fbpx

PLAN DLA BEATY

Planujemy tygodniowy pobyt dla rowerzystów.
Jak zaplanować trasy rowerowe na Malcie i Gozo?
Zobacz propozycję planu z uwzględnieniem tras rowerowych.

Beata napisała do nas:

Niesamowity blog! Najlepsze informację jakie znalazłam i to na czasie. Jedziemy z mężem na tydzień w pierwszych dniach kwietnia. Co byście zaproponowali, do koniecznego zobaczenia? Całodniowe wycieczki rowerowe nam nie straszne więc czy lepiej rower, czy autobusy? Widoki i natura są dla nas na pierwszym miejscu, dlatego nocleg mamy na Gozo w Xlendi.

Cieszy nas, że Czytelnicy mają różnorodne preferencje oraz style zwiedzania. W tym konkretnym przypadku mamy parę preferującą aktywne zwiedzanie i najwyraźniej są to osoby z dobrą kondycją, skoro planują poruszanie się po wyspach rowerami. Naszym zdaniem Gozo idealnie nadaje się nie tylko na jazdę rowerową, lecz także na oswajanie się z lewostronnym ruchem, więc wybór tej wyspy na miejsce pobytu jest świetną decyzją. Zupełnie inaczej jest na Malcie. Jazda rowerem po Malcie nie jest tak komfortowa, jak jazda po Gozo. Na wyspie brakuje ścieżek rowerowych, co nie sprzyja beztroskim przejażdżkom, szczególnie na najbardziej ruchliwych ulicach. Z kolei w żadnym miejscu na Gozo nie ma tak ruchliwych ulic jak w wielu miasteczkach Malty.

CAŁODNIOWA TRASA ROWEROWA – MALTA

Gdybyśmy mieli zaplanować całodniową trasę rowerową po Malcie, polecilibyśmy na początek jeden kompleksowy odcinek pozwalający na objechanie wyspy wzdłuż linii wybrzeża i dotarcie do najpopularniejszych zakątków. Wiemy, że Beata nocuje na Gozo, więc w pierwszej kolejności powinna przeprawić się promem z Gozo na Maltę do Cirkewwa. W okolicy przystani promowej w Cirkewwa nie ma żadnej wypożyczalni rowerów, więc najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie ich w dowolnej wypożyczalni na Malcie z opcją odbioru i zwrotu w Cirkewwa. Innym rozwiązaniem jest również przeprawienie się z Gozo na Maltę z własnymi rowerami wypożyczonymi na Gozo i rozpoczęcie wycieczki rowerowej natychmiast po opuszczeniu promu.

Miejscowości i punkty, które znalazłyby się na takim jednodniowym rowerowym szlaku to: Cirkewwa – Red Tower – Rdum il-Qammieh ViewPoint – Marfa Ridge (Armier Bay, Coral Lagoon) – Mellieha Bay – Popeye Village ViewPoint – Manikata – Golden Bay, Tuffieha Bay – Mgarr – Gnejna Bay – Mgarr – Mdina – Dinglii Cliffs – Blue Grotto i powrót drugą stroną wyspy, czyli przejazd z Blue Grotto do St. Julian’s i dalej drogą nr 1 wiodącą wzdłuż wybrzeża z pięknym widokiem na morze aż do Cirkewwa. Tak zaplanowana trasa pozwoli dużo zobaczyć jak na jeden dzień rowerowej wycieczki, ale przestrzegam przed próbą zrealizowania jej, jeśli jesteśmy niedzielnymi rowerzystami. 

Myślę więc, że taka całodniowa wycieczka po Malcie nie powinna być dla doświadczonych rowerzystów wielkim wyzwaniem. Niewątpliwie jednak, na dyskomfort jazdy po Malcie wpływa specyficzny ruch drogowy i brak udogodnień dla rowerzystów, więc jeśli pierwsze godziny dadzą nam w kość i dostarczą stresu, to może warto zastanowić się nad sensem tego typu aktywności i zmienić plan. Pamiętajmy też o maltańskich wzniesieniach, które nawet włoscy kolarze pokonują często na piechotę, prowadząc rower pod górkę. Jeśli czujemy, że wjazd pod górkę jest zbyt wymagający – odpuśćmy i zejdźmy z roweru. To żaden wstyd.

DZIEŃ PIERWSZY – PRZYLOT

Załóżmy, że dzień przylotu na Maltę i transfer na Gozo oraz zakwaterowanie w Xlendi to plan na pierwszy dzień pobytu. W tym samym dniu można odwiedzić okoliczną Jaskinię Karoliny, Kantra Valley, wieżę Xlendi i udać się na spacer szlakiem wiodącym do punktu Falaises De Gozo.

DZIEŃ DRUGI – MALTA ROWEREM

Propozycja na kolejny dzień pobytu to całodniowa, krajoznawcza wycieczka rowerowa po Malcie. Trasę rozpisałam kilka akapitów wcześniej. W rzeczy samej ta rowerowa wycieczka po Malcie może się odbyć każdego innego dnia. Kolejność jest dowolna.

DZIEŃ TRZECI – GOZO ROWEREM

Plan na kolejny dzień pobytu to wycieczka rowerowa po Gozo. We wpisie o „Malcie na rowerach” podajemy trzy trasy rowerowe na Gozo. Sprawdźcie jak przebiegają i wybierzcie jedną z nich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednego dnia zrobić dwie takie trasy. Na Gozo jest to jak najbardziej możliwe.

DZIEŃ CZWARTY – VALLETTA I MDINA

Uważamy, że każdy, kto odwiedza Maltę powinien koniecznie zobaczyć Vallettę i Mdinę. Taki dzień warto rozpocząć na tyle wcześnie, aby najpóźniej około 10:00 być w Valletcie. O tym, co polecamy zobaczyć w aktualnej stolicy Malty napisaliśmy TUTAJ. Po kilku intensywnych godzinach spędzonych w Valletcie dobrze jest udać się również do Mdiny – starej stolicy Malty i podziwiać jej dziedzictwo, o którym pisaliśmy między innymi TUTAJ. Dzień można zakończyć kolacją z widokiem na panoramę Malty widzianą z murów obronnych Mdiny. 

DZIEŃ PIĄTY – GOZO c.d.

Z uwagi na to, że świadomie wybraliście na miejsce pobytu wyspę Gozo, proponuję aby kolejny dzień spędzić właśnie tutaj. Analizujecie więc co już zobaczyliście podczas wycieczki rowerowej po Gozo i co jeszcze zostało do zobaczenia (tego dowiecie się z tekstu o atrakcjach na Gozo). Decydujecie w jaki sposób będziecie się tego dnia przemieszczać (transport publiczny czy rowery) i ustalacie kolejność zaplanowanych do odwiedzenia punktów. W tym z przyjemnością Wam pomogę, ale to będzie możliwe do wykonania dopiero po tym, jak wrócicie do hotelu po wycieczce rowerowej po Gozo. 

DZIEŃ SZÓSTY – COMINO

Jeśli lubicie plażować to może się Wam spodobać Comino i Blue Lagoon. Proponuję więc udać się do Mgarr, skąd motorówką wypłyniecie na Comino. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty jednego z organizatorów rejsów w Xlendi i wykupienie całodniowego rejsu na Comino startującego z miejscowości, którą wybraliście na pobyt. To będzie najbardziej wygodna opcja.

DZIEŃ SIÓDMY – WYLOT

Siódmy dzień pobytu to wylot do Polski, więc nie planujemy na ten dzień nic poza transferem na lotnisko i pełnym miłych wspomnień lotem do domu.

@Beato, napiszcie nam, czy plan pokrywa się z Waszymi potrzebami. Może za dużo rowerów? Może za mało plaż? Piszcie śmiało – będziemy modyfikować.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇