fbpx

ŚWIĘTA I SYLWESTER NA MALCIE

Boże Narodzenie Malta

Wielu Polaków spędzi najbliższe święta na Malcie.
Podpowiadamy co robić w czasie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra na Malcie i Gozo.
Sprawdź kalendarium wydarzeń bożonarodzeniowych i świętuj razem z mieszkańcami wysp.

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA NA MALCIE W PIGUŁCE

➡ Transport publiczny pracuje według świątecznego rozkładu. Warto się z nim zapoznać szczególnie w dniu Bożego Narodzenia, aby nie utknąć gdzieś w szczerym polu bez wody lub parasola.
➡ Wigilia Bożego Narodzenia nie przypomina polskiej. Jeśli w wigilijny wieczór wybierzemy się ok. 18 na poszukiwania otwartego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego – znajdziemy go.
➡ Za to kolejnego dnia z cudem będzie graniczyło znalezienie otwartego sklepu a już tym bardziej kiosku z pastizzi. Jedynie w kurortach i dużych miastach (Valletta, Mdina, Mosta, Sliema, St. Julian, Mellieha, Bugibba) znajdziemy pojedyncze restauracje i sklepy, ale znajdziemy.
➡ W okresie świątecznym Maltę odwiedza sporo turystów, więc w popularnych miejscach na pewno będzie tłoczno i to ma swój niepowtarzalny urok.
➡ W święta na Malcie prom z Malty na Gozo kursuje zgodnie z rozkładem świątecznym, a wycieczki i objazdówki odbywają się, natomiast muzea są otwarte. Część z nich otwierana jest do południa w dniu Bożego Narodzenia i w Sylwestra, inne są zamknięte w tych dniach. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronach Heritage Malta.
➡ Turyści nie planują rozsądnie wizyty na Gozo w okresie świątecznym, dlatego co roku stoją w olbrzymich korkach do portu w Cirkewwa. Wielu z nich rezygnuje z przeprawy na Gozo i wraca na Maltę. Warto o tym wcześniej pomysleć i wyjechać do portu odpowiednio wcześniej.
➡ Statystycznie w okresie świątecznym powinno być ciepło i słonecznie, ale nie musi.

Święta na MalcieNajpopularniejsze pytania za nami. Przejdźmy więc do przyjemniejszych tematów, czyli co poza zwiedzaniem i wypoczynkiem oraz wycieczkami można w czasie świąt na Malcie robić? Jak celebrować ten czas, aby zafundować sobie namiastkę bożonarodzeniowego klimatu?

MAGIA ŚWIAT NA MALCIE I GOZO

Doświadczenie ducha świąt nie będzie trudne, ponieważ Malta, a w szczególności stolica Valletta są już w tej chwili przepięknie udekorowane i oświetlone. Oczywiście najbardziej to widać wieczorem i chyba wtedy ten klimat jest najbliższy temu, co można mieć na myśli wyobrażając sobie ciepłe, klimatyczne, radosne a nawet romantyczne święta.

Trudno nie zauważyć przepięknych i wymyślnych dekoracji, które ozdabiają ulice, domy, okna, ronda, sklepy. Wszystko. Oczywiście najpopularniejsze są szopki. Uwierzcie nam, tutaj szopki w oknach prywatnych domów są często dużo większe i bogatsze niż szopki w polskich kościołach, które zawsze wydawały nam się czymś wyjątkowym i na swój sposób spektakularnym.

Święta na malcieWieczory są teraz bardzo miłe. Można udać się na spacer i podziwiać wystawione w oknach dekoracje. Bardzo często mieszkańcy Malty i Gozo robią je samodzielnie (wielu z nich kończyło tutejsze szkoły artystyczne). Ci, którzy nie potrafią i nie mają w rodzinie nikogo, kto się na tym zna kupują elementy dekoracji w specjalnych Sklepach Bożonarodzeniowych, które otwierane są raz w roku i można w nich nabyć, często właśnie bezpośrednio od artysty przepiękne dekoracje.

Boże Narodzenie na Malcie

KALENDARIUM WYDARZEŃ ŚWIATECZNYCH

Tradycja uduchowionych świąt żywsza jest na Gozo i widać to nawet po tegorocznych zapowiedziach imprez odbywających się w tym czasie. Na Malcie repertuar jest skromny w porównaniu z bogatym kalendarium uroczystości, które zaplanowano na Gozo. Link do kalendarium wydarzeń zaplanowanych na Gozo znajduje się TUTAJ.

A co na Malcie? Standardowo Gozo jest świetnie przygotowane do okresu świątecznego, natomiast Malta póki co nie ma żadnego oficjalnego kalendarium imprez ani programu. Jeśli zauważycie, że taki dokument w końcu został opracowany i jest dostępny gdzieś w Internecie – dajcie znać w komentarzach, ale raczej nikłe są na to szanse, ponieważ Malta nigdy dotąd nie przygotowała żadnego kalendarium świątecznego.

Pocieszeniem jest to, że każdy kościół ma własne kalendarium imprez, począwszy od wspólnego kolędowania, przez wystawy szopek, świąteczne procesje i msze. O szczegóły najlepiej dopytywać się na miejscu w kościołach i punktach informacji. Kończąc ten akapit kładziemy nacisk na SZOPKI, które są najbardziej charakterystycznym i typowym dla Malty i Gozo elementem świąt. Całe rodziny w czasie świąt wybierają się na zorganizowane wycieczki, w czasie których odwiedza się najpiękniejsze szopki, również te ŻYWE!

ŻYWE SZOPKI NA GOZO

Tak. W okresie świątecznym na Gozo można przenieść się do wioski, w której życie toczy się jak w czasach tuż po narodzinach Chrystusa. Na Gozo w miejscowości Ghajnsielem odtworzono Betlejem, w którym pasterze pasą owce, rzemieślnicy pracują w warsztatach, Matka Boska opiekuje się Dzieciątkiem. O żywej szopce w Ghajnsielem przeczytamy TUTAJ – KLIK. W rzeczy samej Bethlehem Ghajnsielem to najpopularniejsza żywa szopka na Malcie (umiejscowiona na Gozo), ale nie jedyna. Podobne żywe szopki odwiedzimy w Nadur i Xaghra (obydwie miejscowości także na Gozo). Naszym zdaniem najbardziej kameralna i najpiękniejsza żywa szopka odgrywa się w Nadur. 

Boże Narodzenie na MalcieŚWIĘTA I SYLWESTER W HOTELU?

Nikogo pewnie nie zdziwi, że również hotele mają swoją odpowiedź na świąteczne pragnienia nie tylko turystów, lecz także mieszkańców wysp, którzy lubią się rozpieszczać na hotelowych eventach. Zauważyliśmy, że sporo hoteli przygotowuje kolacje Bożonarodzeniowe, Sylwestrowe i Noworoczne. Ceny są rozsądne i adekwatne do standardu. Można więc dowiadywać się „u siebie” jaki jest program na święta oraz menu. Nie ma jednak obowiązku stacjonowania w danym hotelu, aby wykupić sobie świąteczny lunch, kolację lub udział w balu sylwestrowym.

WYCIECZKI PO MALCIE I GOZO W J. POLSKIM ZAPLANOWANE NA OKRES ŚWIĄTECZNY

WYCIECZKA OBJAZDOWA PO MALCIE W J. POLSKIM THE BEST OF MALTA 

Ideą wycieczki objazdowej “The Best of Malta” jest odwiedzenie w ciągu jednego dnia najpopularniejszych i największych atrakcji Malty.  

KIEDY? 30/12, 4/01, 6/01, 8/01
CENA: 50 EUR/os. Odbiór z miejsca noclegu.
PROGRAM:

Valletta  – spacer po stolicy Malty ulicą Republiki + Górne Ogrody Barrakka i podziwianie panoramy Wielkiego Portu oraz Trzech Miast.
Mdina – spacer po wąskich i krętych uliczkach Mdiny, podziwianie panoramy Malty z murów obronnych.
Rabat – możliwość skosztowania pasttizi w kultowej pastizzerii Crystal Palace.
Marsaxlokk – stara rybacka wioska znana z niedzielnego targu rybnego.
Blue Grotto – punkt widokowy z panoramą łuku skalnego + opcjonalnie rejs do jaskiń dla chętnych. Bilet na rejs kosztuje 8 EUR i można go kupić w kasie na miejscu.
Dingli Cliffs – zachwycające klify Dingli.
Mosta – Rotunda Dome
Popeye Village – bardzo popularny punkt widokowy.
Najpiękniejsze zatoki: Tuffieha Bay oraz Golden Bay widziane z cypla widokowego przy Tuffieha Tower, z którego rozciąga się panoramiczny widok na Tuffieha Bay oraz Golden Bay. 

WYCIECZKA OBJAZDOWA PO WYSPIE GOZO Z POLSKIM PILOTEM – SIELSKIE GOZO

KIEDY? 28/12, 29/12, 2/01, 
CENA: 50 EUR od osoby
PROGRAM: 
Kenuna Tower – panoramiczny widok na wyspę.
Mekren’s Bakery – kultowa piekarnia, w której można zakupić m.in. tradycyjną gozytańską ftirę.
Ramla Bay lub opcjonalnie Ggantija Temples dla chętnych.
Część Uczestników może pozostać na plaży. Inni w tym czasie mogą zwiedzać świątynie Ggantija.
Calypso Cave – Platforma widokowa z panoramą doliny Ramla.
Ta’ Mena Estate – Jedyne agrogospodarstwo na wyspie. Produkuje się tutaj wszystko z czego słynie Gozo. W tym miejscu Uczestnicy wycieczki kosztują lokalnych wyrobów alkoholowych.
Salt Pans – panwie solne.
Ghasri (przerwa na pływanie).
Ta’ Pinu Church – Bazylika Ta’ Pinu znana z cudów.
Wied il-Mielah – zapierający dech w piersiach łuk skalny.
Dwejra – Dziedzictwo naturalne: Inland Sea, Fungus Rock, Blue Hole.
Citadella w stolicy Gozo

  • Bilety wstępu do muzeów extra płatne (wejścia do płatnych obiektów tylko dla chętnych):
  • Ggantija Temples: 10 EUR, Rejs łódką w Dwejra: 4 EUR

SYLWESTER NA MALCIE I GOZO

Doszliśmy do Sylwestra, więc na koniec tylko potwierdzimy, że zarówno na Malcie, jak i na Gozo planowane są plenerowe imprezy sylwestrowe.

Na tego typu imprezach zwykle można było się można się spodziewać pokazu fajerwerków, koncertów na żywo, dj-skich setów, występów chórów, przemówień polityków, zatem imprezy bardzo przypominają te, które znamy z własnego podwórka, szczególnie tego prowincjalnego.

Kluby, puby i restauracje również organizują prywatne party, więc można jeszcze poszukać wolnych miejsc (w dobrych klubach już ich nie ma) i zabawić się w klubie, który zaserwuje nam klimat najbliższy naszym gustom muzycznym lub odpowiedni poziom imprezy. Warto wiedzieć, że imprezy „siedzące”ciągle się odbywają. Można zatem spędzić sylwestra w hotelowej restauracji. 

Cóż dodać, wszystkiego dobrego na święta i nie tylko życzymy Czytelnikom maltaigozo.pl!

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇