fbpx

WIELKANOC NA MALCIE

Last updated:

Wielkanoc na Malcie obchodzona jest bardzo uroczyście.
Przeczytaj o wydarzeniach towarzyszących maltańskiej Wielkanocy.
Zaplanuj święta na Malcie i weź udział w licznych uroczystościach religijnych.

WIELKANOC NA MALCIE

Wielki Tydzień oraz Wielkanoc obchodzone są na Malcie dużo bardziej uroczyście, niż choćby Boże Narodzenie. Mieszkańcy Malty z entuzjazmem angażują się we wszelkie aktywności, które później możemy podziwiać na ulicach, w kościołach i na placach. Wolontariuszy nie brakuje. Każdy chce mieć swój mniejszy lub większy udział w wydarzeniach poprzedzających święto będące bez wątpienia najważniejszym dla chrześcijan, a symbolizującym nie tylko zmartwychwstanie czy nowe życie, lecz także… wiosnę.

NIEDZIELA PALMOWA

Wielki Tydzień oficjalnie zaczyna się w Niedziele Palmową, ale już dwa dni wcześniej w piątek zwany id-Duluri odbywa się refleksyjna procesja, w której wierni podążają za posągiem Matki Boskiej Bolesnej odmawiając różaniec. Takie procesje odbywają się w wielu parafiach, jednak najbardziej spektakularna ma miejsce w Valletcie. Uliczki stolicy wypełniają wówczas tłumy wiernych, którzy maszerują w procesji i modlą się.

WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę. W wielu parafiach odbywają się inscenizacje Ostatniej Wieczerzy z symbolicznym myciem nóg. Ci, którzy kultywują tradycję odwiedzają wówczas 7 ołtarzy w różnych kościołach lub kapliczkach. Naturalnie wszystkie są bogato wystrojone i ozdobione kwiatami. Również w Wielki Czwartek odbywa się w Siggiewi procesja zwana Girgenti Torchlit Procession. Wspomniana procesja idzie w świetle pochodni od Siggiewi do wzgórza Girgenti, aż do pomika Laferla Cross.

WIELKI PIĄTEK

Wielki Piatek to dzień głębokiej żałoby, smutku i ciszy. Ludzie odwiedzają kościoły, aby ucałować stopy Chrystusa. W parafiach odbywają się procesje upamiętniające mękę Chrystusa. Parafie mają często własne posągi (niektóre bardzo bardzo stare), a także specyficzne stroje i zwyczaje. Mężczyźni niosą krzyże, można zauważyć u nich łańcuchy owinięte wokół stóp i ciągnięte za sobą. W niektórych parafiach odbywają się wówczas inscenizacje Męki Pańskiej. Mieszkańcy przebierają się za biblijne postacie: Rzymian, kapłanów, pasterzy, wieśniaków i podążają w procesjach za tłumem. Zainteresowani żywym spektaklem powinni obejrzeć występ grupy teatralnej z Ghajnsielem na Gozo, która co roku przygotowuje interesujący program wystawiany w t.zw. wiosce betlejemskiej na terenie. Podsumowując, największe procesje na Malcie odbywają się w miejscowościach: Bormla (Senglea), Birgu (Vittoriosa), Ghaxaq, Mosta, Luqa, Naxxar, Qormi, Rabat, Senglea, Paola, Valletta, Zebbug (Città Rohan) oraz Zejtun. Na Gozo natomiast w: Nadur, Ghajnsielem, Victoria (Bazylika St George St. Maria Katedra), Xaghra, Xewkija, Qala i Zebbug. O szczegóły najlepiej pytać w parafialnym kościele lub mieszkańców.

WIELKA NIEDZIELA

Refleksyjny duch Wielkiego Piątku pozostaje aż do Wielkiej Niedzieli, która jest z kolei dniem radosnym i głośnym. Mieszkańcy radują się upamiętniając Zmartwychwstanie. Dzieci niosą swoje wielkanocne ciasto (Figolla) do błogosławieństwa przez posąg Chrystusa Zmartwychwstałego. Rozbrzmiewają dzwony. Ludzie wyprawiają wystawne obiady, na które zapraszają rodziny i znajomych, obdarowują się czekoladowymi pisankami i ciastkami Figolla. Ulicami przechodzą procesje, w których lokalne orkiestry wygrywają wesołe melodie. To bardzo radosny dzień. Przechadzając się uliczkami Valletty usłyszymy dochodzące z prywatnych mieszkań odgłosy sztućców, operowych arii i głośnych dyskusji. Mijający się na ulicach ludzie pozdrawiają się świątecznie i uśmiechają do siebie.

W rzeczy samej jest to święto nie tylko kościelne, ale i państwowe, zatem należy się spodziewać, że wiele sklepów i restauracji będzie zamkniętych. Warto jednak pamiętać, że Malta to kraj żyjący z turystyki. Wielu restauratorów jest świadomych wzmożonego ruchu turystycznego w tym okresie, dlatego też zawsze znajdziemy na rogu jakiś otwarty włoski sklepik lub dowolną restaurację oczekującą głodnych turystów.
Kalendarium wydarzeń wielkanocnych na 2020 rok znajduje się TUTAJ.

GALERIA ZDJĘĆ

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych zdjęć wielkanocnych.

Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji “Podziel się”. 👇