fbpx

KALENDARIUM KARNAWAŁOWE 2024

Karnawał jest jednym z najgłośniejszych i największych wydarzeń kulturalnych na Malcie i Gozo. Każdego roku na obydwu wyspach odbywa się mnóstwo różnorodnych imprez zorganizowanych w stylistyce karnawałowej. Wybieracie się na Maltę w czasie Karnawału 2024 i szukacie kalendarium wydarzeń? Dobrze trafiliście! Prezentujemy w tym tekście wszystkie najważniejsze źródła.

Początki karnawału na Malcie sięgają XIV wieku. W roku 2021 po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, karnawał nie odbył się wskutek pandemii COVID. Jedynym karnawałowym akcentem, na który sobie wówczas pozwolono były kolorowe platformy zlokalizowane w strategicznych miejscach największych miast na Malcie i Gozo. Wszystkie zostały przygotowane w duchu COVID.

W tym roku prognozy na weekend karnawałowy przewidują silny wiatr i deszcz. Niektórzy obawiają się, że platformy karnawałowe mogą z tego powodu ulec zniszczeniu, co zdarzało się w poprzednich latach przy niesprzyjającej pogodzie. Przez ostatnie 11 lat zdążyliśmy się przekonać, że nie słoneczna pogoda tworzy klimat imprezy, ale przede wszystkim promieniująca energia Uczestników Karnawału, którzy potrafią śmiać się w obliczu deszczu i tańczyć w rytmie wiatru. Żaden deszcz i wiatr nie są w stanie zahamować maltańskiej radości życia! Prawdziwa, szczera zabawa wychodzi z serca i jest niezależna od warunków atmosferycznych. Pogoda wpływa wyłącznie na frekwencję.

Nasze doświadczenie karnawałowe liczy sobie już 11 lat, z czego w ostatnich latach ograniczamy się do uczestniczenia w karnawale wyłącznie w dwa dni: sobotę i niedzielę. To nam w zupełności wystarcza. Sobotę spędzamy na Gozo (Victoria + Nadur), natomiast niedzielę zawsze w Valletcie. 

Dlaczego tak? Otóż, dlatego, że w niedzielę w Valletcie pojawiają się wszystkie grupy karnawałowe z całej Malty. Kolorowe platformy przemierzają wąskie ulice stolicy Malty gromadząc tłumy gapiów podziwiających zespoły taneczne świętujące czas karnawału.

Rzućcie okiem na mały wycinek typowej sobotniej imprezy karnawałowej w Nadur na wyspie Gozo:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez MALTAIGOZO.PL Kasia & Paweł (@maltaigozopl)

 

KARNAWAŁ NA MALCIE i GOZO 2024 – TRANSPORT

Ci, którzy korzystają z transportu publicznego z pewnością zainteresują się okolicznościowym rozkładem jazdy. Maltański przewoźnik zadbał o to, aby turyści mogli dotrzeć we wszystkie interesujące miejsca zarówno na Malcie jak i na Gozo. Szczegóły linkujemy niżej:

TRANSPORT NA MALCIE I GOZO W CZASIE KARNAWAŁU 2024

KARNAWAŁ NA MALCIE – CO I GDZIE?

Imprezy odbywać się będą przede wszystkim w stolicy Malty – Valletcie, jej przedmieściach – Florianie oraz na Gozo w Nadur i w stolicy Gozo – Rabacie (Victorii). Nie można też zapomnieć o dzielnicy rozrywki i całorocznego a czasem i całodobowego karnawału – Paceville. Zauważyliśmy, że w ostatnich latach całe wsie dołączają do karnawału organizując własne, mniejsze imprezy, więc właściwie wszędzie coś ciekawego się zadzieje. W miasteczkach, wsiach, pubach, klubach i na prywatnych imprezach.

Tradycyjnie nie zabraknie hałasu, muzyki, orkiestr maszerujących w paradach ulicznych, kukieł z paper mache, olbrzymich kolorowych platform z karnawałowymi przebierańcami oraz figurami. Nie zawiedzie również wesoła, głośna i gorąca młodzież, co jest na całym świecie nieodłącznym elementem każdego karnawału. Co prawda nie będzie tak gorąco jak w Rio, ale wszystkie te pierwsze karnawałowe skojarzenia urzeczywistnią się na Malcie i Gozo już za chwilę. Czujemy, że czeka nas kilka nieprzespanych nocy. Już nie możemy się doczekać.

Karnawał na Malcie brzmi kusząco, ale może pojawić się poważny w gruncie rzeczy dylemat odnośnie tego gdzie się w tym czasie na Malcie bawić? Paceville? Odpada. Tam karnawał jest każdej nocy. Tradycja kieruje gdzie indziej.
Valletta? Już lepiej, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz wielbicieli sztuki karnawałowej. Tu będzie spektakularnie i z przepychem. Nie zabraknie też tańców i fajerwerków oraz najważniejszego – tradycyjnych elementów maltańskiego karnawału. W niedzielę karnawałową najlepiej wybrać się właśnie do Valletty. 

Jedynym słusznym kierunkiem karnawałowym dla spragnionych wrażeń i szaleństwa do rana jest Gozo, a właściwie Nadur! Karnawał w Nadur na Gozo to najbardziej wyczerpująca odpowiedź na to jak wygląda karnawał na Gozo. Podobnie jest ze świętami. Najlepsze wydarzenia dzieją się właśnie na Gozo, i co więcej, również w Nadur.

Ten kto był w żywej szopce w Bethlejem Ghajnsielem oraz w żywej szopce w Nadur, doświadczył różnicy. Niestety, popularny Spontaneous Carnival w Nadur stracił swój pierwotny charakter. Wielu starszych mieszkańców Nadur nie chce w nim uczestniczyć, ponieważ od czasu, gdy miejscowe władze postanowiły uczynić z tego wydarzenia najpopularniejsze wydarzenie karnawału, co im się udało, charakter wydarzenia zmienił się na bardziej imprezowy niż „spontaneous”. Żeby to zrozumieć, należy poznać historię karnawału na przestrzeni wieków. Jeżeli pragniecie poczuć prawdziwego ducha Nadur Spontaneous Carnival, wybierzcie się do tej wsi w niedzielę lub jeszcze lepiej w poniedziałek, gdy przyjezdni imprezowicze opuszczą Gozo, a obrażeni na współczesny charakter imprezy mieszkańcy wsi wyjdą na ulicę w upiornych przebraniach.

PROGRAM KARNAWAŁU NA MALCIE

Oto kilka głównych programów karnawałowych. Wszystkich nie zamieszczamy, ponieważ nie wszystkie są tego warte, poza tym wiele grup reprezentacyjnych z mniejszych wsi będzie prezentować swoje show na głównych paradach, więc będąc w centrum wydarzeń niczego nie przegapimy. Program oraz szczegóły wydarzeń rozgrywających się na Malcie znajdziemy pod poniższym linkiem. 

MALTA CARNIVAL – PROGRAM IMPREZ PŁATNYCH I BEZPŁATNYCH
GOZO CARNIVAL – PROGRAM KARNAWAŁU NA GOZO

PROGRAM KARNAWAŁU NA GOZO

Co się tyczy kultowego Spontaneous Carnival w Nadur, zabawa będzie trwać między 9 a 13 lutego 2024, każdej nocy od godz. 21:00, natomiast największej frekwencji i najlepszej imprezy spodziewajcie się w sobotę. 

Również w stolicy Gozo – Victorii odbędą się uroczyste parady. Te, na które warto zarezerwować sobie czas  zaplanowane są na sobotę 10 lutego (18:00 – 23:00)  i niedzielę 11 lutego 2024 (15:00 – 22:00). Jeśli więc nocujemy na Gozo, dobrym planem jest rozpoczęcie karnawału w Victorii i po oficjalnej części udanie się do Nadur, gdzie zabawa będzie trwać do białego rana. Na koniec prezentujemy galerię wybranych zdjęć z ubiegłorocznych karnawałów.

GALERIA

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”.