propozycja dla lubiących chodzić w trudnym terenie:-)

Proponuję też odwiedzić świątynie megalityczne. Jest ich sporo ma Malcie i na Gozo. Najbardziej widokowe z panoramą na morze są Mnajdra i Hagar Qim.

mnajdra i hagar qim

maltańskie spacery

megality maltańskie

megality maltańskieBardzo ciekawe są koleiny w Clapham Junction, Występują na Malcie i na Gozo. Nazywa się je „liniami tramwajowymi neolitu”. Prowadzą one do krawędzi klifów. Takie podobne koleiny możemy obejrzeć w Czufut – Kale na Krymie, ale one biegły wzdłuż ulicy. Bardzo interesujące są panwie solne. W ten sposób pozyskiwano sól morską już w czasach starożytnych. Dziś możemy obejrzeć panwie solne z czasów rzymskich na Gozo w Marsalforn.

Na Malcie możemy również obejrzeć ruiny Rzymskich Łaźni idąc w stronę zatoki Ghajn Tuffiecha. Ciekawostek architektury świeckiej też nie brakuje na Malcie. Tę ciekawostkę możemy zobaczyć, kiedy wybierzemy się na rejs po Wielkim Porcie. W czasie bitw morskich przywożono okrętami rannych żołnierzy do maltańskiego szpitala. Ze statku transportowano ich windą na wysoki brzeg do szpitala.

szpital maltaKiedy przeniesiono stolicę z Mdiny do Valletty, okazało się, że w nowym miejscu brakuje wody pitnej. Wielki mistrz postanowił zbudować akwedukt 15 kilometrowy ze starej stolicy do nowej. Był to projekt bardzo kosztowny. Możemy część akweduktu obejrzeć w Attardzie i Vallettcie.

akwedukty malta

akwedukty malta

akwedukty maltaValletta była bardzo dobrze chroniona przez swoje fortyfikacje i czujne oczy i uszy strażników czuwających w wykuszach.

oko i ucho maltaNowszym zabytkiem architektury z czasów brytyjskich jest Victoria Lines. Chińczycy mają swój mur, a Maltańczycy swój. Brytyjczycy wznieśli system fortów z bastionami i murem biegnącym z północy od Madlieny na południe do Bingemma. Mur w całości nie został, ale można po nim pospacerować i podziwiać piękne widoki.

Victoria lines malta

Victoria lines maltaNa Malcie i Gozo jest wykorzystywany każdy skrawek ziemi nadający się pod uprawę. Poletka są otoczone murkami z kamieni aby deszcze nie wypłukiwały cennej ziemi. Na tych działkach można spotkać małe kamienne chatki, w których są przechowywane narzędzia i w razie ulewy też można schronić się.

pola na malcieTo tyle ciekawostek, które można zobaczyć na własne oczy. Na następny raz napiszę o wybranych kościołach, pałacach, ogrodach, smakołykach maltańskich i rozrywkach. Na koniec zagadkowe koleiny, kto to wie do czego służyły?

koleiny

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego pobytu na Malcie!
E.K.

CHCESZ OPUBLIKOWAĆ TUTAJ WŁASNĄ RELACJĘ Z PODRÓŻY?
NIC PROSTSZEGO!
WYŚLIJ NAM MAILEM TEKST I ZDJĘCIA,
A ZAJMIEMY SIĘ RESZTĄ 😎