fbpx

POGODA NA MALCIE

Pogoda na Malcie to ważny temat dla każdego, kto wybiera się na Wyspy.
Z tego artykułu dowiesz się jakiej pogody spodziewać się w czasie planowanego pobytu i jakie ubrania spakować.

POGODA NA MALCIE

Foldery reklamowe zachęcające do podróży na Maltę przekonują, że na rajskiej wyspie występuje około 300 słonecznych dni w roku, co daje nieco mylne wyobrażenie na temat pogody na Malcie przez cały rok, a szczególnie zimą.

Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ każdy, kto był chociażby w Niderlandach, potwierdzi, że Malta w porównaniu do niej lub np. krajów skandynawskich jest w istocie słoneczną wyspą, natomiast mieszkańcom równie słonecznej Polski należy się tutaj stosowne wyjaśnienie.

Słoneczne dni oznaczają dosłownie słoneczne dni, co wcale nie oznacza, że w taki dzień nie będzie padał deszcz lub wiał silny wiatr. Słoneczny dzień nie jest równoznaczny z cieplutkim, bezwietrznym, bezchmurnym – doskonałym wakacyjnym dniem.

Przed naszym pierwszym pobytem na Malcie, również szukaliśmy w Internecie sprawdzonych informacji o pogodzie. Wtedy bardzo brakowało w Sieci takiej strony jak nasza. Dziś opracowaliśmy wątek pogody tak dokładnie, że Czytelnicy bardzo rzadko mają jakieś dodatkowe pytania. Polecamy zatem lekturę tego tekstu od początku do końca, ponieważ odpowiadamy tu na najczęściej zadawane przez Czytelników pytania.

POGODA W ROKU 2023 NA MALCIE

Bilety lotnicze z Polski na Maltę w pierwszym kwartale roku były bardzo tanie. Warto jednak wiedzieć, że zima w tym roku była wyjątkowo brzydka. Agenci turystyczni na pewno o tym nie wspomną, ale my możemy sobie pozwolić na szczerość.

O ile w poprzednich latach mieliśmy rekordowo ciepłe i suche zimy, o tyle zimą 2023 co miesiąc bite są rekordy notowanych opadów deszczu. Nie są to niewinne przelotne opady, a siarczyste ulewy, które powodują poważne zniszczenia.

Dużym ryzykiem obarczone są krótkie pobyty, np. trzydniowe. Można trafić na czas, w którym non stop leje, a promy na Gozo odwołane są z powodu silnego wiatru. W tym roku takie okoliczności zdarzają się niestety często. Z kolei pobyt tygodniowy rysuje się już dużo bardziej optymistycznie. W czasie tygodnia z pewnością doświadczymy słynnego maltańskiego słońca. Rzadko mamy niepogodę przez tak długi czas.

Trzeba więc we własnym zakresie rozważyć czy w razie niesprzyjającej aury będziemy mieć co robić na Malcie (zależy to od celu podróży – wiadomo). Ci, którzy planują zwiedzanie muzeów – nie będą narzekać, ale osoby, które planowały wygrzewanie się w słońcu mogą się mocno rozczarować.

Od czasu do czasu widujemy na ulicach autobusy piętrowe. Twarze turystów siedzących na dachu mienią się we wszystkich odcieniach sinizny. W chwili pisania tego akapitu akurat jest słoneczko i 16 stopni, ale powietrze ostre jak brzytwa od wilgoci. Na najbliższe dni prognoza jest bardzo optymistyczna, ale z tym jest jak z rosyjską ruletką. Jeśli nie będziecie pewni co robić – zwyczajnie zadzwońcie. Korzystam z kilku serwisów i zawsze mogę coś doradzić lub powróżyć.

Lato 2023 nadchodzi małymi krokami. Temperatura powyżej 30 stopni, bezchmurne niebo, ostre słońce, orzeźwiająca morska bryza – czekamy na to coraz bardziej zniecierpliwieni. Mamy juz właściwie czerwiec i pogoda rozkręca się leniwie. Powinni o tym wiedzieć szczególnie ci, którzy chcą uciec od chłodnej i deszczowej Polski do wakacyjnego raju, w którym każdego dnia mamy gwarantowaną wakacyjną pogodę. Aktualnie jest ciepło i nic więcej.

Polecamy ostrożnie podejść do zdjęć publikowanych w portalach społecznościowych. Biura podróży nigdy nie wspominają o słabej pogodzie. Blogerzy i vlogerzy również wiedzą, że widzowie chcą oglądać kolorowe obrazki, a nie szarą rzeczywistość, deszcz i wiatr. Wielu z nich mocno podkręca swoje zdjęcia włącznie z usuwaniem chmur i dodawaniem ptaków, które nawet na Malcie nie występują. Nie dziwi nas to, takie mamy czasy i oczekiwania względem contentu. Z kolei blogerzy sprzedający wycieczki to w zasadzie agenci, więc działają podobnie jak biura podróży.

Szukasz wiarygodnych informacji przed podróżą na Maltę?
W takim razie koniecznie dołącz również do naszej społeczności na Facebooku!
Dołącz do nas (zaobserwuj stronę) i pozostańmy w bliższym kontakcie!
Obserwatorzy widzą więcej treści niż osoby odwiedzające nas przypadkowo.
Codziennie dodajemy świeże relacje!

JAKIE UBRANIA ZABRAĆ NA MALTĘ

Turyści często szukają odpowiedzi na pytanie o to jakie ubrania zabrać w danym miesiącu i na jaką pogodę się nastawić. Trudno o jedyną, słuszną odpowiedź na tak zadane pytanie, bowiem statystyki mogą się sprawdzić, ale nie muszą.

To samo tyczy się prognoz pogody, które nie zawsze odzwierciedlają faktyczną i odczuwalną aurę. Pewne czynniki są jednak stałe i pozwalają dobrze zaplanować typ ubrań adekwatnie do pogody, która na wyspach jest szalenie zmienna i zróżnicowana.

Oto wyczerpujący temat poradnik odpowiadający na pytania o pogodę i ubrania na różne okresy w roku. Czytelnicy pytają o to bardzo często, więc naszą naturalną odpowiedzią było opracowanie tematu zważając na kwestie sygnalizowane przez Czytelników. Jeśli po przeczytaniu całego tekstu, coś jeszcze będzie budziło wątpliwości – zapraszamy do dyskusji w komentarzach. Weźmiemy to pod uwagę przy kolejnej aktualizacji tekstu.

JAKA JEST TERAZ POGODA NA MALCIE?

To pytanie otrzymujemy najczęściej. Właściwie nie ma dnia bez pytania o aktualną pogodę. Jeśli w tej chwili zadajesz sobie takie pytanie to zapraszamy CIę serdecznie na nasz instagramowy profil TUTAJ. Bardzo często dodajemy prywatne instastories z aktualnym zdjęciem lub video i temperaturą.

POGODA NA MALCIE OD CZERWCA DO WRZEŚNIA

Najmniejszy problem jest od czerwca do końca września. W tym czasie niemal pewne jest to, że na Malcie powita nas bezchmurne niebo oraz wysoka temperatura, czyli doskonałe warunki do plażowania, kąpieli morskich oraz wypoczynku.

Zabieramy zatem bikini, kąpielówki, buty plażowe, chustę, którą można owinąć szyję w wietrzny dzień oraz typowo letnie ubrania, ale także coś na chłodniejsze noce, ponieważ wysoka wilgotność w połączeniu z otaczającym wyspę morzem i wyspiarskim wiatrem mogą dać poczucie chłodu, który może uprzykrzyć wieczorny spacer promenadą. W rzeczy samej jednego dnia noc może być męcząco upalna i duszna, a następnego nieprzyjemnie wietrzna.

Co prawda rzadko, jednakże w szczycie sezonu mogą wystąpić także sztormy, które należy traktować jak anomalię pogodową. Zwykle, z uwagi na bezpieczeństwo turystów odwoływane są wówczas wszystkie rejsy morskie. Trafienie na sztorm latem nie można nazwać inaczej, niż wielkim pechem, ale co roku pewna grupa osób znajduje się w tym wątpliwie zaszczytnym gronie.

Latem warto zabrać do bagażu ubrania z lnu, który jest zdecydowanie najlepszą tkaniną na upał. Dla osób z wrażliwą skórą biała lniana koszula z długim rękawem oraz luźne długie spodnie będą ratunkiem na poparzoną skórę. Lato 2019 było jednym z najgorętszych w ostatnich dekadach. Piekielne upały odczuwalne były nie tylko na Malcie. Potężne rekordy padały m.in. we Włoszech, natomiast w Polsce również dało się odczuć, że jest dużo goręcej niż zwykle. Meteorolodzy straszą, że w przyszłości takie temperatury będą normą. Oby nie mieli racji.

Czerwcowy rejs na Comino
Lokalne outfity na czerwcową festę
Typowy lipiec na Malcie
Wietrzny i słoneczny lipcowy dzień na Malcie
Upalny sierpień
Sierpniowy zachód słońca na Malcie
Gorący wrzesień

W upalne dni turyści masowo chłodzą się podczas morskich kąpieli i wypływają na całodniowe rejsy na wyspę Comino do Błękitnej Laguny i Kryształowej Laguny. Ogromną popularnością wśród Czytelników naszej strony cieszy się Bajkowy Rejs Katamaranem, który po rabacie 15% kosztuje tylko 25,50 EUR od osoby. Żaden agent, biuro podróży ani rezydent nie oferują tej wycieczki w tak niskiej cenie. Relacja z rejsu oraz instrukcja rezerwacji z rabatem znajdują się TUTAJ. Mowa o rejsie i katamaranie z poniższego zdjęcia.

rejs na comino

WYSOKI POZIOM UV LATEM

Poziom promieniowania UV na Malcie jest bardzo wysoki! Index UV podawany jest w każdej prognozie, więc tę informację można sobie sprawdzić przed wyjściem na plażę.

Niektórzy nierozsądnie opalają się bez żadnego filtra ochronnego lub stosują zbyt słaby filtr i już pierwszego dnia nabawiają się poważnych oparzeń. Za każdym razem, gdy wychodzimy z hotelu powinniśmy zadbać o zabezpieczenie skóry odpowiednim filtrem! Można go przywieźć z Polski lub kupić na miejscu.

Wysokie upały nie zwalniają od dress codu, dlatego też, jeśli planujemy wejście do kościoła lub wyjście do opery, teatru albo wykwintnej restauracji – musimy być właściwie ubrani. Shorty w eleganckim miejscu mogą innym zaburzyć estetykę chwili, więc starajmy się myśleć również w tych kategoriach.

PAŹDZIERNIK I LISTOPAD NA MALCIE

Październik i listopad ciągle są bardzo dobrym okresem na opalanie i kąpiele morskie. Woda jest wtedy ciepła, a temperatury nie tak męczące jak w lipcu i sierpniu, więc warunki idealne do wędrówek. Na szlakach pieszych Malty i Gozo roi się od samotnych wędrowców oraz zorganizowanych grup przemierzających najbardziej interesujące trasy z naturalnymi atrakcjami lub zabytkami.

Zaczynają się sporadyczne deszcze i sztormy. Wielu organizatorów rejsów kończy sezon w listopadzie właśnie z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnej pogody. Nie ma tu reguły. Jednego roku jest przewaga dni słonecznych, kolejnego pochmurnych i wietrznych. W tym okresie dobrze jest zabrać zarówno zestaw plażowy, jak też coś na chłodniejsze dni a nawet deszcz i wiatr. 

Październik na Malcie
Październik na Malcie
Wietrzny listopadowy dzień
Słoneczny listopad

GRUDZIEŃ, STYCZEŃ I LUTY 

Grudzień, styczeń i luty to maltańska zima i najwspanialsza pora roku do zwiedzania kraju oraz podziwiania jego naturalnych atrakcji. Można śmiało rzecz, że to jest sezon deszczowy, ale dzięki temu przyroda budzi się do życia. Łąki i pagórki mienią się głęboką zielenią i zachwycają bujną roślinnością, która pnie się w górę. Dojrzewają cytrusy, rolnicy sadzą na potęgę bób i warzywa kapustne. Napojona ziemia wydaje plony.

Częstym zjawiskiem są częściowe lub pełne zachmurzenia i krótkie, lecz intensywne ulewy. Trzeba być przygotowanym na deszcz i wiatr. Jeśli nasza kurtka lub płaszcz nie są nieprzemakalne, warto zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy. Buty muszą być impregnowane, ponieważ deszcz spada gwałtownie i może nas zastać wszędzie, a jeśli nie będzie w naszej okolicy schronienia to przemokniemy do suchej nitki. Gęsty i gruby deszcz zalewa ulice, którymi płyną strumienie wody tworząc coś w rodzaju powodzi. Najgorzej jest w dolinach i wszystkich miejscach, w których można zaobserwować duży spadek terenu.

Grudzień jest cieplejszy i przyjemniejszy niż styczeń i luty. Dwa pierwsze miesiące roku mogą być nieznośne z powodu wysokiej wilgotności, która wraz z niskim nasłonecznieniem i temperaturą daje uczucie przeszywającego do szpiku kości zimna bardziej nieprzyjemnego niż mróz. Gdy do tego dochodzi jeszcze silny wiatr – nie pozostaje nic innego jak schować się w czterech ścianach, ale na szczęście takie ekstremalnie wietrzne i zimne dni zdarzają się stosunkowo rzadko.

Kwestia odczuwalnej temperatury jest bardzo ciekawa, ponieważ 13°C w dzień słoneczny, bez zachmurzenia i wiatru odczuwa się nawet jak temp. w okolicach 20°C i więcej, natomiast ta sama bazowa temperatura w dniu zachmurzonym, wietrznym i wilgotnym sprawia, że odczuwa się nawet 10 stopni mniej. Podsumowując zimą na Malcie można jednego dnia pływać w zatoce i opalać się, a kolejnego trząść się z chłodu i chować pod czapką i szalem.

Z tego też powodu zimą warto ubierać się na cebulkę i zawsze być gotowym zarówno na plażowanie jak i na deszcz. W taki typowy, zimowy dzień między 11:00 a 15:00 można bez poczucia dyskomfortu chodzić w krótkim rękawku, ale im bliżej zachodu słońca, tym chłodniej się robi.

Dla mnie zimą najbardziej przykra jest wysoka wilgotność. Czuję ją w mięśniach i kościach, dlatego też o tej porze roku, wspomagam się regularnie naparami z imbiru lub zimowymi rozgrzewającymi herbatkami💪.

Bezdyskusyjnie, zima 2020 była jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Śmiało można powiedzieć, że właściwie nie mieliśmy wtedy zimy. Naprawdę. Styczeń z kolei był rekordowo suchym miesiącem. Rolnicy modlili się o deszcz. Bezskutecznie. W lutym strajkowali blokując traktorami ulice Malty. 

Z kolei zima 2021 była dużo chłodniejsza i bardziej zróżnicowana. Doświadczamy zarówno przeszywającego do szpiku kości zimna, jak i słonecznych, ciepłych dni – idealnych na piesze wędrówki. Chętnych na zimowe kąpiele morskie nie widujemy tak często jak w ubiegłych latach.

Należy być ostrożnym podczas przeglądania zimowych zdjęć z Malty publikowanych w social mediach, a szczególnie na Instagramie i Facebooku. Brzydka pogoda nie jest w modzie! Instagramerzy w zdecydowanej większości unikają pozowania w takich okolicznościach. Biura podróży, agenci turystyczni, etc. mają interes w tym, aby zachęcać do podróży na Maltę. Nie spodziewajmy się z ich strony rzetelnej informacji.

Turyści również wolą chwalić się przed znajomymi kadrami słonecznymi niż deszczowymi, ale ich akurat doskonale rozumiemy. Na wakacje jedziemy po piękne wspomnienia, a w ludzkiej naturze leży to, żeby od czasu do czasu wzbudzać zazdrość sąsiadów i znajomych.

Obserwujemy więc zimowe pływanie w Błękitnej Lagunie w nieprzyjemnie zimnej wodzie, bieganie po plaży w bikini w temperaturze odczuwalnej bliskiej zeru i inne zabawne sytuacje, w których turyści udają, że pogoda jest lepsza niż w rzeczywistości.

Zielony grudzień na Malcie
Grudzień na Malcie
Styczeń na Malcie
Styczeń na Malcie
Luty na Malcie
Luty na Malcie

MARZEC, KWIECIEŃ I MAJ

Marzec, kwiecień i maj to maltańska wiosna i można zaryzykować twierdzenie, że najprzyjemniejsza pora roku. O ile w marcu mogą się zdarzyć dni przypominające zimowe maltańskie klimaty, o tyle kwiecień i maj są przepiękne. Przypominają polski czerwiec z optymalną temperaturą do życia i wypoczynku.

Wszędzie kwitną kolorowe kwiaty. Nieco gorzej jest z temperaturą wody, ponieważ po zimie ciągle jeszcze jest niska w porównaniu do tego, czego można spodziewać się po kraju określanym jako ciepły i słoneczny, ale warto pamiętać, że wielu mieszkańców Malty pływa całorocznie (nasze dziecko również), a w słoneczne zimowe dni zawsze spotkamy w zatokach turystów zażywających morskiej kąpieli.

Dla jasności trzeba wiedzieć, że temperatura wody morskiej zimą oscyluje w okolicach 16°C i delikatnie wzrasta w maju do ok. 18°C. Łatwo się domyślić, że kąpiel przy temperaturze powietrza 13°C gwarantuje inne wrażenia niż pływanie przy 25°C. Do tego dochodzi też indywidualne odczuwanie temperatur, które jest różne dla każdego człowieka. 

Marcowy sztorm na Malcie
Słoneczny marzec na Malcie
Gorący kwiecień na Malcie
Słoneczny, wietrzny kwietniowy dzień
Maj na Comino
Piękne majowe wieczory

OŻYWIENIE PO ZIMIE

W wiosennych miesiącach można sobie pozwolić właściwie na wszystko. Po martwym zimowym sezonie ruszają rejsy wycieczkowe oraz sporty wodne. Pogoda pozwala tez na piesze wycieczki, ponieważ nie jest ani za gorąco, ani za chłodno.

Na urlop w tym okresie zabieramy w przeważającej części ubrania typowo wiosenne oraz standardowo zestaw plażowy. Nie zapominajmy jednak o wyspiarskim klimacie i wrzućmy do bagażu coś na chłodny i wietrzny dzień, ale również strój deszczowy. Podobnie jak w Polsce, na wiosnę mądrze jest ubierać się na cebulkę.

Marzec jest też miesiącem, w którym nasz pies przynosi do domu najwięcej kleszczy. Na Gozo są one równie obrzydliwe, co w Polsce, ale podobno nie tak groźne. Uważajmy więc podczas wylegiwania się na trawie. Kwiecień i maj to nasze ulubione miesiące na Malcie. Tak mogłoby być przez cały rok. 

Wiosną pięknie kwitną tutejsze łąki i doliny. Intensywny zapach ziół unosi się w powietrzu podczas spacerów. Część kwitnących wiosną kwiatów i ziół zaprezentowaliśmy niżej. Znasz się na ogrodnictwie? Pomóż nam zidentyfikować sfotografowane zioła, krzewy i kwiaty. Kliknij w zdjęcia kwiatów, aby przenieść się do wiosennej galerii.

PIASEK Z SAHARY I PYŁ Z ETNY

Ciekawą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są pewne zjawiska wynikające z położenia Malty, mianowicie wiatry i przybywające wraz z nimi piach z Sahary i pył wulkaniczny z Etny. Zdarza się, że przy wzmożonej aktywności Etny wraz z wiatrem nadchodzi chmura pyłu wulkanicznego. Wówczas nie ma innego wyjścia jak przeczekać niepogodę.

Podobnie jest z wiatrem sirocco, który wieje od Sahary i przynosi wyższą wilgotność, wyższą temperaturę i wszechobecny piach. Zwykle wtedy w maltańskich mediach pojawiają się komunikaty określające jak długo potrwa taki stan i do kiedy nie warto myć okien w domach ani szyb samochodów.

Jeśli więc trafimy w takim czasie na wyspę, możemy odnieść mylne wrażenie, że mieszkańcy nie dbają o swoje otoczenie. W rzeczywistości po takiej mgle piaskowej samochody stoją w długich kolejkach do myjni, a panie domu polerują okna i drzwi. Wszyscy cieszą się, że można wziąć głębszy oddech i zobaczyć daleki horyzont. 

Oto, jak wyglądał nasz samochód pierwszego kalendarzowego dnia wiosny 21 marca 2022. W nocy spadł brudny deszcz z piaskiem z Sahary.

W tym konkretnym przypadku mycie samochodu było niezbędne natychmiast. Nasz miły sąsiad ogarnął to szlaufem z samego rana przy okazji mycia swoich trzech samochodów.

ALERGICY I ASTMATYCY

Warto zauważyć, że mgły piaskowe i pył są szkodliwe dla zdrowia podobnie jak smog. Szczególną ostrożność w przebywaniu wówczas na świeżym powietrzu powinny zachować osoby chorujące na astmę, alergicy oraz ci, którzy zmagają się z zapaleniem zatok. W dni, w które powietrze jest odczuwalnie cięższe objawy u osób z tymi przypadłościami mogą się zaostrzyć.

Przez pierwsze lata pobytu na Malcie sama miałam problem z zatokami, ale poradziłam sobie z tym. Znajoma wręczyła mi kunservę z chilli, twierdząc, że jej pomaga, więc i mnie powinno i faktycznie zaraz po spożyciu kanapki z tą pastą odtykały mi się zatoki (na chwilę), natomiast musiałam włożyć nieco więcej wysiłku, aby długoterminowo poradzić sobie z tym problemem.

Każdy dzień, w którym powietrze miało piaskowy kolor oznaczał dla mnie trudności z oddychaniem, ale prewencja w tym przypadku daje dużo lepsze rezultaty, niż gdybym miała walczyć z pylącą brzozą czy olchą. Mój organizm przyzwyczaił się już do klimatu Malty. Berotec leży w szufladce i na Malcie nigdy nie miałam potrzeby korzystania z niego. Co innego w Polsce.

POGODA NA MALCIE – WYKRES TEMPERATUR

Przydatna może okazać się tabela ze statystykami pogodowymi za okres od 1985 do dzisiejszych czasów. Daje to bardzo konkretny obraz danych pozwalających na wyciągnięcie własnych wniosków. 

MiesiącNajw.
rekordowa
temp.
Najw. Średnia temp.Najn. Średnia temp.Najn. rekordowa temp.Temp. morzaGodziny słońca dziennieDeszcz w mm.
Styczeń22.216.110.33.915.45.4694.7
Luty24.116.09.92.614.96.3663.4
Marzec33.517.811.34.815.07.3337.0
Kwiecień31.720.013.36.515.98.4626.3
Maj37.324.216.610.517.59.999.2
Czerwiec40.128.520.314.821.111.235.4
Lipiec43.131.522.817.424.112.150.2
Sierpień43.031.823.618.025.811.366.0
Wrzesień39.228.421.615.425.29.0067.4
Październik33.525.218.611.323.27.2277.2
Listopad28.921.015.05.720.66.50108.6
Grudzień24.917.511.93.817.45.20107.7

Źródło: Opracowane własne na podstawie danych zebranych przez Balzan Malta Weather Station

GDZIE SPRAWDZIĆ POGODĘ?

Gdzie sprawdzać pogodę przed wyjazdem na Maltę i w czasie pobytu na wyspach?
Naszym zdaniem najlepszy i najbardziej wiarygodny serwis z prognozami pogody to: windy. Polecamy tę stronę. Sami z niej bardzo często korzystamy i rzadko się zdarza, że prognozy się nie sprawdzają.

Inną stroną, która również przydaje się podczas wakacji na Malcie jest maltaweather.com. Tę stronę odwiedzamy zawsze, gdy sprawdzamy, gdzie danego dnia mamy najmniejsze szanse na spotkanie z meduzami. Odkąd nasze dziecko doznało pierwszego w życiu poparzenia, zawsze się nią kierujemy, co nie oznacza, że meduz tam nie ma.

O meduzach na Malcie piszemy tutaj. Jeśli o czymś zapomniałam – proszę o sugestie w komentarzach. 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇