fbpx

HYPOGEUM ĦAL SAFLIENI [ MALTA ]

hypogeum malta

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – HYPOGEUM ĦAL SAFLIENI

Odkryj z nami Hypogeum Hal Saflieni! To jedna z najbardziej tajemniczych świątyń na Malcie. Stąd pochodzi słynna Śpiąca Wenus wystawiana w Muzeum Archeologicznym w Valletcie. To żelazny punkt planu zwiedzania każdego miłośnika historii i sztuki. ⁠

💡 Trzypoziomowa, podziemna budowla służyła niegdyś jako miejsce pochówku oraz kultu. Ze względu na rozmiar oraz znaczenie obiektu dzienna liczba odwiedzających jest ograniczona do 80 osób. To wymusza uprzednią rezerwację zwiedzania, o co warto zadbać jeszcze przed podróżą.

ZWIEDZANIE HYPOGEUM ĦAL SAFLIENI

➡ Uważa się, że intrygująca podziemna budowla była dawniej sanktuarium i nekropolią.
➡ Budowla powstała około 2500 roku p.n.e.
➡ Miejsce zostało odkryte przypadkiem w 1902 roku przez robotników podczas prac budowlanych.
➡ Hypogeum jest kompleksem złożonym z połączonych ze sobą skalnych komór położonych na trzech różnych poziomach.
➡ Odkryto tu 7 tysięcy ludzkich szkieletów i szczątki 20 tysięcy zmarłych.
➡ Figurkę Śpiącej Kapłanki znaleziono w Głównej Komnacie środkowego poziomu Hypogeum Ħal-Saflieni.⁠ Uważa się, że figurka była prawdopodobnie używana w dawnych rytuałach związanych z kultem płodności. Wykonana z terakoty figurka ma co najmniej 5000 lat!
➡ Hypogeum przetrwało do dziś w niemal nienaruszonym stanie. 
➡ Krąży wiele legend i teorii spiskowych związanych z Hypogeum i tutejszymi znaleziskami oraz zaginięciami ludzi.

WSKAZÓWKA

☝️Koniecznie zarezerwuj wizytę w Hypogeum nawet na 2 miesiące przed wylotem! Obowiązują tu limity wejść, więc trudno o zakup biletu na miejscu i na ostatnią chwilę. Każdego dnia do wykorzystania jest pula 10 biletów dla osób, które nie znają zasad rezerwacji i pragną za wszelką cenę odwiedzić Hypogeum. Będąc w podobnej sytuacji najlepiej rano zadzwonić do recepcji i zapytać gdzie można nabyć bilety, bowiem może istnieć konieczność udania się po nie do Valletty.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W bliskiej okolicy znajdują się: Tarxien TemplesMalta Islamic Center, Paola Parish Church, Addolorata Cementery oraz Chinese Garden of Serenity.

DOJAZD DO HYPOGEUM ĦAL SAFLIENI

Do Hypogeum można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35° 52′ 10.4″ N, 14° 30′ 24.8″ E , lub transportem publicznym autobusami nr 81, 82, 84, 85, 88 i 206 zatrzymującymi się na pobliskim przystanku Ipogew. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O HYPOGEUM

Hypogeum, podobnie, jak wiele innych obiektów dziedzictwa kulturowego na Malcie i Gozo, można zwiedzać bezpłatnie podczas wirtualnych spacerów! Zachęcamy do korzystania z tej możliwości.
Hal Saflieni Hypogeum Wirtualnie

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇