fbpx

PODWODNY ŚWIAT MALTY

Nurkowanie na Malcie może być niezapomnianą przygodą!

Malta ma wiele do zaoferowania, nie tylko na powierzchni wyspy, lecz także w głębinach otaczającego ją Morza Śródziemnego. Można powiedzieć, że w wodach Malty kryje się alternatywny świat pełen świadectw tragicznych wydarzeń wojennych, katastrof lotniczych i morskich, pomników historii oraz fantastycznych, kolorowych stworzeń, tak pięknych, jak i niebezpiecznych, bajkowych i odrażających, znanych nam z filmów o egzotycznych zwierzętach. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zanurkować! W tym wpisie zaprezentujemy wybrane elementy podwodnego królestwa Malty.

Przeczytaj także:
1. Polskie Centrum Nurkowe na Malcie.
2. Nurkowanie dla Początkujących na Malcie.

Ognica swoją nazwę zawdzięcza ubarwieniu i ognistemu bólowi, który wywołuje jej jad. Lepiej nie zbliżać się do tej ryby, ponieważ lubi zaatakować, gdy zakłóca się jej spokój! Z drugiej strony, przesadny strach nie pozwoli na pełne doświadczenie zaczarowanych głębin Malty. Wystarczy więc omijać tę kolorową i dumnie nastroszoną rybkę.ognicaWielbicielom nurkowania, Malty nie trzeba przedstawiać. To jedno z najwyżej ocenianych i najatrakcyjniejszych pod tym względem miejsc w Europie! stanowiska nurkowe malta

Jest wiele powodów, dla których Malta jest wybierana zarówno przez początkujących, jak i wymagających nurków. Temperatura i przejrzystość wody, stosunkowo niskie ceny, podwodne trasy na zróżnicowanych poziomach trudności i głębokości, certyfikowane kursy, niecodzienna fauna i flora oraz imponujące wraki. Nieskończenie wiele form nurkowania z brzegu lub z łodzi.

Nurkowanie z brzegu MaltaPrzejrzyste wody dają możliwość robienia pięknych i kolorowych zdjęć. Zatopione wraki, głębokie jaskinie i liczne, bajeczne rafy sprawiają, że nurkowanie na Malcie nie ma sobie równych nie tylko w basenie Morza Śródziemnego. Odnajdą się tu amatorzy snorkelingu nurkujący pod powierzchnią wody oraz pasjonaci nieco trudniejszego głębokiego nurkowania.

nurkowanie głębokie maltaNurkujemy na głębokościach adekwatnych do możliwości. 12 m, 18 m, 40, a może 60? Bezpieczeństwo nurków jest najważniejsze, zanim zejdą głęboko pod wodę wypełnią kwestionariusz medyczny lub przejdą badania lekarskie.

Na miejscu można skorzystać z kursów nurkowania oferowanych przez miejscowe centra nurkowe, które mają ciekawe pakiety dla osób nurkujących pierwszy raz. Wody Malty są jednymi z najbardziej klarownych na świecie. Doskonała widoczność towarzyszy nurkom nawet do głębokości 30 m, co nie znaczy, że nurkować można tylko za dnia. Poszukiwacze niecodziennych wrażeń mogą wybrać także nurkowanie nocą.

ryba św. PiotraRyba Św. Piotra jest tak samo smaczna, jak piękna. Krąży wokół niej mnóstwo legend. Podobno była najczęściej wyławianą rybą przez apostołów, w tym przez samego Św. Piotra.

rozgwiazdaRozgwiazdy są bardzo powolne. Jedzą jednego małża nawet 10 godzin! Lubią też ostrygi, muł i padlinę…Meduzy na GozoSpotkanie z meduzą może być bardzo bolesne a nawet śmiertelnie niebezpieczne! Warto mieć przy sobie ocet do przemycia rany, pesetę do wyjęcia parzydełek i krem antyhistaminowy. Meduzy można spotkać już przy brzegu, dlatego trzeba się rozglądać. Co roku wakacyjne kurorty śródziemnomorskie alarmuja o ogromnych ilościach poparzeń. Poparzenie meduzy jest porównywalne do silnego uderzenia wiązką pokrzywy. Ból odczuwa się nawet przez tydzień! 

Odrobinę podwodnego świata możemy zasmakować w Malta National Aquarium, odtwarzającym morski krajobraz z wód otaczających Maltę, Gozo i Comino. Jeśli ze względów zdrowotnych lub innego powodu nie możemy doświadczać nurkowania, koniecznie udajmy się do Akwarium w Qawrze. Perfekcyjnie odtworzono tam podwodny świat Malty.

nurkowanie wrakowe malta

Popularna statua Chrystusa została zatopiona w okolicach San Paul’s Bay z okazji wizyty Jana Pawła II. W roku 2000 posąg został przeniesiony w pobliże Qawra Point. Oto, jak prezentuje się pod wodą!

Poniżej wklejamy film z prezentacją sympatycznych i złośliwych a nawet śmiertelnie niebezpiecznych stworzeń żyjących w wodach Malty.

A tu bajkowy film z nurkowania w okolicach Gozo. Piękne ujęcia!

Trochę się rozmarzyliśmy oglądając te filmy i zdjęcia. Chciałoby się znów zanurkować i poczuć naturę głębiej, oddychać nią, stać się jej częścią, dać się ponieść delikatnym prądom i zasmakować morza wszystkimi zmysłami. Nurkowanie to niewątpliwie wyjątkowe przeżycie. Kończymy zdjęciami rekinów z akwarium narodowego w Qawra.

nurkowanie malta

rekiny malta

rekiny malta

rekiny malta

malta nurkowanie

nurkowanie malta

nurkowanie malta

nurkowanie malta

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇