fbpx

BILETY KOMUNIKACJI MALTA

Stary Autobus Malta

Najbardziej powszechny środek transportu na Malcie i Gozo to transport publiczny realizowany przez Malta Public Transport. Turyści mogą liczyć na nowoczesne autobusy oraz wyczerpujący pakiet informacji, materiałów oraz narzędzi wpierających proces planowania podróży, dostępnych na stronie internetowej przewoźnika pod adresem: www.publictransport.com.mt prowadzonej w językach maltańskim i angielskim.

Turystom nie posługującym się biegle żadnym z tych języków przyda się garść podstawowych informacji na temat standardów w maltańskiej komunikacji publicznej, typów biletów oraz siatki połączeń. O tym wszystkim piszemy na naszej stronie. W odrębnych wpisach podjęliśmy również temat rozkładów jazdy, aktualnych map komunikacji oraz dojazdów na najpopularniejszych trasach.

Oferta biletów i kart jest bogata. Mamy do wyboru bilety jednorazowe, wieloprzejazdowe (na 12 pojedynczych przejazdów), karty siedmiodniowe oraz spersonalizowane karty tallinja. Po lekturze tego tekstu nikt nie powinien już mieć wątpliwości, który bilet lub kartę kupić.

GDZIE KUPIĆ BILET LUB KARTĘ

Punkty informacyjno-sprzedażowe Malta Public Transport, w których można kupić karty znajdują się w kilku miejscach na wyspach. Bilety jednorazowe dziennie i nocne można kupić bezpośrednio u kierowcy autobusu. Wszystkie karty można używać na Malcie i Gozo.

Punkty informacyjno sprzedażowe Malta Public Transport są czynne w następujących godzinach i lokalizacjach:

LOKALIZACJA GODZINY OTWARCIA
Valletta Bus Terminal 06:00 – 17:30
Sliema Ferries tuż obok przystanku Ferries 2 08:00 – 16:30 (zamkniete od 13:00 do 14:00)
Malta International Airport 08:00 – 19:30
Mater Dei Hospital (obok recepcji) 08:00 – 12:30 i 16:00 – 19:00 od pn. – pt.
Buġibba Bus Terminal 08:00 – 19:30
Victoria (Gozo) Bus Terminal Pn. – Pt. 08:00 – 12:00; 13:00 – 16:00; Nd. nieczynne

BILET JEDNORAZOWY

Bilet jednorazowy jest ważny 2 godziny. Można go kupić u kierowcy. W czasie podróży dozwolone jest przesiadanie się do innych autobusów na trasie docelowej. Cena biletów jednorazowych uzależniona jest od sezonu. Letni sezon zwykle rozpoczyna się w czerwcu i trwa do października. Pasażer powinien mieć przygotowaną wyliczoną kwotę na zakup biletu od kierowcy. Bilet jednorazowy letni kosztuje 2€, natomiast zimowy 1,5€. Cena nocnego biletu to 3€. Tyle samo kosztuje też bilet na każdy autobus linii TD (Tallinja Direct). Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują bezpłatnie. Starsze dzieci obowiązuje ta sama taryfa, co dorosłych. Tych, którzy są ciekawi wyglądu biletu jednorazowego informujemy, że jest to zwykły świstek podobny do paragonu z kiosku. Oczywiście drukowany jest na papierze termicznym, co każe przypuszczać, że zawiera toksyczny bisfenol A. Swoją drogą, ciekawe, kto z Czytelników po zapoznaniu się z informacjami na temat szkodliwości BPA ograniczy kontakt z tym tanim papierem termicznym.

KARTA WIELOPRZEJAZDOWA

transport publiczny na malcieKarta, na której zakodowano 12 biletów jednorazowych ważna jest przez rok od pierwszego użycia. Bilety w liniach nocnych oraz bezpośrednich (TD) kasowane są podwójnie, więc kartę można wykorzystać na 12 pojedynczych przejazdów lub 6 nocnych albo bezpośrednich. Karta jest przypisana do jednej osoby. Może z niej korzystać wyłącznie jedna osoba. Po wejściu do autobusu przykładamy kartę do czytnika tyle razy, ile biletów chcemy skasować.

Koszt Karty Tallinja 12 Single Day Journeys to 15€. Kartę można zamówić przez Internet lub kupić w jednym z punktów MPT lub jednym ze sklepów rekomendowanych przez MPT. Lista sklepów znajduje się na stronie internetowej przewoźnika, ale nie jest aktualizowana, więc nie warto się nią poważnie sugerować. Karta wydaje się być odpowiednia dla osób, które nie zamierzają za dużo podróżować po wyspie.

KARTA EXPLORE

komunikacja na malcieKarta Explore jest ważna przez 7 dni począwszy od dnia pierwszego użycia karty. Posiadanie jej upoważnia do nielimitowanych przejazdów liniami dziennymi, nocnymi, bezpośrednimi i przyspieszonymi na Malcie oraz Gozo. Cena biletu dla osoby dorosłej to 21€, natomiast dla dziecka 15€. Zniżka przysługuje dzieciom w wieku od 4 do 10 lat. Standardowa karta explore to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy planują codziennie przemieszczać się po wyspie.

KARTA EXPLORE PLUS

autobusy na malcie

Karta siedmiodniowa poza nieograniczonymi przejazdami została wzbogacona o bilet na dwa przejazdy realizowane przez Valletta Ferry na trasie Valletta – Sliema lub Valletta – Birgu oraz do wyboru wycieczkę autobusem Hop On Hop Off (bez polskiego lektora) lub tani, masowy rejs dużym promem na wyspę Comino. Karta kosztuje 39€ i nie uwzględnia podziału na dorosłych i dzieci. Stawka jest stała dla wszystkich. Nie radzimy łasić się na rejs na Comino, który jest w cenie tej karty, ponieważ w Internecie można znaleźć sporo negatywnych opinii, a jedna z pierwszych zatytułowana jest „Najgorzej wydane pieniądze w życiu”. Jedną z takich opinii można przeczytać TUTAJ. Bezpieczniej jest kupić zwykłą kartę a wycieczki zarezerwować w sprawdzonym miejscu. 

SPERSONALIZOWANA KARTA TALLINJA

bilety na malcieLokalni mieszkańcy oraz osoby dużo podróżujące po wyspach mogą skorzystać z oferty spersonalizowanej karty tallinja. Po uprzednim doładowaniu karty można z niej swobodnie korzystać we wszystkich liniach i na terenie całego kraju. Bez względu na to jak często korzysta się z karty miesięczna opłata pobrana z naszych środków za jej używanie nie przekroczy 26€. Czas wyrobienia tej karty jest statystycznie tak długi, że decydują się na nią jedynie mieszkańcy wysp oraz studenci. Poza tym karta po wyrobieniu wysyłana jest wyłącznie na maltański adres, a który turysta taki posiada? Niemal żaden. Karta może być wysłana za granicę, co wiąże się z wysoką opłatą za znaczek, ale doświadczenia Czytelników, którzy się na to zdecydowali nie są najlepsze. Zgłaszano nam, że na kartę trzeba bardzo długo czekać a niekiedy w ogóle nie dochodzi do odbiorcy i trzeba sprawę wyjaśniać na miejscu w trakcie wakacji. Odradzamy więc tę kartę turystom.

SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇