fbpx

KALENDARIUM KARNAWAŁOWE

Karnawał jest jednym z najgłośniejszych i największych wydarzeń kulturalnych na Malcie i Gozo. Co roku na obydwu wyspach odbywa się mnóstwo różnorodnych imprez zorganizowanych w stylistyce karnawałowej. 

Tekst dotyczy starej imprezy karnawałowej i został zarchiwizowany.
Zapraszamy do aktualizacji w lutym 2024 r.

W roku 2021 po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, karnawał nie odbędzie się. Jest to spowodowane światową pandemią covid. Jedynym karnawałowym akcentem, na który sobie pozwolono są kolorowe platformy zlokalizowane w strategicznych miejscach najwiekszych miast na Malcie i Gozo. Wszystkie zostały przygotowane w duchu covid. 

W związku z powyższym nie istnieje żadne karnawałowe kalendarium, dlatego też aktualne wieści kończą się w tym miejscu, natomiast pozostała część wpisu nawiązuje do ubiegłorocznego, wyjątkowo udanego pod absolutnie każdym względem karnawału. Oto, jak kształtował się program imprez karnawałowych w 2020 roku.

***

Znamy już program nadchodzącego karnawału na Malcie i Gozo! Już w połowie lutego 2020 rozpocznie się cykl imprez towarzyszących temu radosnemu wydarzeniu, które tutaj na wyspach ma swoją bardzo długą tradycję.

Ciekawych historii maltańskiego karnawału odsyłamy do tekstu, w którym przybliżyliśmy trochę faktów i opisaliśmy maltańskie zwyczaje karnawałowe. Wystarczy kliknąć w ten link aby przenieść się do wpisu.

Nasze doświadczenie karnawałowe liczy sobie już 9 lat, z czego w ostatnich latach ograniczamy się do uczestniczenia w karnawale wyłącznie w dwa dni: sobotę i niedzielę. To nam w zupełności wystarcza. Sobotę spędzamy na Gozo (Victoria + Nadur), natomiast niedzielę zawsze w Valletcie.

Dlaczego tak? Otóż, dlatego, że w niedzielę w Valletcie pojawiają się wszystkie grupy karnawałowe z całej Malty. Kolorowe platformy przemierzają wąskie ulice stolicy Malty gromadząc tłumy gapiów podziwiających zespoły taneczne świętujące czas karnawału.

Karnawał na Malcie w 2020 roku był dla nas jednym z najlepszych z bardzo prozaicznego powodu, mianowicie pogody. To był najbardziej ciepły i słoneczny karnawał, na którym mieliśmy przyjemność się bawić. Życzylibyśmy sobie i innym, aby w kolejnych latach dopisywała podobna aura, bowiem dotąd przywykliśmy do karnawałów chłodnych, deszczowych lub wietrznych.

Wspaniała pogoda nie pozostała bez wpływu na niebywałą frekwencję. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tylu ludzi na karnawale w Valletcie. Niech tak będzie już zawsze! Niżej zaprezentowaliśmy wskazówki praktyczne dotyczące karnawału, który miał miejsce w lutym 2020. Kolejny odbędzie się za rok. 

KARNAWAŁ NA MALCIE 2020 – TRANSPORT

Ci, którzy korzystają z transportu publicznego z pewnością zainteresują się okolicznościowym rozkładem jazdy. Maltański przewoźnik zadbał o to, aby turyści mogli dotrzeć we wszystkie interesujące miejsca zarówno na Malcie jak i na Gozo. Szczegóły linkujemy niżej:

TRANSPORT NA MALCIE W CZASIE KARNAWAŁU
TRANSPORT NA GOZO W CZASIE KARNAWAŁU

KARNAWAŁ NA MALCIE – CO I GDZIE?

Imprezy odbywać się będą przede wszystkim w stolicy Malty – Valletcie, jej przedmieściach – Florianie oraz na Gozo w Nadur i w stolicy Gozo – Rabacie (Victorii). Nie można też zapomnieć o dzielnicy rozrywki i całorocznego a czasem i całodobowego karnawału – Paceville. Zauważyliśmy, że w ostatnich latach całe wsie dołączają do karnawału organizując własne, mniejsze imprezy, więc właściwie wszędzie coś ciekawego się zadzieje. W miasteczkach, wsiach, pubach, klubach i na prywatnych imprezach.

Tradycyjnie nie zabraknie hałasu, muzyki, orkiestr maszerujących w paradach ulicznych, kukieł z paper mache, olbrzymich kolorowych platform z karnawałowymi przebierańcami oraz figurami. Nie zawiedzie również wesoła, głośna i gorąca młodzież, co jest na całym świecie nieodłącznym elementem każdego karnawału. Co prawda nie będzie tak gorąco jak w Rio, ale wszystkie te pierwsze karnawałowe skojarzenia urzeczywistnią się na Malcie i Gozo już za chwilę. Czujemy, że czeka nas kilka nieprzespanych nocy. Już nie możemy się doczekać.

Karnawał na Malcie brzmi kusząco, ale może pojawić się poważny w gruncie rzeczy dylemat odnośnie tego gdzie się w tym czasie na Malcie bawić? Paceville? Odpada. Tam karnawał jest każdej nocy. Tradycja kieruje gdzie indziej.
Valletta? Już lepiej, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz wielbicieli sztuki karnawałowej. Tu będzie spektakularnie i z przepychem. Nie zabraknie też tańców i fajerwerków. W niedzielę karnawałową najlepiej wybrać się właśnie do Valletty. 

Jedynym słusznym kierunkiem karnawałowym dla spragnionych wrażeń i szaleństwa do rana jest Gozo, a właściwie Nadur! Karnawał w Nadur na Gozo to najbardziej wyczerpująca odpowiedź na to jak wygląda karnawał na Gozo. Podobnie jest ze świętami. Najlepsze wydarzenia dzieją się właśnie na Gozo, i co więcej, również w Nadur.

Ten kto był w żywej szopce w Bethlejem Ghajnsielem oraz w żywej szopce w Nadur, doświadczył różnicy. Niestety, popularny Spontaneus Carnival w Nadur stracił swój pierwotny charakter. Wielu starszych mieszkańców Nadur nie chce w nim uczestniczyć, ponieważ od czasu, gdy miejscowe władze postanowiły uczynić z tego wydarzenia najpopularniejsze wydarzenie karnawału, co im się udało, charakter wydarzenia zmienił się na bardziej imprezowy niż „spontaneus”. Żeby to zrozumieć, należy poznać historię karnawału na przestrzeni wieków. Taki tekst znajduje się na naszej stronie w dziale „Historia”.

PROGRAM KARNAWAŁU NA MALCIE

Oto kilka głównych programów karnawałowych. Wszystkich nie zamieszczamy, ponieważ nie wszystkie są tego warte, poza tym wiele grup reprezentacyjnych z mniejszych wsi będzie prezentować swoje show na głównych paradach, więc będąc w centrum wydarzeń niczego nie przegapimy. Program oraz szczegóły wydarzeń rozgrywających się na Malcie znajdziemy pod poniższym linkiem. 

MALTA CARNIVAL – PROGRAM IMPREZ PŁATNYCH I BEZPŁATNYCH
MALTA CARNIVAL – PROGRAM IMPREZ WIEJSKICH NA MALCIE

PROGRAM KARNAWAŁU NA GOZO

Co się tyczy kultowego Spontaneous Carnival w Nadur, zabawa będzie trwać między 21 a 25 lutego 2020, każdej nocy od godz. 21:00, natomiast największej frekwencji i najlepszej imprezy spodziewajcie się 22 lutego 2020. Poniżej załączam oszczędny w informacje plakat informacyjny.

malta carnival

Również w stolicy Gozo – Victorii odbędą się uroczyste parady. Te, na które warto zarezerwować sobie czas  zaplanowane są na 21 i 22 lutego 2020 w godzinach od 18:00 do 21:00. Jeśli więc nocujemy na Gozo, dobrym planem jest rozpoczęcie karnawału w Victorii i po oficjalnej części udanie się do Nadur, gdzie zabawa będzie trwać do białego rana. Na koniec prezentujemy galerię wybranych zdjęć z ubiegłorocznych karnawałów.

GALERIA

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇