fbpx

CIEKAWOSTKI O MALCIE

Domus Romana

Czy wiesz, że…
Na Malcie obowiązują dwa oficjalne języki: maltański oraz angielski. Pierwszy z nich to kombinacja arabskiego, włoskiego i angielskiego, natomiast drugi jest pozostałością po czasach, gdy Malta była kolonią brytyjską. 1/3 społeczeństwa porozumiewa się także językiem włoskim, który do 1936 roku był językiem urzędowym na Malcie.

***

Czy wiesz, że…
Caroline Cave (Jaskinia Karoliny) w Xlendi na Gozo była niegdyś naturalną łaźnią dla sióstr z Zakonu Dominikanek.

***

Czy wiesz, że…
Malta jest państwem wyspiarskim. Najpopularniejsze wyspy tego kraju to Malta, Gozo i Comino. Wszystkie są zamieszkane, ale Comino symbolicznie, ponieważ tylko przez jedną dwuosobową rodzinę.

***

Czy wiesz, że…
Będąc na Malcie przez rok, codziennie można odwiedzić inny kościół. Mówi się, że na Malcie jest 365 kościołów, nowy na każdy dzień roku. W rzeczywistości jest ich nieznacznie mniej [359], z czego 313 na Malcie i 46 na Gozo. Ponadto na wyspach mamy również 241 kaplic.

***

Czy wiesz, że…
Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Wprowadzili go Brytyjczycy za czasów, gdy Malta była kolonią brytyjską. W kraju nie ma autostrad ani dróg ekspresowych. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, natomiast poza nim 80 km/h.

***

Czy wiesz, że…
Dawniej na Malcie funkcjonowała kolej oraz transport tramwajowy, jednakże ze względu na rosnącą popularność publicznego transportu autobusowego oraz samochodów, zainteresowanie koleją i tramwajami spadło na tyle, że doprowadziło do likwidacji tych środków transportu. Linię tramwajową zamknięto w 1929 roku, natomiast kolej w 1931 roku.

***

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK NA KOLEJNEJ STRONIE