fbpx

TYPOWE PAMIĄTKI Z MALTY

koronki malta

Jakie pamiątki przywieźć z Malty?
Czy warto kupić pamiątki na Gozo?
Pamiątki z Malty. Ceny. Miejsca. Propozycje.

PAMIĄTKI Z MALTY

Wiele naszych wpisów powstało w odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Tak jest również w przypadku niniejszego tekstu poświęconego pamiątkom z Malty. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Jakie pamiątki warto przywieźć z Malty i Gozo?”

Pamiątki z Malty
Targ w stolicy Gozo nieopodal Cytadeli
Pamiątki z Malty
Uliczne stoiska w Bugibba

Podczas podróży w różne zakątki świata, zawsze przywozimy pamiątki. Na Malcie i Gozo możliwości jest wiele. Niewątpliwie jednymi z bardziej interesujących propozycji pamiątek będą produkty rzemiosła, które zarówno na Malcie, jak i na Gozo jest niezwykle rozwinięte, aczkolwiek równie dobrze można zabrać ze sobą wspaniałe lokalne przetwory, szkło, koronki, biżuterię, etc. Ale po kolei.

Na naszej stronie znajdują się jeszcze dwa wpisy poświęcone tematowi pamiątek. Dla wygody Czytelników linkujemy je:

TOP 5 Pamiątki z Wakacji
TOP 5 Miejsca z Pamiątkami

Będąc na Malcie szybko przekonamy się, że pamiątki można kupić dosłownie na ulicy, jednakże jeśli zależy nam na czymś bardziej oryginalnym, niż pocztówka, czy ręcznik z mapą Malty, warto udać się do centrum rzemiosła, ponieważ tam wachlarz asortymentu będzie nieskończony, a i nasza pamiątka dzięki temu zyska większą wartość, niż tylko sentymentalną.

Pamiątki z Malty
Pamiątki można kupić za grosze, ale ile są warte?
Pamiątki z Malty
To nie pamiątka, ale często słyszymy, że balsamy są za drogie
Pamiątki z Malty
Sklepik w skale przy salinach na Gozo. Kupimy tu sól morską

Tych, których interesuje maltańska sztuka i arcydzieło zachęcamy do odwiedzenia wioski rzemiosła Ta’ Dbiegi na Gozo, natomiast na Malcie jej odpowiednika Ta’ Qali. Obydwie wioski znajdują się na terenie wojskowych hangarów. Można się tam dostać komunikacją miejską oraz autobusami turystycznymi, które zatrzymują się tutaj umożliwiając turystom zakup bardziej wyszukanych pamiątek. Warto jeszcze wspomnieć o Savina Creativity Centre, które jest stałym punktem na mapie trasy Gozo Tour by MaltaSightseeing. To miejsce, które szczególnie pokochają wielbiciele szeroko rozumianych kulinariów. Tu można spróbować wielu lokalnych produktów, ale ceny za te produkty są bardzo mocno zawyżone. Dużo lepszej jakości produkty lokalne w niższej cenie kupimy w Ta’ Mena Estate na Gozo. 

Na wyspie Gozo mamy więcej takich miejsc z lokalnymi produktami. Nie będziemy tu wymieniać wszystkich punktów, ponieważ nie jest naszą intencją robić z tego wpisu panoramy firm, ale zasadniczo wszędzie tam gdzie są atrakcje, znajdziemy też pamiątki. Weźmy chociażby takie miejsce jak Fontana na Gozo. Znajduje się tam stara pralnia. Łatwo ją zupełnie przeoczyć. Szczególnego ruchu tu nie ma, aczkolwiek jeśli już zatrzymamy się przy pralni i wysiądziemy z autobusu to po chwili spędzonej na fotografowaniu obiektu i organoleptycznym poznaniu przyjdzie nam czekać godzinę na kolejny autobus. Można ten czas spędzić w centrum pamiątek znajdującym się po drugiej stronie ulicy (kupimy tam wszystko!) lub spacerem dojść do stolicy lub do Xlendi Bay. Zależy w którym kierunku podążamy. Słowem, nie trzeba jechać do wojskowych koszarów, żeby kupić pamiątki, ale jeśli mamy duży budżet i pragniemy udekorować dom w śródziemnomorskim stylu – jak najbardziej polecamy jechać tylko tam. Dlaczego w ogóle o tym wspominamy? Dlatego, że jeśli ktoś nocuje w Mellieha lub Qawra to zdecyduje się na wcale nie najkrótszą podróż, a potem może się okazać, że w miejscowym centrum pamiątek mógł kupić to samo, natomiast w zaoszczędzonym czasie podróży zobaczyć coś innego.

PAMIĄTKI Z MALTY A LIMITY BAGAŻOWE

Istotną informacją jest to, że mieszkańcy wyspy zdają sobie sprawę z ograniczeń bagażowych na pokładach samolotów. W związku z tym, niemal każdy rzemieślnik bez względu na branżę, spakuje produkt w paczkę i wyśle na wskazany przez nas adres. Nie trzeba więc martwić się o to, że coś wyjątkowo się nam spodobało, ale nie mamy miejsca w bagażu. Co się zaś tyczy produktów spożywczych, wiele z nich można kupić w małych rozmiarach akceptowanych w ramach bagażu podręcznego.

Pamiątki z Malty
Typowy krajobraz w Bugibba
Pamiątki z Malty
Kolory ulicy

Na Malcie i Gozo znajdziemy mnóstwo ręcznie wytworzonych, oryginalnych, stylowych i często unikalnych produktów w dobrym guście. Na niedzielnym targu rybnym w Marsaxlokk spotkamy się z procederem sprzedaży słabej jakości pamiątek z Malty „made in China”. Wiemy, że rzemieślnicy na Malcie i Gozo widząc takie praktyki starają się je szybko skracać, często jednak mają związane ręce. Zauważymy to zwłaszcza w wojskowych hangarach, gdzie niemal w każdym widocznym miejscu przestrzega się przed fotografowaniem, właśnie z uwagi na próbę uniemożliwienia kopiowania dziedzictwa, które jest dla mieszkańców Malty i Gozo niezwykle istotne. Jest częścią ich tożsamości i ich dumą. Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie: Co warto przywieźć z Malty?

SZKŁO

Wyroby z dmuchanego szkła można zakupić bezpośrednio w hutach szkła zlokalizowanych na terenie wiosek rzemieślniczych. Wybór produktów jest ogromny, od praktycznych wyrobów, jak filiżanki, przez kolorowe szklane dekoracje, aż po wymyślne wazony, dzbanki, figurki, garnki, zastawy i wszystko, co tylko można sobie wyobrazić. Dominują odcienie niebieski i zielony. Co ciekawe na miejscu, możemy przyglądać się pracy lokalnych twórców a nawet poprosić o zrobienie czegoś na nasze życzenie.

szkło z malty
Szklane wyroby z Mdina Glass

KORONKI

Cudowne, piękne koronki. Wiele kobiet zakocha się w tych wzorach. Poza dekoracjami typowymi jak serwety i obrusy, znajdziemy również mnóstwo chust, chusteczek, bluzek z koronki, sukienek, a nawet parasole. 

Pamiątki z Malty
Chcemy je wszystkie!

LOKALNE PRZYSMAKI

Pisząc o kuchni Gozo wspominaliśmy już o lokalnych produktach. To, czego warto na Malcie spróbować lub przywieźć z Malty to:
➡ Oliwa z Gozo
➡ Aromatyczne kunservy, czyli pomidorowe pasty idealne do posmarowania chleba namoczonego w oliwie.
➡ Maltańskie i gozytańskie wina.
➡ Dżemy i likiery, szczególnie z opuncji.
➡ Oliwki, kapary, figi, suszone pomidory, granat, chleb świętojański.
➡ Słodycze.

Kuchnia Gozo
Jedno z wielu miejsc, w którym kupimy lokalne przysmaki przy okazji degustując wino, sery czy pastę z bakłażanów

BIŻUTERIA

Bardzo popularna na Malcie jest biżuteria. Popularnym zdobieniem jest w rzeczy samej maltański krzyż. W krajach południowych świecidełka były i są istotnym elementem wizerunku i pewnym wyznacznikiem statusu. 

Pamiątki z Malty
Ręcznie robiona, niedroga biżuteria
Pamiątki z Malty
z Prickly Pear w Victorii (Gozo)

PAMIĄTKI Z WAPIENIA

Skały wapienne występują na Malcie gęsto i są nie tylko podstawowym budulcem w budownictwie, ale także surowcem wykorzystywanym w produkcji pamiątek. Nie trzeba nikogo przekonywać, że asortyment wyrobów z wapienia jest szeroki, jak gusta turystów, zatem spodziewać się należy wszystkiego, od figurek, przez przedmioty użytku codziennego po popielniczki.

GADŻETY

Podczas naszych pierwszych podróży na Maltę (dawno temu) niemal każdego dnia mijaliśmy niezliczone stacjonarne i tymczasowe punkty, w których bezpośrednio na ulicy można było kupić gadżety typowe dla Malty, więc oczy Ozyrysa, imitacje kołatek, absolutnie wszystko z motywem maltańskiego krzyża, pocztówki ze starymi autobusami, lalki maltańskie, magnesy, ręczniki plażowe z mapą archipelagu, t-shirty z oryginalnymi napisami, kapelusze, torby plażowe i wiele więcej. Mnóstwo różności.

Pamiątki z MaltyPamiątki z Malty

DEWOCJONALIA

Malta ma wizerunek kraju bardzo religijnego, natomiast jej mieszkańcy głęboko wierzących i życzliwych. Popularne wśród polskich turystów są pielgrzymki śladem św. Pawła a także Jana Pawła II. Trudno nie odnieść wrażenia, że na Gozo w prywatnych domach niemal każdy ma swój ołtarzyk. Oczywiście nie jest to zasadą, ale tradycje kultu są tutaj żywe również dlatego, że na Gozo zdarzyło się objawienie, natomiast Bazylika Ta’ Pinu jest świadectwem dokonanych cudów. Wielu pielgrzymów szuka zatem pamiątek w tym klimacie.

Pamiątki z Gozo
Naprzeciwko starej pralni w Fontana znajduje się centrum pamiątek.

CERAMIKA

Spektrum wyrobów ceramicznych również jest szerokie a wyroby kolorowe i radosne. Oczywiście często pojawia się kolor morza w wielu odcieniach. Radosne motywy zachęcają, aby urozmaicić domowe wnętrza o piękne płyty, a także przedmioty domowego użytku. Łatwo zauważyć, że przeważa tu styl rustykalny, uwielbiany przez mieszkańców Malty i Gozo.

Pamiątki z Malty
Pamiątka z Ta’ Dbiegi

KOŁATKI

Podczas leniwego spaceru uliczkami średniowiecznej Mdiny oraz innych starych dzielnic miniemy wiele drzwi przyciągających nasz wzrok wymyślnymi kołatkami z mosiądzu i żelaza. Często w kształcie delfina lub lwa. Oryginalne kołatki oraz repliki można przywieźć z podróży i zamontować we własnym domu. Z pewnością każdy twórca rzemiosła na Malcie i Gozo dodałby tutaj jeszcze sporo przykładów produktów i wyrobów idealnie nadających się na pamiątki z podróży, ale na dziś kończymy tym ogólnym rysem, który bez wątpienia pozwala odpowiedzieć na pytanie jakie pamiątki warto przywieźć z Malty.

Pamiątki z Malty
Ręcznie tkane swetry. 
Pamiątki z Malty
Jedno z wielu miejsc, w których można kupić oryginalne wyroby z dmuchanego szkła Mdina Glass
Pamiątki z Malty
Kiczowate torby plażowe zapewne „Made in China”
Zainteresował Cię ten artykuł?
Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Spodobał Ci się nasz tekst?
Udostępniaj go do woli korzystając z opcji „Podziel się”. 👇