fbpx

CIEKAWOSTKI O MALCIE

Domus Romana

 

Czy wiesz, że…
Malta była jednym z najsilniej bombardowanych miejsc w czasie II wojny światowej. Niezwykła odwaga i męstwo, którym wykazali się Maltańczycy w czasie Oblężenia Malty w latach 1940-1942 zostały uhonorowane Krzyżem Jerzego. Odznaczenie nadane przez króla brytyjskiego Jerzego VI widnieje dziś na fladze Malty.

***

Czy wiesz, że…
Na Gozo znajduje się jaskinia Kalipso, gdzie według legendy miała mieszkać nimfa Kalipso znana m.in z Odysei Homera, wg której nimfa przez siedem lat więziła Odyseusza na wyspie Ogygia. Dziś mityczna wyspa utożsamiana jest z kilkoma wyspami leżącymi w basenie Morza Śródziemnego, w tym m.in. z wyspą Gozo.

***

Czy wiesz, że…
Wody Malty są jednymi z najczystszych na świecie. Na wszystkich popularnych plażach powiewają Błękitne Flagi będące oznaką wysokiej jakości wody.

***

Czy wiesz, że…
Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, 81 km na południe od włoskiej Sycylii oraz 286 km na północny wschód od Tunezji.

***

Czy wiesz, że…
Na wyspie Gozo w miejscowości Xagħra znajduje się kompleks świątyń Ġgantija zaliczany do jednych z najstarszych wolno stojących budowli na świecie.

***

Czy wiesz, że…
Malta była kolonią brytyjską przez ponad 150 lat. W 1813 roku Malta została przekształcona w kolonię korony brytyjskiej, natomiast oficjalnie Malta stała się kolonią w 1814 roku mocą t.zw. pokoju paryskiego. Całkowitą niepodległość Malta uzyskała dopiero w 1964 roku.

***

Czy wiesz, że…
Na Malcie nie ma gór ani rzek.

***

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK NA KOLEJNEJ STRONIE