fbpx

TA’ PHILIP RESTAURANT NA GOZO

Od czasu do czasu będziemy pisać o restauracjach, które są godne polecenia.
Rekomendujemy wyłącznie restauracje z lokalną lub śródziemnomorską kuchnią.
Poznaj miejsce, w którym jadły m.in. Meghan Markle czy Sharon Stone. 

ta philip gozoLubimy dobrą kuchnię. Każdego dnia wieczorem zasiadamy do wspólnej obiadokolacji, którą przygotowujemy samodzielnie. Jadamy również w restauracjach, gdzie zawsze kosztujemy lokalnych dań oraz dań kuchni śródziemnomorskiej. Jak nie trudno się domyślić, po tylu latach mieszkania na Gozo próbowaliśmy już prawie wszystkiego, a niektórych dań nawet po wielokroć. Często otrzymujemy prośby o polecenie dobrych restauracji. Z przyjemnością to robimy. W dziale „Inspiracje” znajduje się sporo zestawień (TOP 5) ciekawych restauracji, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania kulinarnej wycieczki po Malcie i Gozo.  Otrzymujemy też pytania o tanie restauracje. Wskazujemy wtedy takie miejsca, ale z zastrzeżeniem, że nie należy się tam spodziewać jakichś niebywałych wrażeń smakowych. My również w takich jadamy, ale nie nastawiamy się wtedy na celebrowanie nowych smaków, lecz szybkie zaspokojenie głodu typowymi daniami, które równie dobrze można zjeść w wielu innych krajach. Niekiedy dania są smaczne i świeże, innym razem wyraźnie czuć, że coś poszło nie tak, albo kucharz miał gorszy dzień. Nie można więc polecać restauracji, w których jakość posiłku jest tak nieprzewidywalna. W tym miejscu piszemy z konkretną myślą o restauracjach turystycznych w Xlendi. Ponadto, mamy w domu wiecznie głodnego nastolatka, więc nie są nam obce także fast foody. Podsumowując, odwiedzamy różne lokale.

Jednakże, kiedy podróżujemy w nowe miejsca, szukamy rekomendacji dobrych restauracji z lokalną kuchnią w przyzwoitej cenie. I właśnie takie miejsca pragniemy zaprezentować. Opiszemy na tej stronie maksymalnie 3 restauracje z Gozo i 3 restauracje z Malty. Dzięki temu ograniczeniu, nasze typy będą przemyślane, a Czytelnicy otrzymają krótką i zwięzłą odpowiedź na pytania o miejsca godne polecenia.

Tych, dla których najważniejszym kryterium jest niewiarygodnie niska cena odsyłamy do internetowych porównywarek, w których można wyszukiwać restauracje w dowolnym miejscu na świecie wg kryterium: najniższe ceny. W Sieci można tez znaleźć bardzo ciekawe blogi młodych ludzi, którzy podróżują budżetowo i za punkt honoru przyjmują znalezienie najtańszych noclegów, najtańszych opcji wyżywienia, najtańszych atrakcji. Warto zainteresować się takimi stronami, jeśli lubimy tanie rozwiązania.

Cykl wpisów o polecanych knajpach rozpoczniemy od naszej ulubionej restauracji, która znajduje się na wyspie Gozo w bardzo bliskiej okolicy portu Mgarr. Można więc przypłynąć na Gozo promem z Malty i spacerem udać się do pobliskiej restauracji na smaczną kolację w gozytańskim lub maltańskim stylu.

Kilka lat temu, podczas jednej z naszych pierwszych wizyt na Gozo mieliśmy przyjemność poznać wyjątkowego człowieka. Philip Spiteri, bo o nim mowa, opowiedział nam o swojej pasji do maltańskiej kuchni oraz miłości do wyspy Gozo, na którą wrócił po latach spędzonych w Australii. Philip wprowadził nas w tajniki lokalnej kuchni oraz pokazał sporo ciekawych miejsc, o których nie wzmiankowały ówczesne przewodniki. Relację z tamtego spotkania oraz zdjęcia znajdziemy TUTAJ – KLIK. W niniejszym tekście wykorzystaliśmy zdjęcia, które otrzymaliśmy od Philipa, ponieważ są bardzo dobrej jakości i oddają klimat jego restauracji. Mamy nadzieję, że nikomu nie będzie to przeszkadzać. Sami nie zrobilibyśmy lepszych.ta philip

TA’ PHILIP RESTAURANT GOZO

Dziś pragniemy przedstawić Philipa nie tylko jako miłośnika Gozo oraz skromnego propagatora lokalnej kuchni, lecz także jako właściciela autorskiej restauracji, sygnowanej jego imieniem i nawiązującej do regionalnych receptur oraz jego pasji do odkrywania nowych, lecz ciągle tradycyjnych smaków. Rozpoczynając serię o polecanych restauracjach na Malcie i Gozo zaczynamy od tej, w której zawsze czujemy się jak w domu, czyli Ta’ Philip Restaurant w Ghajnsielem na Gozo (5 minut spacerem z portu Mgarr Ferry). Jeśli kiedyś tam będziecie i spotkacie Philipa, zrozumiecie dlaczego jest tak lubiany. 

ta philip gozo

PHILIP SPITERI I SŁAWNI GOŚCIE

To powszechnie szanowany na Malcie restaurator, u którego jadają najbardziej wymagający smakosze odwiedzający archipelag maltański. Każdego roku Malta gości wielu znanych turystów, w tym poważanych dyplomatów, wybitnych aktorów, popularnych celebrytów, gwiazdy sportu, przedstawicieli mediów, etc.
Maltańska Organizacja Turystyczna dba o to, aby kosztowali oni lokalnych dań i produktów w wyjątkowych miejscach. Jednym z takich miejsc jest restauracja Ta’ Philip na Gozo.
Sharon Stone, Angelina Jolie, Brad Pitt, księżna Meghan Markle, to tylko wybrani z gości, których z rekomendacji Malta Tourism Authority podejmował Philip Spiteri. Wszyscy jednomyślnie zachwycili się prostymi lokalnymi potrawami przyrządzanymi według starych receptur zgodnie z ideą Slow Food.

ta philip gozo

GOTOWANIE Z PASJĄ

Potrawy serwowane w restauracji Ta’ Philip przyrządzane są wyłącznie z lokalnych produktów.
Piec opalany drewnem gwarantuje niepowtarzalny, głęboki smak każdego dania, szczególnie zaś regionalnych warzyw, ryb oraz mięs. Bogato wyposażona piwniczka umożliwia degustację nie tylko lokalnych win, lecz także wyśmienitych, powszechnie cenionych win z całego świata. Znajdziemy tu również wina z naprawdę wysokiej półki. Philip pochodzi z powszechnie znanej rodziny Spiteri, która od lat prowadzi najpopularniejsze na wyspach gospodarstwo agroturystyczne oraz winnicę Ta’ Mena Estate. 
Z lokalnych produktów wytwarza się w niej dżemy, likiery, miody, pasty pomidorowe, oliwę, wino i wiele wiele więcej. Naturalnie Philip korzysta z tych produktów w swojej restauracji. Z pasją opowiada o każdym serwowanym posiłku/przekąsce opowiadając o tym w jaki sposób się je tradycyjnie przyrządza.

ta philipZRÓŻNICOWANE MENU

Wybór w menu zaspokoi różnorodne gusta. Na pewno warto spróbować zup (tak rybnych, jak i warzywnych), królika, lokalnych ryb (np. lampuki), maltańskiego antipasti, owoców morza, ale też wieprzowiny przyrządzanej w tradycyjny lokalny sposób. Niezwykłą uciechę dla zmysłów stanowią zdawałoby się proste rzeczy, ale jednak wysokiej jakości produkty pochodzące z rodzinnego gospodarstwa Philipa, jak oliwa z oliwek, kunserva, sery owcze (świeże i suszone z pieprzem), pasty warzywne, etc. Porcje są ogromne. Tak mówią wszyscy na Gozo, którzy jedli w restauracji Ta’ Philip, a mieszkańcy Gozo potrafią bardzo dużo zjeść. Ceny również nie odstraszają, są na takim samym poziomie jak w innych restauracjach serwujących regionalne potrawy, ale tylko ta ma tak znakomitych gości i rekomendacje.

ta philipPhilip bardzo dba o to, aby bazować na sezonowych produktach i składnikach pochodzących z Gozo, dlatego też menu zawsze dostosowane jest do pory roku i tego co w danym momencie dostępne jest na wyspie. Warto zatem sprawdzić aktualne menu, które raz w tygodniu publikowane jest na facebookowym fanpage’u restauracji (@TaPhilipRestaurant), aczkolwiek z doświadczenia wiemy, że wiele dań można sobie na życzenie zamówić nawet jeśli nie ma ich w menu. To dotyczy głównie osób preferujących kuchnię wegańską, wegetariańską, bezglutenową czy przestrzegających diety cukrzycowej.

Podsumowując, restauracja Ta’ Philip to restauracja polecana przez Malta Tourism Authority jako miejsce wyjątkowe, w którym skosztować można maltańskiej kuchni. Philip Spiteri własnym nazwiskiem gwarantuje wysoką jakość produktów oraz obsługi. Goście traktowani tu są jak rodzina. Do tych płynących z całego świata rekomendacji dołączamy również swoje słowa uznania, natomiast Philip przygotował dla Czytelników naszego bloga bonus – wino do obiadokolacji.

JAK ZAREZERWOWAĆ STOLIK?

Wskazane jest aby zarezerwowac sobie stolik. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z Philipem pod numerem telefonu: +356 79001965 (najlepiej napisać SMS) lub najpóźniej na 2 dni przed planowaną wizytą w restauracji zarezerwować stolik za pośrednictwem Facebooka Ta’ Philip – LINK TUTAJ.

ta philip gozota philip gozota philip gozota philip gozota philip gozota philip gozota philip gozo 

PRZYKŁADOWA KARTA MENU

Na koniec dołączamy przykładową kartę Menu z restauracji Ta’ Philip. Smacznego!

ta philip 

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”.👇