fbpx

JAK DOTRZEĆ Z MALTY NA GOZO

Instruujemy jak dostać się samodzielnie z Malty na Gozo i Comino i z powrotem.
Między Maltą a Gozo całodobowo kursuje prom Gozo Ferry.
Sprawdź jak dotrzeć z Gozo na Maltę i Comino oraz z Malty na Sycylię.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z MALTY NA GOZO?

Z Malty na Gozo dotrzemy promami Gozo Channel. Promy odpływają codziennie z miejscowości Cirkewwa na Malcie i zatrzymują się w porcie Mgarr na Gozo. Podajemy adres strony tego przewoźnika – gozochannel.com. Znajdziemy pod tym adresem aktualne rozkłady jazdy, cenniki oraz sezonowe komunikaty. Bilet dla osoby dorosłej w dwie strony kosztuje 4,65 EUR (dla dziecka 1,15 EUR) i wykupuje się go dopiero w drodze powrotnej na Maltę.

Mówiąc prościej z Malty na Gozo płyniemy nie uiszczając żadnej opłaty. Dopiero w drodze powrotnej w Mgarr, w kasie kupujemy bilet promowy. Nie zdziwmy się więc, gdy po całym dniu spędzonym na Gozo przyjedziemy do portu Mgarr i zobaczymy turystów wybiegających z autobusu i kierujących się pospiesznie w stronę kasy. Oni najprawdopodobniej widząc tłum turystów obawiają się, że limit pasażerów zostanie osiągnięty, a wtedy trzeba grzecznie czekać na kolejny prom. Tak bywa w godzinach szczytu. Zwykle czas oczekiwania to 45 minut. Dlatego też warto zajrzeć na stronę przewoźnika, sprawdzić o której odjeżdża interesujący nas prom powrotny na Maltę i zaplanować mądrze logistykę.

W tym roku pojawiła się również opcja rejsu ze Sliema Ferry na Malcie na wyspę Gozo katamaranem, natomiast turyści trochę narzekają na żółwie tempo takich rejsów i sprzeczne informacje dotyczące czasu przeprawy. Zgłaszano nam, że sprzedawcy nagabują przy promenadzie na zakup biletu na rejs ze Sliemy na Gozo i wprowadzają w błąd co do czasu takiej przeprawy sporo go skracając. Prawdę turyści poznają dopiero na pokładzie od kapitana. Na razie więc nie polecamy tego środka transportu, ponieważ za mało wiadomo o jakości tych rejsów, ale jesteśmy bardzo ciekawi jakie będą opinie pierwszych pasażerów i z pewnością rozwiniemy ten wątek, gdy turyści wrócą na Maltę.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z MALTY NA COMINO? 

Z Malty na Comino dopłyniemy najszybciej z portu Ċirkewwa na Malcie, ale także z Ramla Marfa, Sliema Ferry lub Bugibba Jetty. W okolicy Ċirkewwa i Ramla Marfa działają niewielkie firmy przewozowe oferujące transport motorówkami na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. Nie ma konieczności rezerwacji takiego transportu z wyprzedzeniem. Prywatni przewoźnicy oferują rejsy z Malty na Comino i do Blue Lagoon. Rozkłady jazdy, ceny biletów znajdziemy na miejscu. Zwykle pierwsze rejsy na Comino wyruszają ok. 9:00 a ostatnie powrotne są ok. 18:00. Motorówki kursują co średnio co 20-30 minut, zależnie od godziny i sezonu. Standardowo z każdym można się dogadać i ustalić własne godziny kursu. Będzie to jednak niestandardowo kosztować. Cena za kurs osoby dorosłej w dwie strony to 10 EUR. Dzieci do 12 r.ż. płacą połowę tej kwoty.

Sliema Ferry i Bugibba Jetty to popularne miejsca startu promów, katamaranów i innych łodzi wycieczkowych. Turyści, którzy kupili bilety na masowy rejs na Comino najprawdopodobniej zostaną poproszeni o stawienie się o umówionej porze w jednym z tych miejsc. Pamiętajmy, że w razie planowania samodzielnej przeprawy na Comino najszybszym i najtańszym rozwiązaniem będzie przeprawa motorówką z Ċirkewwa. 

W każdym przypadku najprościej jest zwyczajnie udać się do portu i tam już naganiacze sami nas znajdą. Oni nie przepuszczą nikomu. W portach Malty i Gozo bywamy często i zawsze ktoś próbuje nam coś sprzedać, a najbardziej agresywni są Ci, którzy sprzedają najgorsze jakościowo wycieczki. Nie martwmy się  więc tym, że przyjedziemy do portu, a tam nie będzie żywej duszy.

JAK DOTRZEĆ DO BLUE LAGOON? 

Na pewno są tacy, którzy mogą jeszcze nie wiedzieć, że Blue Lagoon (lub po polsku Błękitna Laguna) to zatoczka z krystalicznie czystą wodą usytuowana między Comino i Cominotto. Jak tam dotrzeć? Otóż, tą samą drogą, co na Comino. Rejsy na Comino to w zdecydowanej większości rejsy do Blue Lagoon, choć w okolicy znajdują się również inne zatoki, o czym piszemy TUTAJ.

Niestety dość często się zdarza, że turyści spóźniają się na ostatni rejs wypływający z Comino i zostają „na lodzie”. Gdy wybieramy samodzielną przeprawę motorówkami to trzeba pilnować czasu, ponieważ nikt nie będzie się nami opiekował ani przypominał o godzinie powrotu. W końcu to samodzielna wyprawa a nie zorganizowana wycieczka.

W wysokim sezonie często otrzymujemy telefony z prośbami o pomoc. W takich sytuacjach niewiele można zrobić. Zwykle turyści ratują się motorówkami z hotelu Comino, które za dodatkową opłatą zawożą ich na Maltę lub Gozo.

JAK DOSTAĆ SIĘ Z GOZO NA MALTĘ

Z Gozo na Maltę dotrzemy w ten sam sposób, co z Malty na Gozo czyli promem Gozo Ferry. Informacje na temat przeprawy liniami Gozo Channel podaliśmy na początku tego wpisu wzmiankując o tym jak dotrzeć z Malty na Gozo. Warto zapamiętać, że podczas przeprawy promem z Malty na Gozo nie płacimy za bilet, natomiast płynąc promem z Gozo na Maltę musimy kupić bilet w kasie głównego budynku portu.

JAK DOTRZEĆ Z GOZO NA COMINO

Z Gozo na Comino dopłyniemy najszybciej z portu Mġarr na Gozo, ale także z mniejszych zatok, jak Ħondoq Bay i Xlendi Bay. W okolicy portów działają niewielkie firmy przewozowe oferujące transport na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. Bilet na przeprawę motorówką na trasie Gozo – Comino – Gozo możemy kupić na miejscu bez uprzedniej rezerwacji. Standardowo, koszt rejsu z Gozo na Comino to 10 EUR za osobę dorosłą i 5 EUR za dziecko do 12 r.ż. W cenie biletu jest przeprawa w dwie strony. Cenniki rejsów z Gozo na Comino znajdziemy w tekście Motorówki na Comino.

JAK PRZEMIESZCZAĆ SIĘ SAMOCHODEM PO WYSPACH

Ruch lewostronny, który mamy na Malcie wymusza poruszanie się po wyspach zgodnie z zasadami tego ruchu. To jest oczywiste. Często otrzymujemy pytania o transport samochodem z Malty na Gozo oraz z Malty na Comino. Tu warto wyjaśnić, że na wyspę Comino można dotrzeć wyłącznie drogą morską lub powietrzną. Co się zaś tyczy wyspy Gozo to jak najbardziej można tam pojechać wynajętym samochodem, o ile wypożyczalnia tego nie zabrania. Dobrze jest się upewnić i zapytać jeszcze zanim wynajmiemy samochód czy wypożyczalnia ogranicza przemieszczanie się samochodem między wyspami. 

JAK DOTRZEĆ Z MALTY NA SYCYLIĘ

O tym jak dostać się z Malty na Sycylię piszemy bardzo szczegółowo TUTAJ. Na trasie między Maltą i Sycylią kursują katamarany Virtu Ferries oraz nieco wolniejszy przewoźnik Grimaldi Lines, którego nie polecamy, ponieważ płynie z Malty na Sycylię aż 7 godzin. To stanowczo za długo jak na tak krótką trasę. Wielu wybiera tego przewoźnika ze względu na cenę, ale zdecydowanie nie warto go polecać turystom, którzy planują w trakcie pobytu na Malcie wybrać się na dzień lub dwa na Sycylię. To będzie strata czasu. 

W razie dalszych pytań – zapraszamy do zadawania ich w formie komentarzy. Wydaje nam się, że w tekście znajdują się odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące przemieszczania się między wyspami, natomiast rozumiemy, że to, co dla nas jest oczywiste, dla turystów może być skomplikowane, więc pytajcie śmiało, jeśli potrzebujecie więcej informacji.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇