fbpx

KALENDARIUM WIELKANOCNE 2020

wielkanoc na malcie
Last updated:

Maltańska Wielkanoc jako wydarzenie nie tylko religijne, lecz także turystyczne rozpocznie się już 13 marca 2020. Tego dnia odbędzie się pierwsza procesja w miejscowości Qala na Gozo, rozpoczynając tym samym cykl wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu o wymownej nazwie “Easter in Gozo”. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: Dlaczego Gozo a nie Malta? W rzeczy samej na Malcie również odbywają się piękne procesje oraz okolicznościowe wystawy i imprezy, równie spektakularne, szczere i tłumne. Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy wysp konkurują ze sobą w każdej dziedzinie życia, trudno się więc dziwić temu, że i kalendarium wielkanocne jest świetną okazją, aby się pokazać. I tutaj nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanoc również należy do Gozo. Pominę już sam fakt tego, że władze Gozo w ogóle podjęły wysiłek przygotowania kalendarium, które w postaci książeczki można odebrać w dowolnym kościele. Jest to niezwykle wygodne. Przy porannej kawie można przejrzeć kalendarium i zaplanować sobie, które procesje, drogi krzyżowe, etc. wybrać. Tak też zrobiliśmy przy okazji ubiegłorocznych świąt i stąd też wiemy, że ładny obrazek i pompatyczny opis mogą być złudne, dlatego też teraz wstępnie selekcjonujemy sobie wydarzenia zaprezentowane w kalendarium. Nie mamy tu na myśli samych procesji, lecz bardziej wystawy i wydarzenia kulturalne. Pisząc wprost, nie wszystkie wydarzenia z broszurki wielkanocnej są warte uwagi.

Podsumowując, Gozo przygotowało piękne kalendarium wielkanocne, natomiast Malta nie, czego nie rozumiemy, ponieważ środków na to z całą pewnością nie brakuje a na Malcie odbywa się kilka niesamowitych procesji wartych rekomendacji.
W obliczu koronawirusa nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ z tego, co słyszymy w maltańskich mediach – w czasie Wielkanocy 2020 najprawdopodobniej będzie nas wszystkich obowiązywał zakaz zgromadzeń, więc zaplanowane na ten czas wydarzenia najpewniej nie odbędą się. Bardzo tego żałujemy, ponieważ osobiście uwielbiamy święta na Malcie. Towarzyszą im spektakularne wydarzenia, które sprawiają, że czas świąt staje wyjątkowy. Najbardziej lubimy żywe spektakle, które odbywają się w Nadur i Ghajnsielem.

Na co dzień mieszkamy na Gozo i czujemy, że zadbano o nas w kontekście czysto informacyjnym. Jesteśmy wyposażeni w kalendarium wielkanocne, które jest tak rzetelne, że nie wymaga zbędnych komentarzy. Zresztą, na potwierdzenie tych słów dzielimy się linkiem do oryginału w formie elektronicznej. Wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie, aby przenieść się na stronę kalendarza.

KALENDARIUM WIELKANOCNE GOZO 2020 👇

Wielkanoc na Malcie 2020

KALENDARIUM WIELKANOCNE MALTA 2020

Wracając do kalendarium wydarzeń na Malcie, maltańska organizacja turystyczna informuje bardzo ogólnie o procesjach, które odbędą się w Wielkim Tygodniu. Zainteresowanych czynnym udziałem w przeżywaniu Świąt kieruje się na stronę www.thechurchinmalta.org, gdzie można znaleźć aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących Wielkanocy na Malcie. Odsyłamy zatem do powyższego źródła. Jeśli do Wielkanocy sytuacja związana z koronawirusem zmieni się na tyle, że będzie cień szansy na jakąkolwiek procesję (w co szczerze wątpimy), wówczas opublikujemy listę procesji, które zostały zaplanowane na Wielki Piątek oraz Wielką Niedzielę. W tym momencie jest to bezzasadne. 😷

Tym, którzy planują spędzić Wielkanoc na Malcie (w przyszłości) polecamy wizytę w maltańskich kościołach parafialnych, gdzie można zasięgnąć informacji na temat zaplanowanych procesji. W kościołach znajdziemy broszurki z rozpiskami uroczystości odbywających się w poszczególnych parafiach. O tym, jak na Malcie obchodzimy Wielkanoc przeczytamy TUTAJ.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji “Podziel się”. 👇