fbpx

NURKOWANIE NA MALCIE I GOZO

Nurkowanie na Malcie jest bardzo popularne, a stanowiska nurkowe zróżnicowane.
Sezon na nurkowanie trwa od marca do listopada. W praktyce jednak przez cały rok.
Planujesz nurkowanie na Malcie? Znajdziesz tu praktyczne wskazówki i rekomendacje.

NURKOWANIE NA MALCIE

Nurkowanie na Malcie stało się w ostatnich latach niezwykle popularne i dużo bardziej dostępne. Polacy z roku na rok coraz częściej odwiedzają wyspy właśnie ze względu na jej walory nurkowe. Na Malcie całorocznie prężnie działa Polskie Centrum Nurkowe, a początkujący nurkowie mają możliwość odbycia kursu nurkowania dla początkujących z polskojęzycznymi instruktorami. Te udogodnienia sprawiają, że nurkowie z Polski przylatują na wyspy całymi grupami. 

W tym wpisie odpowiadamy na najczęstsze pytania Czytelników dotyczące nurkowania na Malcie, Gozo i Comino.

Kiedy najlepiej nurkować na Malcie?

Sezon na nurkowanie zaczyna się w marcu, gdy temperatura wody wzrasta, natomiast widoczność może być przyzwoita nawet na głębokości 60 metrów. Sprzyjająca aura utrzymuje się aż do końca listopada, kiedy to zaczyna się pora deszczowa. Wiele baz nurkowych działa jedynie w wysokim sezonie, ale na miejscu są też całoroczne centra organizujące nurkowania przez cały rok.

Z brzegu czy z łodzi? A może wraki?

Na Gozo zdecydowana większość nurkowań jest wykonywana z brzegu, natomiast wyspa jest na tyle mała, że bardzo elastycznie można podchodzić do planu eksplorowania wybranych stanowisk i w zależności od pogody wybierać dowolne w  tej część wyspy, w której aktualnie są najlepsze warunki do nurkowania.

Nurkowanie z łodzi natomiast umożliwia zbadanie bardziej odległych miejsc i możliwe jest zarówno dookoła Malty, jak i Gozo i Comino. Wody Malty są niezwykle często wybierane przez nurków początkujących oraz zaawansowanych, którzy szczególnie doceniają różnorodność podwodnego krajobrazu oraz jego bogactwo. Listę popularnych stanowisk nurkowych z brzegu, z łodzi i wraków zamieściliśmy tutaj.

Jak zacząć nurkować?

Wystarczy skontaktować się z dowolnym centrum nurkowym i wypełnić kwestionariusz medyczny, w którym należy odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia. Gdyby ktoś miał wątpliwości odnośnie swojej kondycji zostanie umówiony na wizytę u lekarza, gdzie zostaną wykonane podstawowe badania, które z kolei dadzą odpowiedź na pytanie czy nurkowanie jest wskazane czy obciążone jakimś ryzykiem.

Po etapie weryfikacji kondycji psycho-fizycznej ochotnik zostanie wprowadzony w temat najpierw teoretycznie, następnie zaś praktycznie. W ofercie klubów nurkowych są ciekawe oferty pierwszego nurkowania pod okiem instruktora. Zaprezentowaliśmy je wszystkie tutaj.

Doświadczeni nurkowie mają dużo łatwiej. Wystarczy, że przyjdą do klubu na pogawędkę, w czasie której pochwalą się swoimi certyfikatami i w zależności od biegłości w nurkowaniu instruktorzy zaproponują odpowiednie miejsca do nurkowania lub adekwatny do potrzeb kurs.

Nurkowie z doświadczeniem i uprawnieniami AOWD mogą także organizować sobie nurki samodzielnie. O tym jak się za to zabrać pisze Andy w cyklu artykułów pt. „Samodzielne nurkowanie na Malcie i Gozo”. Znajdziemy je TUTAJ – KLIK.

Czy instruktorzy posiadają odpowiednie licencje?

Zawsze należy to sprawdzić, jeżeli cenimy sobie własne bezpieczeństwo, natomiast bez względu na posiadane licencje i certyfikaty: PADI, CMAS, SDI czy SSI – dla każdego znajdzie się w wodach Malty adekwatne wyzwanie.

Gwarancją bezpieczeństwa jest najlepszej jakości sprzęt, dzięki któremu centrum nurkowe oferuje kompleksowy zakres usług, od szkoleń, przez serwisowanie sprzętu, aż po wypożyczanie czy naprawianie. Zwracajmy na to uwagę, jeśli wybieramy mało znaną bazę z bardzo niskimi cenami. W tym sporcie nie ma miejsca na oszczędności!

Marzymy o nurkowaniu w konfiguracji Sidemount? Pragniemy zasmakować nurkowania technicznego? Nie ma rzeczy niemożliwych, ograniczeniem mogą być jedynie nasze uprawnienia, ale i te można z czasem zdobyć i nurkować coraz głębiej. Przedsmak tego, co czeka w maltańskich głębinach doskonale pokazują zdjęcia autorstwa polskiego centrum nurkowego:

nurkowanie na malcie

Polskie Centrum Nurkowe na Malcie

Jeśli marzy Ci się nurkowanie pod okiem profesjonalnego polskiego centrum nurkowego z siedzibą na Malcie, posiadającego niezliczone licencje i w pełni legalnie prowadzącego biznes – napisz do nas – przedstawimy Cię Ryszardowi, który prowadzi największe polskie centrum nurkowe na Malcie i jak nikt inny zatroszczy się o Twoje bezpieczeństwo pod wodą, niezapomniane wrażenia z nurków, a także podszlifuje twój warsztat, ponieważ w jego centrum organizowane są niemal wszystkie możliwe kursy nurkowania – zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

To jest coś, czego od lat brakowało na Malcie. Polskojęzyczna, wykwalifikowana ekipa nurkowa pracująca przez cały rok. Miło nam, że możemy rekomendować Czytelnikom miejsca o tak wysokich standardach jakości i bezpieczeństwa.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇