Rozkłady jazdy maltańskich autobusów zmieniają się na tyle często, że teksty o transporcie publicznym na wyspach wymagają ciągłej aktualizacji. Od czasu powstania niniejszej strony minęło sporo czasu, a wraz z nim zmieniał się maltański transport publiczny. W rzeczy samej maltańskie autobusy nie są i nigdy nie będą tak punktualne a rozkłady precyzyjne jak chociażby komunikacja w Amsterdamie, ale wyspa otwiera się na nowinki technologiczne a transport publiczny z roku na rok przyjmuje coraz mniej hejtu.
Najbardziej powszechny środek transportu na Malcie i Gozo to transport publiczny realizowany przez Malta Public Transport. Turyści mogą liczyć na nowoczesne autobusy oraz wyczerpujący pakiet informacji, materiałów oraz narzędzi wpierających proces planowania podróży, dostępnych na stronie internetowej przewoźnika pod adresem: publictransport.com.mt prowadzonej w językach maltańskim i angielskim.
Turystom nie posługującym się biegle żadnym z tych języków przyda się garść podstawowych informacji na temat zasad obowiązujących w maltańskiej komunikacji publicznej.
WAŻNE ZASADY
Pomijając centra komunikacyjne w Valletcie na Malcie oraz Victorii (Rabacie) na Gozo pozostałe przystanki są warunkowe, co oznacza, że należy poinformować kierowcę, że planujemy na nich wsiąść lub wysiąść. Wsiadanie sygnalizujemy machaniem ręką. Warto to zrobić na tyle wcześnie, aby kierowca miał czas, żeby się zatrzymać, natomiast wysiadanie zgłaszamy przyciskiem STOP, który naciskamy w momencie, gdy interesujący nas przystanek jest kolejnym na trasie, co można sprawdzić na elektronicznej tablicy informującej o przebiegu trasy i planowanych postojach. Dobrze jest też podejść do kierowcy, aby nie zastanawiał się, czy przycisk STOP został naciśnięty przypadkowo. Do autobusu wchodzimy drzwiami od kierowcy i najczęściej też nimi wychodzimy, jeśli nie ma środkowych, a nie wszystkie maltańskie autobusy je mają.
Mimo najszczerszych chęci kierowcy nie zatrzymają się, jeśli autobus jest już pełny. Może również zdarzyć się tak, że kierowca zabierze z przystanku tylko kilka osób, ponieważ uzna, że na więcej nie pozwalają mu procedury. Również rodzice podróżujący z małymi dziećmi w wózkach nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Jeżeli w autobusie zostało już zajęte miejsce dla dziecka w wózku, kierowca poprosi o złożenie sprzętu. Jeśli rodzic się na to nie zgodzi, zostanie na przystanku do czasu przyjazdu kolejnego autobusu.
ROZKŁADY JAZDY
Może się wydawać, że na przystankach znajdziemy bardzo dokładne rozkłady, ale nie warto na to liczyć. Przystanki zlokalizowane są dość gęsto, na każdym co prawda znajdują się rozkłady, ale nie zawsze zapisane są na nich wszystkie przystanki, na których zatrzymuje się autobus. Bardzo często w rozkładzie danej linii rozpisane są najważniejsze przystanki, pozostałych trzeba się domyślić lub sprawdzić je wcześniej na stronie przewoźnika lub w aplikacji. Zdarza się, że na konkretnym przystanku zabraknie tablicy z rozkładem linii, która jeździ tą trasą. Warto być na to wszystko przygotowanym. W takich chwilach może się przydać książeczka z rozkładami jazdy, którą można pobrać TUTAJ.
LINIE LOTNISKOWE
Turyści, którzy zdecydują się poruszać po wyspach transportem publicznym, pierwszą styczność z przewoźnikiem będą mieć już w drodze z lotniska do hotelu (o ile przylecą odpowiednio wcześnie). Byłoby dziwne, gdyby Malta Public Transport nie miał w swojej ofercie linii lotniskowych, których celem jest szybki i sprawny transport pasażerów z lotniska do kurortów oraz największych miejscowości. Załączamy aktualną listę linii lotniskowych.
TD2 | Airport – San Giljan/St. Julians – Airport | |
TD3 | Airport – Bugibba – Qawra – Airport | |
X1 | Cirkewwa – Marfa – Mellieha – Xemxija – San Pawl il-Bahar – Qawra – Bahar ic-Caghaq – Pembroke – Mater Dei Hospital – Msida – Marsa – Luqa – Airport | |
X2 | San Giljan – Sliema – Gzira – Mater Dei Hospital – Msida – Marsa – Paola – Luqa – Sta. Lucija – Airport | |
X3 | Bugibba – Qawra – Burmarrad – Mosta – Mtarfa – Rabat – Ta’ Qali – Attard – Balzan – Birkirkara – Sta. Venera – Marsa – Paola – Luqa – Sta. Lucija – Airport | |
X4 | Valletta – Floriana – Hamrun – Marsa – Luqa – Airport – Hal Far – Birzebbuga |
ROZKŁADY JAZDY DLA KAŻDEJ LINII
Najbardziej aktualne (według Malta Public Transport) rozkłady jazdy dla każdej linii tego przewoźnika znajdziemy na stronie internetowej podlinkowanej TUTAJ. Ewentualne zmiany w rozkładach jazdy podawane są do wiadomości publicznej na podstronie Service Updates. Od czasu do czasu na wyspach odbywają się duże imprezy i festiwale (karnawał, festy, Notte Bianca, etc). Maltański przewoźnik organizuje wówczas okolicznościowy transport, a rozkłady jazdy można znaleźć TUTAJ.
JOURNEY PLANNER
Amatorzy nowych technologii z pewnością będą chcieli przetestować narzędzie wpierające proces planowania podróży. W tym celu należy odwiedzić stronę internetową przewoźnika i skorzystać z journey plannera. Nie wszyscy są zwolennikami tego rozwiązania, warto jednak sprawdzić jego funkcjonalność i dokładność, ponieważ właściwie użyty może stanowić duże wsparcie podczas przemieszczania się po wyspach. Jeśli otworzymy sobie równocześnie stronę plannera oraz google maps – zaplanujemy samodzielnie każdą trasę na Malcie i Gozo a narzędzie wskaże nam propozycję dojazdu do wybranego miejsca oraz poda godziny odjazdu autobusu i ewentualne propozycje przesiadek. Ktoś mógłby zapytać, po co otwierać w nowym oknie google maps? Otóż, podczas powiększania mapy w narzędziu Journey Planner mapka się zawiesza, dlatego też ja podczas korzystania z ww., do powiększeń używam google maps. Journey Planner niestety nie pokazuje wszystkich możliwych połączeń. Zdarza się też, choć rzadko, że w ogóle nie pokazuje wyniku. Wtedy warto zmienić nazwę miejsca docelowego lub datę podróży. Każdy powinien samodzielnie zdecydować czy preferuje tradycyjne rozkłady czy też planner. Najlepiej jest korzystać z obydwu rozwiązań.
APLIKACJA TALLINJA
Do kompletu można także pobrać aplikację „Tallinja” która podpowie nam jak długo trzeba czekać na kolejny autobus. Aplikacja jest dostępna za darmo TUTAJ. Zaletą aplikacji jest to, że poza planowaniem tras, czyli funkcjonalnością z Journey Plannera wskazuje użytkownikowi realny czas oczekiwania na kolejny autobus. Aplikacja Tallinja wykorzystuje technologię GPS, dzięki której każdy autobus przesyła swoją aktualną lokalizację do systemu centralnego. Następnie system porównuje lokalizację z planowanym miejscem przyjazdu autobusu i szacuje czas przyjazdu na każdym z 2000 przystanków autobusowych na Malcie i Gozo.
POPULARNE LINIE
Analizowanie map, rozkładów oraz innych pomocniczych materiałów może się wydać czasochłonne, dlatego też dobrze jest rozpocząć przygodę z maltańskim transportem publicznym będąc wyposażonym w mini kompendium, które pozwoli na szybkie wdrożenie się w ten temat.
Autobusy można podzielić na dzienne, nocne, przyśpieszone i bezpośrednie. Dzienne kursują zwykle od 5:30 do 23:00. Można się nimi przemieszczać po wszystkich zakątkach wysp. Autobusy nocne (N) kursują głównie w piątki i soboty z dzielnicy rozrywki w St. Julian’s do różnych części wyspy, na północ, południe i do centrum. Linie nocne kursują średnio od 23:30 do 3:00. Linie przyśpieszone z kolei (X) wspierają turystów pragnących sprawnie dotrzeć m.in. z lotniska do hotelu. Dzięki pominięciu pomniejszych przystanków czas podróży jest skrócony do minimum. W ofercie maltańskiego przewoźnika jest także kilka sezonowych linii bezpośrednich oznaczonych skrótem TD. Więcej na temat planowania dojazdów po Malcie i Gozo piszemy TUTAJ.
LINIE PRZYŚPIESZONE
X1: Airport – Ċirkewwa
X2: Airport – St. Julian’s
X3: Airport – Buġibba
X4: Valletta – Birżebbuġa
X1A: Ċirkewwa- University
X1B: Ċirkewwa- Airport
LINIE NOCNE
N10: St. Julian’s – Żurrieq
N11: St. Julian’s – Ċirkewwa
N12: St. Julian’s – Birkirkara
N13: Valletta – St. Julian’s (kursuje prawie codziennie)
LINIE BEZPOŚREDNIE
TD2: Airport – St. Julian’s – Sliema – Airport
TD10: Valletta – Marsaxlokk – Valletta
TD11: Buġibba – Marsaxlokk – Buġibba (z przystankami w ważniejszych lokalizacjach)
TD13: Valletta – St. Julian’s – Valletta
Myślę, że po takim przedstawieniu tematu każdy z Czytelników maltaigozo.pl będzie wiedział gdzie znaleźć aktualne rozkłady jazdy i jak zaplanować podróż na każdej trasie na Malcie i Gozo, a wspomniana aplikacja znacznie ułatwi poruszanie się po wyspach i planowanie alternatywnych tras w razie potrzeby. Pozwolę sobie dodać, że nasz syn korzysta bardzo często z transportu publicznego na Gozo i bardzo sobie ten transport chwali za punktualność oraz dobre warunki w autobusie (włącznie z free wi-fi) oraz sympatycznych i pomocnych kierowców. Inna rzecz, że autobusy na Gozo nie kursują tak często jak te na Malcie, a ich trasy są dużo krótsze, więc nie ma korków = nie ma spóźnień.
ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI W KOMENTARZACH.
SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”.