fbpx

FESTY NA MALCIE 2023 – KALENDARZ

Festa na Malcie

Festy na Malcie i Gozo odbywają się całorocznie. Maltańczycy uwielbiają celebrować odpusty parafialne. Spektakularne fajerwerki, uroczyste msze i procesje oraz koncerty lokalnych orkiestr to nieodłączne elementy maltańskiej festy.

Sprawdź aktualny kalendarz fest i nie przegap okazji do świętowania z lokalsami!
Kalendarz fest na bieżący rok podlinkowaliśmy na końcu wpisu.

VIVA FESTA!

festa maltaSezon maltańskich fest zaczął się na dobre. Każdego dnia słychać strzały petard zwiastujące nadchodzące parafialne uroczystości. Warto wiedzieć kiedy takie festy się odbywają, ponieważ uczestnictwo w nich daje obraz lokalnego życia i pozwala poczuć smak maltańskiego folkloru.

Polecamy gorąco festy na Malcie i Gozo. Jeśli tylko mamy trochę czasu i jesteśmy na wyspach w terminie, w którym odbywa się festa nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować razem z tubylcami.

Na końcu wpisu znajduje się lista nadchodzących uroczystości parafialnych. Większość z nich celebruje się nie tylko nabożeństwem z procesją, lecz także spektakularną festą. 

Jeżeli któryś termin nam odpowiada to już tylko wystarczy zrobić mały research w Sieci i zapoznać się z programem imprezy. 

Warto wiedzieć, że celebracja fest rozpoczyna się w parafiach od jednego do nawet trzech tygodni wcześniej! Programy fest zawsze można znaleźć na drzwiach sklepów w danej parafii. Zwykle są przygotowane w j. maltańskim.

Maltańczycy kochają pokazy fajerwerków. Parafianie nie szczędzą grosza, aby wesprzeć organizację festy i pokazać wszystkim kto jest najbardziej szczodry. Odzwierciedlają to między innymi t.zw. village fireworks.
fajerwerki malta fireworks Malta pokaz fajerwerków malta fajerwerki Gozo festa na gozo
Festy trwają do późnej nocy, ale nie stanowi to problemu odkąd na wyspach działa Bolt. Jeszcze kilka lat temu nadranny powrót z parafialnej festy był nieco większym wyzwaniem. Wyspy zmieniają się w zatrważającym tempie.   

Latem, gdy w każdy weekend odbywa się po kilka fest bardzo popularne są zorganizowane wycieczki, t.zw. Village Fireworks. To popularny sposób na bezstresowe skosztowanie folkloru i wygodny transfer z hotelu na festę i z powrotem. Minus jest taki, że Village Fireworks kursują tylko na wybrane festy, a nie na wszystkie. malta festa gozo festa

FESTY NA MALCIE I GOZO SEZON 2023

Oficjalny kalendarz fest parafialnych jest dostępny pod TYM LINKIEM

 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇