fbpx

SANTA MARIA CAVES

SANTA MARIA CAVES – NURKOWANIE NA COMINO

Niniejszy wpis jest częścią cyklu artykułów pt. „Samodzielne nurkowanie na Malcie i Gozo”.
Gorąco zachęcamy do rozpoczęcia lektury na podlinkowanej wyżej stronie wprowadzającej, gdzie znajdują się m.in. spis treści (lista opisanych nurkowisk) i słowo wstępu od Autora.

Santa Maria Caves Nurkowanie
[1] Santa Maria Caves
Santa Maria Caves Nurkowanie

Santa Maria Caves to bardzo atrakcyjna miejscówka na trzeciej co do wielkości wyspie Malty – Comino. Nurkowanie wykupiliśmy w znanej bazie, gdzie codziennie z rana zajeżdżaliśmy po butle, czyli w St. Andrew’s. Wymagało to oczywiście dopłaty za łódkę do standardowego pakietu cenowego (czyli w naszym przypadku nielimitowanego bicia powietrza) oraz wcześniejszej rezerwacji. Ekipa wypływa małą łódką z portu promowego na Gozo i po kilkunastu minutach ślizgu jest się już na miejscu. Wyskakuje się wprost do wody przy pionowym, skalistym brzegu w miejscu oznaczonym na mapie nr 1.

Santa Maria Caves NurkowanieSanta Maria Caves oferuje naprawdę fajne, naturalne, a przede wszystkim atrakcyjne formacje – tunele, ścianki, jaskinie, rafę, jest tego naprawdę sporo, a teren gdzie nurkujemy jest bardzo zróżnicowany. Nurkowanie uprzyjemnia też ciekawa gra świateł. Sam nurek jest płytki, bo największa zanotowana przeze mnie głębokość to niecałe 18m. Warto wziąć latarki, ale nie są niezbędne. Minusem oczywiście może być, z racji popularności miejsca, tłok pod wodą, jak również nieprzewidywalni i losowi ludzie, z którymi przyjdzie nam nurkować – niestety, ale żeby tutaj dotrzeć jesteśmy skazani na łódkę i tym samym towarzystwo (Centra Nurkowe zazwyczaj wynajmują łódki, więc siłą rzeczy pakują do nich jak najwięcej nurków). Z tego też powodu jak i z racji niewielkich głębokości zabierani są także nurkowe OWD, co czasami może nam skrócić nurka, nam jednak dopisało szczęście i udało się odbyć w tym miejscu godzinne nurkowanie 🙂

Santa Maria Caves Nurkowanie

Pomimo dopłaty do łódki miejsce godne polecenia, bo w Santa Maria Caves zobaczymy kwintesencję regionu. Po przeciwległej stronie wyspy znajdują się także inne znane na Comino miejscówki (płytki wrak patrolowca P31 czy pionowy tunel (Lantern Point)), ale myśmy na Comino zdecydowaliśmy się tylko na Santa Maria Caves.

Santa Maria Caves Nurkowanie

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇