fbpx

MARSAXLOKK [ MALTA ]

marsaxlokk

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – MARSAXLOKK

Odkryj z nami Marsaxlokk! Stara rybacka wioska słynie z niedzielnego targu i malowniczych łodzi luzzu cumujących w zatoce. Wybierz się na spacer wzdłuż promenady i podziwiaj kolory Zatoki Marsaxlokk.

💡 Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty wioska rybacka swoją nazwę zawdzięcza połączeniu słów: Marsa (port) oraz Xlokk (południowo-wschodni wiatr). To w tej wiosce Bush i Gorbaczow ustanowili koniec Zimnej Wojny! A dokładniej Busz i Gorbaczow spotkali się i podpisali porozumienie na pokładzie statku Maxim Gorky, który był zakotwiczony w zatoce Marsaxlokk.

CO WARTO ZOBACZYĆ W MARSAXLOKK

➡ Rybacka wioska znana jest z niedzielnego targu rybnego oraz kolorowych łodzi luzzu.
➡ W zatoce cumują kolorowe, maltańskie łodzie luzzu z okiem Ozyrysa. Żółty, niebieski i czerwony to kolory typowe dla maltańskich łodzi Luzzu, które są stałym elementem tutejszego krajobrazu. Nie jest im groźny nawet sztorm! Nie bez powodu przetrwały do dziś a ich początki sięgają czasów Fenicjan!
➡ Na niedzielnym rybnym targu w Marsaxlokk spotkamy wielu wytwórców lokalnych produktów. Swoje stragany mają tutaj producenci miodów, dżemów, likierów, słodyczy, koronek, biżuterii i wiele więcej. Trzeba uważać na chińskie podróbki, które zdominowały asortyment targu.

WSKAZÓWKI

☝️W Marsaxlokk uważaj na kieszonkowców! Wszystkie zatłoczone miejsca (targi, autobusy i kolejki) powinny obudzić Twoją czujność.
☝️Wioska Marsaxlokk słynąca z niedzielnego targu rybnego większe wrażenie robi z punktu widokowego znajdującego się nad zatoką. Aby dostać się do tego punktu należy kierować się ulicą Delimara w stronę Fortu o tej samej nazwie. Panorama zatoki będzie po naszej prawej stronie, po lewej zaś popularny wśród młodych naturalny basen St. Peter’s Pool.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W pieszym dystansie znajdują się Kościół parafialny pw. Matki Bożej Pompei, Zatoka St. Peter’s Pool, Xrobb l-Għagin Nature Park, Fort Delimara, Il-Ħofra ż-Żgħira, Il-Ħofra l-Kbira, Ras il-Fniek, St Paul’s Battery, Fort San Lucian, Fort Tas-Silġ, Wieża Vendôme, Villa Agius Catania, Lighthouse Il-Kalanka, Il-Kalanka tal-Gidien, End of Cold War Memorial, Borġ in-Nadur oraz Għar Dalam Cave.

DOJAZD DO MARSAXLOKK

Do Marsaxlokk można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35° 50′ 30″ N, 14° 32′ 41″ E, lub transportem publicznym autobusami nr 81, 119 i 210 zatrzymującymi się na przystanku Marsaxlokk. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O MARSAXLOKK

Więcej o Marsaxlokk przeczytasz w tekście: Marsaxlokk, stara rybacka wioska.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇