fbpx

PANWIE SOLNE [ GOZO ]

salt pans

GOZO – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE – PANWIE SOLNE

Odkryj wielki skarb rodziny Emmanuela Cini na Gozo. Zobacz na własne oczy panwie solne, w których produkuje się sól w wody morskiej i zabierz jeden mały woreczek ze sobą. Sól z Gozo posiada walory smakowe oraz lecznicze. Jest stosowana do okładów na AZS oraz łuszczycę.

💡 Od najdawniejszych czasów uzyskiwano sól poprzez odparowanie solanki w zlokalizowanych nad morzem panwiach. 

ZWIEDZANIE SALT PANS

➡ Panwie solne inaczej zwane basenami solankowymi zlokalizowane są w różnych miejscach na Gozo, ale najgęściej na północy. 
➡ Używa się ich do pozyskiwania soli z wody morskiej. Wyżłobione w przybrzeżnych skałach panwie kształtem przypominają najczęściej szachownice pełne kwadratów lub prostokątów. Panwie napełnia się wodą morską i poddaje procesowi odparowania wody w wyniku czego powstaje sól.
➡ Tradycja produkcji soli morskiej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
➡ Właściciele salin zbierają sól i sprzedają turystom w sklepiku usytuowanym w jaskini naprzeciwko punktu widokowego na saliny. 
➡ Szlak widokowy wiodący wzdłuż panwii solnych to jedno z unikalnych miejsc na wyspie. Szlak zaczyna się przy Qbajjar Bay i ciągnie przez 3 km na zachód od Marsalforn.
➡ Mimo, że atrakcja jest bardzo popularna i niemal każda wycieczka dociera do tego punktu okolica jest bardzo naturalna i pozbawiona komercyjnego kiczu. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć jak wydobywa się sól a nawet kupić woreczek bezpośrednio od właścicieli panwii.

WSKAZÓWKI

☝️Nie powtarzaj błędu innych turystów i nie wchodź na teren panwi w okolicach Xwejni Bay. Obowiązuje tam zakaz wstępu.
☝️Pas wybrzeża prezentuje się najkorzystniej przed zachodem słońca. Miłośnicy fotografii docenią doskonałe światło i złote refleksy, które otulają panwie oraz fotogeniczną zatokę Xwejni. 
☝️Na szlaku spotkamy lokalnych wędkarzy, którzy całorocznie łowią w tu ryby.

NIE PRZEGAP W BLISKIEJ OKOLICY

W bliskiej okolicy znajdują się Qbajjar Bay, Xwejni Bay, Leli Tal-Melh Salt Shop i nieco dalej Wied il-Għasri.

DOJAZD DO PANWI SOLNYCH

Do Panwi Solnych w Marsalforn można dojechać samochodem kierując się pod współrzędne: 36° 4′ 46″ N, 14° 14′ 49″ E, lub transportem publicznym autobusem nr 310, który zatrzymuje się na przystanku Xwejni przy zatoce Qbajjar, skąd dalej należy dojść piechotą. Przydadzą Ci się Rozkłady Jazdy oraz Mapki Komunikacji.

UWAŻASZ, ŻE TEN ARTYKUŁ JEST POMOCNY?
UDOSTĘPNIAJ GO DO WOLI KORZYSTAJĄC Z OPCJI „PODZIEL SIĘ”. 👇