fbpx

DWEJRA [ GOZO ]

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – DWEJRA

Odkryj z nami naturalne dziedzictwo Zatoki Dwejra! Odkąd Lazurowe Okno runęło do morza w marcu 2017 roku turyści rozglądają się uważniej po okolicy, która opustoszała mocno po utracie symbolu Malty, ale ciągle jest interesująca ze względu na inne naturalne atrakcje. Sprawdź co warto zobaczyć w Dwejra na Gozo!

💡 Cart Ruts w Dwejra na Gozo to tajemnicze koleiny wyrzeźbione w wapiennej skale. Są one przedmiotem zainteresowania badaczy nie tylko w w środowisku naukowym. Od lat prowadzona jest dyskusja dotycząca powstania kolein. Według jednych źródeł są one wytworem pracy człowieka, według innych może to być naturalna formacja skalna.

CO WARTO ZOBACZYĆ W DWEJRA

➡ Turyści przybywający do Dwejry rekompensują sobie brak Azure Window innymi naturalnymi atrakcjami, jak choćby Fungus Rock, czyli Skała Grzyb, Blue Hole, Inland Sea czy Dwejra Bay. Symbol Malty co prawda runął, ale Dwejra ciagle jest interesująca dla miłośników pięknych widoków i zawsze pozostanie miejscem pełnym sentymentu dla tych, którzy zdążyli zobaczyć Lazurowe Okno.
➡ Dwejra Bay to skalista zatoka zlokalizowana w ustronnym zakątku wybrzeża. Obecność w okolicy kilku popularnych naturalnych atrakcji sprawia, że zatoka jest pomijana przez tłumy, na co z pewnością ma wpływ brak piaszczystej plaży i łagodnego zejścia do wody. Zatokę docenią osoby szukające odosobnionych lokalizacji.
➡ Skała Grzyb jest dziś jedną z atrakcji położonych w Zatoce Dwejra. Niegdyś miejsce było znane z powodu wystepowania w tym miejscu grzyba o leczniczych właściwościach kojących wszelkie bóle. Dziś wiadomo, że ów cudotwórczy grzyb to cynomorium szkarłatne. W czasach joannitów wkradanie się na skałę było zabronione i surowo karane. Przyłapani na gorącym uczynku trafiali do więzienia a nawet do galer. 
➡ Blue Hole (Ghar iż-Żerqa) to nie tylko popularne nurkowisko, lecz także niezwykle fotogeniczne i modne miejsce do zażywania kąpieli morskiej.
Inland Sea to przede wszystkim malowniczo położona zatoczka, z której nurkowie wypływają do okolicznych nurkowisk, jednakże w sezonie zapełnia się amatorami morskiej kąpieli, którzy szukają mniej obleganych i ładnie położonych miejsc do pływania. To właśnie ta zatoka znajduje się na zdjęciu głównym tego wpisu.

WSKAZÓWKI

☝️Na powierzchni skalistego wybrzeża Zatoki Dwejra widać liczne zastygłe skamieliny. Patrz więc uważnie pod nogi i podziwiaj małe dzieła natury.
☝️Podczas sztormu i w wietrzne dni zachowaj ostrożność i nie podchodź do krawędzi klifów. 

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

Poza naturalnym dziedzictwem, które sprowadza tu każdego dnia tłumy turystów, warto także odwiedzić wieżę obserwacyjną Dwejra Tower, jedną z t.zw. wież Lascarira, stanowiącą nieodłączny element tutejszego krajobrazu oraz ciekawą historię. 

DOJAZD DO DWEJRA

Do Dwejra można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36°01′54″N 14°15′40″E, lub transportem publicznym autobusem nr 311, który zatrzymuje się na przystanku: Dwejra. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇