fbpx

MOSTA DOME [ MALTA ]

Mosta Dome
church

MALTA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – MOSTA DOME

Odkryj z nami Mosta Dome – kościół z jedną a najpotężniejszych kopuł w Europie! Poznaj historię Cudu Bomby i zobacz na własne oczy miejsce, w którym bomba przebiła kopułę.

💡 Rotunda kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP zwanego przez mieszkańców The Mosta Dome posiada trzecią (lub czwartą) co do wielkości niepodpartą kopułę w Europie i dziewiątą na świecie. 

ZWIEDZANIE ROTUNDY W MOSTA

➡ Wielka kopuła kościoła sprawia, że świątynia prezentuje się dostojnie na tle miasta Mosta.
➡ Podczas II wojny światowej do kościoła pełnego wiernych wpadła 50 kg bomba, ale nie wybuchła. Wydarzenie wspominane jest dziś jako Cud Bomby Il-Miraklu tal-Bomba, 9 ta’ April 1942.
➡ Miejsce, w którym bomba przebiła kopułę jest ciągle widoczne. Na tyłach kościoła, w zakrystii znajduje się replika bomby. Oryginał został zatopiony w morzu.
➡ Kościół został zaprojektowany przez maltańskiego architekta Giorgio de Grognet Vassé.
➡ Projekt Grongneta jest oparty na planach Panteonu w Rzymie.
➡ Ogromna kopuła ma wewnętrzną średnicę 37,3 m i wysokość ponad 60 m. Dla porównania, Rotunda Xewkija jest wysoka na 75 metrów a jej średnica wewnętrzna ma 27 metrów. Przed nimi są tylko Bazylika św. Piotra oraz Katedra św. Pawła w Londynie.

WSKAZÓWKA

☝️Wznosząca się ponad miastem kopuła kościoła to nieoceniony punkt orientacyjny.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W bliskiej okolicy pozwalającej na szybkie dojście spacerem nie ma większych atrakcji turystycznych, natomiast w samej miejscowości znajdują się także Katakumby Ta’ Bista, Dolmeny Wied Filep, Malta Aviation Museum, Cumbo Tower, Fort Mosta oraz Victoria Lines. Ponadto, tuż obok kościoła zlokalizowana jest Restauracja Ta Marija, ceniona za smaczną maltańską kuchnię oraz znana z wieczorków folkowych.

DOJAZD DO MOSTA DOME

Do Mosta Dome można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 35°54′36.3″N 14°25′33.2″E lub transportem publicznym autobusami nr 31, 41, 42, 45, 47, 48, 103, 186, 202, 203, 238, 260, 280, które zatrzymują się na przystankach: Rotunda. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇