fbpx

KALENDARIUM WIELKANOCNE 2021

Maltańska Wielkanoc jako wydarzenie nie tylko religijne, lecz także turystyczne rozpoczyna się zwykle nawet na miesiąc przed świętami. Wtedy też odbywa się pierwsza procesja w miejscowości Qala na Gozo, rozpoczynająca cykl wydarzeń towarzyszących przedsięwzięciu o wymownej nazwie “Easter in Gozo”. 

WIELKANOC NA MALCIE CZY GOZO?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: Dlaczego Gozo a nie Malta? W rzeczy samej na Malcie także odbywają się piękne procesje oraz okolicznościowe wystawy i imprezy, równie spektakularne, szczere i tłumne.

Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy wysp konkurują ze sobą w każdej dziedzinie życia, trudno się więc dziwić temu, że i kalendarium wielkanocne jest świetną okazją, aby się pokazać. I tutaj nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanoc również należy do Gozo.

Pominę już sam fakt tego, że władze Gozo w ogóle podjęły wysiłek przygotowania kalendarium, które w postaci książeczki można odebrać w dowolnym kościele. Jest to niezwykle wygodne. Przy porannej kawie można przejrzeć kalendarium i zaplanować sobie, które procesje, drogi krzyżowe, etc. wybrać.

Tak też zrobiliśmy przy okazji ubiegłorocznych świąt i stąd też wiemy, że ładny obrazek i pompatyczny opis mogą być złudne, dlatego też teraz wstępnie selekcjonujemy sobie wydarzenia zaprezentowane w kalendarium. Nie mamy tu na myśli samych procesji, lecz bardziej wystawy i wydarzenia kulturalne. Pisząc wprost, nie wszystkie wydarzenia z broszurki wielkanocnej są warte uwagi.

Podsumowując, Gozo przygotowuje zwykle piękne kalendarium wielkanocne, natomiast Malta nie, czego nie rozumiemy, ponieważ środków na to z całą pewnością nie brakuje a na Malcie odbywa się kilka niesamowitych i niepowtarzalnych procesji wartych rekomendacji.

W obliczu koronawirusa nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ podobnie jak rok temu, w czasie Wielkanocy 2021 obowiązuje zakaz zgromadzeń. W tym roku nie możemy zbierać się w grupy większe niż 2 osoby.

Bardzo żałujemy, że kolejne już święta przebiegną w atmosferze pandemii. W wyniku ostatniej trzeciej fali, już od 3 tygodni zamknięte są kościoły i obowiązują surowe obostrzenia, które przynoszą bardzo dobre efekty.

Osobiście uwielbiamy święta na Malcie. Towarzyszą im spektakularne wydarzenia, które sprawiają, że czas świąt staje wyjątkowy. Najbardziej lubimy żywe spektakle, które odbywają się w Nadur i Ghajnsielem.

Na co dzień mieszkamy na Gozo i czujemy, że zadbano o nas w kontekście czysto informacyjnym. Jesteśmy wyposażeni w kalendarium wielkanocne, które jest tak rzetelne, że nie wymaga zbędnych komentarzy. Na potwierdzenie tych słów dzielimy się linkiem do oryginału w formie elektronicznej.

Wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie, aby przenieść się na stronę kalendarza. Jest to oczywiście kalendarium archiwalne, ponieważ z powodu pandemii już drugi rok z rzędu żadne wydarzenia wielkanocne nie odbywają się.

KALENDARIUM WIELKANOCNE GOZO👇

Wielkanoc na Malcie 2020

KALENDARIUM WIELKANOCNE MALTA

Wracając do kalendarium wydarzeń na Malcie, maltańska organizacja turystyczna informuje bardzo ogólnie o procesjach, które odbędą się w Wielkim Tygodniu.

Zainteresowanych czynnym udziałem w przeżywaniu Świąt kierujemy się na stronę www.thechurchinmalta.org, gdzie można znaleźć aktualne informacje o wydarzeniach towarzyszących Wielkanocy na Malcie. Odsyłamy zatem do powyższego źródła.

Jeśli do Wielkanocy sytuacja związana z koronawirusem zmieni się na tyle, że będzie cień szansy na jakąkolwiek procesję (w co szczerze wątpimy), wówczas opublikujemy listę procesji, które zostały zaplanowane na Wielki Piątek oraz Wielką Niedzielę. W tym momencie jest to bezzasadne. 😷

W ubiegłym roku, w Wielki Piątek, księża z kilku parafii wyszli na ulice w ramach cichych procesji. Zachowując odpowiedni dystans przemierzali tradycyjne trasy w towarzystwie ministranta z małym krzyżem. W tym roku zapewne będzie podobnie.

Tym, którzy planują spędzić Wielkanoc na Malcie (w przyszłości) polecamy wizytę w maltańskich kościołach parafialnych, gdzie można zasięgnąć informacji na temat zaplanowanych procesji. W kościołach znajdziemy broszurki z rozpiskami uroczystości odbywających się w poszczególnych parafiach. O tym, jak na Malcie obchodzimy Wielkanoc przeczytamy TUTAJ.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji “Podziel się”. 👇