fbpx

HALF DAY GOZO JEEP SAFARI

1. Relacjonujemy Half Day Gozo Jeep Safari, czyli Pół Dnia Jeep Safari (będące częścią popularnej wycieczki Combi Tour).
2. Podczas półdniowej wyprawy odwiedzamy kilka najpopularniejszych atrakcji wyspy Gozo, co dokumentujemy na załączonych zdjęciach.
3. Czytelnicy bloga maltaigozo.pl mogą skorzystać z rabatu -20% na tę wycieczkę. Wystarczy odebrać od nas voucher rabatowy.

DOTKNIJ I POCZUJ GOZO

Gozo Jeep Safari to absolutnie jedna z najbardziej emocjonujących wycieczek krajoznawczych po Gozo. W czasie przejazdu po wyspie odwiedzimy najpopularniejsze atrakcje oraz punkty widokowe. Nie ma lepszego sposobu na zobaczenie tylu atrakcji w czasie jednego dnia. Wycieczka jest wspaniałym rozwiązaniem dla tych, którzy podczas urlopu nie dysponują wypożyczonym samochodem i są zdani na kulawy transport publiczny, który na Gozo nie sprawdza się w sytuacji, gdy pragniemy możliwie dużo zobaczyć w krótkim czasie. Czytelnicy naszego bloga wprost pokochali tę wycieczkę! Gozo Jeep Safari odbywa się przez cały rok a program jest elastycznie modyfikowany adekwatnie do pór roku.

WAŻNA AKTUALIZACJA 

W tym miejscu musimy dodać, że faktycznie wycieczki jeep safari były najlepszym sposobem na jednodniową objazdówkę, ale do czasu. W chwili pisania tego tekstu na wyspie nie działali jeszcze polscy organizatorzy wycieczek oferujący całodniowe wyprawy po Malcie i Gozo wygodnymi samochodami i minibusami. Porozumieliśmy się z tymi organizatorami i w efekcie powstały unikalne i bardzo bogate programy wycieczek realizowane wyłącznie dla naszych Czytelników. Polecamy więc zapoznanie się z TYM TEKSTEM o wycieczkach z polskimi lokalnymi przewodnikami. Programy są bezkonkurencyjne, natomiast ceny niezwykle przystępne, a nawet za niskie jak na standard i program, które się w tej cenie otrzymuje. Jeśli więc szukasz objazdówki o najlepszym stosunku jakości do ceny to kliknij powyższy link, natomiast Ci, którzy chcą pojeździć samochodami Maruti Suzuki Gipsy mogą czytać dalej.

PÓŁ DNIA CZY CAŁY?

Cały program Half Day Gozo Jeep Safari opisaliśmy niżej, więc zapraszamy do dokładnego przeczytania relacji oraz obejrzenia kolaży zdjęć z trasy. Co ważne, najbardziej kompletną wersją tej wycieczki jest Full Day Gozo Jeep Safari, czyli Całodniowe Gozo Jeep Safari, jednakże w niniejszym wpisie prezentujemy relację z półdniowej wycieczki, którą turyści odbywają zwykle w ramach wycieczki Combination Tour (czyli pół dnia safari po Gozo i pół dnia rejsu na Comino). Generalnie bardzo rzadko turyści decydują się na tę półdniową wycieczkę jako samodzielną atrakcję, ponieważ pod każdym względem bardziej się opłaca pojechać na całodniową wycieczkę i to też rekomendujemy. Wystarczy porównać sobie program obydwu wycieczek (całodniowej i półdniowej) oraz to, co mamy w cenie. Całodniowe wycieczki zawsze wypadają dużo korzystniej. W cenie mamy transfer w dwie strony oraz lunch. Całodniowa wyprawa jest więc dobrze przemyślana. Co istotne, na Malcie i Gozo bardzo często używa się określenia „jeep safari” na wycieczki, które odbywają się samochodami Maruti Suzuki Gipsy, czyli mającymi niewiele wspólnego z jeepami. Standardem jest to, że w tych samochodach siedzi się na drewnianych ławeczkach bez pasów, więc prosimy wziąć to pod uwagę podczas ewentualnej rezerwacji. Samochody poruszają się szybko, a pasażerowie trzymają się różnych poręczy. Nie polecamy jazdy tymi samochodami osobom mającym problemy z kręgosłupem lub nerkami. Takie uwagi zgłaszali nam Czytelnicy, więc sygnalizujemy je.

Gdyby jednak kogoś z Czytelników zainteresowała ta wycieczka jako półdniowa atrakcja to oczywiście można dokonać rezerwacji. Oto, co warto wiedzieć o wycieczce:

INFORMACJE PRAKTYCZNE 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Ile Kosztuje Half Day Gozo Jeep Safari?
Dorośli: Cena regularna: €40. Z naszym voucherem rabatowym: 32€
Dzieci (3-12 lat): Cena regularna: €30. Z naszym voucherem rabatowym: 24€
Dzieci poniżej 3 roku życia bezpłatnie

Gdzie Dokonać Rezerwacji?
Zarezerwuj wycieczkę bezpośrednio u organizatora poprzez formularz rezerwacji
dostępny TUTAJ – KLIK

Jak Otrzymać Voucher Rabatowy -20%?
Wystarczy zarezerwować wycieczkę u organizatora i po wpłaceniu depozytu
napisać na adres: maltaigozo@gmail.com z prośbą o voucher rabatowy

Kiedy Odbywa Half Day Gozo Jeep Safari?
Wycieczka odbywa się przez cały rok.

***

TRANSFER NA WYCIECZKĘ

Half Day Gozo Jeep Safari zwykle odbywa się w pierwszej połowie dnia. Wycieczka rozpoczyna się rano od transferu. Jeżeli nocujemy na Gozo to jeepy odbierają nas z miejsca pobytu, natomiast jeśli nocujemy na Malcie to wsiadamy w transfer, który odbiera nas z hotelu i zawozi do portu w Cirkewwa, gdzie przesiadamy w prom na Gozo. Tu należy zapamietać, że w porcie nikt nie poprowadzi nas za rękę.

Po przybyciu do portu wraz z innymi turystami jadącymi na tę samą wycieczkę udajemy się do hali odpraw i wsiadamy w prom na Gozo, który zwykle wypływa o 9:45. Nie potrzebujemy biletów na prom. W tę stronę jeździ się bez biletu. Po dopłynięciu na Gozo (co trwa 20 minut) na parkingu przed budynkiem promu spotkamy reprezentanta firmy wymachującego tabliczką z nazwą organizatora. Reprezentant zaprowadzi nas do jeepa. Można też rozejrzeć się na prawo i lewo i podejść do jeepów, które zwykle stoją w zasięgu wzroku. 

Jeżeli nie przyjedziemy na czas (ponieważ na przykład robiliśmy sobie za długo selfie w Cirkewwa i uciekł nam prom) to należy wsiąść w kolejny prom na Gozo i liczyć się z tym, że nasza wycieczka będzie krótsza i nie zobaczymy wszystkiego co jest w programie. Zdarza się, że transfer zawozi do portu grupę ludzi i zdecydowana większość wsiada grzecznie na prom a kilku ciekawych świata turystów zbyt długo kręci się po okolicy portu w Cirkewwa i w efekcie nie zdąża na prom. W takiej sytuacji nie ma dla nas sensownego wytłumaczenia. Bądźmy więc rozważni i szanujmy czas organizatorów oraz innych turystów.

PÓŁDNIOWE GOZO JEEP SAFARI

PROGRAM WYCIECZKI

W trakcie Half Day Gozo Jeep Safari odwiedzimy lub zobaczymy poniższe miejsca i panoramy:

1. Mgarr Harbour
2. Ghajnsielem Church
3. Qala Belvedere
4. Dahlet Qorrot Valley
5. Calypso Cave
6. Marsalforn Bay
7. Windmill, Xaghra
8. Salt Pans
9. Gordan Lighthouse
10. Dwejra
11. Inland Sea
12. Fungus Rock
13. Azure Window  (które 8 marca 2017 runęło bezpowrotnie do morza)

Przejdźmy do omówienia każdego z miejsc występujących w programie tej wycieczki. Czas przejażdżki jeepami po Gozo w ramach półdniowej wersji safari zwykle trwa około 3 godzin. W tym czasie jeepy zatrzymują się w wybranych miejscach oraz punktach widokowych, z których rozciągają się ciekawe panoramy. Przygotowaliśmy kolaże z widokami z trasy.

MGARR HARBOR

Główny port Gozo zlokalizowany w niewielkiej, malowniczej zatoce to dla wielu miejsce, w którym zaczyna się i kończy nasza podróż na Gozo. Kolorowe maltańskie łodzie luzzu cumują w tutejszej marinie wraz z promami wycieczkowymi i prywatnymi jachtami. W godzinach porannych w porcie jest bardzo tłoczno, szczególnie w wysokim sezonie, gdy pierwszymi rejsami przypływają na Maltę turyści indywidualni i grupowi. Tutaj wsiadamy do jeepów i wyruszamy w jeep safari po Gozo.

MGARR HARBOUR GOZOGHAJNSIELEM CHURCH

Tuż po opuszczeniu portu Mgarr Ferry naszym oczom ukaże się kościół w Ghajnsielem. Program nie przewiduje wizyty w kościele, a jedynie przejazd w bliskiej okolicy, więc kierowca powinien zasygnalizować, że właśnie obok tego miejsca przejeżdżamy. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany uwiecznieniem kościoła na zdjęciu to wystarczy poprosić kierowcę o photo stop. W sąsiedztwie tego kościoła znajduje się spory teren, na którym usytuowana jest wioska betlejemska, w której co roku odbywają się spektakularne inscenizacje bożonarodzeniowe i wielkanocne.

GHAJNSIELEM GOZOQALA BELVEDERE

Najpopularniejszy punkt widokowy na Gozo. Z tego miejsca możemy obserwować jak na wyspie Comino budzi się dzień i kolejne promy, motorówki, jachty i inne pływające środki transportu dowożą tysiące turystów, którzy na tym niewielkim skrawku skały spędzą jeden ze swoich wakacyjnych dni. Z tego miejsca mamy też ładną panoramę Mgarr Ferry, więc warto korzystać z widoków i napawać się nimi lub fotografować.

QALA GOZODAHLET QORROT VALLEY

Jadąc dalej wjedziemy do doliny Dahlet Qorrot. Kierowca opowie o tutejszych żyznych ziemiach i sadach cytrusowych. Warto wejść z nim w dyskusję. Kierowcy lubią dzielić się swoją wiedzą, ale jeśli widzą, że turyści nie są zbyt rozmowni ani ciekawi to z pewnością nie będą nikogo nadmiernie męczyć opowiadaniem o życiu codziennym  farmerów z Gozo. Jeepy poprowadzą nas wąskimi drogami biegnącymi wzdłuż pól i sadów. O każdej porze roku na trasie zachwycać nas będą inne kolory, zapachy i rytm życia. Warto wziąć głęboki oddech i uważnie koncentrować się na odbieraniu Gozo wszystkimi zmysłami.

DAHLET QORROT VALLEYCALYPSO CAVE

Punkt widokowy z zapierającą dech w piersiach panoramą największej piaszczystej plaży na Gozo – Ramla Bay. Jaskinia Calypso zawaliła się kilka lat temu. Od tego czasu nie można do niej wchodzić, choć ilekroć jesteśmy na miejscu, widzimy, że zakaz jest pernamentnie łamany. O historii jaskini Calypso piszemy w tekście „Gozo w pigułce„, gdzie odsyłamy po szczegóły. Calypso Cave to poza mityczną jaskinią znajdującą się w ruinie także, a właściwie przede wszystkim platforma widokowa na dolinę Ramla oraz górujące nad nią wsie.

CALYPSO CAVEMARSALFORN BAY

Start rybacki port w Marsalforn urósł do rangi lokalnego kurortu. Gęsto usiane przy promenadzie hosteliki oraz punkty usługowe i restauracje, ożywiają tę martwą zimą okolicę. Przez Marsalforn przejeżdżamy po drodze do panwi solnych. Z samochodu można zrobić sporo poglądowych zdjęć, a jeśli komuś wioska wyjątkowo się spodoba to zawsze można tu wrócić z jednodniową wizytą na plażowanie i chillout, z którego to miejsce jest znane.

MARSALFORN BAYWINDMILL TA’ KOLA 

Konwój jeepów wjedzie w wąskie uliczki miejscowości Xaghra, w której znajduje się m.in. stary młyn Ta’ Kola Windmill. O ile przy całodniowym jeep safari jest możliwe wejście do środka zarówno Ta’ Kola Windmill jak i Ggantija Temples, o tyle w trakcie półdniowego jeep safari obok młynu jedynie przejedziemy i ewentualnie możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Młyn jest warty odwiedzenia. Przeczytamy o nim więcej TUTAJ-KLIK.

WYSPA GOZO

Xaghra to jedna z najciekawszych lokalizacji na Gozo. Łatwo się tu zgubić. Uliczki w niektórych miejscach są wąskie a mury wysokie. Trudno o jakikolwiek punkt odniesienia. W miejscowości znajduje się wszystko, co jest potrzebne do sielskiego życia: piekarnia, winiarnia, pastizzeria, kawiarnie, restauracje, dobrze wyposażone sklepy oraz najpopularniejsza na wyspach megalityczna Ggantija.

WINDMILL TA' KOLA SALT PANS

Salt Pans to inaczej panwie solne. Używa się ich do wydobywania soli morskiej. Woda paruje i zostaje w nich sól, którą zbierają właściciele i sprzedają w sklepiku zlokalizowanym w jaskini naprzeciwko panwi tuż za zatoką Xwejni Bay na północy Gozo. Oczywiście sól z Gozo można też kupić w niemal każdym sklepie na wyspach. Szlak spacerowy wzdłuż panwi jest bardzo popularny na Gozo. Latem podczas zachodów słońca okolica jest pięknie rozświetlona a woda mieni się w niewyobrażalnych odcieniach. 

PANWIE SOLNE NA GOZOGORDAN LIGHTHOUSE

Stara latarnia morska Ta’ Gordan pojawi się na horyzoncie podczas półdniowego safari. Nie będzie okazji do wejścia na wzgórze, ale na pewno dostrzeżemy ją z samochodu i zdążymy zrobić zdjęcie lub obejrzeć latarnię z oddali. Budowa latarni rozpoczęła się w 1852 roku. Pięć lat później miała miejsce uroczysta inauguracja Ta’ Gordan Lighthouse. Wielokrotnie ją modernizowano. Działa do dziś. 

LATARNIA NA GOZODWEJRA

Najpopularniejsza zatoka na Gozo. To właśnie tutaj znajduje się kilka pięknych miejsc, które możemy zobaczyć podczas postoju. Zatoka Inland Sea, Dwejra Tower, Blue Hole, Fungus Rock, Crocodile Rock to tylko niektóre atrakcje. Zimą szaleją tu silne sztormy, latem tłumy turystów oblegają skaliste wybrzeże. Polecamy dobrze zaplanować czas, który tu spędzimy. Nie wystarczy go co prawda na rejs do jaskiń, ale na pewno dostrzeżemy każde z zaprezentowanych w kolażu miejsc.

DWEJRA GOZO

AZURE WINDOW

Lazurowe Okno było bez wątpienia największą atrakcją Malty i Gozo. Przez tysiąclecia Azure Window stało stabilnie w zatoce Dwejra budząc zachwyt wielu pokoleń ludzi żyjących na tych ziemiach na przestrzeni epok. Ósmego marca 2017 Azure Window runęło bezpowrotnie do morza. Wyjątkowo silny dwudniowy sztorm zniszczył to, co stworzyła natura. Oto, co zostało z najpopularniejszej atrakcji wysp, dla której wielu decydowało się odwiedzić Gozo. Niewielu wie jednak o tym, że na Gozo jest jeszcze jedna formacja skalna przypominająca Azure Window. To Wied il-Mielah Window, które znajduje się w programie całodniowego jeep safari po Gozo.

LAZUROWE OKNO

ZAREZERWUJ WYCIECZKĘ TERAZ

W szczycie sezonu, gdy wyspa przeżywa oblężenie turystów, obowiązuje system uprzedniej pełnej rezerwacji, co jest gwarancją miejsca na wycieczce. Wówczas należy wpłacić depozyt lub pełną kwotę, co można uczynić kartą, PayPalem lub przelewem bankowym. Procedura rezerwacji wycieczki wygląda następująco: Kontaktujemy się z organizatorem za pośrednictwem tego formularza, rezerwujemy wycieczkę (wspominając o chęci skorzystania z naszych rabatów -20%). Gdy organizator potwierdzi, że wycieczka jest zarezerwowana piszemy na adres maltaigozo@gmail.com maila z prośbą o przesłanie vouchera na konkretną wycieczkę. Voucher drukujemy i zabieramy ze sobą. W razie zapomnienia voucheru obowiązywać będzie regularna cena, zgodnie z zasadą No Voucher – No Discount. Wówczas będzie trzeba dopłacić 20%, które gwarantuje nasz voucher rabatowy.

Organizatorzy rejsu w pierwszej kolejności odpowiadać będą na pytania przesłane formularzem kontaktowym podlinkowanym wyżej! Dzięki precyzyjnie zadanym pytaniom oraz udzielonym odpowiedziom organizatorzy sprawnie potwierdzą możliwą rezerwację lub zaproponują inny wolny termin. Jest to o tyle istotne, że zapytań jest sporo, dlatego też im bardziej konkretne jest pytanie tym szybsza odpowiedź. Pytanie o wolne terminy na wycieczki odbywające się w czasie planowanego pobytu na Malcie trafiają prosto na e-mail organizatorów wycieczki, dlatego odpowiedź otrzymujemy w j. angielskim. Ci, którzy nie znają tego języka mogą swobodnie tłumaczyć treść maila w dowolnym translatorze. Uprzednia rezerwacja jest konieczna, ponieważ  wycieczki tego organizatora cieszą się ogromnym zainteresowaniem i często zwyczajnie nie ma miejsc dla tych, którzy zostawili rezerwację na ostatnią chwilę.

Podsumowując, gorąco polecamy jeep safari zarówno latem, jak i zimą. Gdy widzimy, że niektórzy pasażerowie się notorycznie spóźniają – warto zgłosić to kierowcy lub organizatorowi zanim wycieczka dobiegnie końca. To są rzeczy, o których należy pamiętać, a na pewno będziemy bardzo zadowoleni z jeep safari na Gozo. Pamiętajmy, że jeśli mamy taką możliwość to najlepiej jest zarezerwować całodniową wycieczkę na Gozo i całodniową na Comino (Blue i Crystal Lagoon). Jeżeli natomiast nie możemy sobie na to pozwolić to Combi Tour będzie najlepszym kompromisem.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇