fbpx

CIEKAWOSTKI O MALCIE

Domus Romana

 

Czy wiesz, że…
Woda z kranu jest zdatna do picia (o ile nie napisano, że jest inaczej), jednak na wyspie bardzo popularne jest korzystanie z wody stołowej, którą w dużych butelkach można kupić w każdym sklepie. Smak wody sklepowej jest zdecydowanie bardziej szlachetny, niż tej z kranu.

***

Czy wiesz, że…
Malta jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.

***

Czy wiesz, że…
W czasie sjesty wiele sklepów i niektóre restauracje są zamknięte. Im mniejsza miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo, że w godzinach mniej więcej od 12:30 – 16:30 celebruje się sjestę. W lokalizacjach wysoce turystycznych tradycja sjesty w obiektach komercyjnych wymarła.

***

Czy wiesz, że…
Przeprawa promowa na Gozo jest wygodna i szybka. Rejs trwa jedynie 20 minut, a po drodze mija się wyspy Comino i Cominotto. Aby złapać prom na Gozo należy udać się na północ Malty do miejscowości Ċirkewwa, skąd odpływa prom do Mġarr na Gozo. Płynąc z Malty na Gozo nie musimy kupować biletu, ponieważ ten obowiązuje jedynie na trasie Gozo-Malta.

***

Czy wiesz, że…
Megalityczne świątynie na Malcie są starsze niż Stonehenge.

***

Czy wiesz, że…
Maltańczycy uwielbiają festy. W każdym miesiącu odbywa się jakaś festa, ale najwięcej ma miejsce od maja do września. Łącznie to około 100 różnych hucznie obchodzonych odpustów parafialnych rocznie. Fajerwerki, marsze orkiestr parafialnych oraz procesje stanowią nieodłączny element każdej maltańskiej festy.

***

Czy wiesz, że…
Maltańczycy lubią świętować. Rocznie obchodzi się tutaj łącznie 14 świąt państwowych i narodowych, co jest jedną z wyższych liczb wśród krajów Unii Europejskiej.

***

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK NA KOLEJNEJ STRONIE