fbpx

MOTORÓWKI NA COMINO

Tysiące turystów odwiedza wyspę Comino w szczycie sezonu. Każdy chce zobaczyć Błękitną Lagunę, wielu marzy o pozowanym zdjęciu z ananasem na tle rajskiej laguny. Nie dziwi więc, że Czytelnicy szukają odpowiedzi na pytanie: Jak dotrzeć na wyspę Comino? Otóż, można to zrobić na wiele sposobów, natomiast najbardziej powszechne to samodzielna wyprawa na Comino lub zorganizowana wycieczka na Comino. W tym wpisie omówimy opcję samodzielnego transportu z Malty i Gozo na Comino, do Blue Lagoon. Nie będzie to wpis o prywatnych charterach lub łodziach self-drive, lecz o tanich motorówkach kursujących na tej trasie od lat. Pamiętajmy, że wielu turystów wybiera samodzielny rejs motorówką sądząc, że jest to najtańsza opcja, ale czy na pewno?

MOTORÓWKI Z MALTY NA COMINO

Z Malty na Comino dopłyniemy najszybciej z portu Ċirkewwa na Malcie, ale także z Ramla Marfa (zlokalizowanej przy Ramla Bay Resort). W okolicy Ċirkewwa i Ramla Marfa działają niewielkie firmy przewozowe oferujące transport motorówkami na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. 

W każdym przypadku najprościej jest zwyczajnie udać się do portu i tam już uliczni komiwojażerowie sami nas znajdą. Oni nie przepuszczą nikomu. W portach Malty i Gozo bywamy często i zawsze ktoś próbuje nam coś sprzedać, a najbardziej agresywni są Ci, którzy sprzedają najgorsze jakościowo wycieczki. Nie martwmy się więc tym, że przyjedziemy do portu, a tam nie będzie żywej duszy.

MOTORÓWKI Z GOZO NA COMINO

Z Gozo na Comino dopłyniemy najszybciej z portu Mġarr na Gozo, ale także z mniejszych zatok, jak Ħondoq Bay. W okolicy portu Mġarr działają niewielkie firmy przewozowe oferujące szybki transport na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. Z kolei na Ħondoq Bay przewoźnik ma rozstawione sezonowe stanowisko, gdzie pod parasolem można zapoznać się z tablicą rejsów i cen oraz kupić bilet. Wspomniane stanowisko ujrzymy zaraz po dojściu na plażę. Najwięcej kursów odbywa się kolejno w Mġarr, następnie zaś na Ħondoq Bay. Rejsy na Comino wypływają również z Xlendi Bay, jednakże formą i ceną przypominają zorganizowane wycieczki, więc nie będziemy ich omawiać w niniejszym wpisie.

REJSY MALTA – COMINO – GOZO

Niektórzy przewoźnicy mają w swojej stałej ofercie rejsy pozwalające na przemieszczanie się w ramach jednego biletu między wszystkimi wyspami. Można rozpocząć rejs na Malcie, popłynąć na Comino i po całym dniu plażowania wrócić na Gozo. Można również wystartować z Gozo na Comino a następnie popłynąć z Comino na Maltę. Planując samodzielną wyprawę na Comino należy rozważyć plusy i minusy takiego przedsięwzięcia. 

PLUSY 

➡ Niska cena transportu.
➡ Elastyczność i niezależność. Spędzamy na Comino tyle czasu, ile chcemy i jak chcemy.

MINUSY

➡ Może nam doskwierać upał, co oznacza konieczność wypożyczenia parasolki [koszt].
➡ Plaża jest mikroskopijna, więc zdecydowana większość plażowiczów rozkłada się na skalistym podłożu.
➡ Osoby ceniące wygodę ostatecznie wypożyczą leżak [koszt].
➡ Infrastruktura sanitarna jest podstawowa, a kolejki do TOI-TOI długie.
➡ O ile nie mamy ze sobą lodówki ze schłodzonymi napojami – kupimy je w kioskach [koszt]
➡ Musimy dojechać z hotelu do portu i z powrotem [koszt]

Może się okazać, że samodzielna wycieczka na Comino tanią motorówką będzie świetnym pomysłem dla tych, którzy planują krótki, poglądowy pobyt na Comino. Taki samodzielny wypad na Comino może być najtańszą opcją, ale nie musi. Wszystko zależy od preferencji i wymagań turysty. Warto samodzielnie określić swoje potrzeby, podliczyć koszty i zastanowić się co ostatecznie wyjdzie nam korzystniej – samodzielna wyprawa czy tani rejs, np. ten bardzo popularny rejs katamaranem na Comino

REJSY Z COMINO DO JASKIŃ

Nieodłącznym elementem każdej wycieczki na Comino jest rejs do jaskiń. Takie rejsy wypływają z Malty i Gozo, ale też znajdziemy je w ofercie wyspiarskich komiwojażerów, których pełno jest przy „marinie” na Comino. Standardowy rejs z Comino do jaskiń trwa 20 minut i kosztuje od 5-10 EUR/os w zależności od tego, na jaki środek transportu się decydujemy: powerboat, ponton z silniczkiem czy motorówkę. Można też wykupić taki rejs wraz z biletem na Comino.

CENY

REJS MALTA – COMINO

Ceny zaprezentowane niżej odnoszą się do aktualnej oferty firmy Ebsons. Wybraliśmy do prezentacji tego przewoźnika, ponieważ ma najbogatszą ofertę. 

Rejs z Cirkewwa na Malcie do Blue Lagoon na Comino.
➡ 12 EUR Dorośli
➡ 5,50 EUR Dzieci od 5-10 r.ż.

REJS GOZO – COMINO

Rejs z Mgarr na Gozo do Blue Lagoon na Comino.
➡ 10 EUR Dorośli
➡ 5 EUR Dzieci od 5-10 r.ż.

REJS GOZO – COMINO + JASKINIE

Rejs z Mgarr na Gozo do Blue Lagoon na Comino + rejs do jaskiń Comino.
➡ 15 EUR Dorośli
➡ 8,50 EUR Dzieci od 5-10 r.ż.

REJS MALTA – COMINO – GOZO

Rejs z Cirkewwa do Blue Lagoon na Comino i powrót do Mgarr na Gozo.
➡ 12 EUR

REJS GOZO – COMINO – MALTA

Rejs z Mgarr na Gozo do Blue Lagoon na Comino i powrót do Cirkewwa na Malcie.
➡ 10 EUR

HONDOQ BAY – COMINO – HONDOQ BAY

Dla zaspokojenia ciekawości Czytelników podajemy również ceny za rejsy z Hondoq Bay na Gozo do Blue Lagoon na Comino.
➡ 10 EUR Dorośli
➡ 5 EUR Dzieci poniżej 12 r.ż. 
Rejsy z Hondoq odbywają się w sezonie od godz. 8:30 do 19:00

RAMLA MARFA – COMINO + JASKINIE

Rejsy z Ramla Marfa na Malcie do Blue Lagoon na Comino i rejsem do jaskiń Comino
➡ 16 EUR Dorośli
➡ 10 EUR Dzieci
Te rejsy startują o każdej pełnej godzinie. W cenie jest transport w dwie strony, rejs dookoła Comino i do jaskiń oraz 2 godziny czasu wolnego na lądzie na Comino.

ROZKŁADY REJSÓW NA I Z COMINO

Departure
Mgarr Gozo
Departure
Blue Lagoon Comino
8:00 8:15
9:00 9:15
10:00 10:15
11:00 11:15
12:00 12:15
13:00 13:15
14:00 14:15*
15:00 15:15
16:00 16:15*
17:00 17:15
18:00 18:15
Departure
Cirkewwa Malta
Departure
Blue Lagoon Comino
9:10 9:30
9:40**  
10:10 10:30
10:40**  
11:10 11:30
11:40**  
12:10 12:30
12:40**  
13:10 13:30
13:40**  
14:10 14:30
14:40**  
15:10 15:30
15:40** 16:00
  17:00**
  18:00**

* Rejsy do jaskiń
** Dostępne wyłącznie latem

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇