fbpx

MDINA [ MALTA ]

mdina

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – MDINA

Odkryj z nami dawną stolicę Malty, Mdinę nazywaną Silent City – Miastem Ciszy! Dawniej Rzymianie nazywali ją Melitą, natomiast Arabowie Mediną. Dawna stolica Malty magnetyzuje urokiem wąskich uliczek kontrastujących z wysokimi murami. Spacer po Mdinie to fascynująca podróż przez historię. Z murów średniowiecznego miasta rozciąga się panoramiczny widok na wyspę. W zabytkowych budynkach znajdziemy stylowe pałace, atrakcje turystyczne oraz restauracje i kawiarnie z efektownymi tarasami widokowymi.

💡 Stara stolica Malty zachwyca nie tylko średniowieczną architekturą, lecz także szerokim widokiem z murów obronnych, na których znajdują się płatne teleskopy umożliwiające zajrzenie wgłąb wyspy. Widok Rotundy górującej nad miastem Mosta jest jednym z piękniejszych obrazów, które na długo zostaną w pamięci każdego, kto podziwia wyspy z tego punktu widokowego. Zarówno za dnia, jak i nocą widok cieszy oczy i obiektywy turystów z całego świata, dla których Mdina całkiem słusznie jest obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Malty.

ZWIEDZANIE MDINY

➡ Położona w centralnej części wyspy Mdina była niegdyś jej stolicą.
➡ Teren miasta jest wyłączony z ruchu kołowego. Wyjątkiem są samochody dostawcze, pojazdy służb ratunkowych, karawany pogrzebowe, pojazdy dla nowożeńców i prywatne samochody mieszkańców Mdiny.

KONIECZNIE ODWIEDŹ W MDINIE

➡ Cytadela
Ciche i spokojne, stare miasto niemal nie zmieniło się od wieków. Znane jako Citadella fortyfikacje pamiętają jeszcze czasy średniowiecza, do którego przeniesiemy się po przekroczeniu Bramy Głównej miasta. Tam oczarują nas panoramiczne bastiony, eleganckie pałace i bogato zdobione barokowe kościoły.

➡ Katedra św. Pawła
Najpiękniejszym przykładem maltańskiego baroku jest katedra św. Pawła w Mdinie zaprojektowana przez lokalnego architekta Lorenzo Gafa. To arcydzieło architektury zachwyca bogato zdobionymi kaplicami, marmurowymi mozaikami, wspaniałą kopułą i całym wkładem wybitnego artysty Mattia Preti.

➡ Palazzo Falson
Znany również jako Dom Normandzki pałac z XVI wieku jest klasycznym przykładem architektury mieszkalnej złotego wieku Mdiny. Oryginalny wystrój pokoi robi niesamowite wrażenie, tak jak biblioteka ze zbiorem liczącym 4500 książek oraz kuchnia ze starym wyposażeniem.

➡ Mdina Dungeons
Ściany najprawdziwszych lochów miejskich słyszały agonalne jęki wielu torturowanych tutaj niegdyś więźniów. Dzieci nie powinny tego oglądać. Miejsce obrazuje okrucieństwo wymyślnych tortur, egzekucji i chorób. Poznamy tu najmroczniejszą stronę Malty z bezlitosnych czasów.

➡ Palazzo de Piro
Położony w jednym z ogromnych bastionów pałac łączy lokalne dziedzictwo z wykwintną restauracją. Roztacza się stąd zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Można tu obejrzeć interesujące eksponaty z muzeum, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym lub rozsiąść się wygodnie w restauracji z fantastycznym widokiem.

CO WARTO ZOBACZYĆ W MDINIE?

➡ Brama Główna w Mdinie
➡ Kościół Karmelitów
➡ Katedra św. Pawła
➡ Cytadela
➡ Palazzo de Piro
➡ Palazzo Falson,
➡ The Xara Palace
➡ Il-Foss, Mdina Ditch Gardens
➡ The Mdina Dungeons Museum
➡ The Mdina Experience
➡ The Knights Of Malta
➡ St Peter’s Church and Monastery
➡ Architektura miejska Mdiny 

WSKAZÓWKI

☝️Podczas spaceru po Mdinie warto zrobić sobie przerwę na lekką przekąskę i kawę w restauracji z widokiem na panoramę wyspy. Jednym z lokali posiadających taras widokowy jest Fontanella słynąca ze smacznych deserów i aromatycznej kawy.
☝️Unikalne wyroby szklane z huty Mdina Glass cenione są przez kolekcjonerów na całym świecie. W ofercie znajdziemy produkty funkcjonalne oraz dekoracyjne, zwracające uwagę soczystymi kolorami i pięknymi zdobieniami.
☝️Zwróć uwagę na piękne kołatki zdobiące drzwi tutejszych domostw, pałacyków i budynków.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W pieszym dystansie znajduje się Rabat, a wraz z nim kolejne obiekty dziedzictwa kulturowego Malty, jak np. katakumby św. Pawła, katakumby św. Agaty, Domvs Romana, Casa Bernard lub Wignacourt Museum.

DOJAZD DO MDINY

Do Mdiny można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35° 53′ 9″ N, 14° 24′ 11″ E, lub transportem publicznym autobusami nr 51, 52, 53, 56, 109, 181, 182, 186, 201, 202, X3, które zatrzymują się na jednym z przystanków Rabat. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

WIĘCEJ O MDINIE

Więcej o Mdinie przeczytasz w tekstach:
TOP 5 Must See Mdina, Mdina – Miasto Ciszy
Jak dojechać z lotniska do Mdiny

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇