fbpx

RAMLA IL-ĦAMRA [ GOZO ]

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – RAMLA BAY

Odkryj z nami popularną i największą na wyspie Gozo piaszczystą plażę z czerwonym piaskiem! Maltańska nazwa zatoki oznacza dosłownie Plażę Czerwonego Piasku. Odwiedź jedną z okolicznych jaskiń i ciesz się panoramicznym widokiem na całą dolinę. 

💡 Po lewej stronie zatoki znajduje się pustostan hotelu, który nie doczekał się nigdy otwarcia, ponieważ jego budowa została przerwana z uwagi na brak odpowiednich zezwoleń.

ZWIEDZANIE RAMLA BAY

➡ Potocznie znana jako Ramla Bay zatoka to największa piaszczysta plaża z drobnym czerwonym piaskiem i najczęściej wybierane miejsce przez rodziny z małymi dziećmi. W sezonie otwarte są tu restauracje i wypożyczalnie sprzętu wodnego. To wspaniałe miejsce na beztroski i radosny letni wypoczynek.
➡ Na środku plaży stoi pomnik Matki Boskiej z 1881 r. wybudowany na miejscu pozostałości reduty Ridott tar-Ramla zbudowanej w latach 1715-1716.
➡ W 1798 roku wojska Napoleona wtargnęły na wyspę przez Ramla Bay. Francuzi zdobyli wtedy Gozo. Na plaży znajduje się dość osobliwy świadek tej historii. Mało znany element obronny wykuty ludzkimi rękami w skale. W pierwszym wrażeniu przypomina oczy Eddie’go z plakatów Iron Maiden. Nie sposób tego nie zauważyć.

WSKAZÓWKA

☝️Okoliczne wydmy i zarośla stanowią obszar ochrony Natura 2000. Należy przestrzegać zakazu wejścia na oznaczone w ten sposób części zatoki.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W pieszym dystansie znajdują się dwie górujące po obydwu stronach zatoki jaskinie: Calypso Cave (po lewej) oraz Mixta Cave (po prawej). Wspinaczka do każdej z nich zajmie od 10 do 15 minut. W okolicy jaskini Kalipso znajduje się również platforma widokowa, natomiast z samej jaskini zostało wyłącznie gruzowisko z zakazem wstępu. Z kolei  Tal-Mixta znana również jako Ramla Cave słynie z klimatycznej, otwartej jaskini, w której można ukryć się przed żarem lejącym się z nieba.
Ponadto, warto wybrać się również do pobliskiej wsi Xaghra znanej między innymi z kompleksu świątyń Ggantija oraz młynu Ta’ Kola.

DOJAZD DO RAMLA BAY

Do Ramla Bay można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36°03′43,20″N 14°16′58,80″E, lub transportem publicznym autobusami nr 302 lub 322, które zatrzymują się na przystanku: Ramla. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O RAMLA BAY

O Zatoce Ramla na Gozo oraz pozostałych plażach i zatokach na Gozo przeczytasz w tekście: Plaże Gozo.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇