fbpx

DLA KOGO SKUTER NA MALCIE I GOZO

Skuter świetnie się sprawdza na Malcie i Gozo.
W wysokim sezonie trudno o parking. Ze skuterem nie ma tego problemu.
Podczas jednej z naszych pierwszych wizyt na Gozo zwiedziliśmy całą wyspę skuterem.

Skutery są o tyle praktyczne, że można dobrać odpowiedni dla własnych umiejętności oraz masy ciała i nawet jeżeli ktoś wcześniej jeździł niewiele lub wcale, to, o ile nie straszny mu lewostronny ruch – powinien być bardzo zadowolony. Na co dzień poruszamy się skuterem o pojemności 150 cm3, więc mamy odpowiednią kategorię uprawniającą do jazdy bez ograniczeń, ale jak wiadomo z kat. B również można poszaleć na jednośladzie. Skuter na Malcie lub Gozo to popularny środek transportu. Co innego kucyk.

Skuter jako środek transportu wybierają najczęściej turyści, którzy lubią bliski kontakt z naturą, pragną zwiedzać wg własnego planu i bez presji czasu wywieranej przez osoby trzecie (np. przewodnika lib pilota). Skuter pozwala na sprawne i szybkie przemieszczanie się po wyspach. Dzięki niemu można dojechać niemal wszędzie. Kolejnym atutem jest łatwość zaparkowania skutera w sytuacjach, gdy teoretycznie nie ma miejsc parkingowych. Miejsce na skuter zawsze się znajdzie. O samochodach nie można tego powiedzieć. Z uwagi na klimat Malty skuter najlepiej jest wynajmować w pogodne dni. Jazda skuterem w zimny, wietrzny, deszczowy dzień to męka. Wtedy lepiej zmienić plany i poczekać na poprawę pogody. 

Dużą zaletą przemieszczania się skuterem jest również to, że spędza się w różnych miejscach tyle czasu, ile uważamy za stosowne. Można posiedzieć dłużej na plaży bez oglądania się na rozkład jazdy i łaskę kierowcy, który akurat nas nie weźmie, ponieważ ma pełny autobus, więc zostajemy na kolejną godzinę na przystanku. Jak znamy życie takie rzeczy zdarzają się właśnie wtedy, gdy najbardziej się spieszymy. Skuter eliminuje stres i pośpiech. Daję ogromną niezależność i zupełnie inny, niż zza szyb samochodu kontakt z otoczeniem.

Z uwagi na rozmiar skutera, będzie to odpowiedni środek transportu dla maksymalnie dwóch osób. Jeśli więc planujemy polecieć na Maltę we dwójkę, warto rozważyć wynajem skutera na Malcie lub Gozo. 

Przestrzegamy jednak osoby, które nigdy wcześniej nie jeździły skuterami i nie były uczestnikami lewostronnego ruchu drogowego. Zanim wynajmiecie skuter – dajcie sobie dzień na obserwację ruchu drogowego i dopiero wtedy podejmijcie decyzję. Z doświadczenia wiemy, że właściciele wypożyczalni skuterów, którzy zorientują się, że turyści właśnie pierwszy raz w życiu stoją obok skutera – odmawiają możliwości wynajmu, więc jeśli będziemy zbyt wystraszeni lub okaże się, że nie mamy pojęcia jak uruchomić skuter – nikt rozsądny nam go nie wynajmie.

Tym, którzy chcieliby wynająć skuter, ale boją się, że mogą sobie nie poradzić na maltańskich drogach polecamy podjąć dezycję dopiero na miejscu. Oboje jesteśmy kierowcami i uważamy, że każdy kierowca powinien być pewny swoich umiejętności oraz przekonany o tym, że poradzi sobie w każdej sytuacji na drodze. Często podróżujemy po Malcie i Gozo i mamy okazję obserwować kierowców skuterów i samochodów, którzy nie wiedzą co się dzieje na drodze. Niekiedy ciężko nam uwierzyć w to, co widzimy, ale wniosek zawsze jest ten sam. Jeśli jazda skuterem ma spowodować, że będziesz lub będziecie siedzieć w wielkim napięciu i ze strachem wjeżdżać na kolejne ronda oraz zastanawiać się nad tym, którym pasem jechać, zastanówcie się czy nie lepiej wybrać autobus lub jakąś zorganizowaną wycieczkę.

A gdy już pokonamy te wszystkie psychiczne i fizyczne ograniczenia i wsiądziemy na wypożyczony skuter, czekają nas wyłącznie piękne widoki i miłe chwile. Cieszmy się więc nimi i celebrujmy je bez pośpiechu. Zatrzymujmy się tam, gdzie zapragniemy i nie ograniczajmy się. Gozo jest idealnym miejscem do podróżowania skuterem. Malta już trochę mniej, szczególnie w centralnej części, ale południe i północ głównej wyspy jak najbardziej można beztrosko przemierzyć skuterem. 

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇