fbpx

ĠGANTIJA TEMPLES [ GOZO ]

ggantija temples

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – ĠGANTIJA TEMPLES

Odkryj z nami Ġgantija Temples! To jeden z najstarszych kompleksów świątynnych na świecie oraz jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych Malty odkryte w 1826 roku przez pułkownika Johna Otto Bayera.

💡 Kompleks megalitycznych świątyń na Gozo został wzniesiony wcześniej niż piramidy egipskie i Stonehenge. Zaliczane do jednych z najstarszych na świecie wolno stojących budowli z kamienia prawdopodobnie były miejscem kultu płodności, o czym świadczą m.in. znalezione tutaj figurki.

ZWIEDZANIE ĠGANTIJA TEMPLES

➡ Świątynie Ġgantija od 1980 r. wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO! 
➡ Ġgantija, podobnie jak inne megalityczne świątynie na Malcie, skierowana jest na południowy wschód.
➡ Nazwa Ġgantija pochodzi od słowa Ġgant oznaczającego giganta. Mieszkańcy Gozo wierzyli, że świątynie zbudowała rasa gigantów, bowiem kto inny udźwignąłby bloki skalne mierzące ponad 5 m i ważące ponad 50 ton?
➡ To najlepiej zachowany kompleks megalityczny na Malcie. Miejsce jest połączone ze szlakiem, z którego rozciąga się widok na okoliczny krajobraz.
➡ W skład kompleksu wchodzi Świątynia Południowa (3600 p.n.e.) oraz Świątynia Północna (ok. 3000 p.n.e.). Starsza z nich jest większa i lepiej zachowana. Starsza świątynia ma pięć absyd, a młodsza cztery.
➡ Świątynie były najprawdopodobniej miejscami prehistorycznego kultu płodności.
➡ Liczne figurki, posążki i znaleziska z kompleksu można podziwiać m.in. w Muzeum Archeologicznym Gozo.

WSKAZÓWKA

☝️Zwróć uwagę na wspaniały widok rozpościerający się ze wzgórza, na którym stoi Ġgantija. 

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W pieszym dystansie znajdują się: Ta’ Kola Windmill, Nuffara Hill, Ta; Għejzu Cave, The North Cave oraz The Xagħra Stone Circle, Xerri’s Grotto, Ninu’s Cave, Calypso Cave oraz Ramla Bay.

DOJAZD DO ĠGANTIJA TEMPLES

Do Ġgantija Temples można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36° 2′ 50″ N, 14° 16′ 9″ E, lub transportem publicznym autobusami nr 307 i 322 zatrzymującymi się na pobliskim przystanku Imqades. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O ĠGANTIJA TEMPLES

Więcej o kompleksie świątyń przeczytasz między innymi w tekstach:
Ggantija Temples na Gozo
Ggantija Temples Wirtualnie.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇