fbpx

MEDUZY NA MALCIE I GOZO

Meduzy na Malcie mają się dobrze i czekają na Ciebie.
Sprawdź co robić w razie oparzenia przez meduzę.
Poznaj gatunki meduz i przygotuj się dobrze na spotkanie z nimi.

MEDUZY NA MALCIE – TABLICA INFORMACYJNA

Niemal na każdej maltańskiej plaży spotkamy się z tablicami informacyjno-ostrzegawczymi jak ta, którą wklejamy niżej. Dowiemy się z niej które meduzy występują w wodach terytorialnych Malty, czego należy się spodziewać w wyniku zetknięcia z meduzą (w sensie większego lub mniejszego bólu) oraz jak postępować w przypadku oparzenia. Warto zwrócić uwagę na to, że niestety w grupie meduz sklasyfikowanych jako te sprawiające największy ból, znajdziemy te, które najczęściej na Malcie występują, czyli meduzy fiołkoworóżowe zwane inaczej meduzami świecącymi. W Sieci znajdziemy je wpisując frazy: meduza święcąca, pelagia świecąca, pelagia noctiluca (łac.) lub mauve stinger (ang.). Na tablicy oznaczone literą A. Z bliska można się im przyjrzeć na głównym zdjęciu tego wpisu. Na nie powinniśmy szczególnie uważać. Wystarczy kliknąć w tablicę, aby otworzyć ją powiększoną w nowej karcie i zapoznać się z treścią komunikatów wystosowanych do turystów plażujących na Malcie, Gozo i Comino.

meduzy maltaMeduzy na Malcie i Gozo to stały element krajobrazu, co jest naturalne dla wód Morza Śródziemnego. Przy każdej plaży znajdziemy tablicę z gatunkami występującymi w okolicy oraz ostrzeżeniami. Jeśli po dotarciu na plażę zauważymy, że mimo iż ludzi jest całkiem sporo, niewiele osób pływa, może to oznaczać, że w wodzie są meduzy. Meduzy zwykle pojawiają się tam, gdzie zabierze je wiatr i prądy morskie, dlatego też na Comino są właściwie zawsze (prądy), natomiast w innych miejscach można się ich spodziewać adekwatnie do kierunku wiatru w danym dniu. Tę informację wykorzystują maltańscy meteorolodzy do opracowania bardzo przydatnej mapy kąpielisk wolnych od meduz.

MAPA ZATOK WOLNYCH OD MEDUZ

Na stronie maltaweather.com każdego dnia publikowane są świeże mapy wysp z zaznaczonymi terenami wolnymi od meduz i  i takimi, które lepiej danego dnia unikać. Wielu polskich turystów, w tym dzieci zgłaszało nam poparzenia. Żadnych poważnych problemów wynikających ze spotkania z meduzą nie odnotowaliśmy, więc nie panikujmy. Od muśnięcia porównywalnego do uderzenia pokrzywą się nie umiera. Oczywiście w wyjątkowych przypadkach może dojść do silnej reakcji alergicznej, dlatego warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w aptece na różne okoliczności. Niżej wklejamy przykładową mapę z zaznaczonymi zatokami wolnymi od meduz. Takie mapy są aktualizowane codziennie, więc nie sugerujmy się poniższą prognozą, ponieważ jest to mapa poglądowa. Widać na niej wyraźnie jak kierunek wiatru wyłączył z użyteczności wszystkie plaże na północy i wschodzie Malty i Gozo. W praktyce mało kto sprawdza taką mapę, a już szczególnie turyści. My wiedzieliśmy o jej istnieniu od zawsze, ale nie sugerowaliśmy się nią do czasu pierwszego oparzenia. Wielu mieszkańców wysp również wydaje się zupełnie nie przejmować meduzami. Być może dla części z nich poparzenie meduzy jest równoznaczne z ukąszeniem komara. 

meduzy malta

OPARZENIE MEDUZY – PIERWSZA POMOC

➡ Spłukujemy oparzony obszar morską wodą, ale nie dotykamy dłońmi! Wychodzimy z wody i kierujemy się w stronę ratownika, natomiast jeśli na plaży go nie ma, postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją.
➡ Nie wolno polewać tego miejsca słodką wodą! Jeśli to zrobimy, możemy doprowadzić do uaktywnienia toksyn, co odczujemy w postaci silniejszego pieczenia i ostatecznie poważniejszego stopnia poparzenia. Wszelkie manipulacje miejsca poparzenia dłonią również doprowadzą do rozsiania toksyny na inne obszary i dodatkowego poparzenia dłoni, jeśli na naszym ciele ciągle są parzydełka.
➡ Organizujemy coś do usunięcia parzydełek – pęseta, karta kredytowa lub inna plastikowa karta np. miejska albo ekuz, w najgorszym wypadku gruby materiał (koszulka, spódniczka), przez który usuniemy parzydełka.
➡ Usuwamy parzydełka i jeśli posiadamy ocet – polewamy nim ranę. Może to być ocet kuchenny. My używamy jabłkowego, ponieważ latem świetnie nam się sprawdza na małe przypadkowe oparzenia. Zmiękcza skórę i przynosi natychmiastową ulgę. Zawsze mamy go w samochodzie.
➡ Jeżeli osoba poparzona nie czuje się dobrze i mamy przypuszczenia, że zaszła silna reakcja alergiczna – jedziemy do szpitala lub dzwonimy po pogotowie.
➡ Tak samo postępujemy z dziećmi do 12 lat. Standardowym wskazaniem jest udanie się do lekarza na konsultację w celu sprawdzenia poziomu oparzenia i uniknięcia ewentualnych powikłań.
➡ Jeżeli posiadamy leki antyhistaminowe (typowe leki na alergię) to łykamy tabletkę.
➡ Jeżeli posiadamy przy sobie maść z hydrokortyzonem – używamy jej – smarujemy poparzony obszar maścią. W zdecydowanej większości przypadków pierwsza pomoc powinna wystarczyć, natomiast w zależności od rozległości oparzenia oraz odpowiedzi organizmu, musimy samodzielnie lub wspólnie z ratownikiem (jeśli taki jest) zdecydować o dalszych krokach.
➡ Na Malcie nie ma osy morskiej, natomiast co roku słyszymy o żeglarzu portugalskim, który pojawia się najczęściej w zatoce Xlendi na Gozo. Oparzenie tego organizmu może być śmiertelnie niebezpieczne, więc jeśli zauważymy w wodzie lub na plaży żeglarza – wychodzimy natychmiast lub nie wchodzimy do wody. Żeglarz nie jest bardzo typowy dla Malty, ale ostatnio dzieje się wiele nietypowych rzeczy, a coroczne zdjęcia żeglarza z Xlendi świadczą o pewnej regularności. Ja osobiście pływam w Xlendi, bowiem jedno czy dwa zdjęcia to nie inwazja. Wystarczy tylko od czasu do czasu rozejrzeć się dookoła siebie i wybierać tę plażę przy pomyślnym wietrze. Nie dotarły do mnie wiadomości o obecności żeglarza w innych miejscach na Malcie, ale jeśli to się zmieni – zaktualizuję tekst.
➡ Ostatnim punktem postępowania z oparzeniem jest cierpliwe czekanie na zagojenie się rany i blizn. To może trwać kilka dni, tygodnie a nawet miesiące. Nasze dziecko przeżyło kiedyś poparzenie dłoni. Ból i pieczenie utrzymywały się 4 dni, natomiast blizna zeszła po 2 tygodniach. Od tamtego czasu nie pływamy wspólnie nocą na Ramli 😀
➡ Na tablicy informacyjnej czytamy, że oparzone miejsce należy polać alkoholem. Najprawdopodobniej to pomyłka, ponieważ lekarze tego nie zalecają.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?

W sytuacji gdy po oparzeniu występuje jeden lub więcej z poniższych objawów, należy rozważyć konsultację lekarską.
➡ Problemy z oddychaniem lub połykaniem
➡ Przyśpieszone tętno
➡ Silny ból
➡ Nudności i wymioty
➡ Skurcze i ból mięśni
➡ Uczucie niepokoju
➡ Drgawki

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇