fbpx

KALENDARIUM WIELKANOCNE 2022

Maltańska Wielkanoc jako wydarzenie nie tylko religijne, lecz także turystyczne rozpoczyna się zwykle nawet na miesiąc przed świętami. Wtedy też odbywa się pierwsza procesja w miejscowości Qala na Gozo, rozpoczynająca cykl wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu o wymownej nazwie „Easter in Gozo”. 

WYCIECZKI WIELKANOCNE W J. POLSKIM

Otrzymujemy mnóstwo pytań o świąteczne wycieczki w j. polskim odbywające się w czasie Wielkanocy. Takie wycieczki zaplanowane są na 18 i 19 kwietnia 2022.
18/04/2020 – Wycieczka po Malcie – 50 EUR/os
19/04/2022 – Wycieczka po Gozo – 50 EUR/os

Warto zapoznać się z programami wycieczek. Zainteresowanych rezerwacją zapraszam do kontaktu mailowego pod adres: maltaigozo@gmail.com

WYCIECZKA OBJAZDOWA PO WYSPIE GOZO Z POLSKIM PILOTEM – SIELSKIE GOZO
CENA: 50 EUR/os.
PROGRAM: 
Klify Ta’ Cenc
Kenuna Tower – Panoramiczny widok na wyspę.
Mekren’s Bakery – Kultowa piekarnia, w której można zakupić m.in. tradycyjną gozytańską ftirę.
Calypso Cave – Platforma widokowa z panoramą doliny Ramla.
Ta’ Mena Estate – Wyjątkowe agrogospodarstwo. Produkuje się tutaj wszystko z czego słynie Gozo. Tu skosztują Państwo lokalnych win i likierów. 
Salt Pans – Panwie solne.
Ghasri Valley – Najpiękniejsza zatoka na Gozo.
Ta’ Pinu Church – Bazylika Ta’ Pinu znana z cudów.
Wied il-Mielah – Zapierający dech w piersiach łuk skalny.
Dwejra – Dziedzictwo naturalne: Inland Sea, Fungus Rock, Blue Hole.
Citadella w Victorii
Start i zakończenie w porcie Mgarr. Dojazd z hotelu do portu Mgarr bardzo szczegółowo rozpisujemy.

WYCIECZKA OBJAZDOWA PO MALCIE W J. POLSKIM – THE BEST OF MALTA 
Ideą wycieczki objazdowej „The Best of Malta” jest odwiedzenie w ciągu jednego dnia najpopularniejszych i największych atrakcji Malty.  
CENA: 50 EUR/os.
PROGRAM:
Valletta  – spacer po stolicy Malty ulicą Republiki + Górne Ogrody Barrakka i podziwianie panoramy Wielkiego Portu oraz Trzech Miast.
Rabat i Mdina – spacer po wąskich i krętych uliczkach Mdiny, podziwianie panoramy Malty z murów obronnych.
Marsaxlokk – stara rybacka wioska znana z niedzielnego targu rybnego.
Blue Grotto – punkt widokowy z panoramą łuku skalnego + opcjonalnie rejs do jaskiń dla chętnych. Bilet na rejs kosztuje 8 EUR i można go kupić w kasie na miejscu.
Dingli Cliffs – zachwycające klify Dingli.Mosta – Rotunda Mosta – wejście do kościoła jest opcjonalne.
Rotunda Mosta – wejście do kościoła jest opcjonalne.
Popeye Village – bardzo popularny punkt widokowy.
Najpiękniejsze zatoki: Tuffieha Bay oraz Golden Bay widziane z cypla widokowego przy Tuffieha Tower, z którego rozciąga się panoramiczny widok na Tuffieha Bay oraz Golden Bay.

WIELKANOC NA MALCIE CZY GOZO?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: Dlaczego Gozo a nie Malta? W rzeczy samej na Malcie także odbywają się piękne procesje oraz okolicznościowe wystawy i imprezy, równie spektakularne, szczere i tłumne.

Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy wysp konkurują ze sobą w każdej dziedzinie życia, trudno się więc dziwić temu, że i kalendarium wielkanocne jest świetną okazją, aby się pokazać. I tutaj nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanoc również należy do Gozo.

Pominę już sam fakt tego, że władze Gozo w ogóle podjęły wysiłek przygotowania kalendarium, które w postaci książeczki można odebrać w dowolnym kościele. Jest to niezwykle wygodne. Przy porannej kawie można przejrzeć kalendarium i zaplanować sobie, które procesje, drogi krzyżowe, etc. wybrać.

Tak też zrobiliśmy przy okazji ubiegłorocznych świąt i stąd też wiemy, że ładny obrazek i pompatyczny opis mogą być złudne, dlatego też teraz wstępnie selekcjonujemy sobie wydarzenia zaprezentowane w kalendarium. Nie mamy tu na myśli samych procesji, lecz bardziej wystawy i wydarzenia kulturalne. Pisząc wprost, nie wszystkie wydarzenia z broszurki wielkanocnej są warte uwagi.

Podsumowując, Gozo przygotowuje zwykle piękne kalendarium wielkanocne, natomiast Malta nie, czego nie rozumiemy, ponieważ środków na to z całą pewnością nie brakuje a na Malcie odbywa się kilka niesamowitych i niepowtarzalnych procesji wartych rekomendacji.

Osobiście uwielbiamy święta na Malcie. Towarzyszą im spektakularne wydarzenia, które sprawiają, że czas świąt staje wyjątkowy. Najbardziej lubimy żywe spektakle, które odbywają się w Nadur i Ghajnsielem.

Na co dzień mieszkamy na Gozo i czujemy, że zadbano o nas w kontekście czysto informacyjnym. Jesteśmy wyposażeni w kalendarium wielkanocne, które jest tak rzetelne, że nie wymaga zbędnych komentarzy. Na potwierdzenie tych słów dzielimy się linkiem do oryginału w formie elektronicznej.

Wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie, aby przenieść się na stronę kalendarza.

KALENDARIUM WIELKANOCNE GOZO👇

Wielkanoc na Malcie 2020

KALENDARIUM WIELKANOCNE MALTA

Wracając do kalendarium wydarzeń na Malcie, maltańska organizacja turystyczna informuje bardzo ogólnie o procesjach, które odbędą się w Wielkim Tygodniu.

Zainteresowanych czynnym udziałem w przeżywaniu Świąt kierujemy się na stronę www.thechurchinmalta.org, gdzie można znaleźć aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących Wielkanocy na Malcie. Odsyłamy zatem do powyższego źródła.

Tym, którzy planują spędzić Wielkanoc na Malcie (w przyszłości) polecamy wizytę w maltańskich kościołach parafialnych, gdzie można zasięgnąć informacji na temat zaplanowanych procesji. W kościołach znajdziemy broszurki z rozpiskami uroczystości odbywających się w poszczególnych parafiach. O tym, jak na Malcie obchodzimy Wielkanoc przeczytamy TUTAJ.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇