fbpx

INFORMATOR TYPOWY

KIEDY JECHAĆ?

Sezon turystyczny na Malcie trwa cały rok. Łagodny klimat sprawia, że Malta jest interesującym kierunkiem dla wszystkich typów turystów. Od maja do października pogoda sprzyja plażowaniu i morskim kąpielom, natomiast od listopada do kwietnia wyspę odwiedzają turyści nastawieni na zwiedzanie oraz piesze wycieczki. W praktyce jednak już od połowy marca plaże i zatoki powoli zapełniają się turystami, którzy w słoneczne dni pływają nawet mino relatywnie niskiej temperatury wody. Styczeń i luty to statystycznie najbardziej deszczowe miesiące, ale opady są zwykle intensywne i krótkie, więc nie należy się tym zniechęcać, tym bardziej, że właśnie wtedy bilety lotnicze oraz noclegi są najtańsze w roku, co stwarza świetną okazję dla niskobudżetowych turystów. Średnia temperatura zimą to 13°C, natomiast w lipcu i sierpniu powyżej 30°C. W maju i czerwcu możemy się spodziewać średnio 25°C, a w listopadzie 19°C. Obszerny wpis na temat pogody na Malcie znajduje się TUTAJ.

PRZEJAZD

Na Maltę dotrzemy drogą powietrzną (samolotem) oraz lądowo-wodną (samochodem + promem). Najbardziej komfortowym, najszybszym i najtańszym środkiem transportu będzie lot. Bezpośrednio z Polski na Maltę dolecimy liniami niskokosztowymi Ryanair i Wizzair. Loty tej pierwszej linii odbywają się z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Gdańska, natomiast Wizzair oferuje połączenia z Warszawy oraz Katowic. Transport lądowo-wodny wybierają najczęściej Ci, którzy przeprowadzają się na wyspę lub są w trakcie podróży samochodowej po Europie. Czas podróży samochodem z Polski na Maltę jest długi, a koszt wysoki, dlatego też jest to najmniej popularna forma transportu. Najprostsza droga na Maltę prowadzi przez Włochy oraz Sycylię z przeprawami promowymi między Włochami i Sycylią oraz Sycylią i Maltą.
O aktualnych połączeniach z Polski na Maltę piszemy TUTAJ.

FORMALNOŚCI

Malta jest od 2004 roku krajem członkowskim Unii Europejskiej, natomiast od 2007 r. należy do strefy Schengen, dlatego też dokument podróży uprawniający do wjazdu i pobytu na terytorium Malty to dowód osobisty lub paszport.

ZDROWIE I UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

W nagłych wypadkach należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Wszyscy lekarze mówią po angielsku, a w miasteczkach działają punkty pomocy medycznej i przychodnie, które udzielają niezbędnej pomocy. Turyści z krajów Unii Europejskiej powinni posiadać przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest poświadczeniem uprawnień ubezpieczonego do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej. Przed wyjazdem na Maltę warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.

Główny Szpital na Malcie
Mater Dei Hospital, B’Kara 
By-pass, B’Kara MSD 2090, 
356/25450000, mdh@gov.mt.

Główny Szpital na Gozo
Gozo General Hospital, Victoria
(Rabat), Triq Patri Anton Debono
356/21561600,
fax 356/21560881.

BEZPIECZEŃSTWO

Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Każdego roku w rankingu miejsc bezpiecznych do życia Malta zajmuje wysokie miejsce. Bezpieczeństwo podczas pobytu zwiększymy mając świadomość zagrożeń wynikających z uwarunkowań klimatu i środowiska. W wodach Malty można natknąć się na meduzy. Każdego dnia na stronie maltaweather.com publikowana jest aktualna mapa zatok wolnych od meduz, dzięki której można wybierać bezpieczne kąpieliska. Kolejnym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, jeśli nie zadbamy o odpowiednio wysokie filtry oraz nakrycie głowy i szyi. Warto także pamiętać o kieszonkowcach, którzy prężnie działają w sprzyjających im warunkach: na targach (szczególnie w Marsaxlokk), w autobusach i wszystkich zatłoczonych miejscach.

PRZEWÓZ TOWARÓW I ZWIERZĄT

Zgodnie z normami unijnymi nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z Malty są zobowiązani do zgłoszenia organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10 tys. euro (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, etc.).

Od 1 października 2004 zwierzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą posiadać paszporty oraz komplet szczepień. Właściciele zwierząt powinni koniecznie zapoznać się ze szczegółowymi warunkami przewożenia na wyspę zwierząt domowych. Wszelkie formularze oraz bardzo ważne numery telefonów do lekarzy weterynarii kontrolujących zwierzęta tuż po przybyciu na Maltę znajdują się na stronie www.agriculture.gov.mt.

JĘZYK

Powszechnie używanymi językami są na Malcie języki angielski oraz maltański. Porozumiemy się nimi właściwie z każdym. 

RELIGIA

Zgodnie z Konstytucją Malty religią Malty jest apostolska religia rzymskokatolicka. Ponad 90% mieszkańców kraju deklaruje przynależność do Kościoła Katolickiego. 

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej zajmującej się kompleksowo sprawami konsularnymi. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie. W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +39 335 599 5212.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie
telefon: +39 06 36 204 300

e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

POLICJA

W każdej miejscowości funkcjonuje posterunek, ale policja jest raczej niewidoczna. Malta jest bardzo bezpiecznym krajem, po którym spokojnie można poruszać się nawet po zmroku. W razie incydentu należy zadzwonić pod numer 112.

POCZTA I TELEKOMUNIKACJA

Urzędy pocztowe działają praktycznie we wszystkich miejscowościach od pn.–sb. przeważnie  w godzinach od 7.45–13.00, aczkolwiek niektóre oddziały w większych miastach są czynne dłużej (np. w Buġibba do 16:00, w Valletcie i Victorii na Gozo do 18:00). Znaczki można kupić także w kioskach i niektórych sklepach oraz hotelach. Pocztówki z wakacji (z naklejonym znaczkiem) można zostawiać w skrzynkach pocztowych na ulicach. Na stronie maltapost.com sprawdzimy godziny otwarcia wszystkich oddziałów pocztowych.

WALUTA I BANKI

Walutą Malty jest euro. Karty Visa, MasterCard i American Express są powszechnie akceptowane – można nimi wybierać pieniądze z wielu bankomatów, a nawet płacić u niektórych ulicznych sprzedawców. Nie brakuje również kantorów, jednak nie wszędzie uda się z łatwością wymienić złotówki. Godziny otwarcia zależą od pory roku, banku i jego lokalizacji. Zazwyczaj banki i kantory czynne są od poniedziałku do piątku w typowych godzinach urzędowych, niekiedy z przerwą na siestę. Zdarza się, że niektóre placówki otwarte są również w soboty do południa.

INTERNET

Na stronie Malta Communications Authority (www.mca.org.mt) znajduje się mapka Malty z aktualną lokalizacją wszystkich hot spotów Wi-Fi na terenie Malty i Gozo. Bardzo często punkty znajdują się przy głównych skwerach, placach, pocztach oraz lokalnych urzędach. Z roku na rok miejsc z bezpłatnym dostępem do Sieci jest coraz więcej a ambicją wszystkich jest, aby Internet był za darmo na każdej plaży, co jest mało prawdopodobne, ale niewątpliwie brzmi dobrze. W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada dostęp do Internetu w ramach własnego planu taryfowego, natomiast Ci, którzy nie mają korzystnych warunków roamingowych mogą wykupić Internet na kartę. Najpopularniejszą ofertę posiada Vodafone.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W całym kraju obowiązuje system trójstykowej wtyczki prostokątnej jak w Wielkiej Brytanii. Adaptery są ogólnie dostępne w recepcjach hotelowych i sklepach, w tym także spożywczych. Napięcie w gniazdach wynosi 230 V a częstotliwość zasilania 50 Hz.

WODA

Teoretycznie woda z kranu jest zdatna do picia we wszystkich miejscach, w których nie ostrzeżono, że jest inaczej, ale w praktyce woda z kranu jest niesmaczna i zdecydowana większość mieszkańców do gotowania oraz picia używa niedrogiej wody stołowej, którą można kupić w każdym sklepie. My nie pijemy wody z kranu i nie używamy jej do gotowania, ani tym bardziej do zalewania herbaty czy przygotowania kawy.

DNI WOLNE OD PRACY

Święta narodowe:

31 marca – Dzień Wolności 
7 czerwca – Siódmy Czerwca 
8 września – Dzień Zwycięstwa 
21 września – Dzień Niepodległości 
13 grudnia – Dzień Republiki 

Święta państwowe:

1 stycznia – Nowy Rok 
10 lutego – Święto Rozbicia Okrętu św. Pawła na Malcie
19 marca – Święto św. Józefa 
Marzec/Kwiecień – Wielki Piątek (data ruchoma)
1 maja – Święto Pracy
29 czerwca – Święto śś. Piotra i Pawła
15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia NMP 
8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP 
25 grudnia – Boże Narodzenie 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Ukształtowanie terenu oraz warunki klimatyczne sprawiają, że Malta nie jest miejscem doskonale przystosowanym do goszczenia osób z niepełnosprawnością. Głos środowiska docenia udogodnienia, które pojawiają się w infrastrukturze turystycznej w wysokim sezonie, nie mniej jednak przed Maltą jeszcze długa droga, aby zadowolić chociażby osoby poruszające się na wózkach maltańskimi chodnikami i poboczami. Na stronie www.disabledaccessholidays.com można znaleźć mnóstwo informacji na temat organizacji pobytu dla rodzin poszukujących szczególnych udogodnień. Temat Malty dla osób z niepełnosprawnością poruszyliśmy TUTAJ.

PODRÓŻOWANIE PO WYSPIE

Turysta odwiedzający Maltę będzie korzystał przede wszystkim z autobusów oraz promów.

AUTOBUSY MALTA PUBLIC TRANSPORT

Wyspa dysponuje dobrze zorganizowaną siecią autobusów, której centralnym punktem jest dworzec autobusowy w Vallettcie (na Malcie) oraz w Victorii (na Gozo). Na najpopularniejszych liniach pojazdy kursują nawet co kilkanascie minut, jednak w godzinach szczytu ich przyjazdy bywają odległe od tego, co sugeruje rozkład. Wszystkie przystanki są na żądanie, należy też pamietać, ze na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, trzeba więc szczególnie uważać nie tylko na przejściach dla pieszych, ale też wybierając właściwy kierunek jazdy. Nieliczne są połączenia nocne, dlatego warto uważnie sprawdzać godzinę ostatniego odjazdu. Podróż z jednego końca wyspy na drugi zajmuje maksymalnie dwie godziny (przy najbardziej optymistycznym scenariuszu), a nowoczesne autobusy dysponują dobrą klimatyzacją i wygodnymi siedzeniami.

Oferta biletów i kart jest bogata. Mamy do wyboru bilety jednorazowe, wieloprzejazdowe (na 12 pojedynczych przejazdów), karty siedmiodniowe oraz spersonalizowane karty tallinja. Na stronie przewoźnika www.publictransport.com.mt można sprawdzić aktualne ceny biletów i kart. Punkty informacyjno-sprzedażowe Malta Public Transport, w których kupimy bilety oraz karty znajdują się w kilku miejscach na wyspach i są czynne w następujących godzinach:

Lokalizacja Godziny otwarcia (od pn. – nd.)
Valletta Bus Terminal 06:00 – 17:30
Sliema Ferries tuż obok przystanku Ferries 2 08:00 – 16:30 (zamkniete od 13:00 do 14:00)
Malta International Airport 08:00 – 19:30
Mater Dei Hospital (obok recepcji) 08:00 – 12:30 i 16:00 – 19:00 od pn. – pt.
Buġibba Bus Terminal 08:00 – 19:30
Victoria (Gozo) Bus Terminal Pn. – Pt. 08:00 – 12:00; 13:00 – 16:00; Nd. nieczynne

PROMY GOZO FERRY

Prom między portem Ċirkewwana Malcie a Mġarr na Gozo kursuje co 45 minut od rana do późnej nocy. Nad ranem nieco rzadziej. Podróż trwa 20 minut, a bilet tam i z powrotem dla dorosłego kosztuje 4,65€. Co istotne, bilet kupujemy na trasie z Gozo na Maltę. Z Malty na Gozo płyniemy bez konieczności zakupu biletu. Tyczy się to zarówno pasażerów jak i samochodów. Linię obsługuje przedsiębiorstwo Gozo Channel, na którego stronie www.gozochannel.com można znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Z kolei Virtu Ferries (www.virtuferries.com) oferuje regularne połączenia promowe z Sycylią (do Pozzallo). O połączeniach promowych między Maltą i Sycylią piszemy TUTAJ.

PLAŻOWANIE

Maltańskie wody przybrzeżne są czyste i bezpieczne, należy jednak uważać na przypływy i odpływy. Niektóre zatoki są także narażone na wiatry, które wytwarzają silne i zdradliwe prądy morskie. Warto trzymać się miejsc, w których pływają miejscowi. Opalanie się topless i nago jest zabronione. Stroje kąpielowe należy zostawić sobie na plażę, paradowanie w nich na ulicy może zostać odebrane za nieprzyzwoite. Podczas plażowania należy bezwzględnie pamiętać o ochronie przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego. W godzinach od 11:00 do 15:00 zaleca się używać najmocniejsze filtry, lub wręcz unikać bezpośredniego nasłonecznienia.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇