fbpx

CO WARTO ZOBACZYĆ NA COMINO?

Wyspa Comino

Comino słynie przede wszystkim z pięknych zatok Blue Lagoon oraz Crystal Lagoon.
Co zobaczyć na Comino? Co robić na Comino zimą i latem? Odpowiadamy.
Poznaj historię Comino oraz najważniejsze atrakcje i informacje praktyczne.

wyspa cominoCO WARTO ZOBACZYĆ NA COMINO?

Kwintesencja maltańskiego raju wakacyjnego zlokalizowana jest właśnie u wybrzeży wysepki Comino, gdzie znajdują się uważane za jedne z najpiękniejszych nie tylko na wyspie, lecz także w Europie zatok, mianowicie Błękitna i Kryształowa Laguna. Turyści są pod ogromnym wrażeniem koloru wody w zatokach oraz podwodnych krajobrazów, które umilają nurkowanie z rurką.a

wyspa cominoCOMINO – FAKTY

Trzecia co do wielkości wyspa Malty – Comino – zamieszkana jest na stałe jedynie przez trzyosobową rodzinę (stan na czerwiec ’20). Nazwa wyspy pochodzi od kminku, który niegdyś uprawiano tu w dużych ilościach. Do dziś, wiosną podczas spacerów po wyspie można wyczuć w powietrzu przyjemny i intensywny zapach dziko rosnących ziół. 

wyspa cominoW przeszłości wyspę najeżdżali piraci, którzy traktowali tę ziemię jako bazę do najazdów na Maltę i Gozo. Za czasów joannitów zbudowano na wyspie Wieżę św. Marii, znaną z filmu „Hrabia Monte Christo“ wiek później oddano do użytku Baterię św. Marii, a w czasie I wojny światowej Brytyjczycy zbudowali Szpital, którego budynki stoją na wyspie do dzisiaj.

kryształowa laguna cominoW wysokim sezonie Comino odwiedza każdego dnia nawet 5000 turystów. Nie szukają oni jednak historycznych budynków i umocnień, a doskonałych warunków do leniwego plażowania. Bez wątpienia te są na Comino wyborne, a wyspa zyskała sławę właśnie dzięki swoim naturalnym atrakcjom i nawet mimo wystepujących tu prądów i co za tym idzie, nieco chłodniejszej wody, w szczycie sezonu trudno tu o skrawek wolnego miejsca.

comino latemNa wyspie znajdują się czynne od kwietnia do października hotel Comino (4*) oraz skromne campingi. Comino administracyjnie jest częścią Gozo. Wyspa zajmuje powierzchnię niespełna 3km2. Hotel Comino w bardzo dobrej cenie można zarezerwować między innymi TUTAJ.

comino islandCOMINO – ATRAKCJE

COMINOTTO

Niewielka skalista wysepka położona około 100 m od wyspy Comino oddzielona jest od niej Błekitną Laguną, której maltańska nazwa Bejn il-Kmiemen oznacza dosłownie „pomiędzy Comino“. Cominotto w sezonie jest naturalną przystanią dla młodych ludzi szukających nieco bardziej ustronnych miejsc, w których można zaznać więcej swobody, co doskonale widać na poniższym zdjęciu.

cominotto

BLUE LAGOON

Między wyspami Comino i Cominotto znajduje się Błękitna Laguna – jedna z najpiękniejszych zatok na wyspach. Warto podczas pobytu na Malcie lub Gozo wybrać się na jednodniowy rejs na Comino, aby zobaczyć największą atrakcję turystyczną Malty. W sezonie na Comino nie brakuje turystycznych udogodnień, w tym m.in. leżaków, parasolek, kiosków z szybkimi przekąskami, zdrowymi sałatkami, a także lodów i zimnych napojów.

błękitna laguna maltaBłękitna Laguna słynie z krystalicznie czystej wody i bajkowej fauny i flory uwielbianej przez nurków i wielbicieli snorkelingu. Turyści przypływają tu masowo, aby nacieszyć oko rajskimi widokami i pływać lub plażować w urokliwym zakątku, co nie jest łatwe w wysokim sezonie, ponieważ zainteresowanie zatoką jest większe niż sama laguna.

blue lagoon maltaBłękitna Laguna to także absolutny numer jeden jeśli chodzi o miejsce najczęściej tagowane w kanałach social media. Selfie z panoramą Błękitnej Laguny pełnej jachtów wycieczkowych na drugim planie to najpopularniejszy kadr wśród młodych ludzi odwiedzających wyspy.

błękitna laguna

CRYSTAL LAGOON

Kolejną wyjątkową zatoką Comino jest Kryształowa Laguna. Latem cumują tu promy i jachty wycieczkowe. Turyści skaczą do wody, pływają, uprawiają snorkeling, wypływają w krótkie rejsy do jaskiń Comino. Dla wielu okolice Comino i Cominotto są synonimem rajskich wakacji. Pewnie dlatego wieść o bajkowych kolorach wód tutejszych zatok mieniących się krystalicznym błękitem oraz szmaragdem, każdego roku ściąga na wyspę więcej turystów, niż pozwala na to infrastruktura.

crystal lagoon maltaKryształowa Laguna znajduje się w bliskim sąsiedztwie Błękitnej Laguny. Nie ma tu plaży a jachty i łodzie zatrzymują się w zatoce, aby umożliwić pasażerom skakanie ze skoczni, pływanie lub snorkeling. Kolor wody adekwatnie do nazwy mieni się szlachetnymi barwami m.in. szmaragdu. To doskonałe miejsce na snorkeling.

crystal lagoon malta

SAN NIKLAW BAY

Przyjemna i spokojna zatoka położona w bliskim sąsiedztwie czterogwiazdkowego Comino Hotel to jedno z niewielu miejsc, do których można uciec, jeśli stwierdzimy, że Błękitna Laguna jest równie piekna, co głośna. Tysiące turystów oraz setki łodzi, jachtów i promów robią spory hałas, przed którym można się schronić m.in. w Zatoce św. Mikołaja. Często cumują tu jachty i niektóre promy wycieczkowe. Zatoka spodoba się osobom szukającym równowagi wrażeń dostarczanych przez wyspę.

san niklaw bay comino san niklaw bay comino

SANTA MARIJA BAY

Gdy laguny zapełnią się po brzegi tłumami turystów możemy zmienić miejsce i odpocząć od zgiełku na mniej popularnych, lecz równie urokliwych plażach Comino, jak choćby Santa Marija Bay znajdująca się na północy wyspy. Turyści ucieszą się na widok prywatnej plaży z wieloma udogodnieniami oraz infrastrukturą pozwalającą komfortowo odpocząć od gwaru charakterystycznego dla najbardziej popularnych okolic. Idąc od Blue Lagoon należy kierować się na Comino Hotel, następnie minąć San Niklaw Bay i kolejną zatoką będzie malowniczo położona Santa Marija wyrastająca w ostatnim czasie na bardzo modne miejsce. Santa Marija Bay to także doskonała strefa chilloutu w lokalnym stylu cominology. Bardzo ładna zatoka doskonale przygotowana na ugoszczenie turystów. Gdy przy Blue Lagoon w szczycie sezonu nie ma skrawka wolnego miejsca, tutaj zażyjemy komfortu. Na turystów czekają wygodne leżaki, parasolki i dobrze zaopatrzony Kiosk.

santa marija bay

GĦAR GĦANA

Niewielka zatoka znana jest z unoszącego się w jej okolicy silnego aromatu dzikiego tymianku. Brakuje tu udogodnień, ale Ci którzy szukają ciszy i odpoczynku docenią zatokę doskonałą do pływania i snorkelingu. Jest tu niewiele miejsca na rozłożenie leżaków. Można powiedzieć, że Għar Għana to skaliste przybrzeżne wcięcie i bardzo interesujący punkt dla tych, którzy chcą swobodnie popływać i zanurkować z rurką w zupełnym odosobnieniu.

ghar ghana

WIEŻA ŚW. MARII

Wieli Mistrz Alof de Wignacourt w 1618 r zainicjował budowę wieży św. Marii na Comino, będącej jedną z najdroższych wież postawionych w tamtym czasie. Dzięki obsadzeniu w niej 30 żołnierzy ówcześni mieszkańcy poczuli się wreszcie bezpiecznie, co spowodowało, że część dawnych rezydentów Comino wróciła na wyspę, którą wcześniej ich przodkowie opuścili ze strachu przed najazdami piratów. W późniejszych latach wieża pełniła przez długi czas funkcję więzienia, natomiast dziś wieża jest administrowana przez organizację Din l-Art Ħelwa National Trust of Malta dbającą o jej stan oraz udostępniającą wieżę do zwiedzania.

wieża św. Marii Comino

BATERIA ŚW. MARII

Bateria św. Marii znana także jako bateria Perellosa i Bateria Comino została zbudowana w latach 1715-1716 i przetrwała w bardzo dobrym stanie do dziś. Zabytek będący elementem nabrzeżnej fortyfikacji Wysp Maltańskich można zwiedzać przez cały rok, o ile na wieży powiewa flaga sygnalizująca, ze obiekt jest otwarty dla zwiedzających.

Bateria św. Marii Comino

COMINO CHAPEL

Kaplica pw. Powrotu Świętej Rodziny z Egiptu pełni na Comino funkcję kościoła. Z zewnątrz skromna i prosta, natomiast w środku wykończona jest w stylu neogotyckim. W sierpniu odbywa się tu uroczysta festa, na którą zawsze ściągają tłumy.

Comino Chapel

ELEPHANT HEAD ROCK

Skała Słoń wzbudza ogromne zainteresowanie wszystkich, którzy wypływają w rejs dookoła Comino. Bardzo ciekawy twór skalny można podziwiać z łodzi a kształt nie pozostawia wątpliwości, że naturalna atrakcja przypomina słonia z trąbą.

Elephant Head Rock

WRAK P31

Około 18 m pod powierzchnią wody znajduje się wrak zatopiony z myślą o nurkach, niemniej oglądać go można także ze szklanych pokładów promów wycieczkowych. Przejrzystość okolicznych wód daje możliwość podziwiania dna z popularnym wrakiem również z pozycji snurka zanurzającego się nieznacznie aby dojrzeć zarys łodzi patrolowej lub freedivera, który z pomocą skutera podwodnego zanurza się na głębokość wraku.

Czytelników zainteresowanych nurkowaniem na Comino odsyłamy do wpisu o Polskim Centrum Nurkowym na Malcie.

wrak p31 comino

COMINO – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Z Malty na Comino dopłyniemy najszybciej z portów Ċirkewwa na Malcie oraz Mġarr na Gozo, ale także z mniejszych zatok, jak Ramla Marfa na Malcie czy Ħondoq i Xlendi na Gozo. Polecam lekturę wpisów z zakładki TRANSPORT zlokalizowanej w NIEZBĘDNIKU. Mamy tam bardzo bogatą bazę wiedzy, w tym także opracowany temat wszelkiego transportu na Comino.

W okolicy portów działają niewielkie firmy przewozowe oferujące transport na wyspę Comino od rana do późnego popołudnia. Nie ma konieczności rezerwacji takiego transportu z wyprzedzeniem, ale trzeba pamiętać, że na Comino plaża jest mikroskopijna, a turystów pragnących przeżyć najpiękniejszy dzień na wyspach – tysiące, więc należy się przygotować na leżenie na skałach oraz zaopatrzenie (już na miejscu) w dodatkowo płatne; parasolkę, co jest absolutnie konieczne, ponieważ na wyspie nie ma naturalnie zacienionych miejsc oraz leżak i zimne napoje, które wraz z orzeźwiającą wodą morska pomogą przetrwać upał. Rozkłady jazdy, ceny biletów znajdziemy na miejscu. Zwykle pierwsze rejsy na Comino wyruszają ok. 9:00 a ostatnie powrotne są ok. 18:00. Bilet dla osoby dorosłej to średnio 10€, dzieci do 12 r.ż. płacą połowę, a te poniżej 5 r.ż. przeprawiają się z rodzicami bezpłatnie.

Jeśli wybieramy się na Comino na własną rękę, warto przybyć na wyspę rano, najlepiej przed 10:30 zanim do brzegów wyspy dopłyną promy wycieczkowe z Malty, które przetransportują do Błękitnej Laguny tysiące turystów, a każdy z nich będzie chciał zająć najlepsze miejsce do plażowania. Ci, którzy będą zaskoczeni ogromnym ruchem i hałasem przy Blue Lagoon mogą udać się do plaży Santa Maria Bay na Comino. Tam niemal zawsze znajdzie się wolny leżak oraz iście chilloutowy klimat pozwalający nawet na drzemkę, co przy Blue Lagoon jest absolutnie niemożliwe.

Istnieje także możliwość skorzystania z bogatej oferty promów wycieczkowych kursujących na Comino przez cały rok, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. W wietrzne dni wszystkie rejsy są odwoływane.

COMINO – REJSY JEDNODNIOWE

Pobyt na wyspach bez rejsu na Comino nie będzie kompletny. Na rajską wyspę dopłyniemy samodzielnie lub w sposób zorganizowany na pokładzie jachtu lub promu wycieczkowego. Oferta rejsów jest szeroka a ich standard od budżetowego po luxury.  Na naszej stronie prezentujemy relację zarówno z rejsu budżetowego (tutaj), jak i rejsu o nieco wyższym standardzie (tutaj).

Nasi Czytelnicy mają najniższą cenę na rynku na Rejs Katamaranem Sea Adventure na Comino. Wystarczy wykorzystać nasz promo code, aby obniżyć cenę wycieczki o 15%. Szczegóły TUTAJ. To najchętniej rezerwowany budżetowy rejs na Comino!

tani rejs na comino

COMINO – AKTYWNY WYPOCZYNEK

Jeśli błękitne niebo, krystalicznie czysta woda i rajskie widoki to ciagle za mało, możemy też spędzić czas aktywnie. Oto nasze TOP 6 pomysłów na urozmaicenie pobytu na Comino:

1. REJS DO JASKIŃ

Wizyta na Comino nie będzie kompletna bez rejsu do jaskiń. Możemy wybrać się tam łodzią speedboat, motorówką, pontonem lub kajakiem. W jaskiniach warto zwrócić uwagę na kolor wody oraz koralowe ściany. Tuż przy głównej naturalnej marinie na Comino stoją tablice z ofertami i cennikami za rejsy.

Rejs do jaskiń CominoRejs do jaskiń Comino

2. POWERBOAT

Ekstremalnie szalona zabawa, w której możemy poczuć silnik o mocy 600 KM. Motorówka pędząca z prędkością powyżej 100km/h często niemal unosi się nad taflą wody. Pasażerowie pieją z zachwytu. Bardzo popularne są 30-minutowe przejażdżki z opcją zwiedzania jaskiń.

atrakcje CominoPrzejażdżka łodzią motorową o mocy 600HP wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym filmie. Polecamy!

3. PARASAILING

Zdobywająca coraz większą popularność atrakcja polega na tym, że motorówka holuje spadochron, który unosi jedną lub dwie osoby. Lot trwa max. 15 minut. Zainteresowanie jest ogromne, właściwie bez przerwy dookoła Comino latają spadochrony z turystami podziwiającymi najpopularniejszą zatokę z lotu ptaka.

parasailing comino

4. TREKKING

Wyspa Comino jest cenionym przez amatorów trekkingu kierunkiem. Najwięcej piechurów pojawia się tutaj wiosną od marca do maja. Wtedy też krajobraz wyspy jest najpiękniejszy a w powietrzu unosi się przyjemny aromat dzikiego kminku oraz tymianku. Planując całodniowy trekking na Comino koniecznie trzeba zapoznać się z trasą oraz opisem 7 km szlaku pieszego „Comino Walk” zaczynającego się przy Blue Lagoon. Dzięki broszurze i mapie nie przeoczymy żadnego ważnego zabytku ani naturalnych atrakcji i dowiemy się wielu ciekawostek o faunie i florze wysepki.

trekking comino

5. BANANA BOAT

Dzieciom bardzo się spodoba przejażdżka na dmuchanym bananie holowanym przez szybką motorówkę. Pędzący w zwariowanym tempie banan jest dość wywrotny, szczególnie na ostrych, zakrętach ale to zdaje się wręcz zachęcać tych, którzy potrzebują poczuć nieco więcej adrenaliny.

atrakcje comino

6. CLIFF DIVING

Skalista wyspa Comino w wielu miejscach spełnia kryteria naturalnej skoczni, jednakże znana jest także w środowisku wielbicieli cliff divingu ze względu na kilka ciekawych stanowisk. Najpopularniejsza i jedna z najwyższych skoczni  znajduje się przy Crystal Lagoon. Szacuje się, że ma nieco ponad 70 m wysokości. Obserwuje się tu także nielegalne (aczkolwiek spektakularne) skoki z Cominotto. 

comino atrakcje

COMINO – ATRAKCJA CAŁOROCZNA

Zimą Comino jest idealnym miejscem dla spacerowiczów oraz fotografów. O ile pogoda dopisuje na tyle, aby można było bezpiecznie dostać się na wyspę, nic innego nie stoi na przeszkodzie, aby pośród zapachu dzikiego kminku i innych ziół przechadzać się po wyspie i chłonąć wszystko, co dookoła. Zimą i wiosną na Comino mamy najkorzystniejsze warunki do fotografowania oraz pieszych wędrówek.

comino wiosnaLatem Comino, tak jak i cała Malta są oblegane przez turystów, więc nie ma co porównywać Comino do bezludnej wyspy odwiedzanej przez nielicznych lub uprzywilejowanych turystów, ponieważ w sezonie jest tu naprawdę tłoczno i każdy może się tu dostać, jeśli tylko ma ochotę. Chętnych nie brakuje.

comino latoNie da się jednak zaprzeczyć urokowi Comino jako wyspy naturalnie pięknej i wręcz idyllicznej.

comino maltaWpis kończymy galerią zdjęć z Comino. Wszystkie są podpisane. Miłego oglądania i udanego pobytu na Comino!

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN ARTYKUŁ?
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇