fbpx

TA’ KOLA WINDMILL NA GOZO

Ta' Kola Windmill Gozo

Ta’ Kola Windmill to jeden z niewielu dobrze zachowanych młynów na Gozo datowany na czasy joannitów.
Młyn Ta’ Kola odzwierciedla obraz życia wiejskiego na Gozo w ostatnich wiekach.
W tekście znajdziemy zdjęcia z obiektu oraz informacje praktyczne (ceny biletów i godziny otwarcia).

Ta' Kola WindmillTa’ Kola Windmill w Xaghra na Gozo to bardzo niepozorne miejsce. Stary młyn z wiatrakiem, który od kilku lat jest w renowacji nie zachęca do odwiedzin gdy próbujemy ocenić go z zewnątrz. A jednak, jest to jeden z ciekawszych obiektów muzealnych na Gozo. Dzieci, które z natury są wybredne i szybko się nudzą z niewielką pomocą rodziców mogą w tym miejscu przenieść się w czasie i zobaczyć jak mieszkał stary młynarz z Gozo na początku XVIII wieku.

Ta' Kola Windmill Ta' Kola WindmillW zimowe wietrzne dni farmerzy z Gozo odwiedzali go i wspólnie mełli mąkę, z której później wieśniacy wypiekali m.in. chrupiący maltański chleb zwany Ħobż tal-Malti. Młynarzowa raczyła gości rozgrzewającą i sycącą zupą minestrą, która idelanie komponuje się z zimową aurą maltańskich wysp. Z różnych zakątków młyna dobiegały odgłosy trzody oraz dzieci naśladujących śpiew ptaków uwięzionych w bambusowych klatkach, starsza córka przędła nici na ogromnej maszynie, a stuletnia seniorka rodu grzała się w kącie i z wzrokiem wbitym w podłogę kołysała miarowo mamrocząc pod nosem maltańskie przysłowie „wara l-maltemp jigi l-bnazzi”, co oznacza „po złej pogodzie przychodzi dobra pogoda”. Słowem, dzień jak co dzień.Ta' Kola Windmill

Ta' Kola Windmill

Ta' Kola Windmill

Młyn Ta’ Kola to gratka dla wielbicieli lokalnego folkloru. Dziś na Gozo bardzo popularne są farmhouse’y, które niegdyś pełniły funkcję młyna. Właściciele szczycą się kilkusetletnią historią domów z wbudowanymi w ścianę korytami dla zwierząt oraz zaczepami, do których można było przywiązać kozy, osły, owce i inne pożyteczne stworzenia. Byłoby lekką przesadą pisać, że to wszystko ciągle jest żywe w starym maltańskim młynie, jednym z najlepiej zachowanych na wyspie, zlokalizowanym w miejscowości Xaghra. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, aby pobudzić to miejsce do życia i dotknąć maltańskiego folkloru w najczystszej formie. Naszym zdaniem młyn w Xaghra jest dużo bardziej interesujący niż Muzeum Folkloru w stolicy Gozo – Victorii.

Ta' Kola Windmill Ta' Kola WindmillPoczątki istnienia młyna sięgają 1725 roku, czasów Wielkiego Mistrza Manoela de Vilhena. Jest to więc jeden z nielicznych dobrze zachowanych młynów pamiętających czasy Kawalerów Maltańskich. Z uwagi na słabą konstrukcję budynku, w 1780 r. został on rozebrany i odbudowany z nowych surowców, które do dzisiaj trzymają się dobrze. No może poza dachem, który jest remontowany od dłuższego czasu i nie przez rusztowania obniża estetyczną wartość zabytku. Polecamy jednak przymknąć na to oko i odwiedzić wnętrza starego młyna, bo zwyczajnie warto. Wtedy można sobie już nawet odpuścić wszystkie muzea w Cytadeli.

Ta' Kola Windmill Ta' Kola WindmillNazwa młyna nawiązuje do ostatniego mieszkającego tu młynarza, nazywającego się Ġuzeppi Grech, a powszechnie znanego jako „Żeppu ta’ Kola”, czyli Żeppu, syna Kola, więc coś co można dalej przetłumaczyć jako Joseph (Józef), syn Nikoli(Mikołaja).

Ta Kola Windmill

Ta Kola Windmill

Młynarz był bardzo zaradny. W jego warsztacie znajdziemy sporo interesujących narzędzi, które z dużym prawdopodobieństwem wykonał sam. Gdy wiatr uniemożliwiał pracę młyna, ten pracował w polu. Można powiedzieć, że był człowiekiem pracowitym, ale też samowystarczalnym.

Ta Kola WindmillZapewne wielu zaintryguje sposób w jaki młynarz z Gozo komunikował lokalsom, że wiatr jest na tyle silny, że wystarczy by poruszyć pracujący mechanizm, co było jednoznaczne z zaproszeniem do przyjścia z ziarnem, które przerabiano na mąkę. Otóż, młynarz dmuchał w instrument nazywany po maltańsku Bronja. Był to robiony ręcznie z muszli trytona instrument znany dziś powszechnie jako conch.

Ta Kola WindmillTa Kola WindmillMłyn Ta’ Kola nie różnił się bardzo od innych młynów. Poza warsztatem i częścią roboczą na wyższych piętrach budynku znajdowały się typowe pomieszczenia domowe jak kuchnia, sypialnia, jadalnia. Wszystkie bardzo klimatyczne i odtwarzające życie tamtych czasów. Wiele z narzędzi oraz przedmiotów codziennego użytku to unikaty, które dziś już nie są ani używane, ani też nie spotyka się ich często. Tym bardziej więc wzrasta ich ranga i atrakcyjność oraz jest to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić właśnie to miejsce, a nie inne, gdy pragniemy doświadczyć maltańskiego folkloru.

Ta Kola Windmill

INFORMACJE PRAKTYCZNE

ADRES:
Ta’ Kola Windmill
Bambina Street,
Xagħra XRA 2112,
Gozo
Tel: +356 21 561 071

GODZINY OTWARCIA:
Pon-Niedz: 9.00 – 17.00
Ostatnie wejście: 16.30
Zamknięte: 24, 25 i 31 grudnia, 1 stycznia, Wielki Piątek

BILETY:
Dorośli (18 – 59 lat): €9.00
Młodzież (12 – 17 lat), Seniorzy (60 lat i więcej) oraz Studenci: €7.00
Dzieci (6 – 11 lat): €5.00
Niemowlęta (1 – 5 lat): Bezpłatnie

Powyższa opłata zawiera bilety wstępu do Ta’ Kola Windmill oraz Ggantija Temples.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇